Nepraleiskite progos, kada sėti kopūstus daigams, nes nuo to priklausys, ar jau greitai mėgausitės šiomis šviežiomis daržovės. Jau galima suprasti, kad nereikia iš anksto pulti sėti visų rūšių ir veislių kopūstų, nes ir paskirties norime įvairios. Kas renkasi raudonąjį kopūstą šviežioms salotoms, o kam reikia didelių baltųjų kopūstų galvų rauginimui – va čia ir atsiskleidžia tinkamas kopūstų sėjos laikas. Aptarsime, kaip ir kada pasisėti baltuosius, raudonuosius ir savojinius gūžinius kopūstus daigams, kuriuos pavasarį ar vasarą jau galėsite išsodinti lauke ir sulaukti ankstyvesnio ar vėlyvojo derliaus.
Kada sėti kopūstus daigams?
Sėjos laikas priklausys nuo to, kada ir kokio derliaus norite. Įprasta, kad į daržą kopūstai sodinami daigais, o ne sėjama sėklomis, tad nesuvėlinkite šio reikalo. Kopūstai gerai auga 17–19 °C temperatūroje ir atlaiko šaltį iki -4 °C, tad priklausomai nuo veislės, sėti namuose galima pakankamai anksti.
Kuomet kopūstai bus naudojami šviežiam vartojimui, ankstyvam vasaros derliui sėjamos tik ankstyvosios baltųjų ir savojinių kopūstų veislės, kurių vegetacija trunka 48–70 dienų. Jos daigams sėjamos į dėžutes jau kovo 1–15 dienomis.
Kada sėti vėlyvuosius kopūstus
Vėlyvųjų baltųjų (100–160 dienų vegetacijos) ir vėlyvųjų savojinių kopūstų veislės auga lėtai, tad svarbu neužvėlinti jų sėjos. Kaip ir vėlyvieji baltieji kopūstai, tuo pačiu metu ankstyvam vasaros derliui sėjamos ir raudonųjų kopūstų ankstyvosios veislės. Sėklos sėjamos daigams balandžio pirmoje pusėje į inspektus ar po plėvelės priedanga lauke. Šie kopūstai tinkami laikymui per visą žiemą ir beveik visą pavasarį, taip pat rauginimui.
Jeigu savojinių kopūstų derliaus laukiate rudenį (kuris gali išsilaikyti iki Naujųjų Metų), ankstyvąsias veisles sėkite gegužės pabaigoje–birželio pradžioje.
Jeigu auginsite vidutinio vėlyvumo (85–95 dienos trukmės) kopūstus, kurie tinkami rauginimui ir neilgam laikymui, jie sėjami tiesiai į dirvą balandžio 25 – gegužės 5 dienomis.
Kopūstų sėja – kaip viską atlikti?
Kopūstų sėklos sėjamos į dėžutes ar atskirus puodelius, kurios pripildytos nerūgštaus daigams skirto dirvožemio. Kopūstus reikia sėti negiliai, tik 1–1,5 cm gylyje, ir ne per tankiai, tada užžerti žemėmis ir palaistyti. Dėžutės laikomos šiltoje vietoje kambaryje arba šiltnamyje, palaikoma dirvos drėgmė, bet kad nebūtų permirkusi. Laikant 25 °C temperatūroje, daigai išdygsta po 5–8 dienų, tada daigeliai pikuojami į puodelius ir laikomi gerai vėdinamuose šiltnamiuose ar inspektuose. Kad visą vasarą būtų šviežių kopūstų, ankstyvosios veislės sėjamos ne iš karto, o per 2–3 kartus kas 10–14 dienų.
Vidutinio vėlyvumo kopūstų sėja lauke tokia pati, kaip kad sėjant sėklas į dėžutes. Sėklos beriamos negiliai ir netankiai, eilutėmis 20 cm atstumais.
Vėlyvieji kopūstai inspekte sėjami eilutėmis, tarp jų paliekant 10 cm atstumą. Sudygus sėkloms, daigai praretinami 1–2 cm atstumais. Kiek atšilus, inspektų langai ar plėvelės priedangos atveriamos ir nuimamos.
Kopūstų auginimo sąlygos
Baltieji gūžiniai kopūstai gerai auga vidutinio sunkumo ir sunkiose dirvose. Raudonieji kopūstai yra labai reiklūs dirvai, tad jiems labiausiai tinka vidutinio sunkumo ir gerai patręštas dirvožemis. Kopūstams reikia daug vandens, todėl smėlio dirvos jiems netinka, bet neaugs ir užpelkėjusiose dirvose. Lengvesnės dirvos gali būti parenkamos ankstyvosioms veislėms, nes jie sodinami anksčiau, ir todėl reikia, kad dirva greičiau pradžiūtų. Dirvožemis turėtų būti labai derlingas ir trąšus, iš rudens „paturbintas“ mėšlu ar kitomis organinėmis medžiagomis. Dirva turėtų būti nerūgšti, pageidautina 6,0–6,5 ar šiek tiek daugiau (iki 7,5). Kad gautumėte geriausią derlių, kopūstus auginkite saulėtoje vietoje, bet jie pakenčia ir dalinį pavėsį.
Šaltiniai:
https://harvesttotable.com/cabbage-seed-starting-tips/
Skaburskis V., Šipaila A., Švirinas S. ir kiti. Sodininko ir daržininko žinynas, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1982.
Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.