Metasekvoja yra įspūdingas spygliuočių medis, turintis gilią istorinę reikšmę ir laikomas „gyva fosilija“. Šis medis buvo laikomas išnykusiu, kol XX a. viduryje buvo atrastas laukinėje gamtoje Kinijoje. Šiandien metasekvoja žavi ne tik savo išskirtine išvaizda, bet ir prisitaikymu įvairiomis augimo sąlygomis, todėl dažnai naudojama parkų, sodybų ir viešųjų erdvių apželdinimui.
Metasekvoja: kilmė ir istorija
Metasekvojų istorija yra išties įspūdinga. Mokslininkai teigia, kad šis medis egzistavo dar mezozojaus eroje, kai Žemę valdė dinozaurai. Archeologiniai tyrimai rodo, kad metasekvojos buvo paplitusios šiauriniame pusrutulyje prieš milijonus metų.
Iki 1941 metų metasekvoja buvo laikoma išnykusia rūšimi, kol kinų botanikas atrado nedidelį jų mišką Kinijos Hubei provincijoje. Šis atradimas buvo sensacingas ir paskatino daugelio šalių botanikus pradėti medžių apsaugos ir auginimo programas.
![Metasekvoja | Derlingas.lt Metasekvoja: kilmė ir istorija](https://derlingas.lt/wp-content/uploads/2025/01/Metasekvoja-2-1024x683.jpg)
Metasekvoja: išvaizda ir paplitimas
Metasekvoja (Metasequoia glyptostroboides) išsiskiria elegantiška ir didinga forma. Tai greitai augantis, vasaržalis medis, kuris per pirmuosius 10 metų gali pasiekti net 10–15 metrų aukštį, o brandžiame amžiuje užauga iki 35–50 metrų.
Šio medžio spygliai minkšti, švelnūs, linijiški, šviesiai žali, pavasarį ir vasarą jie suteikia medžiui šviežumo įspūdį. Rudenį spygliai nusidažo auksiniais ir bronziniais atspalviais, o žiemą jie nukrenta – tai itin reta spygliuočiams savybė. Beje, metasekvojos spygliai ir neprimena mums įprastų eglės ar pušies spyglių, greičiau jau siaurus lapelius, tarsi plunksneles. Dar viena įdomi metasekvojos spyglių savybė ta, kad jie nukrenta kartu su šakelėmis.
Metasekvojos laja kūgiška, tanki, su amžiumi tampa šiek tiek platesnė ir išraiškingesnė. Šakos susitelkusios į netaisyklingus menturius. Kamienas padengtas rusvai raudona žieve, kuri pleišėja sluoksniais, suteikdama medžiui dekoratyvinį efektą. Subrendusių medžių žievė įgauna tamsesnę spalvą. Metasekvoja ne tik išauga iki įspūdingo aukščio, tačiau stebina ir kamieno skersmeniu – šis gali pasiekti net 2 metrus.
Kaip ir dera spygliuočiams, metasekvojos vaisius – kankorėžis. Jis yra kiaušiniškos arba beveik rutuliškos formos, pleištišku pamatu, apie 2,5 cm skersmens, su 5–9 kiaušiniškomis, iš šonų suspaustomis ir aplink plėviškai sparnuotomis sėklomis.
Natūralioje gamtoje metasekvoja auga tik Kinijoje, tačiau dėl jos estetinės vertės ir atsparumo klimato pokyčiams ji plačiai auginama ir kitose pasaulio vietose:
- Europoje, įskaitant Lietuvą, kur ji naudojama parkuose ir reprezentacinėse sodybose.
- Šiaurės Amerikoje, kur ji prigijo kaip dekoratyvinis medis miestų želdynuose.
- Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje, kur ją taip pat sodina dėl unikalios estetikos.
Metasekvojos rūšys ir veislės
Metasekvoja turi vienintelę pagrindinę rūšį – tai tikroji metasekvoja (Metasequoia glyptostroboides), tačiau yra išvestos kelios populiarios veislės, skirtos dekoratyviniam naudojimui:
- ‘Gold Rush’ – veislė su auksinės spalvos spygliais, kuri ypatingai gražiai atrodo saulėtose vietose.
- ‘Sheridan Spire’ – tanki ir siaura veislė, tinkanti mažesniems sodams.
- ‘Ogon’ – veislė su gelsvai žaliais spygliais, kuri suteikia medžiui subtilios šviesos efektą.
![Metasekvoja | Derlingas.lt Metasekvojos rūšys ir veislės](https://derlingas.lt/wp-content/uploads/2025/01/Metasekvoja-3-1024x683.jpg)
Metasekvojos auginimo ypatumai
Metasekvoja – tai lengvai auginamas medis, reikalaujantis minimalios priežiūros, jei yra tinkamai parinkta vieta ir dirva. Vienas medis atrodo tikrai įspūdingai, tačiau jų giraitė atima žadą. Tiesa, prieš pradedant auginti metasekvojas, reikia žinoti, jog tai tikras ilgaamžis medis. Metasekvoja gali sulaukti net 600 metų! Tad vietą jai parenkame jau visam ne tik savo, tačiau ir proanūkių gyvenimui.
Tinkama vieta. Metasekvoja geriausiai auga vidutinio klimato zonose, tačiau yra atspari tiek šaltam, tiek karštam orui. Ji mėgsta saulėtą arba pusiau pavėsingą vietą. Per mažai saulės gali sulėtinti jos augimą. Taip pat sodinant reikėtų parinkti nuo vėjo apsaugotą vietą, nes jauni medeliai yra gležnesni ir stipraus vėjo gali būti nulaužti.
Dirva. Metasekvoja nėra itin reikli dirvožemiui, tačiau geriausiai auga drėgname, bet gerai vandeniui laidžiame dirvožemyje. Tinkama neutrali arba šiek tiek rūgšti dirva. Jeigu dirvožemis pernelyg molingas, rekomenduojama įmaišyti smėlio arba komposto, kad pagerėtų pralaidumas vandeniui.
Laistymas. Jauniems medžiams reikia reguliaraus laistymo, ypač per pirmus kelerius metus. Brandesni medžiai gali ištverti trumpalaikes sausras.
Tręšimas. Kartą per metus, ankstyvą pavasarį, jauniems medžiams naudokite universalias medžių trąšas.
Genėjimas. Metasekvoja nereikalauja dažno genėjimo – pašalinkite tik sausas ar pažeistas šakas.
Atramos. Jei metasekvoja sodinama vėjuotoje vietoje, patariama jauną sodinuką paremti 1–2 kuoliukais iš abiejų šonų.
![Metasekvoja | Derlingas.lt Metasekvojos auginimo ypatumai](https://derlingas.lt/wp-content/uploads/2025/01/Metasekvoja-5-1024x683.jpg)
Metasekvojos dauginimas
Metasekvojų dauginimas yra gana paprastas procesas, naudojant sėklas arba auginius:
- Sėklomis. Sėklos surenkamos rudenį, o prieš sodinimą stratifikuojamos šaltame drėgname substrate. Tai skatina sėklų daigumą.
- Auginiais. Šis metodas populiaresnis, nes garantuoja greitesnį augimą. Auginiai paimami iš jaunų šakų vasaros pradžioje, įšaknijami drėgname smėlio ir durpių mišinyje.
Metasekvojos kenkėjai ir ligos
Metasekvoja yra natūraliai atspari daugeliui kenkėjų ir ligų. Juk kaip kitaip ji būtų išlikusi per milijonus metų? Vis dėlto kai kurių problemų vis tiek gali pasitaikyti:
- Amarai. Jie dažniausiai pažeidžia jaunus ūglius, tačiau gali būti kontroliuojami natūraliomis priemonėmis arba insekticidais.
- Šaknų puvinys. Per daug drėgnas dirvožemis gali sukelti šią ligą. Norint to išvengti, reikia užtikrinti tinkamą drenažą.
- Grybelinės ligos. Jos retai paveikia metasekvojas, tačiau drėgnomis sąlygomis gali atsirasti lapų dėmėtumas.
Kuo dar ypatinga metasekvoja?
Metasekvoja yra iš tiesų išskirtinis medis. Ir ne tik dėl savo dinozaurų erą siekiančių šaknų ar įspūdingos gyvenimo trukmės, tačiau ir dėl savo ekologinių savybių bei estetinės vertės:
- ji sugeria didelį kiekį anglies dioksido, todėl yra naudinga miestų ekosistemoms;
- lapai ir žievė turi unikalių cheminės sudėties savybių, kurios atbaido kai kuriuos vabzdžius;
- metasekvoja puikiai dera kraštovaizdyje, suteikdama parkams ir sodams natūralumo ir elegancijos;
- įspūdinga laja teikia prieglobstį įvairiems gyvūnams ir tampa namais paukščiams.
Be to, metasekvoja turi ir praktinės naudos: jos mediena vertinama dėl savo lengvumo bei atsparumo puvimui. Todėl yra naudojama įvairiems medžio gaminiams. Be to, medis turi didelę simbolinę reikšmę: jis laikomas gyvybės atsparumo ir atgimimo simboliu.
![Metasekvoja | Derlingas.lt Kuo ypatinga metasekvoja?](https://derlingas.lt/wp-content/uploads/2025/01/Metasekvoja-6-1024x683.jpg)
Metasekvoja – tai medis, kuris sujungia istorinę praeitį, įspūdingą estetiką ir praktiškumą. Tinkamai prižiūrimas, jis gali tapti ilgalaikiu jūsų aplinkos akcentu, kuris ne tik puošia, bet ir suteikia naudos gamtai bei žmogui. Augindami šį medį, tapsite gamtos istorijos dalimi ir galėsite džiaugtis jo grožiu visą savo gyvenimą.
Šaltiniai:
- https://www.vle.lt/straipsnis/metasekvoja/
- https://www.thespruce.com/dawn-redwood-growing-profile-3269307
- https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/tree/dawn-redwood/
- https://greg.app/plant-care/metasequoia-glyptostroboides-dawn-redwood
- https://www.gardeningwithcharlie.com/how-to-grow-dawn-redwood/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.