Malkos priklauso tai kategorijai prekių, kurios nevežamos iš labai toli, o ruošiamos Lietuvoje. Priešingu atveju transportavimas gali kainuoti brangiau nei pačios malkos. Tačiau, jei turite galimybę rinktis, įvertinkite malkoms ruošiamos medienos savybes. Pirmiausia išanalizuokite, kurios malkos geresnės, kaitresnės, mažiau teršiančios aplinką ir pasirinkite ekonomiškiausią ir jums priimtiniausią variantą.
Malkos pagal rūšies savybes
Pagal kaitrumą, malkos yra skirstomos į 3 kategorijas:
Medis | Šilumingumas | Kaloringumas | |
I kaitrumo klasė | Ąžuolas, bukas, beržas, uosis, klevas, maumedis, obelis, kriaušė, slyva | 2,6-3 kW | 2200-2600 kcal |
II kaitrumo klasė | Pušis, juodalksnis, alksnis, vyšnia | 2,15-2,2 kW | 1800-2000 kcal |
III kaitrumo klasė | Eglė, tuopa, drebulė, liepa, baltalksnis, gluosnis | 1,8-2,1 kW | 1500-1700 kcal |
Iš lentelės galite matyti, kurios malkos bus kaitriausios – būtent tokių malkų jums reikės mažiausiai, kad jūsų namuose ar pirtyje būtų pakankamai šilta. Tačiau ne viskas taip paprasta. Labiau pasigilinę į medienos savybes pastebėsite, kad kaitriausi medžiai turi daugiausiai dervos. O tai reiškia, kad jūsų kaminą, kuro katilą ar pečių teks dažniau ir kruopščiau valyti ir prižiūrėti. Kad galėtumėte lengviau apsispręsti kokių malkų jums reikia, plačiau patyrinėkime medienos savybes.
Beržo malkos
Rinkdamiesi, kokiomis malkomis geriau kūrenti, dauguma žmonių pirmenybę teikia beržinėms malkoms. Jų privalumai:
- aukštas kaloringumas ir kaitra;
- dega pakankamai ilgai, todėl gali būti naudingos didesniems šildymo įrenginiams;
- lengvai skaldomos;
- turi, palyginti, mažai kietųjų dalelių;
- degančios beržinės malkos labai maloniai kvepia;
- palieka mažą anglies pėdsaką, vadinasi, mažiau kenkia gamtai;
- retai būna užkrėstos pelėsiu ar kenkėjais, todėl jų naudojimas šildymui yra saugus.
Iš tiesų kūrenti krosnį ar židinį šiomis malkomis jums bus lengva ir malonu – jos gerai užsidega ir suteikia daug šilumos. Tačiau svarbu paminėti, kad beržinės malkos greitai pūva, todėl tokias malkas ilgesnį laiką sėkmingai išlaikysite tik gerai išdžiovintas. Be to, didelis dervos kiekis medienoje ir žievėje, ilgą laiką kūrenant, gali tapti kamino užsikimšimo priežastimi.
Ąžuolinės malkos
Pagal visus parametrus ąžuolinės malkos laikomos geriausiomis, todėl nenuostabu, kad jos yra ir pačios brangiausios. Ąžuolo mediena kieta ir tanki, pasižyminti šiomis savybėmis:
- dega labai lėtai ir ilgai;
- malkos labai kaitrios ir kaloringos;
- reikės gerokai mažesnio kieko malkų, todėl naudojimas yra gana ekonomiškas;
- skleidžia malonų miško aromatą.
Šios savybės labiausiai būdingos vidutinio amžiaus ąžuolų malkoms. Be visų pliusų, vėl gi, noriu paminėti, kad ąžuolo mediena taip pat turi nemažą kiekį dervos, todėl įvertinkite sąnaudas, kurias patirsite kūrenimo įrenginio ir kamino valymui. Dar vienas, kai kam galbūt aktualus minusas yra tas, kad ąžuolo medieną sunku uždegti. Todėl, renkantis šio medžio malkas, reikėtų pasirūpinti, nors ir nedideliu kiekiu kitokių malkų, vien tam, kad lengviau užsidegtų jūsų ąžuolinės malkos.
Buko, uosio ir klevo malkos
Klevo, buko ir kitų lapuočių medienos rūšių savybės labai panašios į ąžuolo. Juos taip pat sunku uždegti, tačiau jie dega gana ilgai ir išskiria daug šilumos. Bet malkų iš klevo ar buko prekyboje ko gero nerasite, nes šios rūšys yra vertingos ir brangiai kainuoja, todėl naudoti jas namui šildyti yra per daug neekonomiška.
Uosio malkos taip pat dega pakankamai ilgai ir tinka naudoti kieto kuro katiluose, atvirose krosnyse ir katilinėse. Nepaisant didelio tankio, dėl įkūrimo problemų su uosiu jums nekils. Svaru paminėti, kad degdamos uosio malkos nespragsi, todėl yra saugios naudoti, net atviriems židiniams.
Malkos iš vaismedžių
Daugelis vaismedžių – obelys, vyšnios, slyvos, kriaušės – taip pat priklauso kietai ir kaloringai medienai. Tačiau tokios malkos greitai sensta, o su amžiumi mediena praranda savo savybes. Jauni vaismedžiai, žinoma, malkoms nepjaunami. Aišku, kad tokios malkos labai tiktų šildymui, tačiau kirsti vaismedžius ir naudoti šiam tikslui būtų tikrai šventvagiška.
Jei sode esantį vaismedį tektų nupjauti, jo malkos jums labai pasitarnaus mėsos ar žuvies rūkymui, taip pat kepimui ant žarijų.
Juodalksnio malkos
Juodalksnio malkas sėkmingai galite naudoti šildymui arba kitoms reikmėms. Štai keletas savybių, susijusių su juodalksnio malkomis:
- turi vidutinę šilumos vertę;
- dega švariai ir sukuria mažai dūmų, tai leidžia išvengti perteklinės taršos.
Svarbu paminėti, kad pjauti ir skaldyti juodalksnį bus sudėtingiau dėl jo tvirtos struktūros, todėl jums, jei malkas ruošite patys, gali prireikti tvirtesnių įrankių.
Alksnio malkos
Alksninės malkos labai gerai atpažįstamos – supjaustyta mediena yra ryškiai oranžinės spalvos, o kai kurių rūšių malkos gali būti net raudonos arba melsvos.
Pagrindiniai alksnio malkų privalumai:
- greitas džiūvimas natūraliomis sąlygomis;
- degdamos skleidžia labai malonų kvapą;
- palyginus gana kaitrios;
- atsargas galima saugoti ilgą laiką;
- mažai dūmų, kurie kenktų aplinkai.
Jei alksnio malkas pjausite patys, likusias pjuvenas sėkmingai galėsite panaudoti mėsai ir žuviai rūkyti.
Drebulės malkos
Drebulės mediena lengva, minkšta, todėl ją lengva pjauti ir skaldyti. Drebulinės malkos nėra kaitrios ir kaloringos, bet labai vertinamos dėl to, kad puikiai, valo kaminus nuo suodžių ir dervos. Tad jas jums bus labai pravartu naudoti su tokiomis malkomis kaip ąžuolo ar beržo.
Drebulės malkos dega švariai ir sukuria mažai dūmų, tai leidžia išvengti perteklinės taršos.
Liepos malkos
Nuolatiniam namo šildymui žiemą liepų mediena netinkama, nes per greitai sudega. Jų malkas, sandėliuoti patartina ne ilgiau kaip dvejus ar trejus metus, nes vėliau jos praranda kokybę. Tačiau, nepaisant visko, liepų malkos jums puikiai tiks kaip kuras pirčiai, nes gali labai intensyviai degti ir per trumpą laiką įkaisti.
Degdamos liepos malkos skleidžia nuostabų, kvapnų aromatą ir išskiria vaistinių savybių turinčius fitoncidus, kurie skatina žaizdų gijimą ir gali palengvinti plaučių ligų simptomus. Tad, jei turite pirtį, šiek tiek liepos malkų jums tikrai nepamaišytų.
Spygliuočių malkos
Visų spygliuočių, išskyrus maumedį, medienoje yra daug dervos. Ji kaupiasi tarp pluoštų esančiose „kišenėlėse”, kurios įkaitusios plyšta ir paskleidžia įkaitusią dervą. Todėl eglės ir pušies malkų negalima naudoti židiniuose su atviru ugniakuru. Jei namuose turite krosnį su alkūniniu kaminu jos taip pat nebus geriausia kuro rūšis. Tiršti, degančios dervos dūmai ant krosnies ir kamino sienelių nusodins lipnius suodžius. Dar vienas spygliuočių malkų minusas – greitas jų sudegimas.
Žinoma, negali viskas būti tik blogai. Šias malkas galima ir būtina naudoti pirtyje, bent jau dėl gydomojo aromato, kuris atpalaiduoja ir ramina. Tačiau, jei pirčiai naudojate pušies ar eglės malkas, periodiškai deginkite drebulines ar alksnines, kad kamine neliktų suodžių.
Tuopos ir gluosnio malkos
Gluosnis ir tuopa, kaip malkos, naudojami retai, tik neturint geresnės alternatyvos. Jų minkšta ir trapi mediena yra tikrai prastos kokybės, netinkama kurui. Gatvių ir parkų valymo metu nupjautos tuopos ar gluosniai dažnai atiduodami dykai, nes jie beverčiai.
Šie medžiai greitai dega, daug kibirkščiuoja ir duoda mažai šilumos. Todėl, net ir už labai žemą kainą pirkti tokias malkas yra nuostolinga.
Kaip paruošti ir laikyti malkas
Malkas laikykite suskaldytas, nes malkos, supjautos rąsteliais ilgiau džiūsta. Jei malkas nuspręsite skaldyti patys, kad nereikėtų iš peties mojuoti kirviu, jums pagelbės malkų skaldyklė. Jų yra labai įvairių ir jūs tikrai galėsite išsirinkti sau tinkamiausią.Taip paruoštas malkas gražiai sukraukite į malkinę ar tiesiog kažkur kitur, kur įrengta pastogė. Svarbu, kad ant jų tiesiogiai nekristų lietus ir sniegas. Galima, žinoma, malkas laikyti ir po atviru dangumi, bet tada reikalingas medinis padas ar paletė, kad malkos negulėtų ant žemės. Taip pat viršų bus būtina kažkuo uždengti, kad krituliai jūsų malkų nesupūdytų.
Noriu paminėti, kad ąžuolą pageidautina paruošti iš anksto ir naudoti po metų ar dvejų, nes tiek laiko reikia medienai pilnai išdžiūti. Beržą, priešingai, naudokite pirkimo metais. Liepą laikykite ne ilgiau kaip 2-3 metus, jei norite pirtyje mėgautis jos nuostabiu aromatu.
Malkų pasiūla
Naudingiausia pirkti malkas rąstais. Didesnį kiekį jums jų gali atvežti miškovežis. Žinoma, tokias malkas jūs turėsite patys susipjauti ir suskaldyti. Bet! Malkos parduodamos kubiniais metrais. Vadinasi, jei malkos supjautos ar suskaldytos ir mašinoje sukrautos netvarkingai, tarp jų yra daug oro tarpų, dalį pinigų galite sumokėti tiesiog už orą.
Jei malkas norėsite kūrenti jau greitai, svarbiausia jas įsigyti sausas. Daugiausia drėgmės turi neseniai nukirstų medžių malkos, ypač jei jos buvo nukirstos pavasarį arba vasarą. Skirtingų rūšių malkos džiūsta skirtingai. Geriausia pirkti žiemą nukirstas malkas.
Jeigu neturite galimybės patys malkų susipjauti ir susiskaldyti, galite įsigyti jų jau suskaldytų. Žinoma, jos bus brangesnės. Šiuo metu rinkoje yra tikrai didelė malkų pasiūla. Galite jų įsigyti tiesiai iš miško, supjautų rąsteliais ar skaldytų. Jos gali būti maišuose, ant palečių ar rąsteliais. Viskas priklauso nuo jūsų poreikių.
Autoriaus trigrašis
Esu seno sukirpimo žmogus ir mano akiratyje nuo pat vaikystės buvo malkos. Seneliai ir tėvai jomis kūreno pečius ir pirtis. Nuostabus medžio aromatas ir jo spragsėjimas ugnyje man visada buvo kažkas tokio! Aišku, buvo visko – dūmai kartais, oho, kaip akis pagrauždavo! Bet tai tikrai menkniekis palyginus su ta šiluma, kurią atneša į namus medis. Todėl aš – tik už kūrenimą malkomis. O jei dar židinyje, tai man tolygu pasakai.
Iš praktiškos pusės, kad jūsų kaminai ir pečiai būtų švarūs, kartas nuo karto sukūrenkite po kibiriuką džiovintų bulvių lupenų. Jos tobulai valo visą blogį, susidariusį nuo daug dervos turinčių malkų.
Šaltiniai:
https://m-strana.ru/articles/kakie-drova-luchshe-dlya-pechki/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.