Ar jums kyla klausimas, kada sėti petražoles? Mat šios daržovės sėjos ir auginimo subtilybės neduoda ramybės daugeliui. Petražolių sėja tinkama ir rudenį, ir pavasarį, tad pastarajam sezonui minant ant kulnų, galima pradėti apie šį sėjos laikotarpį ir galvoti. Nuostabūs prieskoniniai petražolių lapai ir maistingi jų šakniavaisiai turėtų vyrauti kiekviename darže, o jeigu dar joms nepaskyrėte kampelio – štai patarimai, kokių sąlygų reikia petražolėms užauginti ir kada pradėti sėti.
Kada sėti petražoles lauke ir šiltnamyje?
Yra dviejų tipų petražolės: šakninės ir lapinės. Nors derliaus „tikslas“ skiriasi, tačiau jų auginimas tarpusavyje beveik niekuo nesiskiria. Norint tinkamai įvertinti petražolių sėjos laiką, tereikia pažvelgti į vyraujančią temperatūrą lauke. Petražolės lengvai pakelia šalnas ir šalčius (net iki -9 °C), todėl jas galima sėti anksti pavasarį (rugiams pradėjus augti), t. y, balandžio mėn., nors geriau tai daryti iš rudens. Šiltnamyje petražoles jau galite pradėti sėti kovo mėnesį.
Petražoles sėkite į gerai įdirbtą, lengvą, neužmirkstančią, puveningą, derlingą, kiek drėgną dirvą iš priemolio ar priesmėlio. Dirvožemio optimalus pH turėtų būti apie 6,0–6,8. Jeigu darže nebeliko saulėtos vietos – nieko tokio, nes petražolės užaugs ir pavėsyje, nors saulėtoje vietoje pasižymi stipresniu kvapu ir kiek geresniu derliumi.
Petražolių sėja
Petražoles sėkite į 1–1,5 cm gylį eilutėmis, tarp jų paliekant 15–20 cm atstumą. Sėklų dygimo pradžiai užtenka ir +2–+3 °C temperatūros, o sudygsta maždaug per 15–20 dienų, bet gali trukti iki 6 savaičių. Kadangi sėklos dygsta ilgai, šį procesą galima kiek paspartinti išmirkius sėklas. Išdygusius daigus praretinkite kas 5 cm lapinėms petražolėms ir kas 5–8 cm šakninėms petražolėms. Pavasarį bent 2 savaites prieš petražolių sėją, dirvą gerai patręškite azoto ir fosforo trąšomis ar papildykite kompostu, humusu.
Jeigu petražoles nuspręsite sėti prieš žiemą, jos sėjamos į iš anksto paruoštus griovelius lysvėse, kai pastoviai pradeda šalti. Sėklos užverčiamos nesušalusia žeme, o po to lysvės paviršius pamulčiuojamos 3–4 cm storio durpių sluoksniu. Žiemos sėjai petražolių reikia pasėti 20–30 proc. daugiau sėklų, nei sėjant pavasarį.
Kada sėti petražoles pagal Mėnulį?
Geram petražolių derliui gauti svarbu, kad petražolių šakninė dalis įsitvirtintų ir augtų. Tam gali padėti tinkamas šakniavaisių sėjos laikas pagal Mėnulio kalendorių. Jis „sako“, kad į žemę augalai geriau auga pasėti Mėnuliui dylant, o tai įvyks šiomis dienomis pavasarį 02.24–03.10; 03.25–04.08; 04.24–05.08 ir rudenį 09.18–10.02; 10.17–11.01 ir 11.15–12.01. Jeigu jums Mėnulio kalendorius yra aktualus, tai reikia tikėkitės, kad petražolėms sėti dylantis mėnulis bus naudingas.
Petražolių auginimas patalpoje
Taip, petražoles galite labai sėkmingai per visą žiemą vazonėliuose ar dėžutėse auginti namuose. Rudenį prieš šalnas lapines petražoles iškaskite iš dirvos ir pasodinkite į 15–25 cm gylio gerai drenuojamus vazonėlius, puodelius ar dėžutes, kuriuos pripildykite kompostu. Jas dar kurį laiką (apie dvi savaites) palaikykite lauke, kol prigyja. Tada perneškite į vėsią patalpą ant palangės ar šiltnamį. Taip apsirūpinsite šviežiais petražolių lapais visą žiemą.
Petražoles galite ne tik išsikasti, bet ir pasisėti į gilius vazonėlius auginimui patalpoje, jeigu tik bus užtikrinamas bent 8 valandų saulės šviesos ar specialių lempų apšvietimas. Kovo mėnesį petražoles galite pasisėti daigams, tačiau turėkite omenyje, kad jos nepakenčia persodinimų. Sėklos pasėjamos gilaus vazono paviršiuje, užžeriamos 1 cm komposto sluoksniu ir lengvai sudrėkinamos. Daiginkite gana vėsioje (iki 18 °C temperatūroje), šviesioje vietoje, neleidžiant išdžiūti dirvožemiui. Dygimui prireiks mėnesio ar daugiau, o išdygusius ir paaugusius daigus praretinkite, palikdami 2 cm atstumą.
Vaistažolės, kurias galite auginti namuose: TOP 10 augalų, kurie bus ne tik vaistas, bet ir maistas
Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/petrazoles/
https://www.rhs.org.uk/herbs/parsley/grow-your-own
Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011, 352 p.
Ruzgienė R., Mackevičius A. Mažasis daržovių ir prieskonių žinynas, Vilnius: Leidykla „Eugrimas“, 2010, 62-63 p.
Skaburskis V., Šipaila A., Švirinas S. ir kiti. Sodininko ir daržininko žinynas, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1982, 158-159 p.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.