Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Bulvidoras – unikalus dvigubo derliaus augalas, užauginantis ir bulves, ir pomidorus. Kaip tai įmanoma?

Bulvidoras
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ar jums patinka bulvytės fri su kečupu? Įsivaizduokite, kad galite abu šiuos produktus užsiauginti viename augale! Bulvidoras (angl. TomTato) – tai unikalus hibridas, sukurtas olandų mokslininkų. Rezultatas – vienas augalas, auginantis skanius pomidorus viršuje ir maistingas bulves po žeme. Šis novatoriškas sprendimas puikiai tinka ribotą erdvę turintiems sodininkams ir tiems, kurie mėgsta eksperimentuoti savo darže. O kokių sąlygų reikia bulvidoro auginimui skaitykite toliau šiame straipsnyje.

Kas yra bulvidoras?

Bulvidoras (žinomas angliškai ir kaip TomTato arba Ketchup ‘n’ Fries) – tai novatoriškas augalas, kuris vienu metu augina tiek pomidorus (viršutinėje dalyje), tiek bulves (po žeme). Moksliškai šis augalas vadinamas Solanum lycopersicum + Solanum tuberosum hibride. Šis augalas nėra genetiškai modifikuotas organizmas, o skiepijimo būdu sukurtas augalas, kurį sukūrė Olandijos kompanija Beekenkamp Plants.

Bulvidoras atsirado dėl to, kad tiek pomidorai, tiek bulvės priklauso tai pačiai bulvinių (Solanaceae) šeimai, todėl jų audiniai yra biologiškai suderinami. Naudojant pažangius daržininkystės metodus, bulvių šaknų sistema skiepijama prie pomidorų stiebo, taip sukuriant unikalų augalą, galintį vienu metu auginti du skirtingus derlius.

Ši daržininkystės inovacija buvo sukurta visų pirma siekiant maksimaliai išnaudoti ribotą auginimo erdvę miesto sodininkams, balkono daržininkams ir tiems, kurie turi mažus sodus. Nuo 2015 metų, kai buvo pristatytas Nyderlandų rinkai, šis augalas sulaukė didelio susidomėjimo visame pasaulyje.

Kas yra bulvidoras?

Bulvidoro ypatybės ir privalumai

Bulvidoras – tai ne tik naujausia botanikos įdomybė, bet ir praktiškas sprendimas daržininkams. Štai keletas svarbiausių jo ypatybių ir privalumų:

  • Išskirtinis produktyvumas. Vienas augalas per sezoną gali užauginti iki 500 saldžių vyšninių pomidorų. Šie pomidorai pasižymi didesniu cukraus kiekiu nei įprasti prekybos centruose parduodami vaisiai, turi malonią rūgštelę ir išskirtinį desertinį skonį, kuris tinka tiek salotoms, tiek užkandžiams.
  • Dvigubas derlius. Be skanių pomidorų, tas pats augalas po žeme formuoja geltonas, vaškinės konsistencijos bulves, kurios puikiai tinka virimui, kepimui ar troškinimui. Vienas augalas gali užauginti keliolika bulvių, kurių pakanka keliems patiekalams paruošti.
  • Efektyvus erdvės panaudojimas. Auginant bulvidorą, nereikia skirti atskiros vietos pomidorams ir bulvėms – abu augalai auga viename plote. Tai ypač svarbu turintiems ribotą erdvę balkone, terasoje ar mažame sode.
  • Patogumas. Auginant abu augalus viename, sumažėja priežiūros darbų – nereikia atskirai rūpintis pomidorais ir bulvėmis. Tačiau būtina žinoti, kad augalas reikalauja specifinės priežiūros siekiant užtikrinti optimalų abiejų derliaus dalių vystymąsi.
  • Ekologiškumas. Kadangi bulvidoras nėra GMO produktas, o tradicinio sodininkystės metodo (skiepijimo) rezultatas, jis yra priimtinas ekologinėje daržininkystėje. Skiepyti augalai dažnai būna atsparesni ligoms ir geba efektyviau panaudoti dirvožemyje esančias maisto medžiagas.

Bulvidoro auginimas

Bulvidoras yra pakankamai atsparus vėsioms temperatūroms ir gali augti lauke, kai temperatūra nekrenta žemiau 10–12 °C. Lietuvos klimato sąlygomis augalą galima sodinti lauke nuo gegužės vidurio, kai praeina šalnų pavojus. Bulvidoras geriausiai auga, kai dienos temperatūra yra 20–25 °C, o nakties – ne žemesnė kaip 10 °C.

Saulės šviesa. Bulvidorui reikia 6–8 valandų tiesioginės saulės šviesos kasdien. Tai garantuoja ne tik stiprią fotosintezę, bet ir užtikrina gerą derliaus kokybę bei kiekį. Saulėta, nuo stiprių vėjų apsaugota vieta yra ideali šiam augalui.

Dirvožemio reikalavimai. Šiam augalui reikalingas derlingas, purus dirvožemis su dideliu organinių medžiagų kiekiu. Dirvožemis turi būti gerai drenuojamas, kad vanduo neužsilaikytų ir nesukeltų šaknų puvimo. Optimalus dirvožemio pH turėtų būti nuo 5,0 iki 6,0 (silpnai rūgšti terpė).

Erdvė auginimui. Nors bulvidoras padeda taupyti erdvę lyginant su atskirai auginamomis bulvėmis ir pomidorais, jam vis tiek reikia pakankamai vietos. Sode rekomenduojama palikti bent 60–70 cm tarpus tarp augalų. Auginant vazone, reikalingas didelis 30–40 litrų talpos indas, pakankamai gilus, kad jame galėtų formuotis bulvės.

Bulvidoro sodinimas

Bulvidorą galima pradėti auginti kambaryje 2–3 litrų vazone 2–3 savaites prieš sodinimą į nuolatinę vietą. Nuolatiniam auginimui sode rekomenduojama palikti bent 60–70 cm tarpus tarp augalų. Vazone auginti reikalingas didelis 30–40 litrų indas, pakankamai gilus bulvėms formuotis.

Sodinant būtina atkreipti dėmesį į skiepijimo vietą – ji turi būti aiškiai matoma virš dirvožemio paviršiaus. Iš karto po sodinimo įrenkite stiprią atramą – kuolą ar specialų pomidorų narvą, kad augantis stiebas ir vėliau atsirandantys vaisiai turėtų tinkamą paramą.

Sodinimo procesas:

  1. Atsargiai išimkite augalą iš transportinio vazono, stengdamiesi nepažeisti šaknų. Patikrinkite skiepijimo vietą – ji paprastai matoma kaip nedidelis stiebo sustorėjimas. Ši vieta turi būti bent 2–3 cm virš dirvožemio paviršiaus.
  2. Padėkite augalą į paruoštą duobę taip, kad šaknys būtų laisvai išsidėsčiusios.
  3. Užpilkite duobę dirvožemiu, švelniai suspausdami, kad neliktų oro kišenių. Gausiai palaistykite, kad dirvožemis susigertų aplink šaknis.

Sodinimas į vazoną. Jei auginate bulvidorą vazone, vadovaukitės šiomis papildomomis rekomendacijomis:

  1. Pasirinkite 30–40 litrų talpos vazoną, kurio gylis būtų bent 40 cm.
  2. Vazono dugne būtinai padarykite drenažo angas ir įdėkite 3–5 cm drenažo sluoksnį (smulkius žvirgždus ar keramzitą).
  3. Pripilkite vazoną specialaus daržovėms skirto dirvožemio mišinio tik iki 2/3 aukščio. Pasodinkite augalą ir užpilkite papildomu dirvožemio sluoksniu, palikdami viršuje 5–7 cm tarpą papildomam dirvožemio pridėjimui vėliau.
Bulvidoro sodinimas

Tolesnė bulvidoro priežiūra

Laistymas. Laistykite reguliariai, bet tik tada, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis (1–2 cm) pradeda džiūti. Karštomis vasaros dienomis gali reikėti laistyti kasdien. Visuomet laistykite prie pat žemės, vengdami lapų šlapinimo, kad sumažintumėte grybinių ligų riziką.

Tręšimas. Bulvidorui reikia reguliaraus tręšimo, nes jis turi maitinti tiek pomidorų, tiek bulvių dalį:

  • Pradinis tręšimas sodinant – kompleksinės trąšos su didesniu fosforo kiekiu.
  • Praėjus 3–4 savaitėms po pasodinimo – azoto turinčios trąšos.
  • Žydėjimo metu – trąšos su didesniu kalio ir fosforo kiekiu.
  • Tręškite kas 10–14 dienų, nustodami likus mėnesiui iki derliaus nuėmimo.

Formavimas. Reguliariai tikrinkite skiepijimo vietą ir pašalinkite visus ūglius, augančius žemiau jos – tai bulvių augalo dalies ūgliai, kurie eikvos energiją. Pomidorų dalyje palikite 1–2 stipriausius pagrindinius stiebus, pašalindami visus papildomus ūglius, atsirandančius lapų pažastyse.

Periodiškai pridėkite papildomo dirvožemio sluoksnį aplink augalo pagrindą, ypač jei matote, kad formuojasi bulvės arti paviršiaus. Tačiau niekada neuždenkite skiepijimo vietos žemėmis!

Apsauga nuo ligų ir kenkėjų

Bulvidoras jautrus tokioms ligoms kaip fitoftora (bulvių ir pomidorų maras), alternariozė ir šaknų puvinys. Profilaktikai:

  • užtikrinkite gerą oro cirkuliaciją aplink augalą;
  • laistykite tik prie šaknų;
  • naudokite mulčių;
  • periodiškai nupurkškite augalą profilaktiniais biologiniais preparatais.

Tarp dažniausių kenkėjų – kolorado vabalai, amarai ir baltasparniai. Juos galima kontroliuoti rankiniu rinkimu arba biologiniais preparatais.

Bulvidoras: derliaus nuėmimas ir laikymas

Pomidorai pradeda nokti praėjus maždaug 70–80 dienų nuo pasodinimo. Skinkite juos, kai visiškai prinoksta ir lengvai atsidalina nuo kotelio. Derlius gali tęstis nuo vidurvasario iki pirmųjų šalnų rudenį.

Bulvių derlius nuimamas, kai pomidorų derlius baigiasi arba po pirmųjų šalnų. Nupjaukite visą antžeminę augalo dalį, palaukite 7–10 dienų, kad bulvių odelė sustorėtų, ir atsargiai iškaskite bulves. Nuvalytas bulves palikite džiūti vėsioje, sausoje, gerai vėdinamoje vietoje 2–3 valandas.

Pomidorus geriausia laikyti kambario temperatūroje, o bulves – vėsioje (4–7 °C), sausoje, tamsioje vietoje. Tinkamomis sąlygomis bulvės gali išsilaikyti 3–4 mėnesius.

Ką dar svarbu žinoti

Bulvidoras yra vienmečio derliaus augalas. Kitais metais negalėsite išauginti naujo bulvidoro iš surinktų sėklų ar bulvių, nes tai yra skiepytas, o ne genetiškai sukryžmintas augalas. Norint vėl auginti bulvidorą, kiekvieną sezoną reikia įsigyti naują skiepytą augalą.

Kaip auginti bulvidous – šiame video.

Bulvidoras – tai puikus sprendimas erdvės taupymui ir įdomus eksperimentas sodininkams. Nors reikalauja šiek tiek specialios priežiūros, tinkamai auginamas jis gali duoti gausų ir dvigubą derlių. Vienas augalas – dviguba nauda: skanūs, saldūs pomidorai ir maistingos bulvės jūsų stalui!

Šaltiniai:

  1. https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/tomato/growing-a-grafted-tomato-potato-plant.htm
  2. https://www.cannagardening.com/articles/grow-it-yourself-tomtato
  3. https://gardenfocused.co.uk/vegetable/tomato-outdoor/variety-tomtato.php
  4. https://www.bbc.com/news/uk-england-24281192

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *