Skip to content

Aguonos – ne tik kepiniams, bet ir gėlynams. Kada sėti aguonas?

Kada sėti aguonas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Aguonos – dainose apdainuotos ir pasakose apipasakotos gėlės. Kadaise jų buvo auginama daug ir jomis gardindavo įvairius patiekalus. O kur dar garsusis aguonpienis! Deja, laikams keičiantis ir žmonėms šias sėklytes naudojant ne pagal paskirtį, aguonos liko tik gėlynų gėlės. Tačiau kokiais nuostabiais ir spalvingais žiedais jos sužydi. Tad kada sėti aguonas, kad savo spalvomis puoštų gėlyną ir džiugintų akį?

Kada sėti aguonas?

Dauguma aguonų pasisėja savaime, tad nuomonės dėl aguonų sėjos laiko labai išsiskiria. Tačiau jeigu iki šiol dar neauginote šių gėlių, sėti jas rekomenduojama balandžio–gegužės mėnesiais. Ir sėjami šie augalai tiesiai į dirvą.

Sėjos kalendorius 2024 metams.

Dirvos ir vietos parinkimas aguonoms

Šios gėlės nepakenčia persodinimo, todėl turi būti sėjamos į savo nuolatinę augimo vietą. Aguonos mėgsta saulėtą ir atvirą vietą, nors gali pakelti ir dalinį pavėsį. Žemaūgias aguonas galima netgi auginti vazonuose, pietinėje balkono ar terasos pusėje.

Dirvožemiui nereiklios. Gali augti ir skurdžioje žemėje. Vis dėlto geriau auga ir gražesnius žiedus augina derlingoje, kalkėtoje dirvoje. Svarbiausia, parenkant augimo vietą, žemės laidumas vandeniui. Dirvožemis turėtų būti lengvas, gerai drenuojantis.

Kada sėti aguonas

Kaip sėti aguonas?

Aguonos sėjamos iš karto į atvirą dirvą, į savo nuolatinę augimo vietą. Sėklos labai smulkios, tad tiesiog paberiamos ant drėgnos žemės. Jų dygimui būtina šviesa, todėl žemėmis užberti nereikia. Rekomenduojama sėklytes tik prispausti prie žemės, kad būtų kontaktas su dirva.

Sėklos dygsta iš lėto. Sudygsta tik po 10–14 dienų. Kartais joms sudygti prireikia net mėnesio. Tačiau dienoms ilgėjant ir šylant, augalai auga itin sparčiai ir greitai pasiekia joms įprastą 60–70 cm aukštį.

Dygimo metu reikia nuolat palaikyti žemę drėgną, tačiau neperlaistyti, kad neimtų pūti ar nesusirgtų „juodosios kojelės“ liga.

Aguonų sėklos

Aguonų daigelių retinimas

Kadangi sėklytės labai smulkios, sunku pasėti tolygiais tarpais. Dažniausiai sudygsta gana tankiai, todėl paaugusias reikia praretinti. Priklausomai nuo veislės, paliekama 10–25 cm atstumai tarp augalų.

Aguonų tręšimas

Prieš sėjant aguonas, žemė turėtų būtų patręšta perpuvusiu mėšlu arba mineralinėmis trąšomis. Žinoma, tai kantrūs augalai ir gerai augs net ir skurdžioje žemėje. Tačiau tikėdamiesi gražių, didelių, išraiškingų žiedų, turėtume pasirūpinti gerai įtrešta bei įdirbta žeme.

Vėlesniais metais daugiametės aguonos tręšiamos pavasarį mineralinėmis arba organinėmis trąšomis.

Aguonos

Tolesnė aguonų priežiūra

Nors ir kokiais įstabiais žiedais gali pasidabinti, šios gėlės nėra įnoringos ir auginamos labai lengvai bei paprastai. Iš esmės parinkus tinkamą augimui vietą, kai pakanka erdvės bei saulės, toliau jos auga pačios.

Ypač sausomis dienomis aguonas palaistykite, tačiau perlieti negalima: ims pūti. Drėgmės reikia saikingai ir labai svarbu, kad neužmirktų šaknys.

Aguonoms peržydėjus ir nuvytus, daugiametėms veislėms patariama nupjauti stiebus iki žemės. Vienmetes tiesiog išrauti ir kompostuoti. Tik atminkite, kad aguonų sėklos ilgai išlieka daigios, tad jeigu jos spėjo subręsti ir išbyrėti, labai tikėtina, kad vos gavusios šviesos, kitais metais vėl sudygs ten pat. Jeigu norite to išvengti, reikėtų peržydėjusius žiedus nuskinti dar prieš šiems išbarstant sėklas.

Su kokiomis gėlėmis dera aguonos?

Aguonos puikiai atrodo tiek auginamos vienos, tiek kartu su kitomis gėlėmis. Jeigu auginate vienas, galima sėti kelių veislių ir spalvų aguonas, tuomet jos sužydės įvairiausiomis spalvomis ir formomis.

Gėlynuose jos dera kartu su rugiagėlėmis, ramunėmis. Taip pat gali būti sėjamos laukinėse pievose ar vejoje.

Aguonos

Šaltiniai:

  1. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-poppies/
  2. https://growinginthegarden.com/how-to-grow-poppies-8-tips-for-growing-poppies/
  3. https://www.thompson-morgan.com/how-to-grow-poppies-in-your-garden

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *