Skip to content

Krotonas – gyvas meno kūrinys ant mūsų palangės. Ką svarbu žinoti sėkmingam jo auginimui?

Krotonas - gyvas meno kūrinys kambaryje
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Krotonas – gražus, ryškus ir gyvybingas augalas. Mūsų klimate auginamas kaip išskirtinis kambarinis augalas, garsėjantis ryškiai margais, įvairiaspalviais lapais. Kartais krotonas apibūdinamas, kaip kiek įnoringas, smulkmeniškas augalas, tačiau pakanka suprasti, iš kokių kraštų jis kilęs ir ko labiausiai reikia jo priežiūroje, kad krotono auginimas taptų lengvas ir malonus užsiėmimas. Todėl šiame straipsnyje ir papasakosime viską, ką reikia žinoti apie krotono auginimą bei priežiūrą, kad jūsų namuose šis augalas klestėtų ir jus džiugintų, o ne vargintų, jo auginimas.

Krotonas: išvaizda ir kilmė

Labai svarbu suprasti, iš kurių kraštų kilęs šis augalas, kad galėtume suteikti jam tinkamas augimo sąlygas ir jis pas mus klestėtų bei atsiskleistų visu savo grožiu.

Krotonas (Codiaeum) priklauso karpažolinių augalų genčiai. Natūraliai paplitęs Malaizijoje bei kitose Ramiojo vandenyno salose, kur auga kaip visžalis neaukštas medis arba krūmas. Taigi tai tropinio klimato augalas, kuriam kambaryje reikia sudaryti kuo artimesnes natūralioms augimo sąlygas. Kokios jos, pasidalinsime toliau. O kol kas apžvelkime, kaip atrodo krotonas ir kodėl jis toks populiarus.

Natūralioje gamtoje krotonas gali išaugti net iki kelių metrų aukščio, tačiau, žinoma, kambaryje jis augs kur kas žemesnis. Augalo lapai pražanginiai, stori, odiški, ištisiniai arba skiautėti, dažnai su ryškiomis gyslomis. Pasiekia maždaug 30 cm ilgį. Tiesa, skirtingų rūšių ir veislių augalo labai skiriasi savo forma, spalvomis, dydžiu. Tačiau būtent dėl lapų grožio augalas taip mėgstamas ir tapo toks populiarus kambarinis augalas.

Krotono išvaizda ir kilmė

Krotono veislės

Dažniausiai kambaryje auginamas margalapis krotonos (Codiaeum variegatum) bei įvairios jo veislės. Taigi ir jo lapai gali būti žali, geltoni, oranžiniai, raudoni, net violetiniai ar margi, taškuoti, dėmėti, dryžuoti, visiškai ploni arba platūs ir stambūs ir t. t.

Deja, Lietuvoje gana nelengva rasti retesnių ar mažiau įprastų krotono veislių. Pas mus šio augalo įvairovė gana nedidelė. Tačiau kitose šalyse, kur jis auginamas ir kaip dekoratyvus sodo augalas, veislių įvairovė tiesiog stulbina. Todėl čia paminėsime tik keletą gana įspūdingai atrodančių krotono veislių:

  • Krotonas „Picasso‘s Paintbrush“ lapai tikrai primena dailininko teptuką, suteptą įvairių spalvų dažais. Jie ilgi, siauri ir išlenkti. Ryškiai geltonos, žalios, kreminės, rožinės ir tamsiai violetinės (beveik juodos) spalvos. Augalas atrodo kaip gyvas meno kūrinys. Patalpoje gali užaugti iki 1,5 m aukščio.
  • Krotonas „Mother and Daughter“ yra viena keisčiausių ir unikaliausių augalo veislių. Atrodo, tarsi ant augalo lapų kas būtų pritvirtinęs virvelę, o tuomet tos virvelės gale dar vieną, mažesnį lapą. Iš tiesų tai vientisas lapas, kuris maždaug ties viduriu tiek suplonėja, kad lieka tarsi siūlelis. Lapai žalios, geltonos, oranžinės, raudonos ir violetinės spalvos. Kambaryje užauga iki 30–60 cm aukščio.
  • Krotonas „Sunny Star“ išsiskiria savo gana ryškia geltona, net auksine lapų spalva. Kuo daugiau saulės šviesos gauna, tuo ryškesne spalva nusidažo lapai. Jeigu šviesos trūksta, lapai būna žalios spalvos. Kambaryje užauga iki 0,30–1,5 m aukščio.
  • Krotonas „Gold Dust“. Šiai veislei būdinga platūs, taisyklingi, aiškiai elipsiški ir mėsingi lapai, storomis, vertikaliai augančiomis šakomis. Kol augalas jaunas, jo lapai žali su geltonomis, netaisyklingai apvaliomis dėmėmis. Senstant dėmės tamsėja ir plinta, o žalia lapų spalva tampa dar sodresnė. Patalpoje gali užaugti iki 1,2–1,5 m aukščio.

Krotono auginimas: sėkmė slypi smulkmenose

Prieš pradedant aiškintis, kokia žemė tinkama krotono auginimui ar kiek šviesos jam reikia, visų pirma, verta pasidomėti keliomis paprastomis, bet labai svarbiomis krotono auginimo taisyklėmis. Jas žinant, augalo auginimas taps tikrai lengvu, paprastu ir, svarbiausia, sėkmingu.

Taigi keletas svarbių patarimų:

  • Krotonas nemėgsta būti judinamas. Tai apima tiek tiesioginį sąlytį, tiek jo perkėlimą į kitą vietą. Gana dažnai nusipirkus ir parsivežus augalą namo, jis per kelias dienas numeta visus lapus. Taip nutinka dėl augalo patirto šoko. Todėl jaudintis neverta – krotonas atsigaus ir išaugins naujus lapus. Tačiau parinkus jam augimo vietą, patariama jo iš ten nebejudinti.
  • Kuo daugiau ryškios, tačiau netiesioginės saulės šviesos, tuo spalvingesni bus augalo lapai.
  • Augalui reikalinga daug drėgmės: jam patinka nuolat drėgnas (bet neužmirkęs) dirvožemis ir drėgna aplinka, todėl jis puikiai jausis augdamas šviesioje virtuvėje arba vonioje, į kurią patenka pakankamai šviesos.
  • Krotonas nepakenčia šalčio, skersvėjų ir ekstremalių temperatūros svyravimų. Kai augalui šalta, jis numeta lapus.
Krotono auginimas priklauso nuo kelių svarbių taisyklių

Krotono auginimui tinkamos sąlygos

Kaip jau išsiaiškinome aukščiau, krotonui svarbiausia: šviesa, šiluma, drėgmė ir ramybė. Toliau aptarsime kiekvieną šių svarbių auginimo aspektų išsamiau.

Šviesa. Krotonui reikalinga ryški, tačiau ne tiesioginė saulės šviesa. Jis puikiai auga šviesiuose kambariuose, tačiau tiesioginiai saulės spinduliai gali nudeginti jo lapus. Pakankamas šviesos kiekis būtinas, kad augalas išlaikytų savo lapų spalvas ir visą grožį. Trūkstant šviesos, lapų spalvos gali išblukti arba tapti mažiau ryškios.

Dirva. Krotonas geriausiai auga gerai drenuojančioje žemėje. Jam tinkamiausias žemės mišinys, lygiomis dalimis sumaišytas iš velėnos žemės, lapinės žemės, durpinės žemės ir smėlio. Taip pat sodinant patariama vazono apačioje paruošti gerą drenažą. Pats vazonas taip pat turi būti su angomis vandens pertekliui nutekėti.

Temperatūra. Krotonas labai mėgsta šilumą, tačiau jam labiausiai tinka pastovi temperatūra. Dideli temperatūrų svyravimai augalui sukelia šoką, jis gali prasčiau augti arba numesti lapus. Vasarą jam tinkamiausia temperatūra +20–22 °C, žiemą – +16–18 °C, tačiau ne mažiau nei +16 °C. Žemesnėje augalas sušals ir numes lapus.
Vasarai galima krotoną išnešti augti į balkoną, terasą ar kiemą, tačiau reikia saugoti nuo ryškių, tiesioginių saulės spindulių, skersvėjų bei kondicionierių.

Drėgmė. Nepamirškime, kad krotonas yra tropinių kraštų augalas. Vadinasi, ne mažiau nei šilumos jam reikia ir drėgmės. Tad aplink augalą reikia užtikrinti pakankamą oro drėgmę. Ypač tai svarbu žiemą, kai namuose oras labai išsausėja dėl šildymo. Galima krotoną auginti natūraliai drėgnoje ir šiltoje patalpoje (pvz., virtuvėje, vonioje), jeigu ten jam pakaks šviesos. Taip pat patariama reguliariai apipurkšti minkštu, kambario temperatūros vandeniu arba naudoti oro drėkintuvą. Papildomai drėgmei užtikrinti krotoną su vazonu galima statyti ant specialių padėklų su drėgnais akmenukais.

Krotono auginimas: sėkmė slypi detalėse

Kaip prižiūrimas krotonas toliau?

Parinkus augalui tinkamą augimo vietą ir pasirūpinus jam tinkamomis augimo sąlygomis, toliau svarbu ir teisingai augalą prižiūrėti: užtikrinti pakankamą vandens kiekį, laiku tręšti ir persodinti.

Laistymas yra labai svarbus krotono priežiūroje. Augalas mėgsta tolygiai drėgną, tačiau jokiais būdais neužmirkusią dirvą. Vasarą rekomenduojama krotoną laistyti reguliariai, neleidžiant dirvai visiškai išdžiūti. Tačiau svarbu neperlaistyti ir stebėti, kad vazono padėkliuke nesikauptų vanduo ir neimtų pūti šaknys. Žiemą, kai augalo vegetacija lėtėja, laistymas taip pat retinamas. Žiemą laistoma, kai išdžiūsta viršutinis dirvos sluoksnis.

Tręšimas. Krotonui reikalingos maistinės medžiagos, kad išlaikytų savo ryškias spalvas ir sveiką augimą. Aktyvaus augimo laikotarpiu, pavasarį ir vasarą, rekomenduojama tręšti kas dvi savaites skystomis, lapiniams augalams skirtomis trąšomis. Nuo rugsėjo iki kovo mėnesio tręšimą rekomenduojama visiškai nutraukti.

Persodinimas. Jauni krotonai persodinami kartą per metus, o subrendę – kas 3–4 metus. Taip pat rekomenduojama persodinti naujai nusipirktą augalą. Persodinimui pakanka maždaug 2 cm didesnio skersmens vazono. Jis neturėtų būti pernelyg didelis.

Genėjimas. Krotonas natūraliai augina tankius lapus, todėl retai reikalauja genėjimo. Tačiau, jei augalas tampa per didelis arba praranda savo formą, jį galima švelniai apkarpyti. Tinkamiausias tam laikas pavasarį, kai krotonas pradeda aktyviai augti. Genėjimas taip pat skatina šoninių šakų augimą, todėl augalas tampa tankesnis ir vešlesnis.

Krotonas sėkmingai augs, jei bus tinkamai prižiūrimas

Kaip dauginamas krotonas?

Krotonas įprastai dauginamas auginiais. Dauginimas geriausiai pavyksta pavasarį arba vasaros pradžioje, kai augalas aktyviai auga. Dauginimui nupjaunami viršūniniai auginiai, turintys maždaug 3 lapus ir apie 10–15 cm ilgio. Auginys 15 min pamerkiamas į šiltą vandenį, kad nuvarvėtų jo sultys.

Įsišaknijimui sodinamas į smėlio ir durpių mišinį, palaistomas ir uždengiamas plėvele. Auginys laikomas šiltoje ir šviesioje vietoje. Šakneles išleidžia po kelių savaičių. Kai šaknys pakankamai susiformavę, galima persodinti į vazoną įprastai.

Krotono ligos ir kitos dažniausios problemos

Labiausiai tikėtini ir dažniausiai pasitaikantys krotono kenkėjaivoratinklinės erkutės ir skydamariai. Pastebėjus kenkėjus, augalo lapus galima nuplauti muiluotu vandeniu arba naudoti insekticidus.

Taip pat krotonas gali būti pažeistas šaknų puvinio ar netgi žūti nuo jo, jeigu bus perlaistomas arba vazono padėkliuke kaupsis vanduo. Todėl visuomet laistykite saikingai ir išpilkite nutekėjusį vandens perteklių.

Dažniausios krotono problemos susiję su lapais:

  • Krotonas meta lapus. Tai viena dažniausiai pasitaikančių problemų, auginant krotoną. Įprastai lapų kritimą lemia netinkamos auginimo sąlygos: per dažnas perkėlimas iš vienos vietos į kitą, per mažas oro drėgmės kiekis, netinkamas laistymas, šaltis, skersvėjai.
  • Blunkantys krotono lapai gali būti ženklas, kad augalui trūksta šviesos arba maistinių medžiagų.
  • Nudegę krotono lapai. Taip nutinka, kai augalas laikomas pernelyg ryškioje, tiesioginėje saulės šviesoje. Nepamirškime, kad krotonui reikia daug šviesos, tačiau ne tiesioginių saulės spindulių.

Dėmesio! Krotono sultys labai nuodingos, tad auginkite tokioje vietoje, kur jo negalėtų pasiekti vaikai ar naminiai gyvūnai.

Krotono kenkėjai ir kitos problemos

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/krotonas/
  2. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-croton-codiaeum-variegatum/
  3. https://www.patchplants.com/gb/en/read/plant-care/complete-guide-to-croton-care/
  4. https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/croton/care-croton-plants.htm
  5. https://www.gardeningchores.com/types-of-croton-plants/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *