Auginimo maišai – tai specialūs maišai, skirti augalams auginti, jie naudojami daržininkystėje, sodininkystėje ar miesto žemdirbystėje (urban gardening). Tai alternatyva įprastiems vazonams ir lysvėms. Teisingai naudojami auginimo maišai gali tapti labai patogia ir efektyvia priemone derliui užsiauginti net mažame kieme ar balkone.
Kaip ir kam naudojami auginimo maišai
Augalų auginimo maišai – tai praktiška ir universali priemonė auginti įvairius augalus be tradicinių lysvių ar vazonų. Juose ypač tinka auginti daržoves, prieskonines žoleles, gėles. Kai kurie žmonės įsigudrina maišuose auginti net bulves. Auginimo maišai idealiai tinka balkonams, terasoms ar riboto ploto kiemams, suteikdami galimybę auginti šviežią derlių net ir be sodo ar daržo.

Auginimo maišai gaminami iš kvėpuojančios medžiagos, kuri leidžia orui patekti prie šaknų, taip skatinant sveikesnį ir intensyvesnį šaknų augimą. Be to, vandens perteklius lengvai išbėga per medžiagą, todėl sumažėja šaknų puvimo rizika.
Dauguma auginimo maišų yra parduodami tušti, t. y. be žemės. Tokie maišai yra daugkartinio naudojimo, pirkėjas pats pripildo juos pasirinktu substratu, tinkamu konkretiems augalams (daržovėms, gėlėms, žolelėms ir pan.). Kai kurie prekybininkai ar sodo prekių centrai siūlo augalų maišus, jau pripildytus substratu, o kartais net su trąšomis ar sėklomis – tai dažniausiai vienkartiniai plastikiniai maišai, skirti konkrečiam tikslui (pvz., pomidorų ar bulvių auginimui). Lietuvoje populiaru pirkti tuščius auginimo maišus, o substratą jų pildymui įsigyti atskirtai, pagal poreikį (universalų, daržovių, pomidorų ir t. t.).
Naudotis auginimo maišais labai paprasta. Pirmiausia reikia pasirinkti tinkamo dydžio maišą pagal augalo poreikius. Maišas pripildomas derlingu, gerai drenuojamu substratu. Augalas į maišą sodinamas įprastu būdu. Po sezono maišus galima ištuštinti, išplauti ir kitąmet naudoti vėl.

Auginimo maišų privalumai ir trūkumai
Auginimo maišai turi daug privalumų, ypač jie patogūs žmonėms, sodininkaujantiems mieste ar mažame sodo plote. Tačiau yra ir keletas auginimo maišuose trūkumų, apie kuriuos svarbu žinoti.
Privalumai:
Rekomenduojamas video
- Auginimo maišus lengva naudoti – nereikia kasti žemės ar formuoti lysvių, taigi sodininkavimas tampa paprastesnis.
- Gera šaknų ventiliacija. Kvėpuojanti medžiaga, iš kurios maišai pagaminti, leidžia orui patekti prie šaknų, kas užtikrina geresnę šaknų būklę.
- Puikus drenažas. Vandens perteklius lengvai išbėga per medžiagą, todėl sumažėja šaknų puvimo rizika.
- Lengvai perkeliami. Maišus galima perkelti iš vienos vietos į kitą, tokiu būdu reguliuojant saulės ar vėjo poveikį.
- Tinka mažoms erdvėms. Auginimo maišai idealiai tinka balkonams, terasoms, nedideliems kiemams ar šiltnamiams.
- Paprasta sandėliuoti. Tušti maišai užima mažai vietos, lengvai susilanksto ir gali būti naudojami pakartotinai.

Trūkumai:
- Auginant maišuose iš dirvos greičiau išgaruoja drėgmė, tad augalus tenka dažniau laistyti.
- Trumpesnis tarnavimo laikas. Nors auginimo maišai yra daugkartiniai, bet intensyviai naudojant, jie po kelių sezonų gali susidėvėti.
- Ne visada estetiški. Medžiaginiai maišai ne visiems atrodo patraukliai lyginant su keraminiais ar plastikiniais vazonais.
- Netinka labai dideliems augalams. Kai kurie dideli ar giliašakniai augalai gali reikalauti tvirtesnės ar stabilesnės talpos.

Auginimo maišai – kaip išsirinkti tinkamus
Renkantis auginimo maišus, svarbu atsižvelgti į kelis pagrindinius kriterijus, kad maišai atitiktų jūsų auginamų augalų poreikius. Štai pagrindiniai aspektai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį perkant maišus:
- Talpa (dydis). Pasirinkite tinkamos talpos maišus pagal planuojamo sodinti augalo šaknų sistemą: 3-5 litrų talpos – žolelėms, salotoms, 7-10 litrų – gėlėms, paprikoms, nedideliems augalams; 15-30 litrų – pomidorams, agurkams, baklažanams; 40+ litrų – bulvėms, dideliems krūmams ar mažiems medeliams.
- Medžiagos kokybė. Rinkitės kvėpuojančią, storą geotekstilę, kuri gerai laiko formą. Patikrinkite, ar siūlės tvirtos, ypač jei planuojate kelti maišus pilnus žemės. Venkite labai plonų, vienkartinių variantų – jie greitai suplyšta.
- Rankenos. Jei ketinate maišus perkėlinėti – rinkitės modelius su tvirtomis, patogiomis rankenomis.
- Naudojimo trukmė. Jei norite naudoti auginimo maišus keletą sezonų – rinkis aukštesnės kokybės, sustiprintus maišus. Vienam sezonui galima rinktis paprastesnius, pigesnius variantus.
- Forma ir dizainas. Rinkoje rasite apvalių, kvadratinių, aukštų, plačių auginimo maišų – rinkitės juos pagal turimą erdvę ir augalo formą. Estetikai svarbu ir spalva, ypač jei maišai bus matomoje vietoje (balkone, terasoje).

Kiek augalų galima sodinti į vieną auginimo maišą
Į vieną auginimo maišą galima sodinti kelis augalus, tačiau tai reikia daryti tokiu būdu, kad augalai netrukdytų vienas kitam ir turėtų pakankamai vietos. Viskas priklauso nuo maišo dydžio, augalų rūšies ir jų šaknų plėtros ypatumų.
Galite sodinti į vieną maišą kelis augalus, jei augalai nedideli ir turi nedideles šaknų sistemas (pvz., salotos, špinatai, svogūnų laiškai, ridikėliai, prieskoninės žolelės). Taip pat atsižvelkite į tai, ar augalai yra suderinami tarpusavyje – netrukdo vienas kitam augti, o gal atvirkščiai, net padeda. Keli augalai greičiau sunaudoja substrato maistines medžiagas ir drėgmę, todėl atidžiai stebėkite drėgmės lygį maiše ir reguliariai patręškite.
Kuo daugiau augalų sodinsite į vieną maišą, tuo daugiau vietos ir, atitinkamai, didesnės talpos maišo reikės. Pavyzdžiui 20-30 litrų talpos maiše gali augti 3-5 salotos arba 2-3 bazilikai. Sodindami palikite bent 10-15 cm atstumus tarp augalų, kad jie neužgožtų vienas kito. Venkite kartu sodinti stambius augalus, pavyzdžiui, du pomidorus viename 20 litrų maiše sodinti yra bloga idėja, nes jiems trūks vietos ir maisto. Bulves, agurkus, pomidorus geriau sodinti po vieną, kadangi jie auga greitai ir turi gausią šaknų sistemą.
Kartu sodinkite tik suderinamus augalus, pavyzdžiui:
- pomidoras + bazilikas,
- morka + svogūnas,
- salotos + ridikėliai.

Dažniausiai pasitaikančios auginimo maišų naudojimo klaidos ir kaip jų išvengti
Naudojant auginimo maišus, galima pasiekti puikių rezultatų, tačiau neretai pasitaiko ir klaidų, kurios gali neigiamai paveikti jūsų derlių. Štai dažniausiai pasitaikančios klaidos ir veiksmai, padėsiantys jų išvengti:
- Netinkamo dydžio maišo pasirinkimas. Per mažas maišas apriboja šaknų augimą, augalai gali vystytis silpnai. Per didelis maišas – ypač mažam augalui – gali kaupti perteklinę drėgmę ir skatinti puvimą. Rinkitės maišo tūrį pagal augalo poreikius (pvz., pomidorui – bent 15-20 l).
- Netinkamas substratas. Per tanki arba pernelyg molinga žemė gali sulaikyti vandenį ir trukdyti šaknų kvėpavimui. Naudokite kokybišką, lengvą, purų substratą su geru drenažu.
- Perlaistymas arba nepakankamas laistymas. Maišai greitai išdžiūsta, ypač karštu oru, todėl augalai gali kentėti nuo drėgmės trūkumo. Kita klaida – perlaistymas, jei substratas blogai drenuoja. Reguliariai tikrinkite drėgmės lygį dirvoje ir laistykite augalus pagal poreikį.
- Nepakankamas tręšimas. Substrate esančios maistinės medžiagos greitai išsenka, todėl reguliariai tręškite augalus skystomis ar lėto veikimo trąšomis, priklausomai nuo augalo tipo.
- Netinkama vieta. Pastatyti netinkamoje vietoje, augalai gali nudegti nuo saulės arba būti pažeisti stipraus vėjo ar skersvėjo. Stebėkite augalų reakciją ir prireikus perkelkite maišus į tinkamesnę vietą.
- Paliekami nevalyti po sezono. Po auginimo sezono maišuose likę žemių likučiai ar drėgmė gali skatinti pelėsių ar kenkėjų atsiradimą, todėl nuėmus derlių ištuštinkite, išplaukite ir išdžiovinkite maišus prieš juos sandėliuojant.
Šaltiniai
https://www.rhs.org.uk/
https://www.thespruce.com/
https://journeywithjill.net/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva