Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Iš Australijos kilęs kalocefalas savo dekoratyvia išvaizda papuoš ir gėlyną, ir šventines kompozicijas. Kaip jį auginti ir prižiūrėti?

Kalocefalas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kalocefalas, kitaip nei dauguma visžalių krūmų, išsiskiria savo dekoratyvia, akį traukiančia išvaizda: koralų raštus primenantys lapeliai, sidabriška, intensyvi spalva ir vos matomi žiedeliai. Šis augalas ne tik sukurs ypatingą atmosferą jūsų gėlyne, tačiau puikiai tiks ir šventinėms dekoracijoms. Patarimai, kaip tinkamai juo pasirūpinti ir auginti – skaitykite toliau straipsnyje.

Kalocefalas. Koks tai augalas ir kaip jį atpažinti?

Kalocefalas (Calocephalus brownii) – dar sutinkamas tokiais vardais kaip: „sidabrinis krūmas“, „sidabrinė pagalvėlė“, yra astrinių (Asteraceae) šeimos žydinčių visžalių krūmų rūšis. Šį augalą taip pat galima rasti ir botaniniu sinonimu Leucophyta brownii.

Kalocefalai dažniausiai auginami Australijoje, kur jie yra endeminiai. Dažniausiai jie auga pakrančių regionuose, pavyzdžiui, pietinėje Australijos pakrantėje ir artimose salose, taip pat ir atvirose kopų ir uolų vietose.

Kalocefalas dažniausiai auginamas dėl savo išvaizdos: jis išskiria ryškia sidabrine spalva ir savo dekoratyvia išvaizda. Nors augalas ir žydi, smulkiais, geltonais žiedeliais, sodininkai jį augina dėl neįprastos formos lapų. Tiek stiebai, tiek lapai yra ryškiai sidabrinės, beveik baltos spalvos, puikiai atspindintys šviesą ir įspūdingai kontrastuojantys su greta augančiais žaliais augalais. Krūmai apvalūs, paprastai siekia 31-91 cm aukštį ir plotį, tačiau gali siekti ir 1 m.

Paprastai, kalocefalas yra auginamas lauke, tačiau kai kurie sodininkai mieliau renkasi jį auginti namuose. Jo sidabrinė lapija puikiai tinka įvairioms kalėdinėms kompozicijoms ir kraštovaizdžio dekoracijoms kartu su puansetijomis, raudonomis rožėmis, mažomis eglių šakelėmis ar pušų kankorėžiais.

Kalocefalas
Kalocefalas augantis savo gimtojoje vietoje
Augalo pavadinimasKalocefalas (Calocephalus brownii), botaninis sinonimas – Leucophyta brownii
Augalo tipasNedidelis krūmas, visžalis
Žydėjimo laikasVasara
Lapų spalvaSidabrinė
Žiedų spalvaGeltona arba balta
Augalo aplinkaNereiklus aplinkai; gali augti mažai priežiūros reikalaujančiame sode/kieme
Saulės poreikisSaulėta vieta/dalinis pavėsis
Dirvožemio tipasNereiklus, tačiau reikalingas geras drenažas
Atsparumas šalčiuiPakenčia nedideles šalnas
Ar nuodingas naminiams gyvūnamsNe, tačiau gali sukelti lengvus skrandžio sutrikimus
Bendroji informacija apie kalocefalą

Populiariausios kalocefalų veislės

  • Leucophyta brownii „Challenge“. Ši veislė yra bene panašiausia į savo gimtąją veislę, tačiau jos žiedai ryškesni ir šviesesni. Ji puikiai auga ir apleista, o nuo vėlyvo pavasario iki vasaros vidurio džiugina elegantiška lapija ir žiedais.
  • Leucophyta brownii „Moonshine“. Tai veislė, išsiskirianti savo pločiu; didžiausias plotis gali siekti 140 cm. Ji gerai auga tiek patalpoje, tiek ir lauke, tačiau jos augimas lėtas ir gali užtrukti beveik dešimtmetį, kol pasiekia visą savo dydį. Iš kitų sodo veislių „Moonshine“ išsiskiria savo spalva. Jos lapai vis dar ryškiai žvilgantys, bet su subtiliu mėlynos, turkio spalvos atspalviu, kuris įspūdingai kontrastuoja su kitais krūmais.
  • Leucophyta brownii „Silver Nugget“. Įvairiuose medelynuose dar vadinama Leucophyta brownii nana „Silver Nugget“ arba Leucophyta brownii Nana, tai mažiausia galima kultivarinė veislė, užauganti vos 3 cm skersmens ir 30 cm aukščio. Puikiai tinka auginti vazonuose, kaip pasėnio augalas.
  • Leucophyta brownii „Silver Sands“. Tai neįtikėtinai tankus krūmas, užaugantis iki 60 cm aukščio ir augantis ilgiau nei dauguma veislių – vidutiniškai dešimt metų daugelyje sodų. Tai tankus augalas panašus į natūraliai augantį kalocefalo krūmą, tačiau jo žydintys stiebai trumpesni.
Žydintis kalocefalas

Kaip tinkamai auginti ir prižiūrėti kalocefalą?

Kalocefalas – krūmelis, kurį tinkamai prižiūrėti sugebės ne tik patyręs sodininkas, bet ir tik ką pradėjęs domėtis augalais. Rūpinantis kalocefalu, privalu vadovautis auksine taisykle, kuri grįsta minimalia priežiūra. Bet koks perteklinis rūpestis ir žinių stoka – gali sunaikinti šį visžalį augalą.

  • Temperatūra. Jei jūsų kalocefalas augs patalpoje, suraskite jam gerai apšviestą vietą, pavyzdžiui, prie pietų, rytų ar šiaurės krypties langų. Lauke sodinkite jį tokioje vietoje, kur ryte augalas gaus daugiau saulės, o po pietų – šiek tiek pavėsio. Kadangi kalocefalas yra kilęs iš pietų Australijos, jis lengvai toleruoja karštį, tačiau žema temperatūra jam pražūtinga. Termometro stulpeliui nukritus žemiau 0, augalui reikia sudaryti šiltesnes sąlygas. Vasarą kalocefalą geriau sodinti atviroje vietoje, jei auginate jį vazone, jį vasaros metu, galite išnešti į lauką.  Žiemą vazonas turi būti įneštas į kambarį, o temperatūra turėtų būti ne žemesnė kaip 16 °C.
  • Drėgmė. Įprastai, kalocefalas auga sausros sąlygomis. Maži lapai neleidžia drėgmei išgaruoti, todėl ji lieka augalo audiniuose. Vertėtų vengti pernelyg gausaus laistymo, kuris gali sunaikinti krūmelį.
  • Laistymas. Auginant augalą patalpoje, jo nereikia dažnai laistyti, užtenka karto per savaitę. Vertėtų įsidėmėti, kad trumpėjant šviesiam paros metui, kalocefalas pereina į ramybės būseną, todėl laistymas turėtų būti dar retesnis. Jei kalocefalas yra auginamas lauke, sausringuoju laikotarpiu jį reikėtų palaistyti.
  • Tręšimas. Suaugusio augalo nereikia reguliariai tręšti, ypač, jei augalas atrodo sveikas ir jo priežiūra atitinka anksčiau išvardytus reikalavimus. Jaunus kalocefalų krūmelius reikėtų tręšti du kartus per mėnesį, sukulentams skirtomis trąšomis, nes jose yra daugiau fosforo. Jei kalocefalas auga smėlingame dirvožemyje, suaugusį augalą galima tręšti ir mineralinėmis trąšomis.
  • Persodinimas. Kalocefalą reikėtų iškasti ir pasodinti jauną jo daigą, kas 2-3 metus, nes metams bėgant, seni augalai praranda dekoratyvumą. Kalocefalas pasižymi plačia šaknų sistema, todėl jį persodinant, reikėtų rinktis platų, bet negilų vazoną. Krūmas gerai auga tokioje dirvoje: velėna, lapinė žemė, smėlis santykiu 1:1:2. Kalocefalas gerai sutaria ir su kitais augalais, todėl jį galima sodinti dideliame vazone su kitais augalais ir kurti mini namų sodus bei kompozicijas. Nepamirškite, kad jam būtina užtikrinti gerą drenažą kartu su keramzito sluoksniu.
  • Formavimas. Iš prigimties, kalocefalas yra pusrutulio formos ir norint jam suteikti tobulą rutulio formą, reikia jį apkarpyti. Norint tai padaryti, po žydėjimo būtina pašalinti nuvytusius žiedus, taip pat atsargiai nupjauti iš bendros formos išsiskiriančias šakeles.
  • Žydėjimas. Kalocefalas žydi tik esant geroms sąlygoms, tačiau yra veislių, kurios nežydi išvis. Specialiame ūkyje iš sėklų užaugintas tvirtas, stiprus augalas vasaros viduryje gali būti nusėtas smulkiais geltonais žiedais, tačiau jie yra gana nepastebimi ir nedekoratyvūs. Žiedams nuvytus, juos reikia pašalinti nuo šakų.
Kalocefalas

Kaip dauginamas kalocefalas?

Kalocefalą dauginti galima dviem būdais: sėklomis ir auginiais.

  • Sėklomis. Jos sėjamos į paruoštą dirvą kovo mėnesį ir sudygsta per 2-4 savaites. Procesui pagreitinti galima naudoti stimuliatorius (epiną, kalio humatą). Pasirodžius daigams, augalui reikėtų skirti daugiau dėmesio. Daigų auginimo sąlygos: 20-24 °C laipsnių temperatūra, apšvietimas 12 valandų per parą; augant temperatūrą galima sumažinti iki 16 laipsnių.
  • Auginiais. Po genėjimo vasaros viduryje auginiai (šakų viršūnės su dviem tarpubambliais) sodinami į dirvožemį, kuriame yra daug smėlio ir gera drenažo sistema. Dirvos temperatūra turi būti aukštesnė nei 20° C. Įsišakniję žiemai, augalai perkeliami į šaltą vietą, sodinami pavasarį, bet ne per šalčius.

Tinkamas kalocefalo genėjimas ir paruošimas žiemai

Priklausomai nuo augalo žydėjimo būdo, nupjaukite nudžiūvusius žiedus atskirai arba palaukite, kol baigsis žydėjimo laikotarpis, ir pašalinkite visą žiedų stiebą iki pat augalo pagrindo. Pašalinus senus žiedų stiebus, augalo energija sutelkiama į intensyvų augimą, o ne sėklų gamybą. Lapus galima laisvai genėti visą sezoną, norint pašalinti pažeistus ar išblukusius lapus arba palaikyti augalo dydį.

Negalima genėti augalų po rugsėjo 1 d. Genėjimas skatina naują augimą, kuris lengvai pažeidžiamas atėjus pirmosioms šalnoms. Daugiamečiams augalams reikia laiko pasiruošti žiemai, arba „užgrūdinti“. Kai augalai nužydi, juos lengva sutvarkyti – tereikia nupjauti maždaug 10 cm aukštyje virš žemės.

Žiemai palikite visą augalą, o ankstyvą pavasarį, prieš prasidedant naujam augimui, nupjaukite jį iki pat žemės.

Daugiamečius augalus reikėtų iškasti ir padalyti kas 3-4 metus. Taip skatinamas sveikas naujas augimas, būsimas žydėjimas ir gaunama naujų augalų, kuriais galima plėsti sodą arba dalytis su draugais sodininkais.

Kalocefalas vazone

Kalocefalo ligos ir kenkėjai

Paprastai kalocefalas yra labai tolerantiškas daugumai aplinkos sąlygų, tačiau netinkamas laistymas, perteklinė drėgmė gali sukelti grybelines ligas. Šias ligas sunku pastebėti iš karto, nes kalocefalas turi daug smulkių, mažų lapelių.

Pilkasis pelėsis (Botrytis) gali kelti problemų, jei kalocefalas auga pernelyg drėgnoje aplinkoje. Be tinkamo drenažo ir ventiliacijos augalas apaugs puvinio plotais ir pilkomis neaiškiomis pelėsio dėmėmis.

Panašiais atvejais gali atsirasti vainiko ir šaknų puvinys, tačiau jei laikysitės aukščiau pateiktų auginimo ir priežiūros gairių ir palaikysite gerą drenažą aplink augalus, tokių problemų  pasitaikys retai.

Jei vis dėlto pastebėsite kokių nors grybelinių ligų požymius, išpjaukite užkrėstas augalo dalis ir kitų metų vėlyvą pavasarį šie atsparūs krūmai nesunkiai užpildys tuščią vietą. Kitos kalocefalo problemos susijusios su kenkėjais. Krūmą gali pulti amarai, sraigės, šliužai ir nematoidai. Sraiges ir šliužus galite rinkti rankomis, o kitus kenkėjus gali padėti išnaikinti laistymas ir purškimas fungicidais. Laiku taikomos priemonės leis išlaikyti krūmą sveiką ir stiprų.

Kalocefalas, kaip dirvožemį sutvirtinantis augalas ir gyvatvorė?

Kalocefalas yra visžalis daugiametis augalas. Labai dekoratyvi jo forma dažnai naudojama kaip sienų apvadas, sugeriantis ir atspindintis mėnulio šviesą.

Jei ieškote neįprastos gyvatvorės, galbūt verta apsvarstyti kalocefalo kandidatūrą? Nereikalaujantis genėjimo, žemaūgis krūmas gali tapti gražia tankia gyvatvore. Kalocefalas yra puikus kontrastinis augalas, puikiai papildantis kaimyninius augalus, ypač tuos, kurių lapai tamsesni ir sodresni, pavyzdžiui, alūnė.  

Dar vienas puikus kalocefalo panaudojimo būdas – tankia šaknų sistema stabilizuoti dirvožemio struktūrą. Mėgstantis augti purioje, laisvai drenuojamoje žemėje, kalocefalo krūmas gali sustabdyti vėjo eroziją ir tiesiogine prasme išlaikyti savo žemę.

Gebėdami ištverti sunkias sąlygas, kalocefalų krūmai puikiai tinka vandenį taupantiems sodams, kabantiems vazonams, alpinariumams ir plyšių erdvėms užpildyti. Jie netgi intriguojančiai papildo skintų gėlių ekspozicijas savo įdomia lapų struktūra.

Šaltiniai:
https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/cushion-bush/cushion-bush-information.htm
https://gardeningwithangus.com.au/leucophyta-brownii-cushion-bush/
https://mygardenlife.com/plant-library/silver-bush-cushion-bush-calocephalus-brownii
https://gardenbeast.com/silver-bush-guide/
https://floralife.com.ua/en/encyclopedia-of-plants-en/indoor-plants-enc-en/calocephalus-brownii-enc-en

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Germantė Gergardaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *