Mano vaizduotėje rugpjūtis tai tarsi vasaros branda. Jau praeityje išdykęs ir nenuspėjamas birželis už nugaros ir, lubinus į kasas susipynusi, liepa. Rugpjūtis jau visai kitoks, santūrus ir išlaikytas. Tarsi moja ir kviečia į laukus ir pievas susirinkti visą gėrį, ką anie du – padūkėliai užaugino būsimiems gydomiesiems užpilams, arbatoms ir nuovirams. Vaistažolės be kiti, galbūt jums visai netikėti augalai, jau užaugę ir pasirengę pasidalinti savo geriausiomis vaistinėmis savybėmis.
Pirmiausia, į ką turėtumėte atkreipti dėmesį šiuo laikotarpiu, tai į žydinčias vaistažoles, nes būtent žieduose daugybė naudingų medžiagų, vitaminų ir mineralų. Žinoma, daugelio augalų vaisiai taip pat turi gydomųjų savybių. Svarbiausia viską tinkamu laiku surinkti ir paruošti naudojimui. Rinkdami žolinius augalus, jokiu būdu neišraukite augalų su šaknimis, kad kitais metais jie vėl galėtų būti jums naudingi.
Kokių ir kur naudingųjų augalų jums ieškoti rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais, kokias jų dalis ir kaip paruošti naudojimui?
Smiltyninis šlamutis (Helichrysum arenarium)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Žydi birželio–rugsėjo mėnesiais. Tad jeigu dar neprisirinkote šio šlamučio žiedų – dar tikrai suspėsite. Šios žolės žiedynai renkama žydėjimo metu, bet geriau, kad jūsų renkami žiedai būtų dar nepilnai išsiskleidę. Žiedynus nupjaukite kartu su koteliu ir džiovinkite elektrinėje džiovykloje ne aukštesnėje kaip +40 °C temperatūroje. Taip pat galite džiovinti paskleistus sausoje, vėdinamoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje. Tai nėra viena populiariausių vaistažolių, tačiau viena naudingiausių – smiltyninio šlamučio arbata gali būti vartojama daugelio ligų gydymui bei prevencijai.
Kur ieškoti: Tai yra daugiametis augalas. Jis auga pievose, miškų pakraščiuose, dykvietėse ir kopose. Šį šlamutį galite auginti ir kaip darželio gėlę.
Vaistinis valerijonas (Valeriana officinalis)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Naudingos yra valerijono šaknys. Žaliava renkama išbyrėjus sėkloms, rugpjūčio-rugsėjo mėnesį. Jei netoliese auga kitos žolės, kasdami šaknis būkite labai atsargūs, kad jų nesupainiotumėte. Iškastą valerijono šakniastiebį nuvalykite nuo žemių, nuplaukite šaltame vandenyje ir džiovinkite gryname ore, po stogu, palėpėje arba džiovyklėje +35-40 °C temperatūroje. Sudžiovintas šaknis laikykite vėsioje, sausoje vietoje sandariose dėžutėse, stiklainiuose ar popieriniuose maišeliuose. Žiūrėkite, kad jų nepasiektų jūsų katė, nes jai tai bus didelis džiaugsmas ir proga apsvaigus pasivolioti.
Kur ieškoti: Valerijonai auga drėgnose pievose, pakrantėse, vandens telkinių pakraščiuose ir miškuose.
Rugiagėlė (Centaurea subgenus)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Jums bus reikalingi šių gražuolių žiedlapiai. Paimkite gėlių krepšelius, rankomis nuskinkite žiedlapius ir paskleiskite juos ant popieriaus vėdinamoje, tamsioje vietoje. Svarbu, kad jūsų džiovinamų žiedlapių nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai ir jų nenudegintų. Nes balti (apdegę) rugiagėlės žiedlapiai jau yra nebenaudingi. Džiovinta žaliava, kaip ir visos kitos laikoma sandariame inde ar medžiaginiame maišelyje ne ilgiau kaip 2 metus. Rugiagėlių arbatą, kaip ir daugelį kitų arbatų, tiks gerti žiemą, kad sustiprintumėte imunitetą, bei taptumėte atsparesni peršalimo ligoms.
Kur ieškoti: Rugiagėlė – vienmetis, kartais daugiametis, žolinis augalas. Ji labai dažna žieminių pasėlių piktžolė, rečiau auga dykvietėse, pakelėse ir dirvonuose.
Didysis debesylas (Inula helenium)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Šio augalo šakniastiebį su šaknimis galite išsikasti nuo rugpjūčio iki spalio mėnesio. Šaknis nuplaukite šaltame vandenyje, pašalinkite labai plonas šaknis, likusias supjaustykite 5-10 cm ilgio gabalėliais ir 2-3 dienas džiovinkite lauke. Po to džiovinkite vėdinamoje patalpoje arba džiovyklėje iki + 40 °C temperatūroje. Kai šaknys tampa trapios – jūsų vaistinė medžiaga paruošta naudojimui – galite pasigaminti bakterijas naikinančią debesylų arbatą.
Kur ieškoti: Daugiametis,auginamas kaip dekoratyvinis augalas.
Vaistinė medetka (Calendula officinalis)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Medetkų žiedus galite rinkti jų žydėjimo metu nuo birželio iki pat rudens. Nuskintus žiedus, kaip ir visas vaistažoles, džiovinkite gerai vėdinamoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje arba džiovyklėje. Iš paruoštos žaliavos galite pasigaminti sveikatinančią medetkų arbatą ar gydomąjį medetkų tepalą.
Kur ieškoti: Tai vienmetis, kvapnus, dekoratyvinis augalas. Medetka auginama darželiuose, gėlynuose, neretai pati pasisėja ir sulaukėja. Gali augti pakelėse ar net komposto krūvose.
Gudobelė (Crataegus)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Šis augalas labai vertingas – gudobelių arbata padės sustiprintį širdį bei visą organizmą. Jei balandžio mėnesį ar gegužės pradžioje nespėjote prisiskinti ir susidžiovinti gudobelės lapų, tą sėkmingai galite padaryti ir vasarai baigiantis. Žinoma, lapeliai vertingiausi pavasarį, bet tikrai jums jie duos naudos ir nuskinti vėliau. Gegužės mėnesį renkami gudobelės žiedai. Labai naudingas yra ypač ankstyvas, vos besiskleidžiančių žiedelių, derlius. Gudobelės uogas rinkite, kai jos sunoksta – maždaug rugpjūčio ar rugsėjo mėnesį. Visas surinktas augalo dalis džiovinkite džiovyklėje arba gerai vėdinamoje patalpoje.
Kur ieškoti: Gudobelė auginama soduose, taip pat savaime auga ir natūralioje gamtoje – pievose, pamiškėse ir pakelėse.
Pelynas (Artemisia absinthium)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Pelynas žydi šviesiai geltonais, rutuliškais žiedais liepos–rugpjūčio mėnesiais. Taigi, jeigu dar neprisirinkote jo žiedų – galite suspėti tai padaryti. Nuskintus žiedus paskleiskite gerai vėdinamoje patalpoje, pavėsyje, kad saulė nenudegintų žiedų ir išdžiovinkite.
Kur ieškoti: Auga dykvietėse ir labai skurdžioje žemėje. Paskutiniu metu, pelynui ypatingai išpopuliarėjus, jis vis dažniau auginamas darželiuose kaip dekoratyvinis augalas. Pelynų arbata vartojama nuo daugelio ligų – ji naikina visa, nuo ko organizmas sensta bei serga.
Krapai (Anethum)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Šį, pirmiausia prieskoninį augalą, aš manau, jau tikrai pažįstate ir naudojate jį gana plačiai. Bet ar žinote, kad gydomaisiais tikslais naudojami švieži krapų lapeliai ir jų sėklos? Krapai žydi nuo liepos iki rugsėjo mėnesio, o nuo rugpjūčio iki spalio mėnesio krapų žiedynuose subręsta sėklos. Nepraleiskite progos jų prisirinkti ir susidžiovinti. Turėsite puikios krapų arbatos!
Kur ieškoti: Krapai auginami, bene kiekviename darže, kaip prieskoninis augalas.
Bruknės (Vaccinium vitis-idaea)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Šios nuostabios uogos prinoksta rugpjūčio-rugsėjo mėnesį. Rinkite tik tas, kurios yra ryškiai raudonos. Šias uogas galite džiovinti arba šaldyti. Vertingi yra ir bruknių lapai. Jų galite prisiskinti arba anksti pavasarį dar iki žydėjimo arba rugsėjo pabaigoje, jau pasibaigus uogų derliui. Bruknių lapus džiovinkite sausoje vietoje, orkaitėje arba džiovyklėje apie +35°C temperatūroje. Tiek iš uogų, tiek iš lapų, galite pasigaminti bruknių arbatą – tai tikra antioksidantų bomba.
Kur ieškoti: Bruknių mėgstamos vietos – sausi pušynai arba aukštapelkių prieigos.
Juoduogis (juodasis) šeivamedis (Sambucus nigra)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Šeivamedžio žiedų jau turėtumėte būti prisirinkę gegužės-birželio mėnesiais. O šeivamedžio uogos subręsta tik rugpjūtį-rugsėjį. Kai jų prisirinksite, pirmiausia jas apvytinkite, o tik po to džiovinkite +60-65 °C temperatūroje. Šeivamedžio uogų arbata bus ypač naudinga šaltuoju metų sezonu gydant gydant infekcines kvėpavimo takų ligas. Taip pat lengvai galite pasigaminti ir šeivamedžio uogų tinktūrą nuo įvairių peršalimo ligų.
Kur ieškoti: Juoduogis šeivamedis Lietuvoje gana dažnai sutinkamas. Dažniausiai paunksmėse, pamiškėse, kur derlinga dirva. Jis taip pat sėkmingai šeivamedis auginamas želdynuose, kaip dekoratyvinis augalas.
Avietė (Rubus)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Aviečių uogų prisirinkti galite liepos–rugpjūčio, o lapų – birželio–rugsėjo mėnesiais. Geriausiai tam tinka giedras, saulėtas rytas, nudžiūvus rasai. Arbatoms gaminti galite prisiskinti džiovintų šakelių su žiedais ir lapais. Aviečių vaistinė medžiaga džiovinama, uogos taip pat gali būti šaldomos. Nors aviečių arbata ir taip yra skani gerti kasdieną, tačiau dažniausiai prisimenama žiemą peršalus.
Kur ieškoti: Galite kultūrinės aviečių veisles auginti namuose. Pamiškėse auga paprastosios avietės. Jei turite galimybę – visada rinkite miško avietes. Jos turi visai kitą kvapą, skonį ir gydomosios jų savybės, manoma, kad yra stipresnės.
Siauralapis gaurometis (Chamaenerion angustifolium)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Manoma, kad geriausia gaurometį rinkti iki Joninių, kai jis tik pražįsta, bet nemažai žolininkų jį renka iki pat rugsėjo. Surinktus lapelius ir žiedus paskleiskite plonu sluoksniu šiltoje vietoje (ne saulės spinduliuose) ir palikite 12 valandų, kad jie apvystų. Po to lapus galite sutrinti kočėlu arba rankomis. Gautą masę supilkite į keraminį ar stiklinį indą, prispauskite, uždenkite dangčiu ir padėkite šiltoje, tamsioje vietoje +22-26 °C temperatūroje maždaug 36 valandoms. Po to, valandą džiovinkite orkaitėje minimalioje temperatūroje arba elektrinėje džiovyklėje +55-60 °C temperatūroje. Galutinis rezultatas – puiki fermentuota gauromečio arbata.
Kur ieškoti: Šis vaistinis augalas auga skynimuose, miškuose ir kirtimuose.
Šaltalankis (Hippophae)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Kaip vaistinė žaliava renkamos šaltalankių uogos. Jos prinoksta rugsėjo-spalio mėnesiais, bet sėkmingai gali išsilaikyti ant šakelių net iki pavasario. Šaltalankius galite rinkti jau rudens pradžioje, bet saldesnės uogos būna po pirmųjų šalnų. Nuskintas uogas pirmiausia apdžiovinkite pavėsyje lauke, o paskui džiovyklėje. Džiovintas uogas laikykite medžiaginiuose maišeliuose. Šaltalankių arbata – tai dar vienas vaistas nuo peršalimo ligų.
Kur ieškoti: Tai daugiamečiai krūmai, kurie auginami kaip dekoratyviniai augalai gyvatvorėms, smėlynams ar pylimams sutvirtinti.
Asiūklis (Equisetum)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Visą vasarą ir ankstyvą rudenį galite rinkti plonus, nariuotus asiūklio stiebus. Jie labai greitai išdžiūsta pavėsyje, palėpėje arba džiovyklose +40-50 °C temperatūroje.
Kur ieškoti: Dirvinį asiūklį surasite apydrėgnėse, sunkiose dirvose, prie šaltinių, miškuose ar pievose.
Dilgėlė (Urtica)
Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Tiek antžemines dilgėlės dalis, tiek jos šaknis galite džiovinti žiemai. Šakniastiebius galite rinkti gegužės mėnesį, kol dar nepradėjo bręsti sultys, arba rugsėjo mėnesį, kai dilgėlė pilnai pražysta. Dilgėlių žiedus, lapus ir ūglius galite rinkti visą žydėjimo laikotarpį nuo birželio pradžios iki rugpjūčio vidurio. Nukirpę stiebus palikite juos džiūti 3-5 valandas. Po to jie nustos deginti odą ir bus galima nupjauti lapus bei žiedus, kuriuos galėsite susidžiovinti. Iš paruoštos žaliavos galėsite pasigaminti sveikatai naudingą dilgėlių arbatą.
Kur ieškoti: Dilgėles iki skausmo pažįsta visi daržininkai ir sodininkai. Tai dažna daržų ir kiemų piktžolė.
Autoriaus trigrašis
Nenustosiu kartoti, kad gamtoje yra viskas, ko mums reikia, kad būtume sotūs ir sveiki. Tereikia įdėti šiek tiek pastangų – pasidomėti kas kur auga ir kam galima vieną ar kitą augalą panaudoti. Gamtoje nėra nei vieno augalo, kuris augtų šiaip sau. Visi turi kažkokią paskirtį. Mums belieka nepatingėti ir su tais augalais susipažinti. Žinoma, čia kaip ir visur kitur, galioja taisyklė „Devynis kartus pamatuok, o tik dešimtą – kirpk“, nes augalai, jų nepažįstant, gali būti ne tik naudingi, bet ir nuodingi.
Šaltiniai:
https://www.ogorod.ru/ru/main/useful/13548/Kakie-lekarstvennye-rastenija-sobirajut
https://www.vle.lt/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.