Aglaonema (lot. Aglaonema) – kambarinė gėlė, išsiskirianti savo dailiais raštuotais lapais. Tai daugiametis žolinis aroninių šeimos augalas, kilęs iš tropinių bei subtropinių Azijos ir Gvinėjos regionų. Kambario sąlygomis aglaonemos pradėtos auginti 20 amžiaus antroje pusėje.
Aglaonemos stiebai trumpi, lapai kiaušinio formos arba smailėjantys, apie 20 cm ilgio, įvairaus margumo – nuo tamsiai žalių, sidabrinių iki raudonų atspalvių. Žiedai panašūs į mažus kalijų žiedus. Vaisiai – mėsingos uogos. Aglaonemos uogos ir sultys yra nuodingos.
Aglaonemos rūšys
Pasaulyje žinoma apie 40 agloanemos rūšių, iš kurių Lietuvoje kambario sąlygomis yra auginamos dvi: aglaonema commutatum ir aglaonema roebelinii.
Aglaonema commutatum yra dažniausiai auginama namų sąlygomis aglaonemų rūšis. Ji pasižymi dryžuotais, dėmėtais, taškuotais, sidabrinio atspalvio lapais. Jos aukštis siekia 30-50 cm. Lapai smailėjantys, gali užaugti iki 30 cm ilgio ir iki 10 cm pločio. Žiedyną sudaro 3-6 žiedai. Subrandina raudonas uogas (jos yra nuodingos). Yra išvesta įvairių šios rūšies veislių, besiskiriančių lapų atspalviais ir raštais.
Aglaonema roebelinii (aglaonema crispum). Tai rečiau sutinkama rūšis. Šios aglaonemos kambario sąlygomis užauga iki 1 m aukščio. Augalas stipriai šakojasi, gali pasiekti iki 1 m plotį. Lapai ovalūs, jų galiukai smailėjantys, 20-30 cm ilgio, 8-13 cm pločio, tamsiai žalios spalvos su sidabriniu atspalviu, dryžuoti. Subrandina raudonas nuodingas uogas.
Aglaonemos sodinimas
Aglaonema auga lėtai, nėra įnoringa, todėl ji ilgai bus jūsų interjero puošmena. Auginama kambario sąlygomis žydi retai, tačiau ji tikrai pagyvins namus savo įspūdingais lapais.
Laukinėje gamtoje aglaonema auga tropiniuose miškuose, kur patenka nedaug tiesioginių saulės spindulių. Tokie spinduliai gali nudeginti aglaonemos lapus. Todėl ir namų sąlygomis šiai gėlei geriausia augti ne pernelyg intensyvioje saulėje. Galima parinkti jai vietą su išsklaidyta šviesa (pavyzdžiui, ten, kur ant langų yra užuolaidos, žaliuzės). Tinka ir paunksnė ar pusiau paunksnė. Jei auginate aglaonemą su spalvingais lapais, į visišką paunksnę geriau jos nestatyti, kadangi dėl šviesos trūkumo lapų spalvingumas nebus ryškus. Nemėgsta skersvėjų.
Tinka velėnos, lapinės, durpinės žemių ir smėlio mišinys. Reikalingas geras drenažas, kad dirvoje neužsistovėtų vanduo.
Aglaonemų dauginimas
Aglaonema dauginama auginiais, sėklomis arba kero dalijimu.
Aglaonemą galima pradėti dauginti auginiais, kai jos stiebas pradės šakotis. Dauginama pavasarį ar vasaros metu, kai šilta. Nukerpami turintys lapų 9-10 cm auginiai. Prieš sodinant, parą auginiai palaikomi, kad apdžiūtų. Pjovimo vietas galima apdoroti smulkinta medžio anglimi. Po paros auginiai pasodinami į durpių ir smėlio mišinį, į 5 cm gylį. Laikomi 22-25 °C temperatūroje. Įsišaknija auginiai per 4 savaites. Jei indelių apačia bus šildoma, įsišaknyti jie turėtų jau po 20 dienų. Kai auginiai išleidžia šaknis, jie persodinami į atskirus vazonėlius į suaugusioms aglaonemoms tinkamą žemę.
Tinkamai prižiūrint aglaonema vasarą ji gali žydėti (tačiau tai atsitinka ne visada). Jei aglaonemai pavyksta sukrauti žiedus ir subrandinti uogas, galima patiems pasiruošti šios gėlės sėklas. Iš subrendusių uogų minkštimo išimamos sėklos, kurios gerai praplaunamos vandeniu ir pasėjamos į smėlio ir durpių mišinį. Ilgiau saugoti ar džiovinti aglaonemos sėklų nepatariama, kadangi su laiku jos ima dygti prasčiau. Pasėliai laikomi šiltoje temperatūroje, periodiškai laistomi. Sudygę ir išleidę po kelis lapelius daigai išsodinami į atskirus vazonėlius, suauga po 3-4 metų. Tačiau reikia turėti omenyje, jog dauginant sėklomis aglaonema gali prarasti savo veislės savybes.
Aglaonemų priežiūra
Temperatūra. Temperatūra šiai gėlei ištisus metus turi būti ne mažesnė nei +16 °C, optimali temperatūra šiai gėlei yra 20-25 °C šilumos. Aglaonema blogai perneša staigias oro temperatūros permainas.
Laistymas. Šiltuoju metų laiku (nuo pavasario iki rudens) aglaonema laistoma gausiai. Laistyti ją reikia, kai pradžiūna viršutinis dirvos sluoksnis. Žiemą laistymas mažinamas – gėlė laistoma, kai po viršutinio dirvos sluoksnio pradžiuvimo praeina pora dienų. Laistyti aglaonemą reikia šiltu minkštu vandeniu, geriausia nusistovėjusiu. Laikas nuo laiko apipurkškite šią gėlę, nuplaukite jos lapus, aglaonema mėgsta drėgmę.
Tręšimas. Pavasarį ir rudenį aglaonema tręšiama kartą į dvi savaites trąšomis, skirtomis kambarinėms gėlėms. Galima pakaitomis tręšimui rinktis organines ir mineralines trąšas. Žiemos metu šios gėlės tręšti nereikia.
Persodinimas. Jaunesni augalai persodinami dažniau, galima kartą į metus, brandesni aglaonemos krūmeliai – kartą į 2-4 metus. Persodinama aglaonema pavasarį.
Genėjimas. Aglaonemai pernelyg ištįsus, galima pakirpti jos viršūnę, tuomet ji šakosis į šalis.
Aglaonemos priežiūros klaidos, ligos ir kenkėjai
Aglaonema yra pakankamai atspari ligoms, tačiau netinkama priežiūra ir laikymo sąlygos gali jai pakenkti. Apie netinkamą priežiūrą gėlė jums praneš pokyčiais savo išvaizdoje. Aptarsime pagrindinius aglaonemos negalavimus ir jų priežastis.
Aglaonema neauga, jos lapai tamsėja. Taip gali nutikti dėl augalo laistymo šaltu kietu vandentiekio vandeniu. Aglanema turi būti laistoma nusistovėjusiu (bent parą) ir minkštu vandeniu. Suminkštinti vandenį galima, pavyzdžiui, citrinos rūgštimi ar sultimis. Augimo sulėtėjimą gali lemti ir per žema temperatūra kambaryje.
Raukšlėjasi aglaonemos lapai, jų galiukai ruduoja. Gali būti, jog patalpoje, kur auga aglaonema, oras pernelyg sausas. Reguliariai apipurkškite augalą vandeniu, taip pat galite įpilti vandens į lėkštelę po vazonu prieš tai įbėrę į ją keramzito ar kitų drenažo medžiagų. Geriausia, jei vazono dugnas tiesiogiai nesiliestų su vandeniu, o šaknys pasiimtų vandenį per drenažines medžiagas.
Dėl per sauso oro aglaonemą gali užpulti ir kenkėjai. Dažniausiai tai voratinklinės erkės, paprasti ir miltuotieji skydamariai. Juos galima naikinti muilo tirpalu arba insekticidinėmis priemonėmis.
Aglaonemos lapai pasidengia baltai geltonomis dėmėmis. Tai nudegimo saulėje pasekmė. Augalą reikia perkelti į mažiau tiesioginių saulės spindulių pasiekiamą vietą.
Aglaonemos lapai susisuka. Sukantis lapams, reikia tikrinti, ar ne per žema patalpos temperatūra, ar nėra joje skersvėjų, ar gėlėje neapsigyvenę kenkėjai.
Gelsta aglaonemos lapai. Galimos lapų geltimo priežastys: per dažnas, ar, atvirkščiai, per menkas laistymas; apsigyvenę kenkėjai.
Aglaonemos ypatumai
Aglaonema valo patalpos, kurioje auga, orą. Ji sugeba perdirbti ne tik anglies dioksidą, tačiau ir tokias kenksmingas žmogui medžiagas kaip formaldehidas, kurio į mūsų būstus patenka iš baldų, apdailos medžiagų.
Aglaonema yra nuodingas augalas. Jos lapų, stiebų sultyse, o taip pat uogose yra medžiagų, dirginančių odą ir gleivinę. Reikėtų mūvėti pirštines dirbant su šiuo augalu, ar bent nepamiršti nusiplauti rankų po sąlyčio su juo. Įkurdinti aglaonemą rekomenduotina vietose, kurių nepasiekia maži vaikai.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.