Skip to content

Bambukas – ne tik pandų maistas. Kaip prižiūrėti bambuką, augantį vazone?

Bambukas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Bambukas – iš tiesų labai egzotiškai skambantis augalo pavadinimas. Paprastai su žodžiu bambukas mūsų vaizduotė iš karto susieja dideles ir mielas pandas. Arba kiniškų patiekalų ingredientą, suteikiantį jiems traškumo ir salsvo skonio. Tačiau ar žinote, kad bambukas gali augti ir mūsų namuose? O kai kurios veislės gali būti auginamos net lauke ir atlaikyti lietuviškos žiemos speigus? Šiame straipsnyje sužinote, kaip gali būti auginamas kambarinis bambukas.

Bambukas

Bambukas: kilmė, išvaizda, paplitimas

Bambukas (Bambusa) priklauso bambukinių (Bambusaceae) šeimai. Tai daugiametis sumedėjęs augalas. Natūraliai bambukai auga Rytų ir Pietų Azijoje. Žinoma apie 80 skirtingų bambukų rūšių. Stiebai išauga iki 35 m aukščio, tuščiaviduriai, bambliuoti, viršutinėje dalyje gausiai šakoti. Jauni ūgliukai auga labai greitai. Per parą gali paaugti net 75 cm. Vidutiniškai 5 cm per valandą! Toks greitas augimas būna tol, kol pasiekia bambukams įprastą aukštį. Bambukas žydi tik kartą gyvenime. Paprastai po 20–40 metų, o kai kurios rūšys tik po 100 metų. Nužydėję ir subrandinę vaisius, bambukai sunyksta.

Bambuko pavadinimas, manoma, kilo nuo garso „bam-bam“, kurį skleidžia įkaitę tuščiaviduriai bambuko stiebai. Nuo karščio stiebai išsiplečia, o tuomet vyksta garsūs sprogimai, sukeldami „bam-bam“ garsą.

Blyškioji dracena – laimės bambukas
Blyškioji dracena – laimės bambukas

Bambuko rūšys

Dažniausiai gėlių parduotuvėse rasime pirkti įmantriai suformuotų žalių stambių stiebų augalą su keliais pailgais lapeliais viršūnėje. Tai vadinamasis laimės bambukas. Iš tikrųjų tai netgi ne bambukas, o blyškioji dracena (Dracena sanderiana). Dėl savo tuščiavidurio stiebo bei lapų panašumo su bambuku klaidingai ir laikoma viena iš bambuko rūšių. Ir nors blyškiosios dracenos auginimas taip pat įdomus, o pats augalas tikrai dekoratyvus bei puošnus, tačiau šiandien rašysime apie tikrųjų bambukų priežiūrą bei auginimo ypatumus.

Namuose labiausiai auginti tinkamos lėtai augančių bambukų veislės: paprastasis bambukas (Bambusa vulgaris), tvorinis bambukas (Bambusa glaucescens), japoninis šeivabambukis (Pseudosasa japonica).

Kai kurios bambuko rūšys tinkamos auginti ir lauke. Yra pakeliančių net iki -28 °C šaltį (pvz., blizgusis bambukaitis (Fargesia nitida ‘Anceps’)). Kai kurios kitos rūšys gali iškęsti -24– -26 °C šaltį: saldusis didbambukis (Phyllostachys dulcis), korėjinis didbambukis (Phyllostachys propinqua), kerotasis didbambukis (Phyllostachys humilis) ir kt.

Kambarinis bambukas

Bambuko sodinimas vazone

Vazono pasirinkimas. Visų pirma bambuko auginimui reikia parinkti tinkamą vazoną. Tinkamiausias yra molinis, natūralus vazonas. Tačiau bambukas gali augti ir plastikiniame vazone. Labai svarbus vazono dydis. Rinkitės platų, erdvų indą bambukui sodinti. Vazono skersmuo turėtų būti dvigubai didesnis už bambuko šaknų kamuoliuko skersmenį. Taip pat atkreipkite dėmesį, ar vazono dugne yra skylučių. Bambukui labai svarbus geras drenažas, jis nemėgsta, kai šaknys būna drėgnos.

Drėgmės užtikrinimas. Bambukas labai mėgsta drėgmę, tačiau šaknys neturėtų mirkti vandenyje. Todėl reikia labai gerai apgalvoti, kaip užtikrinti bambukui reikiamą vandens kiekį bei drėgmės lygį. Vienas iš variantų yra tinkamas drenažas vazone. Tam geriausiai tinka žvyro sluoksnis vazono apačioje. Tuomet tokį vazoną su bambuku galima auginti negiliame padėkle su nedideliu kiekiu vandens. Šaknys išliks sausos, tačiau augalas nepritrūks drėgmės. Pasiims jos tiek, kiek jam reikia.

Kitas variantas yra vazoną su bambuku laikyti padėkle su vandeniu bei akmenukais. Į negilų padėklą įberiama akmenukų, įpilama vandens ir ant akmenukų pastatomas vazonas. Jo apačia neturi siekti vandens. Vazonas turi stovėti ant akmenukų.

Dirvožemio pasirinkimas. Svarbiausia taisyklė, kad žemė, kurioje augs bambukas būtų laidi drėgmei, lengva, puri. Tinkamas pH 5,5–6,5, tačiau dauguma puikiai auga ir dirvoje, kurios pH kiek didesnis. Toleruoja iki 7,5 pH lygį. Bambukams tinka dauguma kambariniams augalams auginti skirtų žemės mišinių. Taip pat galima naudoti ir savo sodo žemę. Šiems augalams netinka tik sunki, molinga žemė bei grynas smėlis. Idealiausias dirvožemio mišinys bambuko auginimui yra toks: 1/3 priemolio, 1/3 perlito (arba perplauto smėlio) ir 1/3 durpinių samanų (arba labai gerai perpuvusio komposto).

Sodinimas. Prieš sodinant bambuką, rekomenduojama šaknis pamirkyti vandenyje apie 20 min. Bambukas sodinamas nedideliame gylyje. Žemė paspaudžiama, kad išsivaikščiotų oro burbuliukai. Įsodinus gausiai palaistoma.

Kambarinio bambuko auginimas

Kambarinio bambuko auginimas

Šviesa. Bambukams reikalinga šviesi, saulėta, be tiesioginių saulės spindulių vieta.

Temperatūra. Vasarą bambukams reikalinga šiluma apie 20–25 °C. Žiemą geriau laikyti vėsiai. Tinkamiausia temperatūra žiemą 15–20 °C.

Vasarą bambukai puikiai jaučiasi lauke. Juos galima pasodinti į atvirą dirvą. Tik reikia saugoti nuo vėjo bei stiprių, tiesioginių saulės spindulių. Žiemai būtina parnešti atgal į kambarį.

Laistymas. Bene, sudėtingiausia bambuko auginimo dalis. Viena vertus jis labai mėgsta drėgmę, kita vertus yra labai jautrus perlaistymui, o šaknys esant nuolatinei drėgmei gali greitai supūti. Bambuką laistyti reikia tada, kai viršutinė žemės dalis būna išdžiūvusi. Maždaug 5–7,5 cm viršuje būna sausa. Tuomet liekite atsargiai, iš lėto. Vandens pakaks, kai jis pradės po truputį sunktis pro vazono apačią.

Drėgmė. Šiluma ir drėgmė – vienos svarbiausių sąlygų geram bambuko augimui. Iš esmės bambukas visą laiką turi augti drėgnoje patalpoje. Net jeigu pritrūks drėgmės žemėje, tačiau jos užteks lapams, bambukas puikiai jausis ir gražiai augs. Vienas iš būdų palaikyti tinkamą drėgmės lygį yra laikyti vazoną su bambuku vandens ir akmenukų pripildytame padėkle (kaip aprašyta aukščiau). Kitas būdas – kas porą dienų apipurkšti lapus minkštu vandeniu. Taip pat galima palikti įjungtą drėkintuvą (ypač aktualu šaltuoju sezonu, kai namuose sausiau dėl šildymo) arba augalus auginti arčiau vienas kito. Tačiau pastaruoju atveju labai padidėja ligų tikimybė.

Tręšimas. Bambukai auga labai greitai, todėl greitai išnaudoja maistingąsias medžiagas iš dirvožemio. Tręšimas šiems augalams būtinas. Tręšiama kas 10–14 dienų kovo–rugsėjo mėnesiais. Šaltuoju sezonu tręšiama kartą per mėnesį. Pirmus 6 mėnesius po pasodinimo bambuko nereikia tręšti. Tinkamiausios lėto išsiskyrimo trąšos, taip užtikrinamas nuolatinis maistinių medžiagų kiekis.

Kambarinio bambuko priežiūra

Kambarinio bambuko priežiūra

Genėjimas. Tinkamomis sąlygomis bambukas auga labai greitai, todėl genėjimas jam labai svarbus. Genėti būtina ne tik norint formuoti augalą, tačiau ir pašalinti nudžiūvusius, nebeaugančius, perteklinius stiebus. Tokie stiebai nupjaunami arba nukerpami sulig žeme. Norint, kad bambukas daugiau nebeaugtų į aukštį, stiebas nupjaunamas tiesiai virš bamblio. Apatinės šakos šalinamos dėl gražesnės augalo formos. Labai dažnai pro vazono apačią išlenda bambuko šaknys. Jas taip pat reikia nukirpti.

Persodinimas. Kaip ir visus augalus, bambuką laikas persodinti, kai jis „išauga“ savo vazoną. Jeigu šaknys jau lipa lauk arba priaugino per daug atžalų, vadinasi, laikas keliauti į naują, didesnį vazoną.

Jeigu norite apriboti bambuko augimą, nebenorite jo persodinti į didesnį vazoną, tuomet iškaskite augalą ir nupjaukite maždaug 1/3 šaknų. Bambuką sodinkite į tą patį indą, tik į šviežią, naują žemę.

Dauginimas. Kai kurie bambukai dauginasi atžalomis, tačiau praktiškai visus bambukus galima padauginti tiesiog nupjovus dalį stiebo ir jį pasodinus į naują vazoną. Netrukus jis išleis šaknis ir ims augti naujas augalas.

Kambaryje augančio bambuko ligos

Kambaryje augančio bambuko kenkėjai bei ligos

Dažniausios problemos auginant bambukus kyla dėl lapų:

  • Jeigu bambukas meta lapus, greičiausiai buvo pakeista jo augimo vieta arba jis ką tik persodintas. Kai kurios bambukų rūšys meta lapus sezoniškai (dažniausiai pavasarį, rečiau rudenį). Jeigu ant stiebo matosi augantys nauji, žali lapai, greičiausiai augalui viskas gerai.
  • Vystantys bambuko lapai rodo, kad bambukas yra perlaistomas arba iš dirvos nepakankamai greitai pasišalina vandens perteklius. Tokiu atveju kurį laiką augalo neliekite.
  • Jeigu bambuko lapai sukasi, riečiasi į vidų, tai paprastai reiškia, kad augalui trūksta drėgmės ir jį būtina palaistyti.
  • Kai bambuko lapai ima geltonuoti (ne šaltuoju (ramybės) sezonu), tai gali reikšti kelis dalykus: jeigu lapai atrodo sausi, o galiukai parudavę, bambukui trūksta vandens, reikia jį palaistyti. Taip pat tai gali rodyti, kad bambuko šaknys peraugo ir nebetelpa vazone. Laikas jį persodinti. Jeigu bambuko lapai pamažu blykšta, praranda spalvą, geltonuoja, tai dažniausiai reiškia maistinių medžiagų trūkumą. Bambuką laikas patręšti. Jeigu lapai pagelto po tręšimo, vadinasi, augalas pertręštas. Būtina pašalinti likusias trąšas ir gerai palaistyti, kad trąšų perteklius išsiplautų.

Kambaryje augančius bambukus taip pat dažniau puola įvairūs kenkėjai. Dažniausiai pasitaiko įvairūs amarai, kuriuos pašalinti galima bambuką nupurškus arba nuplovus insekticidais. Taip pat dažna problema yra grybelis: pilkos, rudos spalvos žvyneliai, apvalios tamsios dėmės ant augalo. Augalui gydyti tuomet reikalingi priešgrybeliniai purškalai.

Drėgnos, pūvančios dėmės ant augalo dažniausiai rodo perlaistymą. Visų pirma augalą reikėtų išdžiovinti, tuomet apdoroti priešgrybeliniais preparatais.

Bambuko panaudojimas

Bambuko panaudojimas

Ne tik pandos maitinasi bambukais. Žmonės jaunus bambukų ūglius taip pat naudoja maistui. Jie ne tik puikaus skonio, tačiau ir gausūs vitaminų bei mineralų. Bambukuose gausu geležies, vario, kalcio, chromo, vitaminų E, A, B6 ir kt.

Bambukų stiebai nuo seno naudojami statybose. Iš jų gaminamos tvirtos lentos, audiniai, popierius, net vaistai. Kaip dekoratyviniai augalai naudojami aplinkos želdinimui, šlaitų sutvirtinimui, kaip sodo ar kambario puošmena.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *