Skip to content

Eraičinas – mažai priežiūros reikalaujantis ir sodo bei gėlyno formavimui naudojamas augalas. Kokios jo rūšys populiariausios? 

Eraičinas ir jo rūšys
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Eraičinai yra kompaktiškais, tankiais kupsteliais augantys ir daug priežiūros nereikalaujantys augalai. Jie turi siaurus ir ilgus žalius, melsvus ar auksinės spalvos lapus, kas juos daro įspūdingais dekoratyviniais augalais ir išskiria iš įprastos žolės. Vasarą ant plonų stačių stiebų eiraičinas užaugina smulkių žiedų kuokštus, papuošdamas sodą ar gėlyną.

Eraičinai puikiai tiks užpildyti tuščius žemės plotus gėlynuose, alpinariumuose. Dar galima sodinti išilgai saulėtos sienos, be to, labai natūraliai atrodys sodinami kartu su rudbekijomis ar verbenomis. Patarsime kaip auginti, prižiūrėti eraičinus. Sužinosite kokios yra populiariausiis auginamos eraičinų rūšys.    

Populiarios dekoratyvinės eraičino rūšys

Eraičinas yra daugiametė varpinė žolė priklausanti miglinių (Poaceae) šeimos (Festuca) genčiai. Yra išskiriama apie 300 skirtingų rūšių. Toliau aprašysime pačias populiariausias.

Melsvasis eraičinas (Festuca glauca)

Tai spalvinga daugiametė dekoratyvinė žolė sidabriškai mėlynais lapais ir šviesiai žaliais žiedais. Subrendę žiedai yra šviesios rudai gelsvos spalvos. Eraičinas yra smulkios tekstūros, greitai augantis, be to labai tinkamas želdynams formuoti. Užauga iki 30 cm pločio ir aukščio. Žydi vasaros mėnesiais smulkiomis smilgomis.

Melsvasis eraičinas
Melsvasis eraičinas

Raudonasis eraičinas (Festuca rubra)

Tai daugiametė žolė, kuri puikiai dengia dirvą ir dažnai sodinama erozijai mažinti. Ji gerai auga tiek saulėtoje vietoje tiek pavėsyje. Todėl dėl savo tolerancijos šviesai dažnai sodinama, ten kur yra pavėsis. Siauri lapai yra pilkai žali ir be plaukelių. Šis augalas užauga nuo 20 iki 80 cm aukščio. Vasaros viduryje ar pabaigoje raudonasis eraičinas ant žiedynų suformuoja sėklas. Raudonieji eraičinai dažnai naudojami vejos sėklų mišiniuose ir yra vertinga žolė dekoratyvinėms ir golfo vejoms. 

Raudonasis eraičinas
Raudonasis eraičinas

Siauralapis eraičinas (Festuca gautieri)

Smulkūs, į adatėles panašūs lapai auga taip arti vienas kito, kad primena gyvūno kailį. Siauralapis eraičinas yra puiki dirvos danga ir gėlynams formuoti tinkama žolė. Jis suteikia prašmatnumo ne tik gėlynams ar sodo pakraščiams. O auginami vazonuose bus kaip minimalistinė puošmena. Siauralapis eraičinas augdamas suformuoja 10-20 cm pločio ir iki 30 cm aukščio kuokštą. Jo spalva yra nuo ryškiai žalsvos iki tamsiai žalios. Tarp kuokšto tarpelių birželio-rugpjūčio mėnesiais kyšo ploni žiedų stiebai. Šie iš pradžių būna žali, o vėliau – geltonai rudi.

Siauralapis eraičinas
Siauralapis eraičinas

Ametistinis eraičinas (Festuca amethystina)

Tai visžalis, dekoratyvinis vėsaus sezono žolinis eraičinas. Jo lapija yra siūliška, melsvai sidabrinės arba melsvai žalios spalvos. Ši eraičino rūšis formuoja patrauklius, visžalius, tankius kuokštus. Netrukdoma užauga iki 50-70 cm aukščio. Vasaros pradžioje virš lapų pasirodo nedideli žiedai ant stiebelių. Stiebai žali, su rausvai violetiniu atspalviu.

Ametistiniam eraičinui geriausiai sekasi saulėtoje vietoje ir gerai drenuotoje dirvoje. Iš pradžių geriausia reguliariai ir nuolat laistyti, tačiau kai įsitvirtina, vandens pakanka nedaug. Šis augalas pakenčia lengvą pavėsį, tačiau pavėsyje nukenčia lapų spalva. Eraičinas gerai pakenčia nedidelę sausrą ir prastą dirvožemį, bet tokiomis sąlygomis gerai neaugs. Priklausomai nuo žiemos šalčių stiprumo, lapai gali išlaikyti šiek tiek spalvos, tačiau atšiauriomis žiemomis augalo kuokštai paruduoja.

Ametistinis eraičinas
Ametistinis eraičinas

Nendrinis eraičinas (Festuca arundinacea)

Ši žolė yra atspari sausroms ir mėgstama naudoti vejos mišiniuose. Eraičinas dažniausiai auga kupstais, jo lapai palyginti su kitais yra gana platūs ir stambūs. Jis išaugina ilgas šaknis, kurios leidžia pasiekti giliai dirvoje esantį vandenį, todėl jis yra atsparesnis sausrai nei kitos vėsaus sezono žolės. Nendrinis eraičinas taip pat labai gerai pakenčia drėgną aplinką, todėl gali augti pelkėse, pakelėse ir pievose. Jis gerai auga ir šiek tiek rūgščiame ar šiek tiek šarminiame dirvožemyje.

Nendrinis eraičinas
Nendrinis eraičinas

Eraičino auginimas  

Vieta ir apšvietimas. Saulėta arba su daliniu pavėsiu yra tinkamiausia vieta eraičino sodinimui. Svarbu paminėti, kad daliniame pavėsyje melsvasis eraičinas ne taip gerai žydi, o lapai yra linkę būti žalsvos spalvos. Kuo daugiau gaus saulės ši dekoratyvinė žolė, tuo didesnė tikimybė, kad ji įgaus savo garsųjį pilkai žalsvą atspalvį.

Dirvožemis. Šis augalas mėgsta palyginti drėgną ir vandeniui laidų dirvožemį. Eraičinas nepakelia labai drėgnų, užmirkusių vietų. Tačiau subrendę augalai gali lengvai ištverti sausrą.

Temperatūra ir drėgmė. Tai vėsaus sezono augalai, mėgstantys vėsią pavasario ir rudens temperatūrą. Eraičinas puikiai auga vidutiniškai šiltomis vasaromis, tačiau dėl alinančio karščio ir didelės drėgmės lapai nunyksta. Tai gali sutrumpinti šios daugiametės žolės gyvavimą.

Eraičino auginimas

Eraičino priežiūra

Laistymas. Šiam augalui drėgmės reikia vidutiniškai. Karštais vasaros mėnesiais laistykite kas savaitę, kad augalas žaliuotų ir augtų. Trumpi sausros laikotarpiai augalo augimą stabdo, bet nenaikina.

Tręšimas. Eraičinus pavasarį apdėkite organiniu mulčiu, pavyzdžiui, kompostu arba pušies žievės mulčiu. Daugiau papildomai tręšti nereikės.

Genėjimas. Kad augalas atrodytų tvarkingai, nukarpykite žiedų galvutes ir nudžiūvusius žolės stiebus. Pavasarį eraičiną reikėtų nukirpti. Paliekant kelis centimetrus nuo žemės tam, kad būtų daug vietos augti naujai šviežiai lapijai.

Eraičinas

Eraičino persodinimas ir dauginimas

Eraičinas retai kada išgyvena daugiau nei tris-penkerius metus, jei nebus padalijamas. Todėl, norint jį išlaikyti gyvą, turite tai padaryti. Augalą iškaskite iš žemės kastuvu. Kastuvu padalinkite augalo kuokštą per pusę. Pašalinkite visas rudas augalo dalis. Nors tai ir vilioja, bet nedalinkite plėšdami kuokšto rankomis, nes taip galite pažeisti šaknų struktūrą. Persodinkite kekės dalis kaip naujus augalus, išdėstydami juos 20 cm atstumu vieną nuo kito. Šaknis užberkite žemėmis. Iš karto po pasodinimo gausiai palaistykite ir reguliariai laistykite, kol pamatysite naują augimą.

Eraičino sodinimas

Eraičino ligos ir kenkėjai 

Eraičinas yra lengvai prižiūrimas ir problemų nekeliantis augalas, jei jam sudaromos tinkamos augimo sąlygos. Pagrindiniai jo kenkėjai yra amarai. Norėdami atbaidyti amarus juos galite tiesiog nuplauti vandeniu. Esant didesniam užkratui galima naudoti sodininkystės aliejų arba sodo muilą.

Esant labai karštam ir sausam klimatui eraičino antžeminė dalis gali nudžiūti. Jei taip atsitinka, augalą apkarpykite. Dažniausiai jis atsigauna, kai grįžta geresni orai augimui. 

Šaltiniai:

  1. https://www.thespruce.com/blue-fescue-grass-2132481
  2. https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/foliage/blue-fescue-grass/
  3. https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/blue-fescue/
  4. https://www.picturethisai.com/wiki/Festuca_rubra.html

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *