Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kada sėti petražoles pagal Mėnulį ir oro sąlygas? Petražolių sėjos ypatumai lauke ir viduje 

  • by
Kada sėti petražoles lauke ir viduje
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Petražolės – šakninės ir lapinės daržovės, kurios užima garbią vietą sodininkų žalumynų darželyje. Dėl užburiančio prieskoninio lapelių skonio ir malonių salierinių ar pastarnokus primenančių šaknų, petražolių auginimu susidomi ne vienas. Šios daržovės nekelia auginimo iššūkių, tačiau tinkamas sėjos laikas gali tapti kertinis rodiklis gausiam ir sveikam petražolių derliui. Pateiksime terminus, kada sėti petražoles ne tik vadovaujantis sodininkų patirtimi, bet ir astronominiais kūnais, tiksliau, Mėnulio kalendoriumi.  

Kada sėti petražoles? 

Petražolių mėgėjams yra gerų žinių, nes jų sėjos laikas prasideda anksti pavasarį arba vėlai rudenį. Sėklos ir augalai toleruoja gana nemenkus šaltukus (iki –9 °C), todėl jų sėjos galima neatidėlioti ir pradėti ankstyvą pavasarį. Petražoles įprasta sėti šiltnamyje nuo kovobalandžio mėn., o iš karto laukan – balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje. Taip pat, kovobalandžio mėn. petražoles įmanoma pasisėti ir namuose dėžutėse, o įsivyravus šiltiems orams (gegužės viduryje–pabaigoje, dienos oro temperatūrai laikantis bent +10–15 °C) persodinti į lauko lysves. Tuo metu pasėtos petražolės duos lapelių derlių visą vasarą. 

Kita sėjimo data, kada sėti petražoles naudingiau pačiam augalui, yra ruduo – rugsėjo–spalio mėnesiais. Kai kurie augalai spėja išdygti dar ir prieš šalčius, todėl duoda derliaus net žiemą bei išbūna po sniegu. Kita vertus, rudenį neišdygusios sėklos patiria stratifikaciją ir atėjus pavasariui sudygsta greičiau ir anksčiau. 

Atrodo paradoksalu, kad petražolių sėjos lauke reikia laukti iki balandžio. Taip yra dėl to, nes geriausiam sėklų sudygimui pasiekti reikalinga apie 21 °C dirvos temperatūra. Žinoma, petražolių sėklos sudygsta ir žemesnėje nei 10 °C temperatūroje, tačiau procesas bus ilgesnis. Be to, apskritai petražolių sėklos dygsta ilgai – apie 3–4 savaites, o kai kada trunka net iki 6 savaičių. 

Kada sėti petražoles

Petražolių sėja pagal Mėnulį 

Nenumokime į senolių išmintį ir sėjos metu pabandykite vadovautis Mėnuliu. Štai dienos, kada sėti petražoles ar persodinti jų sodinukus palankiausia pagal Mėnulio kalendorių

Kovas: 3–9, 15, 16, 

Balandis: 1, 2, 4, 5, 9, 11 , 12, 14, 15, 29, 30. 

Gegužė: 1, 2, 6–10, 12, 16, 17, 29, 30  

Rudeninei petražolių sėjai tinka rugsėjo 8, 9, 13, 14, 17–20 ir spalio 10, 11, 14–18 dienos. 

Kaip atlikti petražolių sėją namuose ir lauke? 

Tiems, kam įdomi petražolių sėjos pradžia kambaryje, turėtų susiruošti skyreliais padalintas dėžutes ir jas pripildyti kokybiškos, lengvos, purios žemės (tinka universalus mišinys). Į kiekvieną skyrelį 1,0–1,5 cm gylyje įberkite po vieną per naktį išmirkytą sėklytę. Jei naudosite dėžutes be skyrelių, sėklas berkite tokiame pačiame gylyje tarp eilučių paliekant bent 5  cm, o tarp sėklyčių – 1 cm. Dėžutes laikykite ant palangės +18–22 °C temperatūroje ir palaikant dirvos drėgmę. Daigus išretinkite kas 3–4 cm. 

Jeigu petražoles sėti planuojate tiesiai į lauką, rekomenduojama bent 2 savaites prieš jų sėją, dirvą gerai patręšti azoto ir fosforo trąšomis ar papildyti ją kompostu. Pasirinkite saulėtą arba pusiau pavėsingą vieta su puria, derlinga dirva ir sulaukite tinkamo laiko, kada sėti petražoles, maždaug, kai dirva įšyla iki +5–7 °C.  

Dirvoje išformuokite 1–1,5 cm gylio griovelius, palikdami 20 cm tarpą tarp eilių. Į griovelius kas 1–2 cm berkite pernakt išmirkytas petražolių sėklas, jas užžerkite plonu sluoksneliu žemės ir spustelėkite paviršių. Palaikykite drėgmę, o daigams pasirodžius, juos retinkite, palikdami 5–7 cm tarpą tarp augalų. 

Jei į lauką ketinate sėti rudenį, panaudokite didesnį kiekį petražolių sėklų (20–30 proc.), darykite gilesnius 1,5–2 cm griovelius, sėkite tankiau ir nelaistykite. Tada nepamirškite pamulčiuoti plonu durpių, sauso komposto sluoksniu. 

Kada sėti petražoles 2025 metais

Šaltiniai 

  1. https://www.sarahraven.com/articles/how-to-sow-parsley-seeds
  2. https://www.almanac.com/plant/parsley

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *