Petražolės – šakninės ir lapinės daržovės, kurios užima garbią vietą sodininkų žalumynų darželyje. Dėl užburiančio prieskoninio lapelių skonio ir malonių salierinių ar pastarnokus primenančių šaknų, petražolių auginimu susidomi ne vienas. Šios daržovės nekelia auginimo iššūkių, tačiau tinkamas sėjos laikas gali tapti kertinis rodiklis gausiam ir sveikam petražolių derliui. Pateiksime terminus, kada sėti petražoles ne tik vadovaujantis sodininkų patirtimi, bet ir astronominiais kūnais, tiksliau, Mėnulio kalendoriumi.
Kada sėti petražoles?
Petražolių mėgėjams yra gerų žinių, nes jų sėjos laikas prasideda anksti pavasarį arba vėlai rudenį. Sėklos ir augalai toleruoja gana nemenkus šaltukus (iki –9 °C), todėl jų sėjos galima neatidėlioti ir pradėti ankstyvą pavasarį. Petražoles įprasta sėti šiltnamyje nuo kovo–balandžio mėn., o iš karto laukan – balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje. Taip pat, kovo–balandžio mėn. petražoles įmanoma pasisėti ir namuose dėžutėse, o įsivyravus šiltiems orams (gegužės viduryje–pabaigoje, dienos oro temperatūrai laikantis bent +10–15 °C) persodinti į lauko lysves. Tuo metu pasėtos petražolės duos lapelių derlių visą vasarą.
Kita sėjimo data, kada sėti petražoles naudingiau pačiam augalui, yra ruduo – rugsėjo–spalio mėnesiais. Kai kurie augalai spėja išdygti dar ir prieš šalčius, todėl duoda derliaus net žiemą bei išbūna po sniegu. Kita vertus, rudenį neišdygusios sėklos patiria stratifikaciją ir atėjus pavasariui sudygsta greičiau ir anksčiau.
Atrodo paradoksalu, kad petražolių sėjos lauke reikia laukti iki balandžio. Taip yra dėl to, nes geriausiam sėklų sudygimui pasiekti reikalinga apie 21 °C dirvos temperatūra. Žinoma, petražolių sėklos sudygsta ir žemesnėje nei 10 °C temperatūroje, tačiau procesas bus ilgesnis. Be to, apskritai petražolių sėklos dygsta ilgai – apie 3–4 savaites, o kai kada trunka net iki 6 savaičių.

Petražolių sėja pagal Mėnulį
Nenumokime į senolių išmintį ir sėjos metu pabandykite vadovautis Mėnuliu. Štai dienos, kada sėti petražoles ar persodinti jų sodinukus palankiausia pagal Mėnulio kalendorių:
Kovas: 3–9, 15, 16,
Balandis: 1, 2, 4, 5, 9, 11 , 12, 14, 15, 29, 30.
Gegužė: 1, 2, 6–10, 12, 16, 17, 29, 30
Rudeninei petražolių sėjai tinka rugsėjo 8, 9, 13, 14, 17–20 ir spalio 10, 11, 14–18 dienos.
Kaip atlikti petražolių sėją namuose ir lauke?
Tiems, kam įdomi petražolių sėjos pradžia kambaryje, turėtų susiruošti skyreliais padalintas dėžutes ir jas pripildyti kokybiškos, lengvos, purios žemės (tinka universalus mišinys). Į kiekvieną skyrelį 1,0–1,5 cm gylyje įberkite po vieną per naktį išmirkytą sėklytę. Jei naudosite dėžutes be skyrelių, sėklas berkite tokiame pačiame gylyje tarp eilučių paliekant bent 5 cm, o tarp sėklyčių – 1 cm. Dėžutes laikykite ant palangės +18–22 °C temperatūroje ir palaikant dirvos drėgmę. Daigus išretinkite kas 3–4 cm.
Jeigu petražoles sėti planuojate tiesiai į lauką, rekomenduojama bent 2 savaites prieš jų sėją, dirvą gerai patręšti azoto ir fosforo trąšomis ar papildyti ją kompostu. Pasirinkite saulėtą arba pusiau pavėsingą vieta su puria, derlinga dirva ir sulaukite tinkamo laiko, kada sėti petražoles, maždaug, kai dirva įšyla iki +5–7 °C.
Dirvoje išformuokite 1–1,5 cm gylio griovelius, palikdami 20 cm tarpą tarp eilių. Į griovelius kas 1–2 cm berkite pernakt išmirkytas petražolių sėklas, jas užžerkite plonu sluoksneliu žemės ir spustelėkite paviršių. Palaikykite drėgmę, o daigams pasirodžius, juos retinkite, palikdami 5–7 cm tarpą tarp augalų.
Jei į lauką ketinate sėti rudenį, panaudokite didesnį kiekį petražolių sėklų (20–30 proc.), darykite gilesnius 1,5–2 cm griovelius, sėkite tankiau ir nelaistykite. Tada nepamirškite pamulčiuoti plonu durpių, sauso komposto sluoksniu.

Šaltiniai
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.