Skip to content

Kada sodinti šilauoges ir kaip jas prižiūrėti, kad užaugtų daug bei sultingų uogų?

Kada sodinti šilauoges ir kaip jas prižiūrėti, kad užaugtų daug bei sultingų uogų?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Šilauogės, iš pelkėto miško glūdumos „atsikrausčiusios” į mūsų sodus, yra itin vertingos uogos. Virtuvėje šilauogės tampa kūrybos šaltiniu – nuo gaivių kokteilių ir desertų iki egzotinių patiekalų priedų. Jos suteikia spalvų ir skonių harmoniją, kuri nepaliks abejingo nei vieno gurmano. Taigi, kaip ir kada sodinti šilauoges, kad jų derlius džiugintų? Merilando Universiteto (JAV) agronomai pabrėžia, kaip svarbu tinkamai paruošti dirvą ir parinkti tinkamą šilauogių sodinimo laiką, kad krūmai vėliau nudžiugintų jus gausiu derliumi.

Kada sodinti šilauoges? 

Šilauoges rekomenduojame sodinti rudenį, spalio-lapkričio mėnesiais, arba pavasarį, kovo-balandžio mėnesiais, kai dirva neįšalusi; prieš išsiskleidžiant pumpurams. Rudenį sodintos šilauogės spėja įsišaknyti prieš žiemą, o pavasarį pasodinti augalai gerai įsitvirtina ir auga per karštus vasaros mėnesius​​​​. Jei krūmelius laistysite, galite juos sodinti ir gegužę.

Svarbu pasirinkti saulėtą, nuo stiprių vėjų apsaugotą vietą, nes sodo šilauogės netoleruoja pavėsio. Per didelis pavėsis gali lemti mažesnį žiedų ir vaisių kiekį. 

Reikėtų pasirinkti smėlingą dirvą ir pasirūpinti geru laistymu, nes šilauogėms patinka drėgmė, tačiau jos nepakenčia jos pertekliaus. Dirvožemio rūgštingumas turėtų būti bent 3,8 pH​​.

Kada sodinti šilauoges

Pasiruošimas šilauogių sodinimui – mokslininkų įžvalgos

Minesotos Universiteto (JAV) agronomai pataria dirvą pradėti ruošti likus maždaug 6 mėnesiams iki sodinimo – ištirti dirvožemį ir, jei reikia, papildyti jį sieros milteliais. Geriausia šį procesą pradėti rudenį, prieš sodinimą, nes sierai reikia laiko, kad veiksmingai pakeistų dirvožemio ph. Svarbu žinoti, kad šilauogėms reikalinga rūgšti terpė su 4-4,5 pH. O prieš sodinant reikia pasirūpinti, kad žemėje būtų pakankamai durpių. 

Sodinimui dažniausiai naudojami jauni dvejų metų krūmai. Patariame pirkti sodinukus, augintus vazone, nes tokie augaliukai daug lengviau prigyja. Sodinkite bent dvi skirtingas šilauogių veisles, kad būtų geriau apdulkinamos ir užaugintų vaisių

Kada sodinti šilauoges

Šilauogių sodinimas – instrukcija 

  1. Paruoškite duobę. Šiilauogės krūmo šaknys yra paviršinės, todėl duobės gylis turėtų būti apie 50 cm, bet geriau ruošti platesnę, net 1 metrą pločio. Jei sodinate kelis krūmus, galite kasti vieną tranšėją, o ne atskiras duobes. Atstumas tarp sodinukų turi būti nuo 1 iki 1,5 m.
  1. Patręškite dirvą. Rekomenduojame įmaišyti į duobę 30 g/m² trąšų, sumaišius jas su pjuvenomis arba ąžuolo lapų humusu. Galite naudoti ir durpes, sumaišytas su daržo žeme, arba specialiai šilauogėms skirtą substratą.
  1. Sodinkite šilauoges. Atsiminkite, kad šilauogių šaknys labai trapios. Dėl šios priežasties vazonėlį su sodinuku, prieš sodinant, reikia bent 15 minučių panardinti į indą su vandeniu. Po to sodinuką atsargiai išimkite iš vazono ir rankomis pabandykite bent kiek ištiesinti šaknis.
  1. Sodinimo vietą rekomenduojama mulčiuoti pjuvenomis, pušų spygliais ar nukritusiais lapais, kad būtų užtikrintas drėgmės palaikymas​​. Šilauogėms nepatinka „užmirkimas“, todėl laistykite atsargiai.
Kaip užauginti sultingas šilauoges

Kaip užauginti sultingas šilauoges?

Auginant šilauoges svarbu reguliariai purenti dirvą, kad būtų užtikrintas tinkamas drėgmės lygis ir šaknų sistemos apsauga, nes šilauogių šaknys yra gana paviršutiniškos. Be to, svarbus reguliarus laistymas, ypač derėjimo metu, kad uogos būtų sultingos ir didelės.

Šilauogėms geriausiai tinką mineralinės trąšos, todėl pavasarį rekomenduojama šilauoges tręšti amonio sulfatu, o vasarą ir rudenį – superfosfatu ir kalio sulfatu.

Ar žinote kada tręšti šilauoges pavasarį, kad gautumėte maksimaliausią derlių?

Sultingos šilauogės

Šaltiniai:
https://extension.umd.edu/resource/growing-blueberries-home-garden/
https://extension.umn.edu/fruit/growing-blueberries-home-garden

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Justina Andriuškevičiūtė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *