Skip to content

Omletas – kodėl jis vertas jūsų pusryčių stalo? Išmėginkite 9 skirtingų pasaulio šalių omletų skonius

Omletas: kaip šis patiekalas užkariavo pasaulį ir kaip jis skiriasi skirtingose šalyse?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Omletą tikrai galima pavadinti praktišku patiekalu, nes jam pagaminti užteks įprastai naudojamų ingredientų, rastų šaldytuve, ir įmušti kelis kiaušinius – viskas! Būtent dėl šios priežasties, omletai tokie mėgstami visame pasaulyje, nesvarbu, ar tai būtų sūris, daržovės ar mėsa, omletas dera su daugybe skirtingų skonių. Gaminant tradicinį omletą kiaušiniai turi būti gerai išplakami ir kepami ant sviesto ar aliejaus. Kartais vietoj viso kiaušinio naudojami tik baltymai, o į juos pilama šiek tiek grietinėlės, pieno arba vandens, kad kiaušiniai būtų purūs. Visi pasaulio receptai iš kažkur atsirado, ir nors visai negalvojate apie omletų istoriją, juk maistas daug skanesnis, kai vertiname jo kilmę ir tai, kas į jį įdėta, ar ne?

Omleto recepto istorija

Pasak legendos, omleto pirmasis paragavo Napoleonas Bonapartas ir jo kariuomenė. Žygiuodamas per pietų Prancūziją, Napoleonas ir jo kariuomenė nusprendė pailsėti užeigoje netoli Bessieres miestelio. Užeigos šeimininkas pagamino omletą Napoleono garbei, kuris jį taip pamėgo, kad liepė surinkti visus kaimelio kiaušinius ir kitą dieną paruošti didžiausią omletą jo armijai. Taip prasidėjo šio miestelio tradicija kasmet gaminti milžinišką velykinį omletą.

Prancūziškas žodis omletas atsirado XVI a. viduryje, tačiau, pasak Le Menagier De Paris, dar 1393 m. šis patiekalas buvo žinomas kaip „alumelle“ ir „alumete“. Na, o garsus prancūzų rašytojas Francois Rabelais savo kūrinyje „Gargantua ir Pantagruelis“ (1571 m.) teigia, kad tuomet omletas buvo vadinamas „homelaicte d’oeufs“. Šiais laikais rasite begales omleto receptų ir variacijų, kurie gali skirtis tiek kepimo technika, tiek priedais.

Skaniausi 9 omletai iš viso pasaulio

Pagalvojus apie sočius pusryčius, turbūt daugeliui pirmiausia į galvą ateina gardus omletas su žalumynais, daržovėmis, sviestu ir sūriu. Na, o kol dar ir jums nepradėjo kauptis seilės, nieko nelaukdami supažinkime  su 9 gardžiais omletų variantais iš viso pasaulio.

1.Tortilla De Patatas, Ispanija

Šis ispaniškas omletas gaminamas iš bulvių ir kiaušinių ir yra nacionalinis ispanų patiekalas. Vietiniu dialektu jis vadinamas „tortilla de patatas“, „tortilla de papas“ arba „tortilla española“. Šiame recepte pjaustytų bulvių sluoksniai apkepinami aliejuje kartu su svogūnais ir paprikomis ir ant jų užpilami kiaušiniai.

Omletas tortilla de patatas

2. Khai Chiao, Tailandas

Šis tailandietiško stiliaus omletas tradiciškai patiekiamas su ryžiais. Į jo sudėtį įeina kiaušiniai, žuvies padažas, šlakelis citrinos sulčių arba acto ir šiek tiek sojų padažo, kukurūzų krakmolo arba ryžių miltų. Šis mišinys kepamas augaliniame aliejuje, kol šiek tiek paruduoja. Skirtingai nei įprasti omletai, šis tailandietiškas variantas nėra „lankstomas“, o tiesiog apverčiamas. Khai chiao gali būti patiekiamas su įvairiais pagardais, o čili padažas ir agurkai tradiciškai patiekiami jo šone.

Omletas Khai Chiao

3. Tamagoyaki, Japonija

Šis patiekalas gali atrodyti neįprastos formos, tačiau kai kalbama apie skonį, jis tikrai pataikys į reikiamą gomurio tašką. Tai saldintas, kreminės tekstūros omletas, kurį mėgsta tiek japonų vaikų, tiek jie patys. Šis variantas gaminamas susukus kelis plonus omleto sluoksnius, kuriems pagardinti naudojamas cukrus, vanduo ir ryžių actas.

Omletas Tamagoyaki

4. Friittata, Italija

Itališkas laisvos formos kiaušinių patiekalas „Frittata“ gaminamas kepant plaktus kiaušinius (su įvairiais priedais ant silpnos ugnies. Kitaip nei prancūziški omletai, kurie kepdami neturėtų įgauti jokios spalvos, „Frittata“ įgauna aukso spalvos plutelę. Tiesa, šis omletas gali skirtis savo paruošimo metodu. Vieni jį gamina tik ant viryklės, kiti – orkaitėje. Kai kepama tik ant viryklės, reikia apversti didžiulį, dar tebekepantį kiaušinių blyną. Jei tai jums skamba rizikingai, apsvarstykite galimybę kepti fritatą orkaitėje.

Omletas Friittata

5. Omeleta, Graikija

Omeleta – tai graikiška omleto versija su alyvuogėmis, paprikomis, svogūnais, feta ir špinatais. Tai labai sveikas ir puikaus skonio patiekalas.

Omletas Omeleta

6. Prancūziškas omletas, Prancūzija

Kadangi, žodis omletas yra prancūziškos kilmės, todėl Prancūzijoje jis yra vienas populiariausių skanėstų ir yra labiau gurmaniškas patiekalas. Čia omletas gaminamas iš lydyto sviesto (ghee), svogūnų, pomidorų, žolelių ir daug sūrio. Dažnai patiekiamas su špinatais ir kumpiu.

Omletas su sūriu

7. Persiškas omletas, Iranas

Persiški omletai maloniai nudžiugina skonio receptorius. Jie gaminami su česnakais, ciberžolės milteliais ir krapais, todėl yra aštresnio skonio.

Persiškas omletas

8. Meksikietiškas kiaušinio baltymo omletas

Šis omletas dažnai laikomas sveikiausiu omletu, nes yra gaminamas su jalapeno pipirais, juodosiomis pupelėmis ir avokadais. Ar jau esate ragavę?

Meksikietiškas omletas

9. Indiškas Masala omletas

Kaip ir sako pavadinimas, tai aštrus patiekalas su smulkiai supjaustytais svogūnais, pomidorais, žaliosiomis aitriosiomis paprikomis ir kalendrų lapeliais. Šiame omlete naudojama daug šviežių juodųjų pipirų ir sviesto, jis taip pat naudojamas kaip garnyras įprastiems patiekalams pagardinti.

Indiškas omletas

Kodėl omletai naudingi mūsų sveikatai?

Kaip žinoma, kiaušiniai yra labai naudingi sveikatai, nes juose gausu būtiniausių vitaminų ir mineralų. Juose taip pat gausybė aukštos kokybės baltymų, omega 3 riebalų rūgščių ir antioksidantų, kurie gerina mūsų bendrą savijautą. Dėl šių priežasčių, tai tobulas pasirinkimas pusryčiams.

Omlete gausu baltymų

Jei kasdienėje mityboje ieškote gausaus baltymų šaltinio, būtinai įtraukite kiaušinius. Baltymai mūsų organizmui yra būtini, nes jie suteikia jėgų ir užtikrina raumenų bei audinių atstatymą. 1 kiaušinyje yra apie 6,3 g aukštos kokybės baltymų. Gaminant omletą, jį galite papildyti ir kitais baltyminiais produktais, pavyzdžiui, varške, fetos sūriu ar virtos vištienos gabalėliais.

Omletai yra sotūs

Nuostabu yra tai, kad omletus galima ruošti naudojant daugybę skirtingų daržovių ir taip pasigaminti maistingą, sveiką patiekalą. Kiaušiniai ir daržovės padeda ilgiau išlikti sotiems. Be to, jūsų omletas, turės daugiau skaidulų jei naudosite žaliąsias daržoves, o tai reikš, kad liksite sotūs ilgiau nei įprastai.

Omletas suteiks daugiau energijos

Kiaušiniuose gausu vitaminų ir mineralų, kurie suteikia energijos mūsų organizmui. Ruošiant omletą vietoj perdirbtų augalinių aliejų galite naudoti sveikas alternatyvas, pavyzdžiui, garstyčių, alyvuogių aliejų ar kokosų aliejus. Šie aliejai omletui suteiks sveikesnių riebalų ir padės išlikti aktyviems visą dieną.

Omletas gali padėti numesti svorio

Jei esate svorio metimo kelionėje, omletus galite įtraukti į savo kasdienę mitybą. Daugelis mano, kad omletai turi daug kalorijų, tačiau tai galima kontroliuoti. Į omletą įdėkite daugiau daržovių ir gaminkite sveikesniame, lengvesniame aliejuje. Įsitikinkite, kad gamindami omletą nenaudojate per daug aliejaus. Dar omleto nereikėtų užkąsti duona, nes taip išvengsite papildomų kalorijų ir jausitės sotesni. Taip pat svarbu omletui naudoti tinkamus prieskonius. Dėl skonio įberkite šiek tiek kmynų miltelių, juodųjų pipirų arba raudonųjų aitriųjų paprikų miltelių. Ar žinojote, kad tinkami prieskoniai gali padėti pagerinti medžiagų apykaitą jūsų organizme?

Omletas gali pagerinti smegenų veiklą

Ar žinote, kad kiaušiniai turi junginio, vadinamo cholinu? Manoma, kad šis junginys teigiamai veikia mūsų nervus ir smegenis. Kasdien valgydami kiaušinius, omleto pavidalu, galite padėti savo smegenims. Ruošiant šį patiekalą į jį dėkite maistingų daržovių, pavyzdžiui, špinatų ir paprikų. Kiti sveiki pasirinkimai galėtų būti chia sėklos, linų sėmenys.

Šaltiniai:
https://oldeuropean-restaurant.com/the-origin-of-omelettes/
https://www.traveldailylife.com/a-history-of-the-omelet-20413
https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/9-omelettes

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Justina
Nuo pat mažens augdama kaime, kasdien buvau gamtoje vykstančių stebuklų liudininkė, todėl meilė augalams ir gamtai tapo mano gyvenimo dalimi. Kiekviena diena sodininkystėje man atveria žinių duris, o kiekvienas mano straipsnis yra kelionė, kurioje atrandu, mokausi ir dalinuosi su skaitytojais. Tai ne tik mano pomėgis, bet ir beveik magiškas atradimų ir džiaugsmo kelias.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *