Skip to content

Grybavimas: klimatinės bei technologinės tendencijos. Ką šiais laikais grybaudami darome kitaip?  

  • by
Grybavimas ir jo klimatinės bei technologinės tendencijos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Grybavimas miške yra neatsiejamas užsiėmimas rudeniniu sezonu, kuomet ne tik prisirenkate įvairiausių valgomų ar vaistinių grybų, bet ir praleidžiate laiką gryname ore. Nors grybavimas Europoje ir pasaulyje ganėtinai populiarus, šią veiklą papildo ir naujos tendencijos. O tai yra programėlės, padedančios atpažinti grybus, dalijimasis miško gėrybėmis socialiniuose tinkluose, grybų žemėlapiai. Taip pat, negalime paneigti ir besikeičiančio klimato įtakos grybų augimo ir jų rinkimo pokyčiams. 

Nuo klimato priklausanti grybų gausa

Pirmiausiai reikėtų aptarti, kaip apskritai pasikeitė grybų augimo intensyvumas bei pasiskirstymas. Mikologai pritartų, kad sėkmingam grybavimui reikia tinkamų oro sąlygų, o tai yra didelė drėgmė, pastovūs orai, vidutinė šiluma, tačiau kasmet šie rodikliai keičiasi. Dažniausiai metai metams nelygūs, tačiau 2024 metais pastebėta, kad klimato sąlygos šiemet smarkiai paveikė grybų derlių. Ilgesnės sausros periodai ir nepastovūs orai lėmė, kad grybų augimas tapo netolygus – kai kuriuose regionuose gausiai pridygo grybų, o kituose jų beveik nėra. Tai reiškia, kad ilgesnis, rudeniui įprastas lietaus periodas padidintų grybų derlių. 

Kita priežastis, kodėl grybautojai pastebi mažesnį grybų kiekį, yra vabzdžių ir lervų pagausėjimas, kurie greičiau nei žmogus spėja apdoroti grybus. Sausesni orai lemia šių gyvių veiklą, todėl dažniau randama sukirmijusių grybų. 

Nenuginčijama ir trečia mažesnio grybų augimo priežastis: intensyvus miškų tvarkymas, dėl kurių mažėja brandžių miškų, todėl kai kur grybų rasti sunkiau. 

Grybavimas ir klimatas

Kodėl grybavimas tęsia madą? 

Kad ir kokios tos klimato sąlygos bebūtų, žmonės, ketinantys prisirinkti grybų, trauks į mišką nepriklausomai nuo orų. Šiais laikais grybavimas yra ne vien tik pensininkų užsiėmimas, nes naujos veiklos ieškantis jaunimas taip pat renkasi grybavimą ir paverčia jį pomėgiu, laiko praleidimu miške.  

Be kita ko, populiarėjanti tvarumo ir ekologiškumo kultūra tiesia kelią žmonėms patiems prisirinkti grybų miške, o ne keliauti į parduotuves ir įsigyti užaugintos produkcijos. O augantis dėmesys grybavimo tvarumo metodams tausoja gamtą bei grybų ekosistemas. 

Galima įžvelgti ir kitas tendencijas: naujos technologijos grybaujant gali padėti mokytis naujų grybų rūšių, atpažinti nevalgomus ir nuodingus grybus. Toks variantas gali pasirodyti patrauklus jauniems žmonėms, todėl grybavimas vis neapleidžia mados. 

Grybavimas kaip mada

Grybauti padeda… programėlės? 

Grybavimo metu Lietuvoje žmonės neatmeta naujovės pasinaudoti įvairiomis programėlėmis ir programomis, kurios padeda atpažinti grybus, planuoti keliones į miškus ir dalintis radiniais. Šios programėlės ypač naudingos tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems grybautojams, norintiems išvengti klaidų ir pasinaudoti moderniomis technologijomis gamtoje. Štai kelios populiariausios: 

  • Google Lens yra universali programa, leidžianti atpažinti grybus pagal nuotraukas. Tiesiog fotografuojate grybą ir dirbtinis intelektas padeda nustatyti jo rūšį. 
  • Mushroom Identify – Automatic picture recognition – specializuota programėlė, skirta grybų atpažinimui pagal nuotraukas. Ji suteikia informaciją apie saugumą ir valgymą. 
  • iNaturalist – mokslininkų ir gamtos entuziastų bendruomenės sukurta programa, bendruomenė ir platforma, padedanti atpažinti ne tik grybus, bet ir kitas gamtos rūšis. Vartotojai gali įkelti gamtos gėrybes ir gauti ekspertų pagalbą. 
  • Lietuvos grybų žemėlapis (neoficialios grybavimo bendruomenės sukurti įrankiai) – vartotojai dalijasi, kuriose vietose rado daugiausiai grybų, padėdami kitiems planuoti savo išvykas į miškus. 
  • Mushroom Guide – skaitmeninis vadovas, suteikiantis išsamią informaciją apie grybų rūšis, jų buveines ir naudojimą maistui. 
Grybavimas ir tam padedančios programėlės

Grybavimas ir jo džiaugsmai socialiniuose tinkluose 

Dabar tikrai aktualu ir smagu miško gėrybėmis dalintis ir socialiniuose tinkluose. Susikūrusios grybautojų grupės leidžia patirti, kokių ir kiek grybų randa bendraminčiai, kai kurie geraširdiškai išduoda ir „vaisingas“ grybų vietas, dalijasi grybų receptais, padeda atsakyti į klausimus. Toks tarpusavio bendravimas ir džiaugsmų dalinimasis platesniame žmonių rate (ne tik tarp namiškių) perkelia grybavimą už miško ribų ir paverčia šią veikla modernesne.  

Laikui nepavaldus grybavimo čempionatas 

Galima pasidžiaugti, kad nuo 1987 metų iki šių dienų vis dar vyksta tradicija tapusi grybų šventė Varėnoje. Renginio metu dalyviai varžosi dėl to, kas per tam tikrą laiką surinks daugiausiai ir kokybiškiausių grybų. Čempionatas pritraukia ne tik vietinius grybautojus, bet ir dalyvius iš kitų miestų bei šalių. Šio grybų čempionato neišstumia naujausios grybavimo tendencijos, o jas tik papildo. Tikėkimės, kad grybavimo čempionatas Dzūkijoje dar gyvuose ne vienerius metus. 

Grybavimas, grybų šventė

Šaltiniai 

  1. https://www.varenoskultura.lt/naujiena/xxi-lietuvos-grybavimo-cempionatas
  2. https://am.lrv.lt/lt/naujienos/primename-grybauti-galima-visuose-lietuvos-miskuose-isskyrus-rezervatus
  3. https://www.meteo.lt/2024-m-rugsejo-men-apzvalga/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *