Skip to content

Agrastų sodinimas: šį darbą atlikę vieną kartą, uogas valgysite net 30 metų

Agrastų sodinimas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Agrastų sodinimas – tai tarsi nostalgiška kelionė į vaikystę, kai šios gardžios ir įvairiaspalvės uogos džiugindavo beveik visą vasarą. Tik viena bėda – subadyti pirštai, nes daugelis agrastų, kaip ir gėlyno karalienės rožės, yra su spygliais. Agrastai Lietuvoje auginami labai seniai, dar nuo 19 a. vidurio, tad daugelis paslapčių, kaip gauti didelį uogų derlių ir išsaugoti augalus sveikus, buvo perduodamos iš lūpų į lūpas. Šiame tekste patarsime, kada ir kaip geriausia sodinti tiek krūminius, tiek vis labiau populiarėjančius kamieninius agrastus. 

Agrastų sodinimas: metų laikų ritmas

Geriausias agrastų sodinimo laikas yra ruduo nuo rugsėjo vidurio iki spalio pradžios.

Visgi, jei nusprendėte sodinti pavasarį, reikia laukti, kol baigsis įšalas ir nebebus naktinių šalnų pavojaus. Optimali oro temperatūra dienos metu turėtų būti maždaug +10 °C ar aukštesnė. Yra nuomonių, kad sodinukus, augintus vazonėliuose, galite sodinti visą šiltąjį sezoną. 

Beje, jei gegužės mėnesį vyrauja sausi orai, pavasarį pasodintus agrastų sodinukus reikia reguliariai laistyti.

Agrastų sodinimas

Detektyvas: kaip atpažinti sveiką sodinuką

Savo sodui pasirinkite kuo įvairesnių agrastų veislių, kad uogos džiugintų nuo liepos pradžios iki pat rugpjūčio pabaigos. Skiriasi ne tik agrastų uogų dydis ir skonis, bet ir spalvos – geltonos, žalios, baltos.

Stiprių ir sveikų sodinukų ieškokite patikimuose medelynuose. Patikrinkite. Sveiki krūminių agrastų sodinukai įprastai turi 3-5 sumedėjusias pagrindines šaknis, kurių ilgis ne mažesnis nei 10 centimetrų, ir gerai išsivysčiusias pluoštines šaknis. Viršutinė krūminio sodinuko dalis turi turėti bent vieną ūglį (vienmečiai sodinukai) arba 2-3 ūglius (dvimečiai sodinukai). 

Kamieninių agrastų sodinuko kamienas turi būti stiprus ir lankstus, o ne lūžinėjantis ar pernelyg minkštas. Patikrinkite, ar ant kamieno nėra įpjovimų, žaizdų, kitų pažeidimų. Šaknų sistema turi būti gerai išvystyta ir sveika. Sveikos šaknys yra baltos arba šviesiai rudos spalvos ir lanksčios. 

Prieš pirkdami atidžiai apžiūrėkite sodinukus: ar ant jų nėra kenkėjų, pavyzdžiui, amarų, erkių ar lapų kirminų. Taip pat miltligės požymių: baltos ar pilkos dėmės ant lapų. 

Agrastų sodinimas

Agrastų sodinimas: vieta ir dirvožemis

Agrastai sode augs ir derės ne vienerius metus, todėl patariame pirmiausia investuoti ir atlikti dirvožemio tyrimus, kurie atskleis dirvos pH, kiek ir kokių mikroelementų, tokių kaip fosforas, kalis, magnis ir kiti, dirvoje yra.

Agrastus geriausia sodinti į lengvo priemolio dirvožemį. Jeigu jūsų sodo sklypo dirvožemis yra priesmėlis, įmaišykite molio; o jeigu molingas – smėlio. 

Minesotos Universiteto (JAV) mokslininkai pabrėžia, kad agrastai nemėgsta rūgštingo dirvožemio, todėl jeigu pH rodiklis viršija 5,5, įberkite kalkių arba sieros miltelių. Galite patręšti sapropeliu, kuris natūraliai reguliuoja dirvos rūgštingumą. 

Agrastai – ne spalvinga vienmetė gėlė, kurią kiekvienais metais sėjame ten, kur tik norime. Jie vienoje vietoje auga ir dera 20-30 metų, todėl reikia labai atsakingai parinkti jiems vietą sodo sklype. Jei jūsų sodo sklypas nedidelis, agrastus galite sodinti tarp jaunų vaismedžių. Svarbu tarp medžio ir krūmo palikti bent 2 metrų atstumą. Agrastus taip pat galite sodinti šalia sklypo ribos ar tvoros, ne arčiau nei 1,5 metro nuo pastatų ar tvoros. Agrastai mėgsta atvirą, saulėtą vietą, apsaugotą nuo stiprių vėjų.

Idealiu atveju palikite maždaug 1–1,5 metro atstumą tarp krūmų ir 2–3 metrų atstumą tarp eilučių, taip augalai turės pakankamai vietos augti. Nesodinkite krūmų per arti vienas kito, nes išlenktos šakos susipins ir bus sunku jas genėti bei nuimti derlių. Nesodinkite agrastų ten, kur augo serbentai ar avietės: žemė gali būti išsekusi, užkrėsta kenkėjais. 

Svarbu atkreipti dėmesį ir į gruntinio vandens lygį – jis turi būti ne arčiau nei 1,5 metro nuo žemės paviršiaus. Jei gruntinis vanduo yra aukščiau, reikia formuoti kalvelę (apie 0,3-0,5 metro aukščio ir 0,8-1 metro pločio) ir agrastus sodinti ant jos.

Agrastų sodinimas

Nuo sodinimo duobės iki pirmųjų uogų

Agrastų sodinimo duobė turi būti apie 0,5 metro skersmens ir gylio – svarbu, kad gerai tilptų ir neužsilenktų šaknys. Prieš sodinant, šaknis galima šiek tiek apipjaustyti, kad taip skatintumėte naujų šaknų augimą. Sodinama iki 810 centimetrų giliau, negu augo sodinukas – taip krūmas išleidžia daugiau atžalų, greičiau didėja derlius. Kasant duobę, derlingą sluoksnį reikia atskirti ir sumaišyti su mėšlu ar kompostu, kad pagerintumėte dirvožemio kokybę. 

Kuo skiriasi kamieninių ir krūminių agrastų sodinimas? Sodinant kamieninius agrastus, dažniausiai formuojamas vienas vertikalus stiebas, ant kurio augs šakos, todėl svarbu pastatyti jam medines atramas ir tvirtai pririšti. 

Po sodinimo agrastus kruopščiai palaistykite, kad paspartintumėte šaknų įsitvirtinimą. Mulčiavimas gali padėti išlaikyti drėgmę, neleisti augti piktžolėms ir apsaugoti šaknų sistemą. Mulčiuojama perpuvusiu mėšlu arba durpėmis. 

Kruopščiai pasodinti agrastai derėti pradeda po 2-3 meų ir gausų derlių duoda 20 -30 metų.

Agrastai

Šaltiniai:
https://extension.usu.edu/yardandgarden/research/gooseberries-in-the-garden
https://blog.planter.garden/posts/growing-great-gooseberries-in-your-garden/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Justina Andriuškevičiūtė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *