Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Ar žinote, kada sėti kopūstus 2025 metais? Sėjos patarimai populiariausių kopūstų rūšių augintojams 

  • by
Kada sėti kopūstus 2025 metais
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kopūstai – viena svarbiausių daržovių Lietuvos ūkiuose ir daržuose. Jų rūšių ir veislių įvairovė leidžia mėgautis skirtingais skonių ypatumais, o derliumi džiaugtis nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. Ne paslaptis, kad stiprių ir sveikų kopūstų derlius priklauso ne tik nuo jų priežiūros rekomendacijų laikymosi, bet ir nuo tinkamai pasirinktos sėjos datos. Atkreipiame dėmesį, kada sėti kopūstus 2025 metais, jeigu trokštate kuo ankstyvesnio (o gal atvirkščiai – kuo vėlyvesnio) baltagūžių, briuselinių, žiedinių, raudonųjų, lapinių ar kitokio tipo kopūstų derliaus. Dar išsiaiškinsime, kaip kopūstų sėjos metu atsižvelgti ir į palankiausias dienas pagal Mėnulio kalendorių. 

Palankiausios Mėnulio kalendoriaus dienos kopūstų sėjai 

Populiarumu nenugalimos daržovės – kopūstai – yra itin mėgstamos lietuvių, todėl daugelis ryžtasi juos sėti, daiginti, persodinti ir auginti savarankiškai. Čia svarbus rodiklis tampa tinkamiausias laikas, kada sėti kopūstus 2025 metais. Negana to, dar ir rekomenduojama vadovautis palankiausiomis sėjos dienomis, kurias diktuoja Mėnulio fazės. Štai ką „sako“ Mėnulio kalendorius, kada sėti kopūstus geriausia:

Palankiausios dienos, kada sėti kopūstus ankstyvosioms (vasarinėms) gūžėms, briuselinius, žiedinius, brokolinius, lapinius (kale), yra kovo 3–9, 15, 16 dienos. Daigų persodinimui ar sėjai palankios dienos balandžio 1, 2, 4, 5, 9, 11, 12, 14, 15, 29, 30 bei gegužės 1, 2, 6–10, 12, 16, 17, 29, 30. 

Žiedinius, vėlyvuosius ar „žieminius“ kopūstus bei brokolius pagal Mėnulį rekomenduojama sėti kovo 5, 6, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 19 dienomis ir balandžio 4, 5 , 8 , 9, 11, 12, 14, 15, 19, 20, 29, 30 d. Persodinti į nuolatinę vietą lauke geriausia gegužės 1, 2, 6, 9, 10, 16, 17, 29, 30 dieną bei birželio 2, 3, 5, 6, 8, 12, 13, 17, 18, 30 dienomis. 

Ropiniai kopūstai sėjami kovo 5–9, 15, 16, 18, 19 dienomis, balandžio 4, 5, 8 , 9, 11, 12, 19, 20, 23, 24 d., gegužės 6–10, 16, 17, 29, 30, birželio 5, 6, 8, 12, 13, 17, 18, 21, 22, 29, 30 ir liepos 11, 12, 16, 17, 20, 21 dienomis. 

Sėjos kalendorius 2025 metas

Kada sėti kopūstus 2025 metais

Kada sėti kopūstus gūžėms?  

Kopūstų sėja 2025 metais jau įsibėgėja, o pirmosios šį sezoną „atidaro“ ankstyvosios gūžinių kopūstų veislės. Jiems priklauso baltieji, raudonieji ir savojiniai (garbanotieji) kopūstai. Iš šios kategorijos daržovių tikimasi ankstyvo vasaros derliaus, todėl jų vegetacija siekia 70–90 dienų (itin ankstyvų) ar 91–100 dienų (ankstyvų). Laikas, kada sėti ankstyvuosius kopūstus, apima vasario pabaigą – kovo pradžią, kuomet sėklos sėjamos į daigyklas ar šiltnamius. Į lauką daigai sodinami balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje, priklausomai nuo oro sąlygų. 

Vidutinio vėlyvumo ir vėlyvieji gūžiniai kopūstai dažniausiai auginami rudeniniam derliui, panaudojant šias daržoves rauginimui ir kitiems žiemos patiekalams. Tokie kopūstai esti ilgos vegetacijos, trunkančios nuo 85–95 dienų (vidutinio vėlyvumo) iki 100–160 dienų (vėlyvieji). Vadinasi, jų daigus taip pat reikia pasiruošti gana anksti. Terminas, kada sėti vėlyvuosius kopūstus, turėtų apimti kovo vidurį – balandžio pradžią ir sėklas sėti į daigyklas ar šiltnamius. Daigai į atvirą gruntą persodinami jau gegužės pabaigoje – birželio pradžioje.  

Kopūstų sėklos sėjamos į dėžutes ar atskirus indelius su nerūgščiu, daigams tinkamu substratu. Sėklas reikėtų berti negiliai – 1–1,5 cm gylyje, vengiant per didelio tankumo, tuomet lengvai užberti žeme ir palaistyti. Daigyklos laikomos šiltoje vietoje kambaryje arba šiltnamyje, užtikrinant nuolatinę, bet ne perteklinę dirvos drėgmę. Esant 25 °C temperatūrai, daigai pasirodo per 5–8 dienas, po to jie pikuojami į atskirus indelius ir perkeliami į gerai vėdinamus šiltnamius ar inspektus. Norint turėti šviežių kopūstų visą vasarą, ankstyvųjų veislių sėja skaidoma į kelis etapus – kas 10–14 dienų per 2–3 kartus. 

Kada sėti ankstyvuosius kopūstus 2025 metais

Kada sėti žiedinius kopūstus 2025 metais? 

Žiedinių kopūstų sėja vėl pradeda painią sėjos „istoriją“. Šių daržovių taip pat galima rasti ankstyvos ar vėlyvos vegetacijos, todėl pagal derliaus norus rekomenduojama sėti keliais terminais. Štai kada sėti kopūstus (žiedinius) yra palankiausia: 

  • Ankstyvosios veislės sėjamos į daigyklas vasario – kovo mėnesiais, į lauką persodinami balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje. Pastaruoju laikotarpiu galima sėti sėklas ir tiesiai į dirvą, jeigu sėjinukai ir daigai bus tinkamai pridengti plėvele. 
  • Vėlyvesnių veislių žiediniai kopūstai sėjami į daigykles ar į lauką gegužės – birželio mėnesiais, į lauką persodinami po 4–5 savaičių. 

Žiediniai kopūstai yra gana reiklūs augalai, todėl sėjant svarbu tinkamai pasirinkti ne tik sėjos ir daigų sodinimo laiką, bet ir dirvą bei priežiūros būdus.

Dėžutese ar puodeliuose su lengva, derlinga, nerūgščia (pH 6,5–7,5), gerai drenuojama žeme pasėkite sėklas 1–1,5 cm gylyje. Palikite tarp eilių bent 3 cm, o sėklas sėkite kas 2 cm. Palaistykite ir uždenkite plėvele arba stiklu. Palaikant optimalią temperatūrą +20–25 °C, daigai pasirodo per 5–8 dienas. Po sudygimo temperatūrą reikia sumažinti iki +15–18 °C ir išpikuoti į atskirus indelius arba retinti. 10 cm aukščio daigai, gali būti išsodinti laukan 35–50 cm atstumu, tarp eilių paliekant 50–60 cm.

Kada sėti žiedinius kopūstus

Kada sėti briuselio kopūstus? 

Kadangi briuseliniai kopūstai turi ilgą vegetacijos periodą, tai ir laikas, kada sėti briuselio kopūstus, turi būti ankstyvas. Jų daigus reikėtų pradėti auginti patalpose jau nuo kovo mėn. iki balandžio vidurio ar daigyne (lauke) balandžio viduryje

Sėklas sėkite į daigyklę, įspausdami jas į drėgną dirvožemį maždaug 1,5 cm gylyje, laikydami tarp eilių 15 cm atstumą. Optimali dygimo temperatūra – 7–24 °C, o pirmieji daigai pasirodo per 3–6 dienas. Vėliau reikėtų juos praretinti, paliekant po 7–8 cm tarp augalų, pašalinant silpniausius daigus.  

Persodinimą į atvirą dirvą planuokite pagal orų sąlygas – dažniausiai tam tinkamas laikas būna gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje. Geriausiai atsižvelgti į tai, kad nuo pasodinimo iki pirmųjų rudens šalnų turėtų praeiti bent keturi mėnesiai. Persodinti reikėtų tik gerai išsivysčiusius daigus su 5–6 lapais ir maždaug 10 cm aukščio. Kad augalai turėtų pakankamai vietos augti, tarp jų palikite 60–80 cm atstumą bei sodinkite itin saulės apšviestoje vietoje. 

Kada sėti kopūstus: nepamirškime ir brokolių  

Brokolių derlius labai įdomus tuo, kad jį galima turėti bene visą vasaros – rudens sezoną. Jų derlius atnaujinamas ne tik dėl to, kad galima nupjauti brokolių žiedynus ir vėl užauginti naujų, bet ir dėl reguliarios sėjos. Štai terminai, kada sėti brokolius rekomenduoja ekspertai įvairios trukmės derliui gauti: 

  • Į šiltnamius ar į dėžutes kambaryje brokoliai sėjami kovo viduryje–balandžio pradžioje, o laukan persodinami nuo gegužės vidurio. Šios sėjos brokoliai bus labai ankstyvi – valgysite juos vasarą. 
  • Balandžio antroje pusėje brokoliai sėjami į nešildomą inspektą ar lysves po priedanga, daigai persodinami gegužės pab. – birželio pr. Šiuo atveju derlių gausite vasaros pabaigoje. 
  • Pasėjus brokolius tiesiai į lysves gegužės pabaigoje–birželio pradžioje, užauginsite rudeninį šių daržovių derlių. 
Kada sėti kopūstus 2025

Ropinių ir lapinių (kale) kopūstų sėjos laiko ypatumai 

Sodininkų daržų kartais „neapleidžia“ ir kiek retesnės kopūstų rūšys, tokios kaip kaliaropės (ropiniai kopūstai) ar kale. Šie kopūstai pasižymi greitu augimu, o derlius gali būti nuoseklus visą vegetacijos sezoną. 

Ropiniai kopūstai turi savo sėjos terminus, priklausančius nuo veislių, taigi: 

  • Ankstyvam derliui sėklos sėjamos į daigyklas kovo–balandžio mėnesiais, o į lauką persodinami balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje
  • Vasariniam ir rudeniniam derliui kaliaropes reikia sėti tiesiai į dirvą gegužės–liepos mėnesiais kas kelias savaites, kad derlius būtų nuoseklus. 
  • Vėlyvieji ropiniai kopūstai sėjami liepos mėnesį, kad derlių būtų galima imti rudenį. 

Tuo tarpu su lapinių kopūstų sėja kiek paprasčiau šios šalčiui atsparios daržovės gali būti pasėtos iš karto į dirvą balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje. Norint ir kiek ankstesnio derliaus, lapinius kopūstus galima sėti ir į daigyklas kovo–balandžio mėnesiais, persodinant į lauką gegužės pradžioje. Derlius imamas visą vasarą ir rudenį, kai kurie lapiniai kopūstai gali peržiemoti. 

Šaltiniai:

  1. https://www.rhs.org.uk/vegetables/broccoli/grow-your-own
  2. https://www.azurefarmlife.com/farm-blog/guide-to-growing-cabbage

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.
Tags:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *