Skip to content

2024 m. birželio mėnesio sodininko kalendorius

Birželio mėnesio sodininko kalendorius
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Birželis – pirmasis vasaros mėnuo. Dauguma sėjos ir sodinimo darbų jau baigti, augalai intensyviai auga, kai kurie (pvz., braškės) jau brandina ir derlių. Tačiau birželis tik žymi pavasario darbų pabaigą. Sodininkams bei daržininkams darbų gausu ir vasaros sezonu. Tad pasižvalgykime, kokius darbus primena atlikti birželio mėnesio sodininko kalendorius.

Birželio mėnesio darbai darže: sodinimas ir sėja

Nors dauguma augalų pasėti dar pavasarį, liko keletas pačių jautriausių šalčiams augalų, kurie tik dabar keliaus į dirvą. Taip pat birželio mėnuo – puikus metas sėti kai kurias daržoves antram derliui.

Sodinimas. Birželį oras pagaliau atšyla, kartu įšyla ir žemė. Įprastai šalnų pavojus taip pat jau būna praėjęs (nors šalnų Lietuvoje pasitaikyti gali net iki Joninių), tad pats metas persodinti moliūgų, arbūzų, agurkų, paprikų, patisonų, pomidorų daigus į atvirą dirvą.

Taip pat birželio mėnesį, pražydus erškėčiams, į dirvą sėjami krapai, ridikėliai vasariniam derliui, ropės antrajam vasaros derliui. Tuo pačiu retinamos anksčiau pasėtos morkos, nes augdamos per tankiai nesubrandins tiesių ir didelių šakniavaisių.

Arbūzų sodinimas

Kiti birželio mėnesio darbai darže

Nuo birželio mėnesio darbų didžia dalimi priklauso derliaus gausa bei kokybė. Tad nepaisant to, jog sėjos bei sodinimo darbai darže beveik baigti, apleisti ir pamiršti savo augalų dar nevalia. Šiuo metu atliekami ir kiti svarbūs daržovių augimui darbai: laistymas, apkaupimas bei piktžolių ravėjimas.

Laistymas. Laistymas birželio mėnesį, intensyviu daržovių augimo laikotarpiu, yra labai svarbus būsimam derliui. Trūkstant drėgmės, gali imti byrėti augalų žiedai, mezgami kreivi, kartūs vaisiai, gali pagelsti augalo lapai ar vaisiai. Šiuo metu nepamirškime ir bulvių, nes pakankamas drėgmės kiekis birželio mėnesį lemia gumbų skaičių.

Kaupimas ir ravėjimas. Jau paaugusias daržoves rekomenduojama reguliariai apkaupti ir išravėti piktžoles. Tai labai svarbūs darbai darže, nes stiprinamas augalo šaknynas, formuojasi naujos šaknys, suteikiama tvirta atrama stiebui. Piktžolių ravėjimas padeda augalams sėkmingai vystytis, niekas jų neužgožia bei nesisavina jiems skirtų maistinių medžiagų.

Tręšimas. Birželis – tas mėnuo, kai laikas tręšti daržoves, kad jos augtų sparčiau, didėtų atsparumas ligoms bei kenkėjams ir sulauktume gausesnio bei kokybiškesnio derliaus. Taip pat birželio mėnesį laikas purkšti bulves nuo maro. Purškimo laikas parenkamas atsižvelgiant į oro sąlygas: kuo daugiau drėgmės, tuo palankesnės sąlygos maro plitimui.

Šį mėnesį genimi pomidorai, paliekant vieną stiebą. Visi pažastiniai ir šoniniai ūgliai šalinami, kai pasiekia 4–5 cm ilgį. Taip pat šalinami pageltę, ligoti lapai. Geram ir gausiam derliui brandinti pomidorui pakanka palikti 15–20 lapų.

Dar vienas labai svarbus birželio mėnesio darbas darže – šiltnamio vėdinimas. Dienos jau būna šiltos, o kartais net ir labai karštos, tad šiltnamyje oras gali įkaisti kaip pirtyje. Per didelis karštis kenkia žiedadulkių gyvybingumui ir augalai gali nustoti megzti vaisius.

Daržovių laistymas

Birželio mėnesio derlius

Pagaliau prasideda vasara, o su ja ir pirmasis derlius. Sodininko ir daržininko darbas pamažu atneša vaisius. Birželio mėnesį sunoksta braškės, žemuogės, sausmedžio uogos. Taip pat imamas paskutinis šparagų, ridikėlių derlius. Jau galima pasiskinti svogūno laiškų, salotų, špinatų, rabarbarų.

Birželio mėnesio darbai sode

Vasaros metu netrūksta darbų ir sode. Birželį šalinami braškių ūsai tuo atveju, jeigu planuose nėra braškyno plėtimo. Ūsų šalinimas užtikrina geresnį ir gausesnį braškių derlių. Juos reikėtų kirpti anksti ryte arba vėlai vakare, bei palikti šiek tiek ūglio, nenukirpti per daug.

Birželį taip pat patariama braškes mulčiuoti. Taip ne tik geriau užlaikoma drėgmė, apsisaugoma nuo piktžolių, užkertamas kelias kekerinio puvinio plitimui, tačiau ir uogų derlius būna gausesnis, o uogos didesnės ir neaplipę žemėmis. Braškių mulčiavimui labiausiai tinkama juoda daržo plėvelė arba agrotekstilinė medžiaga.

Pirmasis vasaros mėnuo tinkamas ir vaismedžių genėjimui. Vasarinis genėjimas skatina gausesnį derlių. Jis taip pat skirtas vaismedžių augimui apriboti, pašalinti sustorėjusius vainiko plotus ir žalius ūglius. Vasarą negenimos storos šakos bei neatliekamas kardinalus genėjimas.

Taip pat birželį genimi dekoratyviniai krūmai. Taip atnaujinamas šaknų vainikas, pašalinamos ligotos ir senos šakos. Tuo pačiu karpomos ir gyvatvorės, tačiau tik tos, kurioms yra bent du metai. Pirmaisiais metais po pasodinimo gyvatvorė nekarpoma.

Nepamirškime ir alyvų. Dabar pats metas nukarpyti peržydėjusius žiedynus ir patrumpinti ūglius. Šie trumpinami maždaug trečdaliu. Taip skatinamas naujų šakelių augimas, o kitais metais tokia alyva žydės dar gausiau.

Birželį tręšiami vaismedžiai bei šalinamos piktžolės šalia jų bei po vaiskrūmiais. Piktžolės pasisavina augalams skirtą drėgmę bei maistines medžiagas. Todėl reikėtų nepamiršti ravėti ne tik daržo, tačiau ir sodo.

Alyvų genėjimas

Birželio mėnesio darbai gėlyne

Vasaros pradžioje darbų nestinga ir gėlyne. Visų pirma, pats metas pasirūpinti nužydėjusiomis svogūninėmis gėlėmis: reikia iškasti ir išdžiovinti svogūnėlius. Po to rekomenduojama juos nuvalyti ir laikyti sausoje, vidutiniškai šiltoje (apie +20 °C) patalpoje.

Vietoje augusių svogūninių gėlių galima pasėti vienmečių: sprigių, serenčių, petunijų, nasturčių. Taip pat į dirvą gali būti sėjamos saulutės, rausvažiedės ežiuolės bei sodinami begonijų ir chrizantemų daigai. Tačiau net ir šioms, šilumą labai mėgstančioms gėlėms, reikia duoti laiko apsiprasti su saulės kaitra. Tik pasodintas jas rekomenduojama pridengti nuo saulės spindulių arba prie jų daigelius pratinti pamažu, vis ilgiau išnešant pabūti saulėkaitoje.

Birželį pražysta rožės, tad žiedams nužydėjus reikėtų nepamiršti jų nukarpyti. Taip krūmas skatinamas krauti daugiau ir didesnių žiedų, pratęsiamas žydėjimo laikas. Taip pat reikia rūpintis ir kitomis žydinčiomis gėlėmis: vis nepamiršti nukarpyti peržydėjusių žiedų.

Reikia nepamiršti ir vijoklinių bei aukštaūgių gėlių. Vijokliniams augalams įrengti atramas: tinklus, groteles, pergoles, treliažus, tvoras ar pan. O aukštaūgėms (pvz., aukštaūgiams jurginams) parūpinti tinkamas atramas bei jas pririšti.

Birželio mėnesį pasirūpinkime ir vandens gėlynais bei jų augalais. Dabar metas praretinti pernelyg tankiai suaugusias vandens lelijas ir taip atlaisvinti vietos būsimiems jų žiedams.

Birželio mėnesio sodininko kalendorius

Birželio mėnesio darbai: vejos priežiūra

Veja reikalauja nuolatinės priežiūros ištisą šiltąjį sezoną. Birželio mėnesį vis dar galima ją sėti arba atsėti nuplikusias vietas. Tą daryti galima iki pat rugsėjo mėnesio.

Laistymas vasaros metu dar svarbesnis, nes saulė ir šiluma greitai išgarina drėgmę iš dirvos. Todėl birželio mėnesį veją reikia laistyti reguliariai. Aišku, atsižvelgiant į oro sąlygas: sausomis ir karštomis dienomis gali tekti laistyti du kartus dienoje, lietingomis dienomis laistymo neprireiks visiškai.

Kai pakanka šilumos ir drėgmės, žolė labai greitai auga, todėl birželį veją teks pjauti ne vieną kartą. Norint gražios, išpuoselėtos ir prižiūrėtos vejos, žolę pjaukite reguliariai.

Vejos pjovimas

Šaltiniai:

  1. https://www.gardenersworld.com/what-to-do-now-june/
  2. https://www.rhs.org.uk/advice/in-month/june
  3. https://www.housebeautiful.com/uk/garden/seasons/a608/gardening-june-jobs/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *