Įsigijote naują namą, o gal turite žemės sklypą ir nežinote kaip jį apželdinti? Sklypo apželdinimas gali pasirodyti sudėtingas, jei nesate patyrę sodininkai. Visgi, apželdinimą geriausia pradėti nuo medžių ir krūmų pasodinimo. Pasirenkant tinkamus augalus svarbu atsižvelgti į savo aplinką ir net kaimynystę. Todėl šiame straipsnyje aptarsime nuo ko pradedamas sklypo apželdinimas. Tikrai rasite ne vieną jums naudingą patarimą.
Poreikių įvertinimas
Pirmiausia reikėtų nustatyti priežastį, dėl ko jums reikalingas vienas ar kitas medis. Taip galėsite susiaurinti pasirinkimo ribas. Žemiau įvardinsime kelis svarbiausius aspektus, kuriuos vertėtų įvertinti:
- Pavėsis. Ar norite, kad kieme atsirastų pavėsis? Tuomet rinkitės medį su plačia laja, kuris mestų didelį šešėlį.
- Grožis. Jei norite padidinti savo kiemo patrauklumą, apsvarstykite galimybę pasodinti medį, turintį ryškios spalvos žiedus ar unikalios tekstūros lapus. Tam puikus pasirinkimas – dekoratyviniai ir žydintys medžiai.
- Maistas. Dažnai tai, jog galite patys užsiauginti vaisių, riešutų suteikia didelį pasitenkinimą. Be to dabar jau nebereikia laukti 10 metų, kad paskanautumėte vaisiais. Šiuo metu yra išvesta daug nykštukinių vaismedžių veislių, kurios gali jums duoti vaisių vos per 3–5 metus.
- Privatumas. Medžius galite naudoti užtikrinti privatumui, bet kartu panaudoti ir esamo kraštovaizdžio pagyvinimui ar atvirkščiai – sušvelninimui. Medžiai kartais gali tapti daug pigesniu ir ilgaamžiškesniu variantu nei tradicinės tvoros įrengimas. Tokio tipo greitai augančių ir privatumą sklype užtikrinančių medžių pasirinkimas yra didelis.
- Buveinė. Laukiniai gyvūnai yra geras būdas pagyvinti bet kokį kraštovaizdį. Nesvarbu, ar tai būtų paukščiai, elniai, voverės, ar triušiai, kiekvienam gyvūnui privilioti galima rasti ir pasodinti tinkamą medį.
Kaip pasirinkti medžius sklypo apželdinimui
Yra daug veiksnių į kuriuos reikėtų atsižvelgti norint išsirinkti tinkamiausią medį ir norint jį pasodinti jam tinkamoje vietoje. Reikia ne tik pasirinkti medį, kuris būtų tinkamas augti pagal augalų atsparumo zoną, bet ir nepamiršti kitų veiksnių, kurie turės įtakos medžio sveikatai:
Apšvietimas. Kiek daug ar mažai saulės šviesos reikia jūsų medžiui, padės įsivertinti, kurioje namo pusėje jį reikėtų pasodinti arba kokį medį galima sodinti tam tikroje sklypo vietoje. Jei ignoruosite augalui reikalingą saulės kiekio poreikį, jis nudžius dėl lapų nudegimo, gaudamas per daug saulės. Taip pat medis gali žūti ir dėl to, kad negalės fotosintetinti, jei bus per mažai šviesos pasodinus jį pavėsyje.
Vieta. Teisingam vietos parinkimui tereikia pasižvalgyti aukštyn, žemyn ir aplinkui. Skamba neįprastai? Tačiau, tai labai praktinis patarimas. Įsivertinkite kokio dydžio užaugs subrendęs medis. Kaip toli išsiskleis jo šaknys? Pasirinkite vietą, kuri atitiktų pasirinkto medžio dydį, kai jis subręs. Ir nepamirškite, kad medžio negalima sodinti per arti namų, elektros tinklų, privažiavimų ir kitų statinių, kurie vėliau laikui bėgant gali būti pažeisti.
Jei nesate tikri, kokiu atstumu medžius sodinti nuo statinių ar vieną nuo kito, tuomet naudokitės labai paprasta taisykle. Žinodami subrendusio medžio augimo aukštį jį padalinkite per pusę ir tokiu atstumu sodinkite medį nuo pastato arba vienas nuo kito.
Drėgmė. Kitas svarbus veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti sodinimo vietoje, yra drėgmės kiekis, kurį gaus jūsų medis. Įsitikinkite, kad sodinate tokioje vietoje, kurioje yra tinkamas drenažas ir kurioje bus pakankamai drėgmės.
Sklypo apželdinimas akcentiniais medžiais
Išvardinsime keletą išskirtinių ir rečiau auginamų akcentinių medžių. Juos galite panaudoti kaip pavyzdžius savo sklypo apželdinimui. Šių medžių laja užauga iki maždaug 9–12 metrų skersmens, be to šie medžiai yra tinkami augti Lietuvoje dėl jų tinkamos augalų atsparumo zonos.
Japoninė kriptomerija (Cryptomeria japonica). Auga piramidės ar kūgio formos. Tai lieknai atrodantis visžalis spygliuotis medis. Kriptomerija yra Japonijos nacionalinis medis vertinimas dėl savo rausvos bei aromatingos medienos.
Agurkinė magnolija (Magnolia acuminata). Daugiametis lapuotis medis žydintis dideliais maždaug 7 cm skersmens žiedais.
Tikroji metasekvoja (Metasequoia glyptostroboides). Tai – spyglius metantis ir gana greitai augantis augalas. Jos spygliai minkšti, sodriai žalios spalvos. Rudenį spygliai įgauna bronzinį atspalvį, o prieš žiemą nukrenta.
Paprastasis skroblas (Carpinus betulus). Beržinių šeimos medis, kurio rudenį parudavę lapai kabo visą žiemą iki pavasario, kol sprogsta nauji. Genimas medis dar labiau sutankėja, be to jis lengvai formuojamas.
Švelnusis šilkmaužis (Pseudolarix amabilis). Piramidiškos formos, elegantiškas medis. Jo akcentas ryškūs auksiniai rudens lapai. Dar vadinamas auksiniu maumedžiu.
Paprastoji katalpa (Catalpa bignonioides). Dažniausiai auginamas kaip dekoratyvinis medis, turintis plačią lają. Žydi baltai ir turi didelius gelsvus, širdies formos lapus. Pilnai subrendęs gali siekti iki 6–9 metrų aukštį.
Japoninis puošmedis (Cercidiphyllum japonicum). Rudenį lapai įgauna karamelinį atspalvį. Lapai primena liepos lapus. Kai žiemą puošmedis numeta lapus, jis pradeda skleisti intensyvų karamelės ir cinamono kvapą. Aromatas ypač suintensyvėja esant drėgnam orui.
Sklypo apželdinimas dekoratyviniais medžiais
Nedideli dekoratyviniai medeliai sukuria vizualinį patrauklumą visais metų laikais. Dekoratyviniai medžiai paprastai užauga iki 3–4,5 metrų aukščio, priklausomai nuo rūšies. Jie idealiai tiks, jei turite nedidelį kiemą, sodą arba sodinimui prie namų.
Plaštakinis klevas (Acer palmatum). Tai puikus sodo akcentas, ypač rudenį, kai jo lapai nusidažo kvapą gniaužiančiais raudonais, purpuriniais, oranžiniais ar geltonais atspalviais. Priklausomai nuo veislės užauga iki 3 metrų aukščio ir 3 metrų pločio.
Himalajų beržas (Betula utilis). Žiemos metu šis medis atsiskleidžia visu grožiu, nes tuomet išryškėja jo žvilganti balta kamieno žievė. Pavasarį ant šakų kabo geltoni žirginėliai, o rudenį lapai nusidažo aukso spalva. Beržą galite auginti pavieniui, kaip centrinį sodo akcentą, arba grupėmis, kad išryškėtų neįtikėtinai balta jo žievė. Auginkite drėgnoje, bet vandeniui laidžioje dirvoje, saulėtoje arba su daliniu pavėsiu vietoje.
Virgininis sniegmedis (Chionanthus virginicus). Tai šviesiamėgis dekoratyvinis medis, kuris užauga iki 3,6–6 metrų aukščio ir lajos pločio. Pavasarį žydi ryškiais, kvapniais baltais žiedais. Išskirtinis bruožas – nuo šakų kabančios plonų, į kutus panašių žiedlapių kekės.
Paprastasis šermukšnis (Sorbus aucuparia). Rudenį jo lapai nusidažo oranžiniais, violetiniais ir raudonais atspalviais. Pavasarį žydi kreminės baltos spalvos žiedų kekėmis, o rudenį, priklausomai nuo veislės, pasipila geltonos, oranžinės, raudonos, rožinės arba baltos uogos. Dažnai jos išlieka ant medžio iki pat žiemos. Medis auga drėgnoje, bet vandeniui laidžioje dirvoje, saulėtoje vietoje arba daliniame pavėsyje.
Medžiai, tinkami aptverti sklypo riboms ar sodinti prie įėjimo
Medžiai ar krūmai pasodinti aplink sklypą padeda apibrėžti jo ribas, apsaugo nuo vėjų ir skersvėjų. Populiariausi sodinami augalai šiuo metu:
Vakarinė tuja (Thuja occidentalis). Tai visžalis ir gražios formos augalas. Susmulkinti panašūs į žvynelius lapai yra aromatingi, o jų spalva, kaip ir augalo forma, skiriasi priklausomai nuo veislės. Tuja užaugs maždaug iki 2.5 metrų aukščio ir apie 1 metro pločio.
Juodoji pušis (Pinus nigra). Tai puikus visžalis medis, išsiskiriantis elegancija ir atsparumu. Dėl vešlios lapijos, įspūdingos formos ir gebėjimo prisitaikyti prie įvairių sąlygų ji yra mėgstamas pasirinkimas sklypų formavimui.
Leilando kiparisas (Cupressus x leylandii). Tai greitai augantis augalas, todėl dažnai naudojamas formuojant gyvatvorėms. Gerai auga įvairaus tipo dirvožemiuose. Šis augalas mėgsta saulėtas vietas.
Sklypo ar kiemo planavimas bei apželdinimas
Taip pat apie sklypo, sodo, daržo ar kiemo planavimą, apželdinimą rekomenduojame toliau pasiskaityti bei pasisemti įdomių idėjų iš šių straipsnių:
Gėlynas prie namo sienos: kaip sukurti nuostabią aplinką daugiabučio kieme
Mėnulio sodas – unikali ir magiška vieta. Kaip sukurti sodą, kuriuo galėtumėte džiaugtis ir naktį?
Basų kojų takas kieme – gamtos prisilietimas prie mūsų pėdų. Kuo naudingas ir kaip jį įsirengti?
Augalų kaimynystė: kokių augalų geriau nesodinti šalia jūsų namo
Japoniškas sodas šalia namų – taip, misija įmanoma!
Planuojamas daržas: kaip vejos lopinėlį paversti daržo kampeliu?
Alpinariumas – kaip pasidaryti savo kieme nuo nulio?
Šaltiniai:
- Planting Trees to Landscape Your Yard | Almanac.com
- 9 Dwarf Trees Perfect for Small Gardens or Patios (marthastewart.com)
- 30 Small Ornamental Trees (With Pictures) – Identification Guide (leafyplace.com)
- Designing a Landscape with Trees – Arbor Day Blo
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.