Skip to content

Tinklas nuo paukščių – būtina apsauga jūsų sodui ir ūkiui

Tinklas nuo paukščių
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kaip jauku rytais išeiti į rasotą sodą ir klausytis paukščių. Daugelis jų vienareikšmiškai yra sodininkų draugai ir pagalbininkai, nes maitinasi vabzdžiais ir piktžolių sėklomis. Tačiau ar susimąstėte, kad paukščiai taip pat gali būti priskiriami didžiausiems sodo kenkėjams ir pas kiekvieną sodininką, saugantį savo derlių, turėtų būti paruoštas tinklas nuo paukščių?

Kiekvienas sodas gali patirti skirtingo tipo nuostolius nuo paukščių. Tai priklausys ir nuo gyvenamosios vietos, kokios rūšys yra įsikūrusios jūsų kaimynystėje, tiek ir nuo oro sąlygų, bei tų metų derliaus, pavyzdžiui, sausesniais metais paukščiai valgys daug vandens turinčių vaisių ir daržovių.

Sužinokite daugiau gudrybių, kaip apsaugoti savo sodą ir derlių nuo paukščių kenkėjų.

Prevencija ir kontrolė

Labai dažna rekomendacija yra įrengti sode paukščių atbaidymo įrenginius. Tačiau, paukščiai yra itin protingi ir tokie prietaisai veikia vos keletą dienų kol jie prie jo pripras ir atpažins, kad pavojus nėra tikras. Taigi, ilgalaikiam sprendimui teks ieškoti veiksmingesnės apsaugos nei aliuminio skardinės, plėšrūnų atvaizdai, šviesą atspindintys daikčiukai ar balionai.

Paukštis lesa uogas

Paukščiai vaišinasi mūsų kruopščiai pasėtomis augalų ir gėlių sėklomis, pasėliais. Varnėnai ir raudonosios liepsnelės ypatingai mėgsta kukurūzų daigus, nokstančias vyšnias, persikus ir šilauoges ir net kapsto duobes vejoje, ieškodami vabzdžių.

Geriausias ir efektyviausias būdas apsisaugoti nuo žalos – nuo viliojančio objekto atskiriantis barjeras, dažniausiai tinklas nuo paukščių, įrengiamas skirtingais būdais, priklausomai nuo objekto.

Apsauginis tinklas nuo paukščių efektyviai apsaugo vaismedžių vaisius ir uogas ant krūmų, jei įrengiamas dvi ar tris savaites iki vaisių brandinimo. Daigams apsaugoti naudojami popieriniai maišeliai (taip pat tinkama apsaugoti kukurūzų burbuoles), folija arba plastikinės dėžės su skylutėmis.

Apsauga nuo paukščių

Ar jau reikia saugoti sodą nuo paukščių?

Auginti savo sodą ir puoselėti daržą – labai apdovanojantis jausmas. Nesvarbu, ar esate stambus ūkininkas, ar turite nediduką asmeninį sodą, o gal vos kelias lysves, šis hobis reikalauja daug atsidavimo, kantrybės ir sunkaus darbo. Štai kodėl labai apmaudu, kuomet augalai yra pažeidžiami – išsiaiškinkime kaip sustabdyti paukščius kaltininkus.

Paukščiai

Pirmiausia, stebėkite neįprastus ženklus, mat pastebėti žalą gali prireikti laiko. Pagrindiniai įspėjamieji ženklai, kad reikia imtis priemonių, yra šie:

  • Apkramtyta lapija. Įkandimo žymes lengvai pastebėsite ant augalų lapų. Matomi pažeidimai yra pagrindinis indikatorius, kad jūsų augalus ėda vabzdžiai, paukščiai ar gyvūnai.
  • Pasikeitusi lapija. Jei pastebite, kad keičiasi augalų lapų forma, spalva, tai greičiausiai bus augalų liga.
  • Skylės ant stiebo. Augalų stiebuose, žievėje ar šakelėse atsiradusios skylės rodo, kad jūsų augalus ėda vabzdžiai ar vikšrai.
  • Mirštantys augalai. Jei augalai neįprastai greit miršta, tai gali atsitikti tiek dėl priežiūros ir dėmesio stokos, tiek dėl aplinkos veiksnių ar kenkėjų. Tam įtakos taip pat gali turėti aplinkos veiksniai, susiję su oru, sodinimo vieta, dirvožemio tipu, nuolydžiu, klimatas. Visi šie veiksniai turi įtakos jūsų sodo sėkmei.
  • Negausus derlius. Kai sėkmingai augęs derlius staiga dingsta, pagrindiniai įtariamieji turėtų būti paukščiai!

Sėkmingas paukščių atbaidymas

Jei pastebėjote žalą sodui, dalinamės keliomis prevencijos taktikomis, kurios padės atgrasyti paukščius nuo jūsų augalų ir derliaus.

Paukščių tinklelis. Apsauginis tinklas nuo paukščių ant augalo turėtų būti uždėtas taip, kad nepaliktumėt paukščiams jokios prieigos prie derliaus. Tai pats veiksmingiausias apsaugos būdas, tačiau kartais tinklus įrengti labai sunku dėl augalų dydžio, vaismedžių aukščio.

Tinklas nuo paukščių

Paukščių lesyklėlės. Aprūpindami paukščius alternatyviais ir lengvai prieinamais maisto šaltiniais padėsite jiems gauti reikalingą maistą. Tikėtina, kad pasisotinę paukščiai jūsų derliaus nebepuls.

Gąsdinimo taktika. Atbaidyti paukščius galite į vaismedžius įkeldami kaliauses ar plėšrūnų atvaizdus.

Purškiamas paukščių repelentas. Apipurškę augalus netoksišku ir nekenksmingu repelentu, atbaidysite paukščius. Tokias priemones įsigysite specializuotose sodo prekių parduotuvėse.

Tinklas nuo paukščių – stilingas sodo akcentas

Gerai pažinodami savo sodą, daržą ir visas ten augančias gėrybes tikrai atpažinsite kurie augalai yra kenkėjų mėgstamiausi. Tai žinant verta gerai pasiruošti iš anksto ir susimeistrauti ar įsigyti jums tinkamą tinklą nuo paukščių.

Tinklas nuo paukščių

Daugybė sodo prekių parduotuvių siūlo jau paruoštus, skirtingų dydžių tinklus, kuriuos tereikia surinkti ir pritvirtinti. Taip pat, atsiranda ir stilingų, išradingų ir sodą puošiančių apsaugos sprendimų.

Nėra sudėtinga apsaugą nuo paukščių pasigaminti ir patiems, jei mėgstate meistrauti. Toks vaisių aptvaras bus praktiškas ir stilingas būdas apsaugoti jūsų vaisius ir daržoves nuo paukščių.

Tinklas nuo paukščių

Tinklas gali būti įvairiausio dydžio – nuo visiškai nedidelio, uždengiančio vieną serbentų ar šilauogių krūmelį iki didelio, primenančio šiltnamį, į kurį galėsite lengvai įeiti.

Neauginate vaismedžių? Tai ne kliūtis paukščiams daryti žalą jūsų sode

Vien todėl, kad neauginate valgomų ir skanių dalykų, pavyzdžiui, vaisių, daržovių ar grūdų, dar nereiškia, kad paukščiai nepakenks jūsų kiemo augalams. Paukščiai gali pažeisti įprastinius sodo augalus, pavyzdžiui: surinkti sėklas, nuskabyti ūglius, lapus, žiedlapius, išrauti sodinukus ir nuskinti pumpurus, taip pat atkasti ir apgadinti šaknis.

Paukščio lizdas

Dar keli paukščių sukeliami nesklandumai – tai lizdų sukimas ir įvairiausi poravimosi ritualai, kurių metu sode gali būti paskleistos ne tik plunksnos, bet ir įvairūs parazitai.

Straipsnio šaltiniai:
https://www.gardensillustrated.com/garden-design/solutions/stylish-fruit-cages
https://www.gardeners.com/how-to/birds/5237.html
https://www.backyardpests.com/how-to-keep-birds-from-eating-garden-plants/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva arba © Freepik.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *