Skip to content

Ginkmedis – ypatingas palikimas ateities kartoms

Ginkmedžio auginimas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Tikriausiai teko matyti šmaikščią televizijos reklamą apie užmaršumą gydantį papildą „Bilobil“? Didelei daliai žiūrovų tai buvo viena iš pirmųjų pažinčių su ginkmedžiu ir jo atmintį skatinančiomis savybėmis. Daugeliui ginkmedis iki šių dienų asocijuojasi būtent su ilgaamžiškumu ir sveikata. Tačiau ne kiekvienas žino, kad šis įspūdingas medis iš Kinijos gali puikiai žaliuoti ir čia, Lietuvoje.

Medis, kuriuo stebėjosi pats Darvinas

Dviskiautis ginkmedis (lot. Ginko biloba) yra be galo paslaptingas. Pradėkime nuo to, kad jis nepriklauso nei spygliuočiams, nei žiediniams augalams. Jis yra vienintelis iki šių dienų išlikęs ginkmedinių klasės atstovas – žemėje daugiau nėra likę jokių biologiškai jam artimų augalų. Kartu jis yra ir pats seniausias medis pasaulyje, kurio egzistavimo pėdsakai mus nuveda 180-200 milijonų metų atgal. Tai paliudija ir Frankfurto muziejuje eksponuojami dinozaurų kaulai su ginkmedžio įspaudu šalia.

Dar vienas įdomus ginkmedžio bruožas yra jo neįtikėtinas atsparumas. Tyrimai rodo, kad dviskiautis ginkmedis gali ištverti didesnį nei -30 oC šaltį, be to, jo nepuola kenkėjai ar ligos. Keturi ginkmedžiai sėkmingai išgyveno Hirošimos ir Nagasakio atominį bombardavimą ir iki šių dienų išliko nemutavę bei niekaip kitaip nepakitę. Garsusis gamtos mokslininkas Čarlzas Darvinas vadino šį medį „gyvąja fosilija“.

Ginkmedžio auginimas

Kaip atrodo ginkmedis?

Ginkmedį tikrai pamatysite iš tolo – šis milžinas užauga iki 30-40 metrų aukščio, o jo šakos išsikeroja iki kelių metrų skersmens. Štai Korėjoje užfiksuotas atvejis, kai ginkmedis užaugo net 64 metrų aukščio, o jo kamienas pasiekė 4,5 metrų skersmenį. Įspūdinga, tiesa? Ne mažiau įspūdingas yra ir ginkmedžio vidutinis amžius – mat šie fenomenalūs medžiai gyvuoja apie 1000 metų, o kartais pasiekia net ir 2500 metų ribą.

Ginkmedžiai yra vasaržaliai dvinamiai augalai. Tai reiškia, kad gamtoje randami vyriški ir moteriški medžiai, kurie šiek tiek skiriasi savo išvaizda. Vyriški medžiai yra aukštesni, bet kiek siauresne, 5-6 metrų pločio laja. Moteriškieji ginkmedžiai mažesni, tačiau skėstašakiai. Būtent jiems būdinga, visiems puikiai pažįstama, vėduokles primenanti lapų forma. Ar teko girdėti, kad sumo imtynininkų, geišų ir samurajų šukuosenos atkartoja ginkmedžio lapo siluetą? 

Ginkmedžio auginimas

Galimas dauginimas sėklomis

Maždaug spalio mėnesį ginkmedžiai subrandina 2-3 cm dydžio, gelsvus, slyvas primenančius vaisius. Vidinė sėklos dalis yra valgoma ir naudojama kai kurių Azijos šalių tradicinėje virtuvėje. Tačiau reikėtų būti atsargiems, nes augdamos jos ne tik pradeda skleisti prastą kvapą, bet ir gali būti nuodingos dėl kaupiamo cianido.

Niekada nematėte ginkmedžio gyvai? Atvykite apžiūrėti daugiau nei 100 metų amžiaus ir 20 metrų aukščio ginkmedį augantį Švėkšnos parke. Siūlome tai padaryti rudenį, kai medžio lapai nusidažo ryškia citrinine spalva ir atrodo itin žaviai. Atvykus tinkamu laiku, čia galite prisirinkti ir jo sėklų bei išbandyti laimę jas sodinant savo kieme.

Ginkmedis švėkšnos dvare.jpg
Ginkmedis Švėkšnos dvare

Kam aktualus ginkmedžio auginimas?

Be abejonės, ginkmedžio auginimas aktualiausias tiems, kas turi dideles teritorijas, tokias kaip sodybos ar vienkiemiai. Šis medis puikiai papuoš jūsų erdvę, tačiau nereikėtų pamiršti, kad ginkmedžio auginimas yra itin imlus laikui. Pirmieji žiedai pasirodo tik po 20-30 metų, tad galima sakyti, jog ginkmedį sodinsite ne sau, o kaip dovaną ar atminimą ateities kartoms. 

Dar viena puiki priežastis auginti ginkmedį yra jo lapų gydomosios savybės. Tam, kad pasiektumėte efektą, visai nebūtina vartoti „Bilobilo“, pakaks ginkmedžių lapų arbatos, kuri pasižymi kur kas daugiau nei vien atmintį stiprinančiu poveikiu:

  • Gerina kraujotakos sistemą.
  • Saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio.
  • Padeda pašalinti toksiškus darinius iš organizmo.
  • Mažina kraujo klampumą.
  • Stiprina nervų sistemą.
  • Mokslininkai ginkmedžio lapus tiria dėl Alzhaimerio ir demencijos prevencinių savybių.

Kaip sodinamas ginkmedis?

Šie medžiai mėgsta saulėtas, bet gerai nuo vėjo apsaugotas vietas. Tačiau turėkite omenyje, kad jiems nepatinka sunkūs bei šlapi dirvožemiai. Radote kalkingą ir humuso gausią vietelę? Tuomet galite kibti prie darbų.

Patarimai iš patyrusių sodininkų:

  1. Sodinant patariama papildomai į substratą įmaišyti miško ir kompostinės žemės. 
  2. Pirmaisiais metais suteikite augalui šešėlio.
  3. Jauną medelį gausiai laistykite, bet tręškite negausiai.
  4. Reguliariai purenkite žemę aplink, o prieš žiemą mulčiuokite.
  5. Po pirmojo žiemojimo pakeiskite viršutinį žemės sluoksnį derlingesniu.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei prie nuotraukos nenurodyta kitaip.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex