Skip to content

Medetka: lengvai užsiauginkite ir pasigaminkite stebuklingą gydomąjį tepalą

Medetka: lengvai užsiauginkite
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Medetka (Calendula) kilusi iš Viduržemio jūros regiono ir turi turtingą istoriją, siejamą su senovės graikais, romėnais ir egiptiečiais. Šis augalas buvo plačiai naudojamas dėl savo vaistinių savybių. Medetkos žiedai yra ryškios geltonos arba oranžinės spalvos, o jų žiedlapiai turi ypatingą formą primenančią saulės spindulius. Šios gėlės ne tik yra gražios ir dekoratyvios, bet ir pasižymi maloniu aromatu.

Medetkų žiedlapiai naudojami kulinarijoje, o ankščiau dar buvo naudojami ir kaip geltonos spalvos dažiklis sūriuose ir svieste. Troškiniuose, sultiniuose ar  salotose šie žiedlapiai patiekalui suteikia aštraus skonio, panašaus į šafraną. Lietuvoje auginama gėlynuose ir daržuose yra vaistinė medetka (Calendula officinalis).

Medetkų sodinimas ir auginimas

Medetkų lengvas sodinimas ir auginimas

Sodinti ir auginti medetkas labai paprasta, nesvarbu, ar planuojate pradėti auginti sėklas patalpoje, ar lauke. Šie augalai mėgsta saulę, bet karštesnėmis dienomis nori ir lengvo pavėsio. Medetkas geriausia sodinti paruoštose sodo lysvėse arba dideliuose induose, pripildytuose organinės žemės. Prieš sodindami į lysves, į žemę įberkite saują ar dvi gerai perpuvusio mėšlo arba komposto, kad pagerintumėte dirvožemio sąlygas.

Sėkite medetkų sėklas maždaug 1 cm gylyje ir 25 cm atstumu vieną nuo kitos. Praėjus 5-15 dienų po sėjos, pamatysite kaip greitai sudygsta daigai.

Medetkas taip pat galima pradėti daiginti patalpoje likus 6-8 savaitėms iki paskutinių šalnų. Sodindami daigus tiesiai į dirvą, būtinai tai darykite po paskutinių šalnų.

Visą sodininkystės sezoną gerai laistykite ir reguliariai skinkite nužydėjusius žiedus, kad prailgintumėte žydėjimo laikotarpį. Mulčiuokite, kad išvengtumėte piktžolių, išsaugotumėte drėgmę ir padėtumėte išlaikyti šaknis vėsias.

Medetkų derliaus nuėmimas ir laikymas

Medetkų derliaus nuėmimas ir laikymas

Skinkite medetkų žiedus rankomis, kai jie yra visiškai prasiskleidę. Venkite žiedų, kurie jau subrandino sėklas, nes gydomosios savybės ne tokios aktyvios. Jei augalams leidžiama subrandinti sėklas, jie nustos augti. Žiedus reikia skinti mažiausiai tris kartų per savaitę, kad jų kokybė būtų geriausia. Nuskintus žiedus džiovinkite gerai vėdinamoje ir apsaugotoje nuo saulės spindulių vietoje. Taip pat galima džiovinti maisto džiovintuve. Žiedai turėtų išdžiūti per 1-5 dienas. Kuomet žiedai išdžius, laikykite juos drėgmės nepraleidžiančiame inde ir vėsioje, tamsioje vietoje.

Medetkų ligos ir kenkėjai: nuo vienų ginasi, tačiau kitus atbaido

Medetkų žiedus gali pažeisti miltligė, tačiau pakankama oro cirkuliacija gali užkirsti tam kelią. Ypač kol augalai jauni, jie labai traukia šliužus ir sraiges. Retais atvejais problemų gali sukelti ir amarai bei baltasparniai.

Įprastai vabzdžiai ar ligos nekelia didelių problemų medetkoms. Iš tiesų, medetkos žiedai gali padėti atbaidyti daugelį vabzdžių ir  kenkėjų, todėl jie yra geras ir naudingas augalas jūsų daržui.

Medetkų nauda

Medetkų nauda

Medetkos turi gydomųjų savybių, todėl buvo ir yra naudojamos įvairioms ligoms gydyti. Medetkų nauda sveikatai seniai žinoma liaudies medicinoje. Tyrimais įrodyta, kad medetkos gali gydyti sauskelnių bėrimus, žaizdas ir kitus negalavimus.

Medetkos taip pat naudojamos kaip skausmą ir uždegimą mažinanti priemonė, taip pat vėžiu sergančių žmonių, siekiant palengvinti su gydymu susijusį šalutinį poveikį.

Nors buvo atlikta keletas tyrimų, rodančių teigiamą medetkų poveikį, ilgalaikis jų vartojimas nėra ištirtas, todėl prieš pradėdami naudoti bet kokį gydymą ar papildą, net ir natūralų, visada pasitarkite su gydytoju.

Medetkų arbata

Medetkų arbata – tai švelnus, šiek tiek kartus gėrimas, turintis daug sveikatai naudingų savybių. Ji nuo seno populiari vaistažolių medicinoje dėl savo gydomųjų savybių. Iš vaistinių medetkų (Calendula officinalis) augalo pagaminta arbata dažnai vartojama išoriškai ant žaizdų ir nudegimų arba tiesiog geriama, gerklės ir virškinamojo trakto audiniams gydyti.

Stebuklingas gydomasis medetkų tepalas

Stebuklingas gydomasis medetkų tepalas

Medetkų tepalas yra natūralus ir naudingas produktas, kurį galite pasidaryti patys. Medetkų tepalas yra populiarus dėl savo priešuždegiminių ir gijimo savybių, todėl jis gali būti naudojamas gydant įvairias odos problemas, tokias kaip paraudimas, niežėjimas, nedideli įbrėžimai, saulės nudegimai ar odos sudirgimas. Čia pateikiamas vienas iš paprasčiausių medetkų tepalo receptų:

Reikalingi ingredientai:

  • švieži arba džiovinti medetkų žiedlapiai (apie 1-2 šaukštus),
  • natūralus bičių vaškas (apie 2 šaukštus),
  • šaltalankių aliejus arba alyvuogių aliejus (apie 1/2 puodelio),
  • kokosų aliejus (apie 1/4 puodelio).

Instrukcijos:

  1. Pradėkite nuo paruošimo. Jei turite šviežių medetkų žiedlapių, palikite juos šiek tiek išdžiūti ant švaraus rankšluosčio. Jei naudosite džiovintus žiedlapius, galite pereiti tiesiai prie sekančio žingsnio.
  2. Medetkų žiedlapiai turi būti susmulkinti arba sumalti, kad būtų išgautas medetkų ekstraktas. Tai galite padaryti naudodami maltuvą arba mažą kavos malūną.
  3. Šaltalankių aliejus arba alyvuogių aliejus turi būti šiek tiek pašildytas, bet neužvirinamas. Galite tai padaryti ant viryklės arba mikrobangų krosnelėje.
  4. Įkaitinkite bičių vašką kartu su kokosų aliejumi vandens vonelėje arba ant labai mažos ugnies. Kuo lėčiau, tuo geriau, kad būtų išvengta perkaitimo.
  5. Kai vaškas ir aliejus yra pilnai ištirpę ir susimaišę, pridėkite susmulkinamus medetkų žiedlapius ir gerai išmaišykite.
  6. Po to, kai visi ingredientai yra gerai sumaišyti, išjunkite šilumą ir leiskite tepalui atvėsti iki kambario temperatūros.
  7. Baigus supilkite medetkų tepalą į švarų, sandarų indelį arba stiklainį.
  8. Laikykite medetkų tepalą vėsioje ir sausoje vietoje. Tepalas išliks tinkamas naudoti maždaug 6-12 mėnesių.

Dabar turite natūralų ir veiksmingą medetkų tepalą, kurį galite naudoti gydant įvairias odos problemas ar tiesiog saugant ir drėkinant odą. Prieš naudodami bet kokį tepalą, būtina išbandyti jautrumą, užtepant nedidelį kiekį ant odos ir stebint, ar nėra alerginės reakcijos. Jei turite alergiją ar odos jautrumą, prieš naudodami medetkų tepalą, pasitarkite su gydytoju ar odos specialistu.

Medetka

Medetka yra žavingas augalas, turintis įdomią istoriją, lengvai auginamas ir turintis daugybę teigiamų ir naudingų savybių. Nesvarbu, ar esate patyręs sodininkas, ar pradedantysis, medetkos įtraukimas į jūsų sodininkavimą ne tik suteiks vizualaus džiaugsmo, bet ir atvers duris tyrinėjant jos įvairius panaudojimo būdus. Taigi, pradėkite auginti medetką jau šiandien ir patys išgyvenkite šio nuostabaus augalo grožį ir universalumą.

Šaltiniai:
https://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1271&context=extension_curall
https://www.planetnatural.com/growing-calendula/
https://extension.unh.edu/resource/how-grow-calendula-calendula-officinalis
https://ucanr.edu/sites/RiversideMG/newsletters/Fact_Sheets_for_Herbs87953.pdf
https://naldc.nal.usda.gov/download/57618/PDF

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentuoti
Seniausi
Naujausi Daugiausiai įvertinti
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
trackback
Vaistažolės ir kiti netikėčiausi augalai, kurių būtinai turite suspėti prisirinkti rugpjūtį ir rugsėjį - Derlingas.lt Vaistažolės
prieš 9 mėnesius

[…] Renkama dalis ir paruošimas naudoti: Medetkų žiedus galite rinkti jų žydėjimo metu nuo birželio iki pat rudens. Nuskintus žiedus, kaip ir visas vaistažoles, džiovinkite gerai vėdinamoje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje arba džiovyklėje. Iš paruoštos žaliavos galite pasigaminti sveikatinančią medetkų arbatą ar gydomąjį medetkų tepalą. […]

1
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex