Skip to content

Kada sėti verbenas, kad nepavėluotume ir visą vasarą džiaugtumėmės jų žiedais?

Kada sėti verbenas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Verbenos – tikra gėlyno puošmena. Jos aukštos, tankiai suaugę, žiedai įvairiausių spalvų. Be to, jos nereiklios, savo žiedais mus džiugina nuo liepos iki vėlyvo rudens. Kada sėti verbenas, kad nepavėluotume ir laiku sulauktume pirmųjų žiedų?

Kada sėti verbenas?

Verbenos į dirvą sodinamos iš daigelių, tad kovas – balandis yra tinkamiausi mėnesiai sėti verbenas į daigyklas. Kai kurie gėlininkai rekomenduoja šias gėles sėti jau nuo vasario mėnesio. Tačiau tai kiek rizikinga, nes esant šaltam ir vėlyvam pavasariui, daigai peraugs, ištįs ir silpnesni keliaus į atvirą dirvą.

Kai kurias verbenų veisles (pvz., patagonijos ar vaistinę verbeną) galima sėti tiesiai į dirvą. Tai daroma pavasarį, pasibaigus šalnoms. Tinkamiausias laikas sėti į atvirą dirvą yra gegužės – birželio mėnesiai. Vis dėlto reikia atkreipti dėmesį, kad verbenų sėklos ilgai dygsta, todėl vėlai pasėtos ir vėlai sudygę, vėlai ir pražys. O jeigu pasitaikys šaltesni metai, gali ir nebespėti pražįsti. O kadangi tai vienametės gėlės, antro šanso pamatyti jų žiedus, nebus.

Sėjos kalendorius 2024

Kada sėti verbenas

Kaip sėti verbenas iš sėklų?

Verbenoms sėti tinkama skurdoka dirva. Rekomenduojama 2 dalys smėlio ir 1 dalis durpių substrato. Taip pat tinka žemių mišinys gėlėms. Žemę prieš sėjant reikia gerai sudrėkinti.

Sėklos beriamos ant dirvos paviršiaus ir plonu sluoksniu užberiamos žeme. Patariama pasėtas sėklas uždengti specialiu dangteliu arba plėvele. Taip užtikrinama pakankama šiluma ir drėgmė. Sėklos lengviau ir greičiau dygsta. Žinoma, reikia reguliariai vėdinti, kad pasišalintų kondensatas.

Verbenos geriausiai dygsta prie 22–24 °C šilumos temperatūros. Žemę reikia nuolat  drėkinti, nes sėklos greitai perdžiūva. Tačiau perlaistyti nereikia. Geriausiai papurkšti vandeniu, o ne laistyti laistytuvu.

Sėklos dygsta ilgai. Dygimas užtrunka apie 14–21 dieną. Verbenoms sudygus, dangtelis ar plėvelė nuimami.

Verbenų daigų priežiūra

Daigeliams sudygus, jiems augti reikia žemesnės temperatūros. Geriausiai auga 15–18 °C šilumos temperatūroje. Žemė ir toliau turi būti nuolat drėkinama. Patariama tai daryti ne laistytuvu, o purkštuvu. Taip apsisaugoma nuo drėgmės pertekliaus. Kai žemė perlaistoma, daigeliai dažnai žūva nuo „juodosios kojelės“.

Verbenų daigams augti reikia ne tik drėgmės, tačiau ir saulės šviesos. Tamsoje augalai tysta, auga silpni. Be to, juos reikia patręšti subalansuotomis trąšomis, kuriose būtų kalio. Tačiau venkite trąšų su dideliu azoto kiekiu.

Verbena

Verbenų daigų pikiavimas

Maždaug po 2–3 savaičių nuo sudygimo, kai išauga keli tikrieji lapeliai, verbenos daigai pikiuojami. Dabar jiems reikia derlingesnės žemės nei sėkloms dygti. Rekomenduojamas komposto ir durpių mišinys, sumaišytas su nedideliu pelenų kiekiu.

Daigeliai pikiuojami 2,5–3 cm atstumu. Arba po 3 daigelius į 10 cm skersmens vazoną. Pasodinti gerai palaistomi.

Kai verbenos paauga, galima joms nuskabyti viršūnėles. Taip augalas skatinamas šakotis, auga tvirtesnis, vešlesnis, labiau kompaktiškas. Nuskaboma maždaug virš penktojo lapelio.

Kada sodinti verbenas į dirvą?

Verbena nebijo šalnų, todėl į dirvą gali keliauti nuo gegužės mėnesio. Joms augti turi būti parenkama saulėta, šilta vieta ir lengvas dirvožemis. Labiausiai tinkamas lengvas purus priesmėlis. Svarbu, kad žemė būti laidi drėgmei.

Labai svarbu, kad dirva, į kurią sodinamos verbenos, nebūta tręšta šviežiu mėšlu ar daug azoto turinčiomis trąšomis. Apskritai azoto trąšomis verbenų tręšti nerekomenduojama, nes tuomet jos augina lapus, o ne žiedus.

Prieš sodinant verbenas, žemė turi būti gerai sudrėkinta. Perkeliant daigelius, reikia stengtis išsaugoti kuo daugiau šaknų, kad verbenos geriau įsišaknytų.

Pirmomis savaitėmis po pasodinimo augalai turi būti dažnai ir gausiai palaistomi. Vėliau verbenų galima apskritai nebelaistyti. Jos labai atsparios sausrai. Tačiau sausomis, karštomis dienomis nepamirškime ir šių gėlių – duokime joms „atsigerti ir atsigaivinti“.

Verbenos sodinamos maždaug 25 cm atstumu viena nuo kitos. Jeigu norima tankaus, suaugusio gėlyno, kuriame verbenos užgoš piktžoles ir dirvą padengs tarsi kilimu, sodinama maždaug 8–10 daigelių vienam kvadratiniam metre.

Šios gėlės auginamos ne tik gėlynuose, bet ir ant palangių, terasose, balkonuose, klombose. Sodinama taip pat kaip į dirvą: turi būti išlaikomas atstumas ir parenkama tinkama žemė su geru drenažu.

Verbenos

Tolesnė verbenų priežiūra

Reguliariai nuskabykite nudžiūvusius lapus ir peržydėjusius žiedynus. Taip skatinsite augalą auginti vis naujus žiedus ir galėsite džiaugtis jais iki pat rudens.

Per sezoną, verbenas rekomenduojama patręšti iš viso tris kartus: pirmą kartą sudygus daigeliams, po to – sodinant į dirvą ir trečią – joms pradedant žydėti. Trąšos turėtų būti su mažu azoto kiekiu. Tinka kompleksinės trąšos gėlėms.

Verbenos natūraliai yra daugiametės gėlės, tačiau lietuviškos žiemos neištveria ir pas mus auginamos kaip vienmetės. Rudenį nužydi ir nunyksta. Tačiau dažniausiai puikiai pačios pasisėja ir pavasarį išdygsta iš naujo toje pačioje vietoje. Žinoma, peržydėjus augalui ir sėkloms subrendus, jų taip pat galima pasirinkti kitų metų sėjai.

Šaltiniai:

  1. https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/verbena/verbena-seed-germination.htm
  2. https://www.sarahraven.com/articles/how-to-plant-and-grow-verbena
  3. https://www.theseedcollection.com.au/growguide/verbena-seeds

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex