Skip to content

Celtic druska – ypatinga jūros druska ant jūsų stalo

Celtic druska - jūros druska
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Celtic druska dėl savo unikalių savybių ir gausaus mikroelementų kiekio tampa vis populiaresnė. Šimtmečius buvusi pagrindinė prancūzų virtuvės dalis, pastaraisiais metais ši jūros druska labai išpopuliarėjo kulinarijos pasaulyje ir daugelio yra laikoma geriausios kokybės druska. Kitaip nei įprasta druska, prie kurios visi esame pripratę, Celtic druska ne tik suteikia patiekalams daugiau skonio, bet ir daugiau naudos sveikatai. Šiame straipsnyje aptarsime kuo ypatinga Celtic jūros druska, kokių naudingųjų medžiagų joje gausu bei jos gamybos ir panaudojimo ypatumus.

Kas yra Celtic druska?

Celtic jūros druska, dar vadinama „sel gris“ arba pilkąja druska, yra paprastesnė, mažiau apdorota. Dažniausiai ji yra šviesiai pilkos spalvos, kartais su purpuriniu atspalviu (priklausomai nuo molio kiekio druskinguose plotuose), išgaunama iš jūros mineralų ir molio, esančių druskos plynaukštėse. Molis jonizuoja druskos mineralus, todėl druska tampa dar naudingesnė. Turėdama keletą ypatingų savybių, ji išsiskiria iš kitų druskų. Pirmiausiai ši druska yra nerafinuota, todėl joje randami visi 84 elementai, esantys ir jūros vandenyje. Būdana nefalsifikuota, be jokių priedų nuo sukietėjimo ar balinimo Celtic druska pasižymi ypatingu skoniu, išvaizda bei mikroelementų, tokių kaip magnis, geležis, kalcis bei kalis gausa. Be to, Celtic druskos drėgnumas siekia 15 %, o daugumos jūros druskų ir pramoniniu būdu gaminamos druskos drėgnis neviršija 1 %.

celtic druska juros druska

Mineralai esantys Celtic jūros druskoje

Vienas iš pagrindinių veiksnių, dėl kurių keltų jūros druska išsiskiria iš kitų, yra išskirtinis mineralų kiekis. Skirtingai nei rafinuota valgomoji druska, kurią perdirbant netenkama daugumos svarbiausių maistinių medžiagų, Celtic jūros druska išsaugo daugybę naudingų mineralų, kurių natūraliai gausu jūros vandenyje.

  • Natrio chloridas (85,37 %) – tai yra pagrindinė bet kurios druskos sudedamoji dalis. Celtic druskoje jis ne tik suteikia skonį, bet ir padeda palaikyti skysčių pusiausvyrą bei organizmo nervų ir raumenų veiklą.
  • Magnis (0,37 %) – būtinas daugiau kaip 300 biocheminių reakcijų veikimo organizme palaikymui, stabilizuoja širdies ritmą ir palaiko sveiką imuninę sistemą, būtinas sveikiems kaulams, raumenų funkcijai ir nervinių impulsų perdavimui palaikyti.
  • Kalis (0,09 %) – gyvybiškai svarbus elektrolitas, padedantis užtikrinti tinkamą nervų veiklą, raumenų funkcijas, kraujospūdžiui reguliuoti ir širdies sveikatai palaikyti.
  • Kalcis (0,25 %) – būtinas kaulams ir dantims stiprinti, taip pat tinkamai raumenų ir nervų funkcijai užtikrinti.
  • Geležis (250 mg/kg) – būtina raudonųjų kraujo kūnelių gamybai ir deguonies pernešimui organizme.
  • Cinkas (0,8 mg/kg) – palaiko sveiką imuninę sistemą ir yra svarbus žaizdų gijimui.
  • Sulfatai (1,26 %) – jie padeda detoksikacijai ir virškinimo fermentų gamybai.

Šie mineralai ir kitų naudingų junginių dalelės lemia unikalų Celtic jūros druskos skonį ir teigiamą naudą sveikatai. Be to, Celtic druskos drėgnumas siekia 15 %, o daugumos jūros druskų ir pramoniniu būdu gaminamos druskos drėgnis neviršija 1 %. Todėl ji pasižymi unikalia tekstūra ir padeda išsaugoti mineralinių medžiagų kiekį. Vandenyje netirpstančios druskos kiekis yra 0,70 %, o tai rodo druskos grynumą.

Celtic druskos kilmė

Celtic druska, kilusi iš Bretanės (Prancūzija) pakrančių. Šis regionas nuo seno garsėja ekologiškais, iš kartos į kartą perduodamais tradiciniais druskos rinkimo būdais. Druskos telkiniai kruopščiai prižiūrimi, kad būtų išsaugota trapi pakrantės ekosistema, o tai rodo didelę pagarbą gamtai. Toks natūralus druskos gamybos ir aplinkosaugos ryšys yra keltų jūros druskos paveldo bruožas, todėl ši druska yra tikrai autentiškas ir kruopščiai gaminamas produktas. Šiais laikais ji renkama įvairiuose pasaulio vandenyse, pavyzdžiui, Gvatemaloje ir Havajuose. Ji gaminama senoviniu būdu, leidžiant jūros vandeniui išdžiūti, todėl lieka maistingųjų medžiagų kupini kristalai.

celtic druska juros druska naturalus gavybos budas

Kur renkama Celtic druska? 

Druska renkama Prancūzijos Bretanės pakrantėje. Vienas iš garsiausių jos tvenkinių – esantis druskos pelkėse aplink Gerando miestą Bretanėje, Prancūzijoje – yra išklotas natūraliu moliu, tad ten išgaunama šviesiai pilka druska. Molis suteikia vertingų mineralų ir maistinių medžiagų, kurios padidina druskų maistinę vertę ir skonį. Ji natūraliai džiovinama ore ir saulėje moliniuose tvenkiniuose bei renkama rankomis mediniais įrankiais taip, kad joje yra gyvų fermentų.

Kaip renkama Celtic druska?

Ši druska jau šimtmečius renkama rankomis, naudojant Celtic metodą – medinius grėblius, kurių dėka druska neliečiama metalu, iš šviesios druskos plėvelės, kuri susidaro garavimo proceso metu. Šią druską mediniais grėbliais rankomis renka amatininkai paludier (druskos rinkėjai), kurie šluoja garuojančio jūros vandens viršų. Tai tas pats 1500 metų senumo metodas, kurį sukūrė jų protėviai keltai ir dėl kurio Celtic druska vadinama keltų jūros druska. 

Naujieji druskos rinkėjai mokosi vienerius metus, kad išmoktų lėtų ir tikslių judesių bei kantrių senovinio amato metodų. Daugumą jų į šią profesiją traukia meilė gamtai, darbas lauke ir tradicijų puoselėjimas. Dėl atsinaujinusio susidomėjimo šiuo amatu ir išaugusio jūros druskos populiarumo vidutinis druskos rinkėjo amžius šiuo metu nesiekia 40 metų. Šiuo metu Prancūzijoje yra apie 200 druskos rinkėjų, kurie dirba 2 000 hektarų dydžio druskos kloduose ir kasmet surenka 10 000 tonų kokybiškos jūros druskos. Jei norite pamatyti kaip renkama Celtic jūros druska, galite peržiūrėti šį vaizdo įrašą.

Kur ir kaip naudoti Celtic druską?

Cletic jūros druskos galima įsigyti specializuotose parduotuvėse, o ji puikiai tinks tiek įvairių karštų patiekalų gardinimui, tiek ir užberti ant šaltų.

  • Virdami pusryčių košę įberkite Celtic jūros druskos, ji ne tik suteiks sodresnį skonį, bet ir praturtins ją mineralais.
  • Gamindami kiaušinių patiekalus pagardinkite juos šia druska, nesvarbu ar tai būtų kiaušinienė, omletas ar tiesiog virti kiaušiniai, Celtic druska suteiks ypatingą skonį.
  • Celtic jūros druska puikiai tinka gardinti įvairiems sumuštiniams, ypač, jei gaminate skrebučius su trintu avokadu.
  • Įberkite žiupsnelį šios druskos į vaisių kokteilį, ji puikiai sustiprins jo skonį.
  • Celtic druska tinka ir salotoms gardinti ar su ja gaminti salotų padažus.
celtic druska juros druska kose
  • Marinuokite mėsą ar žuvį su Celtic druska, ji ne tik suteiks sodraus skonio, bet ir patiekalai bus daug sultingesni.
  • Ši druska tinka ir daržovėms gardinti prieš kepimą keptuvėje, orkaitėje ar ant grotelių.
  • Užkandžiui puikiai tinka šią druską sumaišyti su skrudintais riešutais, tai bus ne tik skanus, bet ir sveikas užkandis.
  • Jūros druska gardinkite įvairias užtepėles, pavyzdžiui, humusą, avokadų, pupelių, lęšių ar kitas.
  • Norėdami paryškinti keptų bulvių ar batatų skonį, ant jau iškeptų užberkite žiupsnelį Celtic druskos.
  • Ši druska puikia tinka ir kepiniams, jei įmaišysite į sausainių, pyragų ar keksiukų tešlą jūros druskos, ji padės subalansuoti saldumą ir dar labiau atskleisti desertų skonį.
  • Jei gaminate desertus, aplietus šokoladu, užberkite šiek tiek druskos ant jų viršaus, ji ne tik atrodys gražiai, bet ir suteiks lengvo sūrumo, kuris nuostabiai tiks su saldžiu desertu.
celtic druska juros druska skrudinti riesutai

Šaltiniai:
https://82minerals.com/mineral-contents-of-our-celtic-salt/
https://longevity.technology/lifestyle/7-reasons-why-celtic-salt-is-the-miracle-salt-you-need-right-now/

https://www.loveseasalt.com/celtic-sea-salt/
https://pharmeasy.in/blog/celtic-salt-benefits-uncovering-unique-health-advantages-in-research/

Nuotraukos asociatyvinės @Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Egidija Indulytė
Didžiąją vaikystės ir jaunystės dalį praleisdavau kaime, gamtoje, tad jau čia prasidėjo mano pažintis ir meilė augalams bei gamtai. Dabar esu kvalifikuota dietistė, padedu kitiems atrasti sveikesnį gyvenimo būdą, meilę maistui, susidraugauti su savo kūnu ir sveika mityba. Juk gamta ir sveikata – neatsiejami dalykai. Vienas didžiausių mano hobių - maisto gaminimas. Tai tarsi mano meditacija. O kiekvienas parašytas straipsnis - tai lyg artimesnis prisilietimas prie gamtos ir jos kuriamų stebuklų, didelis malonumas, žinių pritaikymas bei tobulėjimas. Esu labai laiminga, kad galiu užsiimti mylima veikla ir tuo kas mane labai džiugina. Savo Instagram paskyroje „egidijain“ dalinuosi sveikų ir gardžių receptų idėjomis, sveikatos ir mitybos patarimais bei sudarau individualius mitybos planus, dėl kurių susisiekti galite užsukę į mano Instagram paskyrą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *