Skip to content

Kvapai pirčiai: ką geriau rinktis – vaistažoles ar eterinius aliejus? Kaip juos naudoti pirtyje?

Kvapai pirčiai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kad ir kokia gera būtų pirtis, dažniausiai ją norisi paįvairinti tokiais priedais, kaip vaistažolės, eteriniai aliejai, arbatos, vantos ar pirties kosmetika. Vaistažolės kartu su vantomis yra labai svarbus lietuviškos pirties elementas. Tokie pirties ritualai, kaip žolelių garinimas ar aromaterapija, gali suteikti ne tik neįprastų pojūčių, bet ir padaryti akivaizdžią naudą jūsų kūnui ir sielai. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie gali būti kvapai pirčiai, taip pat apie jų panaudojimo būdus, naudą ir įvairovę.

Kvapai pirčiai

Vaistažolių naudojimas pirtyje

Tinkamai parinktos vaistažolės ar eteriniai aliejai pirties poveikį padaro dar intensyvesnį ir suteikia papildomos naudos. Pirties procedūros su vaistažolėmis ypač rekomenduojamos žmonėms, sergantiems kvėpavimo ir kraujotakos ligomis, taip pat odos, raumenų ar kaulų sistemos problemomis.

Vaistažolės dažniausiai naudojamos garinėse pirtyse beveik visame pasaulyje – belieka pasirinkti, ar norite išbandyti vietinių ar egzotinių augalų teikiamą naudą. Jos naudojamos ir sauso, ir drėgno garo pirtyse. Teigiamos žolelių ir eterinių aliejų savybės pasireiškia įkvepiant ir absorbuojant medžiagas per odą. Tam reikia atitinkamos temperatūros ir garų.

Vaistažolių naudojimas pirtyje

Kaip patiems paruošti žolelių rinkinį pirčiai?

Be abejonės, galima rasti pirkti jau paruoštų naudojimui žolelių rinkinių. Mes siūlome patiems paruošti savo 10 vaistažolių rinkinį. Tai galėtų būti mūsų pievose ir daržuose augantys augalai: mėtų lapai, šalavijų lapai, melisų lapai, ramunėlės, juodųjų serbentų lapai, levandų žiedai, pelynas, medetkų žiedai, rozmarinai, citrinžolės. Tai turi būti jau išdžiovintos ir susmulkintos vaistažolės. Lygiomis dalimis sudedame vaistažoles į didelį indą ir jas išmaišome, o tada supilame į natūralaus pluošto (lino, medvilnės, džiūto) maišelį. Į vieną maišelį supilame apie 50 g vaistažolių. Galime pridėti ir kitų mūsų mėgstamų vaistažolių.

Kaip naudoti vaistažoles pirtyje?

Saunos (sauso garo) temperatūra turi būti 70–80 laipsnių (jei temperatūra aukštesnė, galite jausti degėsių kvapą). Drėgno garo pirtyje (pavyzdžiui, lietuviškoje pirtyje) oro temperatūra turi siekti 50–65 °C, o oro drėgmė turėtų svyruoti tarp 40–60 %. Tuomet į dubenį arba specialų indą įpilkite 2–5 litrus šilto vandens. Tada savo maišelį su pasirinktomis žolelėmis įdėkite į vandenį ir palaukite apie 15–20 minučių. Išimkite maišelį iš vandens ir jį paspauskite, kad gautųsi stipresnis antpilas. Maišelį su vaistažolėmis kurį laiką palikite pirtyje, nes jos skleidžia malonų kvapą, o į orą išskiria fitoncidus bei eterinius aliejus.

Tada ant akmenų užpilkite švaraus vandens, o kai garai išsisklaidys, pilkite žolelių užpilo. Juo taip pat rekomenduojama sudrėkinti ar užpilti ant kūno ir plaukų, taip pat galima atlikti aromatinį žolelių kūno šveitimą (įtrinti žoleles į kūną, o vėliau nuskalauti).

Pirties ir aromaterapijos žolelės ypač teigiamai veikia mūsų kvėpavimo takus. Natūralios vaistažolės pasižymi stipriai gaiviu kvapu ir daugybe gydomųjų savybių. Mūsų išskirtos 10 vaistažolių rūšių pasižymi ypač dideliu natūraliai jose esančių eterinių aliejų kiekiu. Jei vaistažoles perkate, rinkitės augalus iš natūralių ūkių.

Vaistažolių garinimas pirtyje ne tik gerina bendrą savijautą, atpalaiduoja, gerina kraujotaką ir teigiamai veikia imuninę sistemą, bet taip pat padeda gydyti odos ligas, nes valo ir drėkina odą. Žolelių užpilą galima ne tik pilti ant akmenų, bet ir įpilti į akmenų drėkintuvus ir pastatyti tarp akmenų.

Aromaterapija pirčiai

Eteriniai aliejai – dar vieni kvapai pirčiai

Toliau aptarsime eterinių aliejų poveikį mūsų savijautai ir kūnui, tačiau nepamirškime, kad pirtyje tiek vantos, tiek garinamos žolelės irgi turi aromaterapinį poveikį. Na, o eteriniai aliejai suteikia dar daugiau įvairovės.

Eterinių aliejų kvapai pirčiai savo aromatinėmis savybėmis ne tik padeda maloniau praleisti laiką, bet ir teigiamai veikia mūsų kūną bei sielą. Be gydomojo poveikio, jie veiksmingai gerina mūsų nuotaiką. Tereikia žinoti, kokiomis savybėmis pasižymi konkretūs kvapai. Daugybės bandymų ir specialistų tyrimų dėka galime tiksliai apibūdinti kiekvienos rūšies aliejaus poveikį.

Pirtyje eterinių aliejų tirpalai išmaišyti su vandeniu užpilami ant įkaitusių akmenų, o paskui garas rankšluosčiu, vėduokle ar vanta tolygiai paskirstomas pirtyje.

Miško aromatai pirtims

Kvapai pirčiai: miško aromatai

Kiparisas. Poveikis atpalaiduojantis, raminantis, stiprinantis imunitetą ir šiek tiek skaitinantis miegą. Padeda sumažinti nervinę įtampą, nemigą, stresą ir dirglumą. Lengvina peršalimo, astmos ir kosulio simptomus. Taip pat pasižymi poveikiu švelninant menopauzės simptomus.

Paprastoji pušis. Pasižymi antiseptiniu, kosulį slopinančiu ir organizmo funkcijas stimuliuojančiu poveikiu. Lengvina kvėpavimo takų infekcijų, astmos, kosulio, sinusito ir gripo simptomus. Padeda mažinti nuovargį, susijusį su protiniu darbu.

Kininė eglė. Turi atsikosėjimą lengvinantį, tonizuojantį ir antidepresinį poveikį.

Korėjinė tuja. Pasižymi antibakterinėmis ir antiseptinėmis savybėmis.

Sibirinis kėnis. Antiseptinis, priešuždegiminis ir raminamasis poveikis. Padeda palengvinti kvėpavimo takų infekcijas, astmos simptomus, gripą, sinusitą ir kosulį.

Paprastojo kadagio uogų aliejus. Pasižymi antiseptinėmis ir antibakterinėmis savybėmis. Padeda mažinti protinį nuovargį, nemigą ir nerimą. Padeda mažinti menstruacijų sukeltus negalavimus.

Kalninė pušis. Padeda susikaupti ir valo organizmą. Turi antiseptinį, antibakterinį, priešgrybelinį, antivirusinį, priešuždegiminį, antialerginį ir atsikosėjimą mažinantį poveikį. Gerina bendrą savijautą. Skatina virškinimo sulčių išsiskyrimą. Lokaliai plečia kraujagysles, skatina kraujotaką ir dezinfekuoja, pasižymi analgetiniu poveikiu. Padeda esant kvėpavimo takų sutrikimams, sinusitui, raumenų skausmams ir neuralgijai.

Beržas. Pasižymi antiseptiniu ir dezinfekuojamuoju poveikiu. Minkština, lygina ir valo odą, taip pat padeda gydyti spuogus.

Vaisių aromatai pirtims

Kvapai pirčiai: vaisių aromatai

Citrina. Pasižymi antibakteriniu ir gaivinančiu poveikiu. Stiprina imuninę ir nervų sistemas. Paprastai vartojamas esant kraujotakos sutrikimams ir viršutinių kvėpavimo takų uždegimui.

Apelsinas. Pasižymi harmonizuojančiomis ir raminančiomis savybėmis, gaivinančiomis ir antiseptinėmis. Rekomenduojamas nuo širdies spazmų, hiperaktyvumo, nervinės įtampos ir nemigos. Turi raminamąjį poveikį esant nervinei įtampai ir depresijai.

Vyšnia. Jos aliejus padeda apsisaugoti nuo UV spindulių. Jis teigiamai veikia veido odą – užkerta kelią odos senėjimui, lygindamas odą ir mažindamas raukšles.

Braškė. Gerina organizmo gynybinius mechanizmus ir virškinimą. Naudojamas kūno priežiūrai ir kepenų bei inkstų gydymui.

Papaja. Pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Rekomenduojama esant daugumai odos problemų, suteikia veido odai daugiau elastingumo.

Mandarinas. Turi tonizuojančias, gaivinančias ir antiseptines savybes. Padeda sumažinti nervinę įtampą ir nemigą. Teigiamai veikia esant bendram silpnumui. Malšina nerimą ir dirglumą.

Bergamotė. Pasižymi ypač veiksmingu antibakteriniu poveikiu. Jis naikina prakaitą ir pašalina blogą odos kvapą. Mažina įtampą ir stresą. Pasižymi stipriu priešuždegiminiu poveikiu, todėl rekomenduojamas esant gerklės uždegimui.

Citrinžolės. Antiseptinės, tonizuojančios, priešuždegiminės ir antistresinėmis savybės. Inhaliacijų pavidalu aliejus vartojamas esant nervinei įtampai, apatijai ir depresinėms būsenoms, taip pat palengvina su menopauze susijusias problemas.

Greipfrutas. Turi analgetinį, tonizuojamąjį, gaivinamąjį ir antidepresinį poveikį. Jis mažina nervinę įtampą, migreną, neurozes ir depresines būsenas. Padeda kovoti su nutukimu ir celiulitu.

Žalioji citrina (laimas). Gaivinančios, antiseptinės, antidepresinės ir infekcijas slopinančios savybės. Jis malšina peršalimo, galvos, gerklės skausmus ir pervargimo padarinius. Padeda kovoti su depresija, nerimu ir nusivylimu.

Verbena. Pasižymi gaivinamuoju, antidepresiniu ir antiseptiniu poveikiu. Ji mažina nerimą, depresiją ir nervinę įtampą. Rekomenduojama sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis, gripu, astma. Turi raminamąjį poveikį galvos skausmams ir menopauzės simptomams.

Aromaterapija pirčiai

Kvapai pirčiai: gėlių aromatai

Rožės. Pirmiausia veikia raminamai ir atpalaiduojančiai. Taip pat žinomas kaip jaunystės aliejus, jis turi stangrinamųjų savybių. Dažnai naudojamas depresijos ir apatijos atvejais. Naudojamas kosmetikos priemonėse nuo raukšlių. Padeda kovoti su nuolatiniu kosuliu ir galvos skausmais.

Levandos. Turi antibakterinį poveikį, ypač viršutiniams kvėpavimo takams. Padeda palengvinti slogą, sinusitą ir gripą. Vartojama virškinamojo trakto problemoms spręsti. Pasižymi raminamosiomis ir antidepresinėmis savybėmis. Mažina nervinę įtampą, dirglumą ir isteriją.

Pelargonija. Pasižymi antivirusiniu ir antibakteriniu poveikiu. Padeda kovoti su peršalimo ligomis ir gripu.

Žolelių aromatai pirtims

Kvapai pirčiai: žolelių aromatai

Eukaliptas. Pasižymi stipriu antibakteriniu ir priešgrybeliniu poveikiu, stiprina bendrą imunitetą. Vartojamas esant ūminiam ir lėtiniam viršutinių kvėpavimo takų uždegimui, sergant tonzilitu ar peršalimo ligomis.

Mėtos ir (arba) mentolis. Didina tulžies išsiskyrimą kepenyse, palengvina virškinimą, veikia visą virškinimo sistemą, pasižymi antimikrobiniu poveikiu. Vartojamas išoriškai turi labai stiprų baktericidinį poveikį net antibiotikams atsparioms bakterijoms, vartojamas kaip analgetikas. Jis veikia kvėpavimo takus ir padeda kovoti su bronchitu, kosuliu ir gripu. Taip pat alšina galvos skausmus ir menstruacijų skausmus. Mažina nuovargį ir nervinę įtampą.

Anyžius. Pasižymi atsikosėjimą lengvinančiu, antiseptiniu ir analgetiniu poveikiu. Padeda gydyti kosulį, peršalimą, gripą ir bronchitą.

Melisa. Turi antistresines ir antidepresines savybes. Pasižymi raminamuoju poveikiu.

Čiobreliai. Pasižymi antiseptinėmis ir analgetinėmis savybėmis. Didina kraujospūdį, negalima naudoti vaikams ir žmonėms, sergantiems hipertenzija. Veiksmingas nuo bakterinių ir virusinių infekcijų, padeda kovoti su gripu, kosuliu, peršalimo ligomis ir palengvina astmos simptomus. Mažina nemigą, nerimą ir depresiją.

Arbatmedis. Arbatmedžio aliejus laikomas vienu stipriausių natūralių antiseptikų ir antimikrobinių medžiagų. Jis naudojamas virusinėms infekcijoms, peršalimo ir gripo metu. Jis taip pat padeda sumažinti nervingumą ir malšina isterijos priepuolius.

Šalavijas. Pasižymi priešuždegiminėmis, antiseptinėmis ir analgetinėmis savybėmis. Ramina gerklės ir burnos uždegimus. Skatina menstruacinio ciklo reguliavimą ir lengvina menopauzės simptomus. Turi stimuliuojantį poveikį nervų ir kraujotakos sistemoms.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *