Apmaudu, kai vis ruošiate, puošiate ir prižiūrite savo gėlyną ir krūmus, tačiau kai kurie augalai „spyriojasi“ ir neatskleidžia viso savo grožio. Vienos iš tokių augalų – hortenzijos, kurios ne visada „drįsta“ parodyti savo išskirtines žiedų kekes. Dėl tokios hortenzijų būklės gali būti kaltos tiek aplinkos sąlygos, tiek augintojo nežinojimas, kaip tinkamai šias gėles prižiūrėti. Todėl pateiksime priežastis, kodėl nežydi hortenzija, ir išspręsime jų nenoro žydėti problemas.
Kodėl nežydi hortenzija – kaltas netinkamas genėjimas?
Gėlininkų pasaulyje žinomos įvairių formų ir rūšių hortenzijos su savais priežiūros kaprizais, o ypač – hortenzijų genėjimu. Šias skirtingų rūšių gėles genėti reikia skirtingu laiku. Pavyzdžiui, didžialapė hortenzija žydi ant praėjusių metų ūglių, todėl ją genėti nerekomenduojama per vėlai rudenį, žiemą ar anksti pavasarį, nes nukirpsite žiedinius pumpurus. Visai kita situacija yra su šviesiąja ir šluoteline hortenzija, kurios žiedus skleidžia ant šiųmečių šakelių, todėl genėjimas prieš sezoną yra būtinas. Kad jums netektų ne laiku atlikti genėjimą ir taip sulaukti nežydinčių hortenzijų, išsiaiškinkite, kokios rūšies gėlę turite ir tinkamai ją prižiūrėkite.

Saulės šviesa – nei per daug, nei per mažai
Kita aplinkybė, kodėl nežydi hortenzija, gali būti hortenzijai netinkamas saulės apšvietimas. Dauguma hortenzijų mėgsta dalinį pavėsį (geriausias režimas, kai ryte yra saulė, o popiet – pavėsis). Bet jei jos gauna per mažai šviesos, žydėjimas gali susilpnėti arba visai neįvykti.
Tą patį galima pasakyti ir per didelį saulės apšvietimą kai kurioms hortenzijoms. Per daug tiesioginės saulės gali kelti stresą šioms gėlėms, todėl jos gali būti priverstos taupyti energiją ir neauginti žiedų. Šią savybę galima pastebėti atkreipus dėmesį į streso ženklus: nudegę lapai arba jų kraštai pageltę ar parudavę. Tai tik įrodo, kad gėlę reikia persodinti kitur arba užtikrinti daugiau pavėsio.
Temperatūriniai nukrypimai
Temperatūrinės anomalijos taip pat gali paveikti hortenzijų žydėjimą. Dažniausiai hortenzija nežydi, jeigu ankstyvą pavasarį esti šiltas oras, o paskui užeina šalnos. Dėl šios priežasties gali žūti žiediniai pumpurai. Šios bėdos galima išvengti apsaugodami hortenzijas dengdami jas žiemai, storai mulčiuodami. Be to, kai kurios rūšys daug jautresnės šalčiui, todėl atsižvelkite į hortenzijų sodinimo laiką arba savo krašte rinkitės atsparesnes veisles.
Kodėl nežydi hortenzija: atsižvelkite į dirvos drėgmę
Hortenzijos nežydėjimo priežastis gali būti ir dirvos drėgmės disbalansas ir ekstremumai, kaip drėgmės trūksta ar būna jos perteklius. Per sausas arba per šlapias dirvožemis gali stabdyti žiedų formavimąsi, nes tokiu atveju nepalaikomos tolygios sąlygos sveikam augimui. Ši bėdą turėtumėte išspręsti laistydami hortenziją reguliariai, ypač didesniu vandens kiekiu per sausras, bet kartu neleidžiant dirvai užmirkti.
Neproporcingos trąšos
Jei naudojate per daug azoto trąšų, šis požymis taip pat gali nulemti hortenzijos „nežydėjimo būseną“. Šitaip nutinka todėl, kad azotas skatina lapų augimą, o ne žiedų formavimąsi, todėl augalas savo energiją nukreipia į kitų organų vystymąsi. Šiuo atveju hortenzijoms naudokite trąšas žydinčioms gėlėms su mažesniu azoto kiekiu ir didesne fosforo koncentracija, nes pastarasis elementas labiau susijęs su žiedų formavimusi.
Rekomenduojamas video

Botaniniai ypatumai
Jei manote, kad atbudęs pavasaris paskatins visas hortenzijas pražįsti vienu metu, šioje vietoje galite netikėtai suklysti. Kai kurios hortenzijų veislės žydi tik kas antrus metus arba labai vėlai vasarą, todėl žiedams sulaukti reikės kantrybės. Geriausia, jeigu pasidomėtumėte konkrečia savo sode auginama veisle – galbūt ji natūraliai žydi rečiau ar vėliau.
Kantrybės reikės turėti ir tiems gėlininkams, kurie pasisodino dar visai jaunas hortenzijas. Jaunai hortenzijai reikia laiko, kol ji visiškai subręs ir pradės žydėti – tai gali užtrukti nuo 2 iki 5 metų.
Dar šis tas įdomaus apie hortenzijas
Kada sodinamos hortenzijos – kiekvienai rūšiai reikia savo laiko
Hortenzijos: nors nereikalauja daug priežiūros, bet rudenį vis tiek nepamirškite jų paruošti žiemai
Bobo hortenzija – kodėl ji verta dėmesio ir kuo ji išskirtinė?
Kaip ir kada sodinti hortenzijas, kad šios gėlės karalienės būtų nuostabios lyg puokštės?
Hortenzijų genėjimas: kuo skiriasi šluotelinių hortenzijų genėjimas nuo didžialapių?
Kada tręšti hortenzijas? Išduosime, kuris terminas tinka visoms hortenzijų rūšims
Hortenzija – krūmas, pražystantis spalvotais žiedų debesėliais
Šaltiniai
- https://www.gardendesign.com/hydrangea/will-not-bloom.html
- https://www.gardenia.net/guide/hydrangea-not-blooming-reasons-treatments
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.