Skip to content

Genėjimas birželio mėnesį ne tik galimas, bet ir būtinas. Ką ir kaip genėti birželį?

Genėjimas birželio mėnesį
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Genėjimas yra svarbi sodininkystės dalis, padedanti palaikyti augalų sveikatą, formą ir derlių. Didieji genėjimo darbai paprastai atliekami vėlai rudenį arba anksti pavasarį, kol augalų vegetacija dar sustojusi. Tačiau kai kuriems augalams genėjimas birželio mėnesį yra ne tik reikalingas, bet ir rekomenduojamas. Žinoma, reikia žinoti, kokius augalus galima ir būtina genėti birželį, o kurių geriau neliesti.

Taigi šiame straipsnyje aptarsime kuo ypatingas genėjimas birželio mėnesį, kokius augalus rekomenduojama genėti ir kurių vasarą visai neliesti. Taip pat trumpai priminsime, ką reikia žinoti apie genėjimo įrankių paruošimą.

Kodėl reikalingas genėjimas birželio mėnesį?

Birželis yra tas laikas, kai augalų vegetacija jau įsibėgėjusi. Dauguma jų baigia žydėti ir ima nokinti vaisius. Atrodytų, kad geriau tokiu metu augalams netrukdyti. Tačiau genėjimas birželio mėnesį reikalingas dėl kelių priežasčių:

 • Greitas augalų atsistatymas po genėjimo. Birželį augalai yra aktyvaus augimo fazėje, todėl genėjimo metu padarytos žaizdos greitai gyja.
 • Formos palaikymas dekoratyviniams krūmams bei gyvatvorėms.
 • Augimo stabdymas vaismedžiams. Be to, birželį genimi vaismedžiai subrandina didesnį ir kokybiškesnį derlių, nes pašalinami nereikalingi, nederantys ūgliai.
 • Ligų prevencija. Pirmąjį vasaros mėnesį pašalinamos ir ligotos, pažeistos, nulūžę ar nudžiūvę šakos. Išgenimos labai tankiai suaugę šakos ir užtikrinama geresnė oro cirkuliacija bei šviesos patekimas į augalo centrą.
 • Žydėjimo skatinimas. Kai kurie dekoratyviniai augalai (pvz., alyvos) birželį jau nužydėję, tad būtina nugenėti peržydėjusius žiedus, patrumpinti šakas. Taip ne tik formuojamas augalas, bet ir skatinamas gausesnis žydėjimas kitais metais.
Genėjimas birželio mėnesį

Genėjimas birželio mėnesį tinka ne visiems augalams

Labai svarbu žinoti, kokius augalus reikia ir galima genėti birželį, o kurių jokiais būdais nepatartina. Birželį genima daugelis medžių, tame tarpe ir vaismedžių, dekoratyviniai augalai, gyvatvorės, daugiametės gėlės, vijokliniai augalai.

Genėjimas birželio mėnesį nerekomenduojamas šiems augalams:

 • Rožėms. Išskyrus vijoklines veisles ir nužydėjusių žiedų nukarpymą.
 • Uogakrūmiams. Tokius krūmus kaip serbentai, agrastai ar avietės galima genėti tik antroje vasaros pusėje. Po to, kai bus nuimtas derlius.

Pavasarį nužydėjusių krūmų genėjimas

Genėjimas birželio mėnesį apima krūmus, kurie žydi ant ankstesniais metais sukrautų stiebų. Taip užtikrinamas gausesnis naujų stiebų augimas, dailesnė krūmo forma ir gausesni žiedynai ateinantį pavasarį.

Birželio mėnesį genime šiuos krūmus:

Genint pašalinami peržydėję žiedynai, pažeistos, nudžiūvusios, nulūžusios šakos. Ūgliai patrumpinami maždaug trečdaliu.

Birželio mėnesio genėjimas

Šalčiui jautrių krūmų genėjimas

Birželį taip pat genimi ir šalnoms jautrūs krūmai, kuriems ankstyvas genėjimas gali pakenkti. Genima antroje birželio pusėje, baigus žydėti.

Birželį genime:

Genėjimo metu pašalinami patys seniausi, sumedėję stiebai iki pat pagrindo. Taip pat nugenimi peržydėję žiedai.

Vaismedžių genėjimas

Birželį genimi dauguma vaismedžių, ypač kaulavaisių. Šiuo genėjimu apribojamas vaismedžių augimas, praretinamos per tankiai augančios šakos, užtikrinamas geresnis ir gausesnis derlius.

Birželį genime šiuos vaismedžius:

Birželio mėnesio genėjimo tikslas yra pristabdyti medžių augimą bei sukurti erdvę, pro kurią patektų daugiau saulės šviesos ir pagerėtų oro cirkuliacija. Genėjimo metu patrumpinamos vaismedžių viršūnės, pinciruojami (nugnybiami) nauji ūgliai, pašalinami vertikaliai augantys metūgliai, paliekant tik trumpus, horizontaliai augančius ūglius.

Šiuo metu negalima genėti storų šakų bei neatliekamas kardinalus medžių genėjimas.

Vaismedžių genėjimas birželį

Gyvatvorių genėjimas

Birželio mėnesį genimos gyvatvorės tik nuo antrųjų augimo metų. Pirmaisiais metais po pasodinimo gyvatvorės neliečiamos ir neformuojamos.

Gyvatvorių genėjimas apima šiuos augalus:

Genint gyvatvores pagrindinis tikslas – suteikti joms tinkamą ir norimą formą. Vienus augalus gali tekti genėti ir dar kartą, kiti auga lėtai ir pakaks genėjimo birželį ir dar kartą rudenį.

Vijoklinių augalų genėjimas

Vijoklinių augalų genėjimas skirtas nužydėjusiems žiedams pašalinti, taip pat apriboti jų augimą, suteikti formą.

Birželį genimi šie laipiojantys augalai:

Genint pašalinami seni stiebai, taip pat patrumpinamos peraugę, ištįsę viršūnės, nužydėję žiedai.

Rožėms išpjaunami silpni, mirę, nudžiūvę ar pažeisti stiebai. Smarkiai patrumpinama arba išpjaunami maždaug trečdalis seniausių stiebų. Taip pat trečdaliu trumpinami šoniniai ūgliai.

Nužydėjusių gėlių priežiūra

Pasibaigus pavasariui nupjaunami peržydėję gėlių žiedai, taip pat tokių pavasarinių gėlių kaip narcizai ar tulpės lapai, o tulpių svogūnėliai iškasami ir paruošiami sodinimui.

Vijoklinių rožių genėjimas

Genėjimas birželio mėnesį: kokius įrankius pasirinkti?

Genėjimas birželio mėnesį nėra kardinalus rudeninis ar ankstyvas pavasarinis genėjimas. Storų šakų šiuo metu neliečiame, išgenime tik sergančias, susikertančias, per tankiai augančiais šakas arba patrumpiname ūglius, siekiant apriboti augalo augimą.

Taigi birželio mėnesio genėjimui reikalingi nedideli genėjimo įrankiai:

 • genėjimo žirklės, kurios naudojamos mažoms šakoms, lapams ar žiedynams pašalinti;
 • sekatorius plonoms šakoms, kurių neįveiktų sodo žirklės;
 • sodo pjūklas su ilga rankena gali būti reikalingas gyvatvorėms genėti.

Svarbiausia, kad visi genėjimo įrankiai būtų aštrūs ir dezinfekuoti. Taip pat rekomenduojama įrankius dezinfekuoti po kiekvieno augalo. Taip augalai apsaugomi nuo ligų ir užkrato pernešimo.

Sodo pjūklas gyvatvorės genėjimui

Augalų priežiūra po genėjimo

Genėjimas – visada didelis stresas augalams. Ir nors birželį jie atsigauna lengviau, o žaizdos užgyja greičiau nei genint kitu metų laiku, tačiau tinkama priežiūra po genėjimo taip pat labai svarbi.

Taigi po genėjimo darbų reikia ne tik nepamiršti dezinfekuoti įrankių, tačiau ir pasirūpinti augalais:

 • Laistymas. Po genėjimo rekomenduojamas gausesnis laistymas, kuris padės jiems greičiau atsistatyti. Ypač gausiai reikia lieti, jeigu pasitaiko sausos dienos.
 • Tręšimas suteikia augalams papildomų maistinių medžiagų bei jėgų greičiau užsigydyti žaizdas ir atsistatyti. Skatina naujų šakų ir lapų augimą. Svarbu naudoti tinkamas trąšas ir nepertręšti.
 • Mulčiavimas aplink nugenėtus augalus padeda išlaikyti drėgmę dirvoje ir palaiko pastovią temperatūrą. O tai ypač svarbu augalams, kuriems reikia greičiau atsigauti po patirto streso.

Genėjimas birželio mėnesį – svarbi sodo priežiūros dalis, kuri padeda išlaikyti augalus sveikus, gražius, duoti geresnį, gausesnį ir kokybiškesnį derlių bei sukrauti daugiau žiedų kitais metais.

Genėjimas birželio mėnesį

Šaltiniai:

 1. https://www.homesandgardens.com/gardens/plants-to-prune-in-june
 2. https://www.idealhome.co.uk/garden/what-to-prune-in-june
 3. https://www.gardenersworld.com/plants/what-to-prune-in-summer/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *