Skip to content

Pirties reikmenys: kokie yra svarbiausi? Kaip padidinti pirties teikiamą malonumą ir naudą?

Pirties reikmenys
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pirties reikmenys tai toli gražu ne tik rankšluostis, vanta bei vaistažolių arbatos – nors jau vien vantų ir arbatų įvairovėje galima pasiklysti. Ar pirtyje reikalingas laikrodis bei kokios pirties kepurės geriausios? Koks rankšluostis bus patogesnis vyrams, o kokį reiktų pasirinkti moterims? Kokia pirties kosmetika tinkamiausia? Aptarsime, kokie pirties reikmenys yra reikalingiausi – tai bus naudinga tiems, kurie ką tik įsirengė arba įsigijo pirtį, bei tiems, kurie ieško dovanos pirties mylėtojams. Taip pat dėmesio skirsime pirties kosmetikai, spalvų terapijai ir sužinosite, kaip tinkamai išvalyti pirtį.

Pirties termometras

Svarbiausi pirties reikmenys

Kibiras – daiktas, be kurio tiesiog negalite apsieiti garinėje pirtyje. Jame laikomas vanduo, pilamas ant karštų akmenų. Jis turėtų būti pagamintas iš kokybiškos medienos, geriausia spygliuočių. Ši medžiaga puikiai prisitaiko prie pirties aplinkos – ji gali atlaikyti ir drėgmę, ir karštį. Rekomenduojame rinktis kibirą su metaliniu įdėklu – tai padės išvengti vandens pratekėjimo. Taip pat galima pasirinkti metalinį (pavyzdžiui aliumininį) kibirėlį su medine rankena.

Prekybos vietose galima rasti ir plastikinių kibirėlių, bet mes rekomenduojame rinktis natūralias medžiagas, nes pirtyje viskas įkaista ir garuoja. Tad geriau vengti sintetinių medžiagų, nes tie garai patenka į mūsų plaučius. Taip pat samtį geriausia rinktis medinį arba metalinį su medine rankena.

Taip pat nuo pat pradžių reiktų turėti termometrą ir drėgmės lygio matuoklį (hygrometrą), kad pirtis veiktų optimaliomis ir saugiomis sąlygomis. Kol išmoksite teisingai užkurti pirtį, tai bus jūsų pagrindiniai pagalbininkai, ypač garinėje pirtyje, kur ypatingai svarbus drėgmės ir temperatūros santykis. Rinkitės specialiai aukštai temperatūrai pritaikytus ir lengvai įskaitomus modelius. Populiariausi termometrai yra su mediniais rėmais, nes jie yra atsparūs deformacijoms.

Taip pat verta turėti smėlio laikrodį, kad galėtumėte stebėti kiek laiko praleidžiate pirtyje. Paprastai smėlio laikrodžiai yra pagaminti iš stiklinės kolbos su 15 minučių byrančiu smėliu. Tai patogiausias būdas stebėti laiką pirtyje, kadangi laikrodžiai ir kiti aksesuarai lieka priešpirtyje.

Pirties reikmenys

Pirties reikmenys: rankšluosčiai, prijuostės

Svarbiausiai principas – rinkitės geriausios kokybės tekstilės gaminius. Pasirinkti tinkamą tekstilę pirčiai taip pat svarbu, kaip ir renkantis tekstilę vaikams. Esant aukštai temperatūrai oda gali būti daug jautresnė, o nekokybiški audiniai gali išskirti toksinus, kuriuos sugers mūsų oda. Pirties rankšluosčiai turėtų būti ploni, lengvi, natūralūs ir, pageidautina, pagaminti iš vandenį sugeriančios ir greitai džiūstančios 100 % medvilnės arba lino. Svarbu, kad tekstilės gaminiai būtų ir malonūs liesti, ir minkšti. Verta investuoti į aukštos kokybės sertifikuotus gaminius, kurie tarnaus ilgai.

Taip pat verta atsiminti, kad vyrams bus patogūs vienokie rankšluosčiai, o moterims kitokie. Vyriškas rankšluostis dėvimas tiesiai ant klubų, tad jis neturėtų būti ypač platus. Taip pat galima rasti rankšluostį su elastine juosta ties juosmeniu arba pirties prijuostes, skirtas naudoti vyrams pirtyje.

Moteriškas rankšluostis, skirtas naudoti pirtyje, tūrėtų būti platesnis ir ilgesnis. Rankšluosčiai, skirti moterims, dažnai turi lipnias juosteles, todėl juos lengviau stabiliai užsidėti ant krūtinės. Po pirties taip pat pravers chalatas, kuris irgi turėtų būti padarytas iš geros kokybės medžiagos.

Pirties kepurės

Pirties kepurės

Nepamirškite užsidengti galvos specialia pirties kepure arba apvynioti galvą rankšluosčiu. Galvos uždengimas pirtyje ne tik apsaugo ją nuo perkaitimo, bet ir apsaugo plaukus bei plaukų šaknis nuo karščio, kuris gali neigiamai paveikti jų būklę, sukelti plaukų lūžinėjimą ir išsausėjimą. Garinėje pirtyje geriausiai pasiteisina vilnos ar veltinio pirties kepurės, nors tinka ir lino ar medvilnės pirties kepurės. Veltinio pirties kepurės užtikrina ypač gerą šilumos izoliaciją. Rinkitės kepures be papildomų dažų ar kitų elementų.

Jokiu būdu nesirinkite kepurių, pagamintų iš sintetinių medžiagų, nes jos neapsaugo galvos nuo karščio, o kartais gali net pakenkti sveikatai. Jei turite galimybę, pasimatuokite kepurę prieš perkant, kad ji būtų tinkamo dydžio ir gerai laikytųsi ant galvos. Kepurė turėtų dengti visą galvą iki pat antakių. Jei neturite kepurės, ant galvos galima susukti turbaną iš rankšluosčio, bet nepamirškite šiek tiek jo suvilgyti vandeniu.

Po kepure ant plaukų taip pat galite uždėti plaukų aliejų, serumą ar kaukę ir taip eiti į pirtį. Tokiu būdu plaukų kosmetika bus geriau įsavinta.

Pirties kosmetika

Pirties kosmetika veidui ir kūnui

Einant į pirtį reikia pasidomėti ir apie tai, kokia pirties kosmetika tinkamiausia. Naudojant kosmetikos priemones ant įkaitusio kūno, jų poveikis yra daug greitesnis ir efektyvesnis. Grožio procedūros nuo seno lydėjo pirties ritualus.

Dėl aukštos temperatūros ir drėgmės išsiplečia poros ir suaktyvėja kraujotaka. Tai suaktyvina veido ir kūno priežiūros priemonėse esančius specialius ingredientus. Saunai skirta kosmetika visų pirma skirta atgaivinti, drėkinti ir regeneruoti odą.

Į pirtį su savimi ypač verta pasiimti:

  • veido ir kūno šveitiklius – juos geriausia naudoti po pirmojo pirties seanso, nes jie veiksmingai valo odą, gerina kraujotaką ir skatina toksinų pasišalinimą;
  • veido kremus, kūno losjonus ir sviestus – išėjus iš saunos juos reikėtų įmasažuoti į įkaitusią odą ir nuplauti. Gerai turėtų veikti lengvos tekstūros produktai, kurie greitai įsigeria, nes juos lengviau paskirstyti ant kūno. Jie daugiausia turėtų suteikti odai elastingumo ir švelnumo;
  • veido kaukės ir serumai – juose gausu maistinių ir regeneruojančių medžiagų. Jie veikia palyginti greitai ir intensyviai, todėl puikiai papildys jūsų odos priežiūros ritualą;
  • kūno ir veido aliejai – idealiai tinka masažui, nes padeda stimuliuoti kraujotaką ir atpalaiduoti įtemptus raumenis.
Kūno odos šveitimas pirtyje

Kūno odos šveitimas pirtyje

Bene populiariausia pirties procedūra yra odos šveitimas. Šios procedūros tikslas yra išvalyti ir regeneruoti odą. Be to, šveitimas pagerina kraujotaką ir pagreitina toksinų šalinimą iš organizmo. Pilingo procedūros yra ypač veiksmingos, kai yra naudojamos ant įkaitusio kūno.

Ypač rekomenduojame rinktis kuo natūralesnę kosmetiką arba pasitelkti kai kuriuos produktus, naudojamus virtuvėje: druska arba kavos tirščiai sumaišyti su kokosu aliejumi gali būti naudojami kaip natūralus šveitiklis (šias priemones galite įtrinti į kūną būdami pirtyje ir po 10 minučių nuskalauti duše), arba užtepti natūralaus medaus ant odos (vėliau irgi nuskalauti vandeniu).

Garinėje pirtyje galite apipurkšti kūną natūraliu hidrolatu, kuris maloniai nuramins įkaitusią odą ir paskleis malonų kvapą. Taip pat iš karto pajusite palengvėjimą ir atgaivą apsiprausę terminiu vandeniu, kuris gaivina ir ramina odą. Kosmetikos priemones į pirtį geriau nešti dubenėliuose, o ne buteliukuose.

Į pirtį taip pat verta pasiimti tradicinę turkišką šveičiamąją kempinę kessa ir jos pagalba nušveisti visą kūną. Aišku, tokios procedūros labiau tinka privačiai pirčiai.

Plaukų priežiūra pirtyje

Plaukų priežiūra pirtyje

Rinkdamiesi pirties kosmetiką, neturėtumėte pamiršti ir plaukų. Aukšta temperatūra gali turėti neigiamos įtakos plaukų būklei. Todėl rekomenduojama, kad einant į pirtį plaukai būtų sausi arba šiek tiek drėgni. Plaukus galima tepti šiomis priemonėmis:

  • plaukų kondicionieriai – jie apsaugo plaukus nuo drėgmės praradimo ir saugo juos nuo karščio;
  • plaukų kaukės – jos geriausiai veikia veikiamos karščio, todėl labai tinka naudoti pirtyje. Dėl koncentruoto veikliųjų medžiagų ir maistingųjų medžiagų kiekio jos giliai maitina ir regeneruoja plaukus;
  • plaukų aliejai – aukšta temperatūra pirtyje sustiprina jų atnaujinamąjį poveikį. Jie intensyviai įsiskverbia į vidinius plaukų sluoksnius, suteikia jiems blizgesio ir gyvybingumo, pagerina galvos odos aprūpinimą krauju.

Išėjus iš pirties – dušas ir pirties kaukės

Kad pirtis veiktų taip, kaip turėtų, išėję iš pirties turite atsivėsinti šaltame vandenyje. Jei turite galimybę, išsimaudykite sniego vonioje arba šaltame baseine ar kubile. Vėsus dušas taip pat turės poveikį. Neskubėkite – pradėkite vėsintis nuo pėdų, kildami aukštyn. Išlipę iš vandens kelias minutes pabūkite vėsioje patalpoje.

Kai oda bus iš anksto išvalyta nuo toksinų, ant veido galite užtepti valomąją kaukę, kurią aktyvuoja karštis, ir su ja grįžti į sauną. Juodasis muilas taip pat puikiai tinka kaip veido ir kūno šveitiklis. Kadangi poros jau yra atsivėrusios, kosmetikos priemonei tenka lengvesnė užduotis – ji kruopščiau pašalins nešvarumus. Po seanso taip pat galite rinktis maitinamąją kaukę, pavyzdžiui, su medumi arba dumbliais. Molio kaukės saunai netinka, nes jos greitai kietėja ir gali išsausinti odą.

Pirties šviestuvai

Šviestuvai ir spalvų terapija pirtyje

Nors pirties ritualai neatsiejami nuo aromaterapijos, bet specialios lempos irgi padės sukurti atpalaiduojančią ir ypatingą aplinką. Rinktis reikia šviestuvus, kurie yra pritaikyti pirtims ir saunoms ir nebijo drėgmės. Ypač populiarūs tampa šviečiantys pirties dubenys.

Pirtis tai taip pat puiki vieta spalvų terapijai, kuri dar vadinama chromoterapija. Ji laikoma netradiciniu gydymo metodu, kai akys yra paveikiamos atitinkamomis spalvomis. Priklausomai nuo pasirinktos spalvos, spalvų terapija gali būti atpalaiduojanti, raminanti arba stimuliuojanti, suteikianti energijos, skatinanti optimizmą.

Chromoterapijoje naudojami šiuolaikiniai metodai ir tai yra vienas pigiausių ir saugiausių gydymo metodų. Dėl augančio populiarumo spalvų terapija vis dažniau naudojama pirtyse. Spalvų terapijai naudojamas specialus LED lempų rinkinys, kuriame galima pasirinkti kelias spalvų kompozicijas. Spalvų terapija paprastai naudojama infraraudonųjų spindulių pirtyje ir suomiškoje saunoje. Chromoterapija naudojama virškinimo sistemos, širdies ir kraujagyslių, stuburo ligų, neuralgijos, migrenos, kvėpavimo sistemos, nervų sistemos, inkstų, akių ligų gydymui.

Saunos valymas

Pirties reikmenys saunos valymui

Aptarėme, kokie pirties reikmenys yra svarbiausi, bet nepamirškite pasirūpinti ir pačia pirtimi, kad ji kuo ilgiau tarnautų ir būtų švari. Saunos valymui pasirinkite minkštą šepetį (geriausia natūraliais šereliais), kuris nebraižys medinių paviršių. Pirtį reiktų išvalyti kaskart po naudojimo, ypač gultus, atlošus ir grindis, t. y. vietas, kurias daugiausia liečiame.

Valymui galima naudoti šiltą vandenį arba vandenį su trupučiu acto. Jei atsirado dėmių, galima panaudoti natūralų paviršių valiklį, bet nerekomenduojame jo naudoti kaskart po pirties naudojimo, tik retkarčiais. Pirties langų ar stiklinių durų nevalykite įprastais langų valikliais, nes vėliau naudojant pirtį valiklių dalelės gali patekti į plaučius. Geriau stiklą nuvalyti tiesiog vandeniu (arba vandeniu su trupučiu acto).

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *