Skip to content

Namus vėsinantys augalai: mitas ar tikrovė?

Namus vėsinantys augalai: mitas ar tikrovė?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Besiritančios karščio bangos, alsus oras, tropinės naktys – ne visada laukiami ir pageidaujami vasaros atributai. Kai namuose nuo karščio nebepadeda pabėgti nei įjungtas oro kondicionierius, nei šalta arbata, galbūt metas apsvarstyti alternatyvas? Vėsinantys augalai – tai augalai, transpiracijos būdu padedantys sumažinti temperatūrą namuose. Kokie jie ir ar tai iš tiesų veikia, kviečiame skaityti toliau.

Namus vėsinantys augalai. Kaip tai veikia?

Ekspertai teigia, kad kai kurie kambariniai augalai gali padėti atvėsinti juos supančią aplinką dėka transpiracijos. Transpiracija – tai procesas, kurio metu vanduo (garų ir skysčio pavidalu) šalinimas iš augalų. Vanduo garuoja tuomet, kai augalo paviršiniai audiniai ir juos supanti erdvė nevienodai prisisotinę garų. Transpiracija reguliuoja augale esančio vandens ir jame ištirpusių maisto medžiagų apytaką, saugo augalo lapus ir stiebus nuo perkaitimo saulėje.

Dieną transpiracijos intensyvumas yra kelis kartus didesnis negu naktį.

Augalų ekspertai teigia, kad kai kurie kambariniai augalai efektyviau nei kiti mažina temperatūrą aplink save. Pateikiame sąrašą, kuriame rasite populiariausius vėsinančius augalus.

Trijuostė sansevjera

Namus vėsinantys augalai: mitas ar tikrovė? Sansevjera
Trijuostė sansevjera

Trijuostė sansevjera (lot. Sansevieria trifasciata), dar vadinama „Uošvės liežuviu“, „Gyvatės augalu“ ar „Karduote“, vienas populiariausių miegamojo augalų. Šis augalas ne tik valo orą, naktį išskiria deguonį ir filtruoja toksinus, bet ir žinomas dėl savo vėsinamųjų savybių.

Tai nereiklus kambarinis augalas, kuriam nereikia daug vandens ir kuris gerai auga vidutinio apšvietimo sąlygomis.

Tikrasis alavijas

Namus vėsinantys augalai: mitas ar tikrovė?
Tikrasis alavijas

Tikrasis alavijas (lot. Aloe Vera), dar vadinamas „Nemirtingumo augalu“, taip pat gali padėti atvėsinti orą, nors ekspertai pažymi, kad šios grupės augalų transpiracija skiriasi nuo kitų augalų.

Kaip teigia D. Kuthy, tinklaraščio „How to grow everything“, įkūrėja, alavijai – tai dykumų augalai, prisitaikę taip, kad dienos metu galėtų uždaryti savo stomatas, kad neprarastų drėgmės karščiausiu dienos metu. Vietoj to, jie sugeria vandenį ir transpiruoja naktį. Dėl šios priežasties alavijas gali būti puikus augalas, kurį galima laikyti miegamajame, kad vasaros naktimis būtų vėsiau.

Tikrasis alavijas garsėja ir tuo, kad iš oro šalina toksinus, palaiko šilumos ir deguonies kiekį.

Ilgalapis inkstpapartis

Namus vėsinantys augalai: mitas ar tikrovė?
Ilgalapis inkstpapartis

Ilgalapis inkstpapartis (lot.Nephrolepis – Lomariopsis) – tai augalas, kuris fotosintezę vykdo dieną. Šis augalas sugeria kenksmingus teršalus, kurie lengvai aptinkami namuose bei kontroliuoja namuose susidarančią šilumą.

Norėdami, kad ilgalapis papartis klestėtų, turėtumėte užtikrinti tinkamą oro drėgmę. Šiam augalui bus sunku augti namuose, kuriuose mažai drėgmės, to pasekoje gali pradėti kristi lapai ar paruduoti. Užtikrinkite, kad augalas būtų šviesioje vietoje ir jis laimingai vešės.

Vėzdūnė

Namus vėsinantys augalai: mitas ar tikrovė?
Vėzdūnė

Vėzdūnė (lot. Spathiphyllum) – labai populiarus ir nekaprizingas kambarinis augalas, Lietuvoje auginama kambaryje. 

Šis vėsinantis augalas ne tik pagerina kambario temperatūrą, bet ir puošia namų interjerą elegantiškais baltais žiedais ir blizgiais, žaliais lapais.

Vėzdūnė žydi ištisus mėnesius, tačiau nužydėjus, nepamirškite nugenėti ją, tam, kad ji vėl sukrautų žiedus. Taip pat užtikrinkite reguliarų tręšimą, kad paskatintumėte jų augimą ir ilgesnį žydėjimą.

Aglaonema

Namus vėsinantys augalai: mitas ar tikrovė?
Aglaonema

Aglaonema (lot. Aglaonema) – kambarinė gėlė, išsiskirianti raštuotais lapais. Nors aglaonema žavimasi dėl gražios jos lapijos, ji verta pagyrų ir dėl to, kad puikiai auga mažai apšviestose patalpose, todėl yra idealus vėsinantis augalas jūsų namams.

Aglaonemą lengva prižiūrėti, ji prisitaiko prie įvairios aplinkos, tačiau netinkamas laistymas gali lemti pageltusių lapų problemą.

Šis augalas puikiai tiks miegamajame.

Kiek augalų reikia, kad oras būtų efektyviai vėsinamas?

Norėdami susikurti veiksmingą vėsinimo sistemą naudodami vėsinančius augalus, turėtumėte sukurti nemenkas džiungles. Kaip teigia D. Kuthy, kiekvieno mažo augalo transpiracija veikia tik artimiausią aplink augalą esančią teritoriją.

Prasidėjus ekstremaliems karščiams, pravartu būtų apsvarstyti galimybę pasitelkti ne tik vėsinančius augalus, bet ir didelius, tropinius augalas, pavyzdžiui, Fosterio hovėją ar streliciją, kurie padėtų sukurti natūralų pavėsį jūsų namuose.

Šaltiniai:
https://www.homesandgardens.com/gardens/air-cooling-plants
https://www.housebeautiful.com/uk/garden/plants/a22048437/house-plants-cool-home-heatwave/
https://nurserylive.com/blogs/plant-talk/these-7-house-plants-will-keep-your-house-cool-in-summers

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *