Skip to content

Pomidorai: viskas, ką reikia žinoti apie ankstyvąją pomidorų sėją

Pomidorai: viskas, ką reikia žinoti apie ankstyvąją pomidorų sėją
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pomidorai – viena mėgstamiausių lietuvių daržovių. Daugelis juos augina patys savo šiltnamiuose. Nes tiesa ta, kad parduotuvėje pirkti, net ir Lietuvoje užauginti pomidorai, savo skoniu niekada neprilygs pačių užaugintiems. Tai lemia daugelis dalykų: naudojamos trąšos, pomidorų veislė, priežiūra, o labiausiai – meilė. Būtent savo užauginti pomidorai yra prižiūrimi su meile, jiems skiriama daug priežiūros, rūpesčio. Atrodo, kiekvienas daigelis išglostytas, apžiūrėtas. O tokių skanių pomidorų kaip iš savo šiltnamio nebūna net pas kaimynę.

Taigi nuo ko pradėti pomidorų auginimą? Kada jau laikas juos sėti ir kaip paruošti sėklytes sėjai?

Pomidorai

Kada sėti pomidorus?

Įprastai laikoma, kad pomidorus geriausiai pasėti vasario pabaigoje-kovo pirmoje pusėje. Tuomet iki gegužės vidurio jau bus pakankamai sustiprėję, paaugę, kad galėtų keliauti į šiltnamius. Tačiau patyrę sodininkai žino, kad pačias ankstyviausias veisles, taip pat vazonuose auginamas veisles galima sėti praktiškai iš karto po Naujųjų metų. Žinoma, tam reikia atitinkamai pasiruošti, atsakingai pasirinkti sėjamas veisles, numatyti pomidorų daigų auginimo vietą, sąlygas ir kur bei kada perkelsite sustiprėjusius daigus.

Kada sėti pomidorus

Kokių veislių pomidorai gali būti sėjami sausio mėnesį?

Tokiai ankstyvai sėjai galima rinktis pačias ankstyviausias bei atspariausias pomidorų veisles. Taip pat tinka vazoninės veislės, kurios augs terasose bei balkonuose vazonuose. Iš tinkamų labai ankstyvai sėjai pomidorų veislių galima paminėti Vilma, Rozovaja Andromeda, Betalux, Mongolskyj karlik, Gourmandia ir pan. Su vėlyvesnėmis ar vidutinio ankstyvumo veislėmis geriau net neeksperimentuoti, nes ir dygs sunkiai, reikės laukti palankių orų perkėlimui į šiltnamį, daigai gali peraugti.

Pomidorai

Kaip paruošti pomidorų sėklas sėjai?

Siekiant apsaugoti būsimus pomidorus nuo ligų, labai svarbu sėklas prieš sėją dezinfekuoti. Nebent perkate iš patikimų sėklų pardavėjų ir žinote, kad sėklos parduodamos jau dezinfekuotos. Dezinfekuojant pomidorų sėklas, padidėja sėkmingo sudygimo tikimybė, būsimas augalas apsaugomas nuo daugelio grybelinių ligų, būna stipresnis, atsparesnis, geriau auga.

Dezinfekavimas (kitaip vadinamas beicavimas) gali būti tiek cheminis, tiek organinis. Cheminiam beicavimui naudojamas specialus fungicidas. Tačiau organinė dezinfekcija yra nepalyginamai saugesnis bei sveikesnis pasirinkimas. Tam gali būti naudojamas 1 % kalio permanganato tirpalas, 3 % vandenilio peroksido tirpalas, pelenų, česnako, alijošiaus ir įvairūs kiti natūralių medžiagų dezinfekciniai tirpalai.

Vienas veiksmingiausių beicavimo būdų yra pomidorų sėklytes išmirkyti pelenų tirpale. Šiam tirpalui paruošti reikalinga maždaug stiklinė karšto vandens ir ½ a.š. medžio pelenų. Tinka visų lapuočių medžių (išskyrus ąžuolą) pelenai. Pelenai ištirpdomi karštame vandenyje, gerai išmaišoma, tuomet atvėsinama ir gautame tirpale pamerkiamos pomidorų sėklos. Sėklos tirpale palaikomos per naktį, tuomet kiekviena sėkla atskirai pavoliojama medžio pelenuose. Labiausiai tinka ievos bei kadagio pelenai.

Po dezinfekavimo pomidorų sėklos yra grūdinamos. Grūdinimas reikalingas tam, kad būtų „pažadinta“ sėkla ir greičiau sudygtų. Be to iš grūdintų sėklų išaugę pomidorai būna atsparesni šalčiui bei anksčiau sunokina derlių. Grūdinimui pomidorų sėklos suvyniojamos į drėgną audeklą ir 1-2 paras palaikomos šaldytuvo durelėse arba vėsioje patalpoje, kurioje temperatūra būtų -5-+2 °C. Po to sėklos iš karto sėjamos.

Pomidorai

Kitos svarbios sąlygos ankstyvai pomidorų sėjai

Pasėtos pomidorų sėklos uždengiamos plėvele ir maždaug 14 dienų daiginamos +26-+28 °C temperatūroje. Kartas nuo karto plėvelę reikia atidengti, kad prasivėdintų susikaupęs kondensatas. Papildomo laistymo paprastai nereikia. Vis dėlto jeigu matote, kad žemė labai išdžiūvusi, šiek tiek paliekite.

Sudygę pomidorų daigai toliau turi augti šiltoje ir, labai svarbu, šviesioje patalpoje. Be abejo, tam tinkamiausia vieta – pietinė namo ar buto palangė. Tačiau sėjant pomidorus sausio mėnesį, mažai tikėtina, kad jiems pakaks natūralios šviesos. Trūkstant saulės, daigai išstyps, augs silpni ir gležni. Gali net visiškai nunykti. Todėl patartina ankstyvos sėjos pomidorus auginti po dirbtiniu šviesos šaltiniu, po specialiomis lempomis. Taip bus užtikrinamas stiprių, sveikų daigų augimas. Vadinasi, ir atėjus laikui keliauti į šiltnamį, pomidorai bus stipresni, atsparesni, greičiau subrandins derlių.

Pomidorai

Labai ankstyvai pomidorų sėjai rinkitės sėti keletą sėklyčių, tik dalį savo planuojamų sėti pomidorų. Ypač jeigu dar trūksta praktikos pomidorų auginime ar pomidorus auginti bandysite pirmus metus. Planuojant darbus, galite pasirinkti palankesnes dienas sėjai pagal sėjos kalendorių. Apskritai pomidorų auginimas reikalauja nemažai žinių, kantrybės, o kartais ir sėkmės, tad rinktis sausio mėnesio sėją dažniausiai ryžtasi tik tikri pomidorų auginimo entuziastai.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *