Skip to content

Kada sėti kopūstus daigams – jau įsibėgėja baltųjų, raudonųjų ir savojinių gūžinių kopūstų sėja

  • by
Kada sėti kopūstus daigams – nenumaldomai artėja baltųjų, raudonųjų ir savojinių gūžinių kopūstų sėja
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Nepraleiskite progos, kada sėti kopūstus daigams, nes nuo to priklausys, ar jau greitai mėgausitės šiomis šviežiomis daržovės. Jau galima suprasti, kad nereikia iš anksto pulti sėti visų rūšių ir veislių kopūstų, nes ir paskirties norime įvairios. Kas renkasi raudonąjį kopūstą šviežioms salotoms, o kam reikia didelių baltųjų kopūstų galvų rauginimui – va čia ir atsiskleidžia tinkamas kopūstų sėjos laikas. Aptarsime, kaip ir kada pasisėti baltuosius, raudonuosius ir savojinius gūžinius kopūstus daigams, kuriuos pavasarį ar vasarą jau galėsite išsodinti lauke ir sulaukti ankstyvesnio ar vėlyvojo derliaus.

Kada sėti kopūstus daigams?

Sėjos laikas priklausys nuo to, kada ir kokio derliaus norite. Įprasta, kad į daržą kopūstai sodinami daigais, o ne sėjama sėklomis, tad nesuvėlinkite šio reikalo. Kopūstai gerai auga 17–19 °C temperatūroje ir atlaiko šaltį iki -4 °C, tad priklausomai nuo veislės, sėti namuose galima pakankamai anksti.

Kuomet kopūstai bus naudojami šviežiam vartojimui, ankstyvam vasaros derliui sėjamos tik ankstyvosios baltųjų ir savojinių kopūstų veislės, kurių vegetacija trunka 48–70 dienų. Jos daigams sėjamos į dėžutes jau kovo 1–15 dienomis.

Sėjos kalendorius 2024 metams

Kada sėti kopūstus daigams

Kada sėti vėlyvuosius kopūstus

Vėlyvųjų baltųjų (100–160 dienų vegetacijos) ir vėlyvųjų savojinių kopūstų veislės auga lėtai, tad svarbu neužvėlinti jų sėjos. Kaip ir vėlyvieji baltieji kopūstai, tuo pačiu metu ankstyvam vasaros derliui sėjamos ir raudonųjų kopūstų ankstyvosios veislės. Sėklos sėjamos daigams balandžio pirmoje pusėje į inspektus ar po plėvelės priedanga lauke. Šie kopūstai tinkami laikymui per visą žiemą ir beveik visą pavasarį, taip pat rauginimui.

Jeigu savojinių kopūstų derliaus laukiate rudenį (kuris gali išsilaikyti iki Naujųjų Metų), ankstyvąsias veisles sėkite gegužės pabaigoje–birželio pradžioje.

Jeigu auginsite vidutinio vėlyvumo (85–95 dienos trukmės) kopūstus, kurie tinkami rauginimui ir neilgam laikymui, jie sėjami tiesiai į dirvą balandžio 25 – gegužės 5 dienomis.

Kada sėti vėlyvuosius kopūstus

Kopūstų sėja – kaip viską atlikti?

Kopūstų sėklos sėjamos į dėžutes ar atskirus puodelius, kurios pripildytos nerūgštaus daigams skirto dirvožemio. Kopūstus reikia sėti negiliai, tik 1–1,5 cm gylyje, ir ne per tankiai, tada užžerti žemėmis ir palaistyti. Dėžutės laikomos šiltoje vietoje kambaryje arba šiltnamyje, palaikoma dirvos drėgmė, bet kad nebūtų permirkusi. Laikant 25 °C temperatūroje, daigai išdygsta po 5–8 dienų, tada daigeliai pikuojami į puodelius ir laikomi gerai vėdinamuose šiltnamiuose ar inspektuose. Kad visą vasarą būtų šviežių kopūstų, ankstyvosios veislės sėjamos ne iš karto, o per 2–3 kartus kas 10–14 dienų.

Vidutinio vėlyvumo kopūstų sėja lauke tokia pati, kaip kad sėjant sėklas į dėžutes. Sėklos beriamos negiliai ir netankiai, eilutėmis 20 cm atstumais.

Vėlyvieji kopūstai inspekte sėjami eilutėmis, tarp jų paliekant 10 cm atstumą. Sudygus sėkloms, daigai praretinami 1–2 cm atstumais. Kiek atšilus, inspektų langai ar plėvelės priedangos atveriamos ir nuimamos.

Kada sėti kopūstus daigams

Kopūstų auginimo sąlygos

Baltieji gūžiniai kopūstai gerai auga vidutinio sunkumo ir sunkiose dirvose. Raudonieji kopūstai yra labai reiklūs dirvai, tad jiems labiausiai tinka vidutinio sunkumo ir gerai patręštas dirvožemis. Kopūstams reikia daug vandens, todėl smėlio dirvos jiems netinka, bet neaugs ir užpelkėjusiose dirvose. Lengvesnės dirvos gali būti parenkamos ankstyvosioms veislėms, nes jie sodinami anksčiau, ir todėl reikia, kad dirva greičiau pradžiūtų. Dirvožemis turėtų būti labai derlingas ir trąšus, iš rudens „paturbintas“ mėšlu ar kitomis organinėmis medžiagomis. Dirva turėtų būti nerūgšti, pageidautina 6,0–6,5 ar šiek tiek daugiau (iki 7,5). Kad gautumėte geriausią derlių, kopūstus auginkite saulėtoje vietoje, bet jie pakenčia ir dalinį pavėsį.

Kada sėti kopūstus

Šaltiniai:
https://harvesttotable.com/cabbage-seed-starting-tips/
Skaburskis V., Šipaila A., Švirinas S. ir kiti. Sodininko ir daržininko žinynas, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1982.
Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys  J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *