Skip to content

Kada sėti levandas kad vasarą jaustumėtės lyg Provanso laukuose?

Kada sėti levandas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Svajingosios levandos nepalieka abejingų. Vieni mėgaujasi jų žiedais, kiti – užburiančiu aromatu. Levandų laukai Provanse traukia begales turistų. Tačiau levandų galime užsiauginti ir patys savo soduose. Nors levandos gali būti dauginamos ir auginiais, tačiau kur kas atsparesnės ir ilgiau augsiančios bus išaugintos iš sėklų. Žemiau paprasti patarimai, kada sėti levandas, kad sėja būtų sėkminga.

Kada sėti levandas?

Levandas sėti daigyklose galima jau nuo vasario pabaigos, kovo pradžios iki balandžio mėnesio. Į atvirą dirvą daigeliai perkeliami gegužės – birželio mėnesiais.

Kaip paruošti levandų sėklas sėjai?

Jeigu nesate tikri dėl levandų sėklų kokybės, rekomenduojama prieš sėjant jas stratifikuoti – šaldyti. Tokiu būdu sužadinamas augimo procesas ir tikėtina, kad sėklos ne tik bus daigesnės, tačiau ir greičiau dygs, o augantys daigeliai bus stipresni ir atsparesni.

Vienas iš stratifikacijos būdų yra sudėti sėklas į drėgną smėlį ir 30–40 dienų laikyti šaldytuve +5 °C temperatūroje. Tačiau realiai pakanka dvi – tris paras į drėgną popierinį rankšluostį sulankstytas sėklas palaikyti šaldytuvo durelėse.

Kada sėti levandas

Kaip sėti levandas?

Levandų sėjai ir daigelių augimui tinkamiausias durpių substratas. Stratifikuotos (arba ne) levandų sėklos gali būti sėjamos į daigyklas, išlaikant 2 cm atstumą tarp sėklų. Tačiau geriausia levandas sėti tiesiai į vazonėlius: viena sėkla vienam vazonėliui. Rekomenduojami 7,5 cm skersmens vazonėliai.

Jeigu levandas pasėjote daigyklose, daigelius, išauginusius po 3–4 tikruosius lapelius, reikia pikiuoti į atskirus, didesnius vazonėlius.

Sėkloms sudygti ir daigeliams sėkmingai augti reikia palaikyti 15–20 °C šilumos temperatūrą. Rekomenduojama laistyti reguliariai ir nuolat palaikyti žemę drėgną. Tačiau neperlaistyti. Žemė turi išlikti drėgna, ne permirkusi.

Geresniam daigumui, galima pasėtas sėklas pridengti plėvele, tačiau reguliariai vėdinkite ir leiskite nugaruoti kondensatui. Išdygus daigeliams, plėvelę nudenkite.

Levandų sėklos dygsta labai ilgai, todėl iš karto apsišarvuokite kantrybe ir nepasiduokite anksčiau laiko. Sėkloms sudygti gali prireikti net 3–4 savaičių.

Levandos vazone

Kada sėti levandas: daigelių perkėlimas į atvirą dirvą

Levandų daigeliai į atvirą dirvą perkeliami maždaug gegužės pabaigoje – birželio pradžioje. Paprastai rekomenduojama jas persodinti, kai praėjęs šalnų pavojus. Prieš persodinant į atvirą dirvą, levandų sodinukus 7–10 dienų išneškite į lauką su visais vazonėliais, kuriuose augo.

Svarbu atminti, kad levandos labai nemėgsta būti persodintos. Todėl prieš sodinant daigelius, gerai apgalvokite, kurioje vietoje norite, kad levandos augtų. Teoriškai levandų krūmas vienoje vietoje gali augti net iki 25 metų, tačiau praktiškai tai būna ne ilgiau nei 8–12 metų. Vis dėlto gana ilgas laikas džiaugtis nuostabiais žiedais bei aromatu. Tiesa?

Taigi levandos mėgsta saulėtą ir šiltą vietą. Lengvą, neutralią arba šarmingą dirvą. Sakoma, kad levandų aromatas geriau atsiskleidžia, kai jos auga skurdesnėje žemėje. Turėkite ir tai omenyje, parinkdami levandoms augimo vietą. Labai svarbu, kad žemė neužlaikytų vandens. Turi būti geras drenažas. Levandos tikrai neaugs molingoje dirvoje, sunkioje, vandenį sulaikančioje žemėje. Čia jos skurs ir supus. Taip pat nepersistenkite su trąšomis. Jas rinkitės atsargiai. Per daug trąšų, ypač turinčių azoto, kenkia levandų augimui.

Levandos laistomos retai, tačiau gausiai. Ypač svarbus laistymas pirmaisiais levandų augimo metais, kol jos pilnai prigyja ir įsitvirtina. Suaugę levandos pakankamai atsparios sausroms.

Levandos

Kada sėti levandas auginimui vazone

Levandos mus gali džiuginti ne tik augdamos sode, tačiau ir mūsų namuose. Jos lengvai auginamos ir vazonuose. Tiesiog pasėjus įprastai, po kurio laiko persodinkite į didesnį vazoną. Taip pat venkite dažno persodinimo. Geriau iš karto parinkite erdvų, didesnį vazoną, kuriame augalas galėtų augti ilgą laiką. Rekomenduojamas mažiausiai 30 cm skersmens vazonas. Levandos laistomos retai, bet gausiai.

Kada tikėtis levandos žiedų?

Savo žiedais levandos pradžiugina tik antraisiais augimo metais. Tad nenusiminkite, jog pačiais pirmaisiais, tik pasodinus, jų dar nesulauksite. Leiskite joms įsitvirtinti, priprasti, pilnai prigyti. Kol laukiate žiedų, pasidžiaukite nuostabiu jų pačių aromatu.

Beje, dažnai ir perkant sėklas pasitaiko, kad vietoje levandų nusiperkame levandinus. Iš pradžių sunku atskirti, kuris augalas kuris. Tačiau būtent žydėjimo metu pasimato didžiausi skirtumai. Įprastai levandinai žydi ryškesniais žiedais ir skleidžia stipresnį aromatą. Jie aukštesni, žiedynai ilgesni ir smailesni. Tačiau būtent levandos yra vertinamos labiau, jų kvapas natūraliai ramina, jos pasižymi vaistinėmis ir gydančiomis savybėmis.

Jeigu augalui pražydus, pastebėjote, jog tai levandinas, o ne levanda, nenusiminkite. Pasigrožėkite, pasidžiaukite, šluotelę išsidžiovinkite ir įdėkite į spintą kandims baidyti bei geram kvapui išlaikyti.

Šaltiniai:

  1. https://www.epicgardening.com/grow-lavender-from-seed/
  2. https://www.thompson-morgan.com/how-to-grow-lavender
  3. https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/lavender/lavender-seed-propagation.htm

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *