Skip to content

Kuo ir kada tręšti paprikas? Pasiruoškite dar prieš persodinant paprikas į šiltnamį

Kada tręšti paprikas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ne paslaptis, kad paprikos – šiek tiek įnoringos ir lepios daržovės. Jos reikalauja daug priežiūros ir nemažai žinių. Pradedant tuo, kada ir kaip sėti, baigiant tuo, kada tręšti paprikas, kad užaugintų gerą derlių. Augdamos ir brandindamos vaisius, paprikos sunaudoja daugiau maistinių medžiagų net už pomidorus, todėl be papildomo tręšimo gero derliaus tikėtis tikrai neverta.

Kada tręšti paprikas?

Per auginimo sezoną paprikas teks tręšti tikrai ne vieną kartą. Visų pirma, prieš perkeliant jas į šiltnamį, turi būti patręšiama žemė. Po to jos tręšiamos praėjus 10–15 dienų nuo pasodinimo, o toliau kas 2–3 savaites.

Kada tręšti paprikas

Paprikų tręšimas persodinant

Praėjus maždaug 50–80 dienų nuo sėjos, paprikų daigai jau būna pasiruošę keliauti į šiltnamį. Pasiruošimą išduoda tokie požymiai:

  • paprikos daigeliai turi po 15–18 tikrųjų lapelių;
  • stiebai pasiekę 30–35 cm aukštį;
  • išsiskleidę bent 2–3 žiedai.

Tačiau prieš persodinant, labai svarbu tinkamai patręšti šiltnamio žemę, kurioje bus sodinamos paprikos. Kuo tręšti priklauso nuo dirvos tipo:

  • priemolio dirva tręšiama perpuvusiu mėšlu, kompostu;
  • sunkus molis turi būti maišomas su smėliu, pjuvenomis ir tręšiamas superfosfatu.

Paprikoms tręšti netinka šviežias mėšlas, tik perpuvęs.

Paprikų persodinimas

Pirmasis paprikų tręšimas 1–2 savaitės po persodinimo

Praėjus po persodinimo į šiltnamį 10–15 dienų paprikų šaknys jau bus prigijusios, lapų spalva taps tamsesnė bei sodresnė, ant stiebų bus užaugę naujų pumpurų. Vadinasi, bus laikas vėl patręšti paprikas.

Pirmąjį kartą po pasodinimo tręšiama fosforu, kaliu ir azotu. Paprikos palaistomos šių trąšų tirpalu. Rekomenduojama tokia trąšų norma 10 l vandens:

Šiuo augimo tarpsiu paprikoms mažiau reikalingos azoto trąšos, nes jos skatina lapų bei stiebų augimą, o labiau reikalingi kalis bei fosforas, kurie skatina žiedų formavimąsi ir sveikų, didelių vaisių nokimą.

Taip pat pirmuoju tręšimu rekomenduojama patręšti pelenais (200 g vienam kvadratiniam metrui), kurie ne tik padeda užtikrinti sklandų paprikų augimą, bet ir padeda apsisaugoti nuo amarų bei kitų kenkėjų.

Paprikų tręšimas

Tolesnis paprikų tręšimas

Vėliau paprikos tręšiamos kas 2–3 savaites. Trąšų santykis išlieka toks pats. Ypatingai svarbus vaisių nokinimo metu yra kalis, nes augdamos paprikos labai daug jo sunaudoja iš dirvos.

Jeigu pastebite, kad apmiršta paprikų lapai, mažėja derlius, mezgami prastesnės kokybės vaisiai, paprikas papildomai patręškite magnio trąšomis.

Tačiau reikia išlikti atidiems ir paprikų nepertręšti. Pertręšimui jos labai jautrios, gavę per didelę trąšų normą, ima mesti vaisius. Jeigu padauginsite azoto trąšų, vaisiai noks lėčiau, augalus labiau puls ligos. O jeigu pertręšite fosforu bei magniu, sulėtės žaliosios masės augimas, tuo pačiu mažės ir derliaus augimas.

Idealiausia naudoti specialiai paprikoms subalansuotas trąšas, kurių galima įsigyti bet kurioje sodo / daržo parduotuvėje.

Kada tręšti paprikas

Natūralios paprikų trąšos

Jeigu esate nusiteikę sutaupyti ar tiesiog nenorite pirkti paruoštų trąšų, jų galima pasigaminti patiems. Tiesa, tokiu atveju sunkiau parinkti tinkamą trąšų normą bei negalime būti užtikrinti, kad augalai bus aprūpinti visomis būtinomis maistinėmis medžiagomis.

Dilgėlių antpilas paprikų tręšimui

Tai vienas populiaresnių ir lengvai pagaminamų natūralių trąšų variantų. Jam naudojami jauni dilgėlių lapai. Paruošimas:

  1. 2/3 pasirinktos talpos (tik ne geležinės) užpildoma dilgėlių lapais, užpilama vandeniu, uždengiama ir paliekama šiltoje vietoje maždaug vienai savaitei. Kasdien pamaišoma.
  2. Antpilas paruoštas, kai patamsėja ir nustoja putoti. Reikia įspėti, kad šių trąšų kvapas tikrai labai nemalonus, tad būkite pasiruošę ir nenustebkite.
  3. Dilgelių antpilas tręšimui praskiedžiamas vandeniu santykiu 1:10.
Dilgėlių trąšos

Sorų kruopų antpilas paprikų tręšimui

Šis būdas vienas įdomesnių ir rečiau girdimų. Sakoma, kad taip patręšus paprikas, jos užaugs tvirtesnės, storesniais lapais bei stiebais, užaugins daugiau vaisių, anksčiau žydės, o vaisiai bus didesni, sultingesni ir saldesni.

Sorų kruopų antpilo paruošimas:

  1. 1 kg sorų užpilamas 5 l šilto vandens, uždengiamas ir paliekamas tamsioje vietoje pastovėti 24 valandoms.
  2. Ir viskas. Antpilas paruoštas ir juo galima tręšti paprikas.

Tręšimas: rekomenduojama vienam paprikos krūmeliui 0,5 l sorų antpilo. Tręšti vakare, supurenus dirvą, kartą per mėnesį.

Nuo antpilo likusias kruopas galima išberti šalia paprikų ar kitų augalų, norint apsisaugoti nuo skruzdžių.

Paprikos

Šaltiniai:

  1. https://agrio.app/Gardening-Myths-Sifting-Fact-from-Fiction/
  2. https://agriculture.gov.capital/what-are-the-best-fertilizers-for-paprika-pepper-plants/
  3. https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/pepper/pepper-fertilizer.htm
  4. https://www.littleyellowwheelbarrow.com/how-to-fertilize-pepper-plants/
  5. https://thisismygarden.com/2022/05/fertilize-pepper-plants/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *