Skip to content

Kada sėti lobelijas – nepraleiskite vienintelio sėjos termino

  • by
Kada sėti lobelijas - nepraleiskite vienintelio sėjos termino
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Besidomintiems, kada sėti lobelijas, priminsime, kad žiemos pabaiga ir pavasario pradžia tinkamiausias laikas. Tai kartu ir vienintelis terminas šioms gėlelėms sėti, nes Lietuvoje gėlės auginamos kaip vienametės, o jų sėja lauke nepraktikuojama. Tad, jeigu norite lobelijomis gėlyne ar balkone džiaugtis nuo vasaros pradžios, teks kibti į darbą jau dabar, pasiruošti dėžutes ir pasisėti gėles. O toliau aptarsime, kaip tą padaryti sėkmingai.

Kada sėti lobelijas?

Lietuvoje įprasta lobelijas laikyti vienametėmis gėlėmis, nors egzotiškose šalyse augalas daugiametis. Tad kasmet turime įdėti šiek tiek darbo, kad išaugintume vis naujų gėlių kuokštų. Nieko naujo nepasakysime, nes lobelijos sėjamos vienu terminu – vasario–kovo mėnesiais. Žinoma, jų sėti lauke niekas nesiruošia, tad pasiruoškite dėžutes, kuriose auginsite lobelijų daigus.

Sėjos kalendorius 2024 metams

Kada sėti lobelijas

Lobelijų sėja

Lobelijų sėklos geriausiai dygsta, kai sėja pradedama patalpos viduje į dėžutes, lovelius ar kitus indus, o sustiprėję daigai persodinami į lauką. Sėklų prieš sėją nereikia apdoroti (pvz., mirkyti, stratifikuoti), tačiau joms dygti reikia šviesos.

Pripildykite dėžutes derlingu žemių substratu, gerai sudrėkinkite, šiek tiek sulyginkite paviršių ir užberkite lobelijų sėklų. Jų užžerti žemėmis nereikia, tačiau jas švelniai prispauskite pirštais, kad sukibtų su žeme. Palaikykite dirvožemį drėgną, bet niekada nešlapią ir nesausą. Kad išliktų drėgmė, dėžutes galima pridengti stiklu ar plėvele. Dėžutes su sėklomis laikykite šiltai, maždaug 21–24 °C temperatūroje šviesioje vietoje. Sėklos turėtų sudygti maždaug per 10–21 dieną.

Lobelijų sodinimas

Kaip pikuoti lobelijų daigelius?

Sudygusias sėklas reikia pikuoti 2 kartus. Pirmą kartą smulkūs daigeliai (praėjus maždaug 5–7 dienoms po sudygimo), pikuojama kupsteliais po kelis augaliukus (po 3–6) į dėžutes, puodelius ar kitus indus, paliekant 5×5 cm atstumus. Antrą kartą daigamas paaugus, kupsteliai padalijami arba neskirstyti išsodinami į nedidelius vazonėlius.

Kai daigai išleidžia pirmuosius tikruosius lapelius ir yra pakankamai dideli (paprastai 5–10 cm aukščio), juos jau galima persodinti į gėlyną ar vazoną lauke.

Lobelijos

Lobelijų auginimo vieta

Lobelijos mėgsta šilumą, šviesą ir drėgmę, todėl atitinkamai reikia užtikrinti tokias sąlygas. Gėlės dažnai auginamos kaip balkoniniai ir loveliuose, vazonuose, konteineriuose augantys augalai, tad ieškoti vietos gėlyne nebūtina. Naudokite geros kokybės vazonų mišinį ir pasirūpinkite, kad jūsų indas būtų pakankamai didelis subrendusiems augalams, t. y., ne mažiau nei 10 l.

Lobelijų augalus galima auginti ir gėlyne, lysvėje klombose, todėl čia joms parinkite purų, gerai drenuotą priemolio ar priesmėlio dirvą. Jeigu dirva pernelyg derlinga, gėlė išaugins vešlesnius lapus, bet mažiau žiedų, tad su tręšimu persistengti nereikėtų. Tad rinkitės vidutinio derlingumo dirvožemį.

Taip pat, lobelijos augs saulės šviesoje, tačiau spiginančioje, kaitrioje saulėje žiedeliai esti maži, išblukę ir augalas mažiau žydi. Dar toleruoja vietą su daliniu pavėsiu, bet labiausiai tinka pietryčių ir pietvakarių balkonai (jei auginate ne gėlyne).

Kaip ir kada sodinti lobelijas?

Kaip ir kada sodinti lobelijas?

Lobelijų daigai į dirvą ar lovelius persodinami gegužės mėnesį. Nors šios gėlės yra pusiau ištvermingi augalai ir ištveria nedideles šalnas, tačiau daigus reikia saugoti ir nepersodinti į lauką kol nepraeis šalnų pavojus.

Jei įmanoma, rinkitės veislę, rekomenduojamą auginti šiomis sąlygomis, t. y., tinkančias gėlynui ar vazonui. Į balkono lovelius gėlės sodinamos paliekant 10 cm atstumus tarp daigų. Gėlyne atstumai dažniausiai bus didesni – 15×20 cm, bet tai priklausys ir nuo veislės. Persodintos gėlės sužydės birželį ir žiedus „dalins“ apie 90 dienų. Antroje vasaros pusėje baigiančius žydėti augalus galima drastiškai apgenėti (paliekant 3 cm ilgio kerelius), tada jie atželia, sulapoja ir žydi pakartotinai.

Kaip auginti lobelijas iš sėklų (video)

Šaltiniai:
https://www.theseedcollection.com.au/growguide/lobelia
Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys  J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011.
Boguševičiūtė A., Daujotaitė I. Balkonų apželdinimas, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1980.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *