Skip to content

Svajojate apie medį, po kuriuo susėstų visa šeimyna? Guoba – tam tinkamiausias medis

Guobos auginimas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Jei ieškojote garbingo konkurento ąžuolui, galite nebesidairyti – guoba jam nenusileidžia nei dydžiu, nei ilgaamžiškumu, nei tvirtumu. Anksčiau guobų buvo galima rasti kone kiekviename parke bei alėjoje, tačiau prieš gerą šimtmetį jų būrius stipriai praretino iš Olandijos atslinkęs guobų maras. Šiandien medelynuose galima įsigyti jau atsparių šiai ligai veislių, kurios ir vėl sulaukia didelio sodininkų dėmesio – tiek dėl dekoratyvinių, tiek dėl praktinių priežasčių. Ar jus taip pat sudomino guobos auginimas sode? Tuomet skaitykite toliau ir tinkamai pasiruoškite šio puikaus medžio sodinimui.

Guobų įvairovė: kokie medžiai auga Lietuvoje?

Natūraliai augančių guobų mūsuose nėra labai daug. Dažniausiai jos paplitusios vidurio Lietuvoje, aplink Prienus, Kauną, Kėdainius ir Raseinius. Paprastai sutinkamos netoli upelių, ežerų ar kitų vandens telkinių. Tai visai nenuostabu, kadangi šis medis mėgsta drėgną dirvožemį. Tad ir auga jis daugiausiai slėniuose bei kitų lapuočių draugijoje. Tačiau atskirti guobą ne visada paprasta, mat po vienu pavadinimu slepiasi net 3 skirtingi medžiai: kalninė guoba (lot. Ulmus glabra), paprastoji vinkšna (lot. Ulmus laevis) bei paprastasis skirpstas (lot. Ulmus minor). Verta pastebėti, kad kai kuriuose šaltiniuose išskiriamas dar ir kamštinis skirpstas (lot. Ulmus minor var. suberosa).

Guoba
Kalninė guoba

Visi šie medžiai yra labai panašūs, be to, kai kurie gali net kryžmintis tarpusavyje. Tad ir atskirti juos nelengva – neretai iš pirmo žvilgsnio suklysta net labai patyrusi specialisto akis. Visgi, pamatę aukštą medį itin tankia, rutuliška laja bei asimetriškais, dantytais lapais, galite būti beveik tikri, jog prieš jus yra kalninė guoba. Ši guobinių šeimos atstovė yra labiausiai paplitusi Lietuvoje. Ji auga gana sparčiai ir nesunkiai pasiekia net 30 metrų aukštį. Negana to, guobos kamienas užauga iki 2 metrų skersmens. Tam jis turi gana nemažai laiko, nes guobos vidutiniškai gyvena apie 300 metų ir daugiau.

Guoba medis

Kam aktualus guobos auginimas sode?

Neturite galimybių auginti medžio-milžino? Nesijaudinkite, nes atvykę į medelyną rasite įvairiausių dydžių ir rūšių guobų sodinukų. Štai, kad ir paprastoji arba kininė guoba (lot. Ulmus parvifolia) yra labai mėgstama bonsų augintojų dėl savo smulkių lapelių ir taisyklingos lajos formos. Guoba nesunkiai pasiduoda formavimui, tad jei laiku genėsite šakas, turėsite patrauklų dekoratyvinį augalą, kuris neabejotinai taps jūsų kiemo akcentu.

Verta pabrėžti, kad neretai guobos auginamos sode kaip natūralios pavėsinės ar skėčiai. Plati guobų laja puikiai apsaugo tiek nuo saulės, lietaus, tiek nuo įvairiausių teršalų poveikio. Šiam tikslui puikiai tiks svyrančios kalninės guobos šakos, po kuriomis tilps susėsti net ir gausesnė kompanija. Na, o jei pavėsinę jau turite, tuomet po guoba galite užveisti nedidelį gėlynėlį – medis apsaugos saulei jautrius žiedlapius, o jūsų kiemas galės puoštis kvapniais žiedais.

Guobos lapai

Guoba – 3 įdomūs faktai, kurių niekur negirdėjote

  1. Guobos mediena nepūva nuo drėgmės, todėl viduramžiais Europoje iš jos kamienų buvo gaminami vamzdžiai vandeniui. Taip pat iš šio medžio buvo pagaminti ir pirmojo Londono tilto stulpai.
  2. Viduramžiais katalikiškoje tradicijoje guoba buvo sėjama su velniu, o medžiai masiškai kertami norint sunaikinti „blogio šaknis”. Gal su tuo kažkaip susijęs ir garsusis „Košmaras Guobų gatvėje“?
  3. Priešingai nei katalikai, pagonys guobą siejo su teisingumu ir po ja vykdydavo inscenizuotus teismus. Susiginčijusius atvesdavo po medžiu ir laukdavo kol ant vieno iš jų nukris medžio lapas – katrą krentantis lapas paliečia pirmas, tas ir teisus.
Guoba

Kaip pasiruošti guobos auginimui?

Jeigu ieškote nelepaus augalo, dėl kurio nereikės daug jaudintis nei vasarą, nei žiemą, guoba yra puikus pasirinkimas. Ji nebijo sausrų ir gerai ištveria net šalčiausias žiemas. Dar vienas ir gana svarus guobos privalumas yra tas, kad šis medis gerai toleruoja dalinį šešėlį. Tad ir vietą sklype guobai išrinksite visai nesunkiai – svarbiausia, kad žemė būtų aprūpinta gera drenažo sistema.

Guobos auga sparčiai, tad jos tikrai patiks nekantraujantiems sodininkams, kuriuos greitai pradžiugins pastebimais rezultatais. Tačiau dėl spartaus augimo tempo reikia būti pasiruošus laiku apžiūrėti medį bei jį apsaugoti nuo kenkėjų. Svarbu turėti omenyje, jog greitai augančios šaknys gana stipriai išbujoja po žeme, todėl geriau guobas sodinti atokiau nuo pastatų ir komunikacinių tinklų.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *