Skip to content

Narcizai – svaiginančiai saldaus kvapo gėlės

Narcizai – svaiginančiai saldaus kvapo gėlės
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Narcizai (lot. Narcissus) yra daugiametės svogūninės, saldaus kvapo gėlės, priklausančios amarilinių (lot. Amaryllidaceae) augalų šeimai. Lapai plokšti, linijiški, augantys iš svogūnėlio pagrindo. Jų ilgis priklauso nuo augalo rūšies. Stiebas  ilgas, be lapų, su vienu ar keliais stambiais geltonais, baltais ar rausvais žiedais. Priklausomai nuo veislės žydi nuo kovo pabaigos iki birželio vidurio.

Narcizas – punktualus egoistas

Daugumos narcizų žiedai turi stiprų, svaiginantį, saldų kvapą. Įdomu tai, kad narcizų genties pavadinimas Narcissus yra kildinamasiš graikų kalbos žodžio Narkao, kuris reiškia „svaiginu“. Gėlės atsiradimo istorija susijusi su Senovės graikų mitologija. Pasakojama, kad labai gražus jaunuolis, kurio tėvai buvo upės dievas ir nimfa, tiek ilgai žiūrėdavo į savo atspindį vandenyje, jog galiausiai save įsimylėjo. Jis buvo taip apsėstas, apsvaigintas savo grožio, kad nieko aplink nepastebėdavo. Dėl to dievai jį nubaudė ir pavertė gėle – narcizu, kuri savo žiedą visada yra pasukusi į šoną, lyg žiūrėtų į veidrodį.

Narcizai turi kelias reikšmes: graikų mitologijoje – primena savimylų ydą – egoizmą, kinai – laiko jį turto simboliu, riterių laikais narcizai simbolizavo meilę be atsako, taip pat narcizai reiškia ir punktualumą, nes jie žydi visada laiku.

Narcizas pavasarį

Narcizų rūšys

Gentyje yra apie 40 rūšių augalų, tačiau narcizų veislių išveista daug – apie 13 000. Dauguma šių augalų yra kilę iš Europos, daugiausiai natūraliai auga aplink Viduržemio jūros regioną. Veisliniai narcizai plačiai auginami ir kituose žemynuose, ne tik Europoje. Lietuvoje auginamos 3 narcizų rūšys: poetinis narcizas, puokštinis narcizas ir tariamasis narcizas.

Poetinis narcizas (lot. Narcissus poeticus) – tai „senovinė“, dažnai senelių sodybose sutinkama narcizų rūšis. Ji pasižymi stipriu, svaiginančiu aromatu. Žiedas palinkęs į šoną, turi 6 baltus vainiklapius ir gelsvą karūnėlę ryškiai rausvu pakraščiu.

Tariamasis narcizas (lot. Narcissus tazetta) pasižymi gelsvais žiedlapiais ir didele, ryškiai geltona karūnėle.

Puokštinis narcizas (lot. Narcissus pseudonarcissus) – tai ganėtinai aukštų narcizų rūšis. Žiedlapiai balti, karūnėlė nedidelė, geltona. Žydi nuo pavasario vidurio iki pabaigos. Švelniai kvepia ir tinka naudoti puokštėms.

Narcizų rūšys. Narcizų auginimas

Kaip jau buvo minėta anksčiau, narcizų rūšių ir veislių yra išties labai daug, todėl net įnoringiausi gėlininkai ir sodininkai atras sau patinkančius narcizus.

  • Ypač įspūdingai atrodo pilnaviduriai narcizai, kaip pavyzdžiui „Akropolis“ veislė. Šie narcizai turi didelius pilnavidurius, baltus su oranžiniais akcentais viduryje žiedus. Jų aukštis 40-60 cm., žydi ilgai, balandžio-gegužės mėnesiais. Ant stiebo užauga po vieną, saldžiai kvepiantį žiedą.
  • Dar viena populiari veislė yra „Replit“. Šios veislės narcizai išsiskiria pilnaviduriais blyškiai rausvos ir persikinės spalvų deriniu pasidabinusiais dideliais žiedais. Jų aukštis gali siekti 50 cm. Gali būti auginami tiek tiesioginės saulės šviesos plotuose, tiek šešėlio ar dalinio šešėlio vietose.
  • Yellow Cheerfulness“ – geltonųjų, pilnavidurių narcizų veislė, kilusi iš Prancūzijos. Šios veislės narcizų aukštis siekia iki 30 cm. Paprastai žydi gegužės viduryje, o žydėjimas trunka apie 15 dienų.
  • Veislė „Avalon“ išsiskiria dideliais gelsvais su balta karūnėle žiedais, kurie būna 6 cm skersmens, ir ypač dideliais, vištos kiaušinio dydžio, svogūnėliais. Šios veislės narcizai mėgsta drėgmę, tad tinkami sodinti netoli vandens tvenkinių. Žydėjimas trunka vidutiniškai apie 12 dienų.
  • Dar viena didžiažiedžių – net 10 cm skersmens – narcizų veislė yra „Tahiti“. Ryškiai geltonų išorinių žiedlapių ir raudonai-oranžinės karūnos derinys nepalieka abejingų narcizų gerbėjų.
  • Apricot Whirl“ – tai veislė, kuri išsiskiria žiedo forma ir spalva. Jo išoriniai žiedlapiai balti, o didelė, banguota karūnėlė rausva su gelsvu centru. Šios veislės narcizai ir labai gražūs ir atsparūs. Žydi apie 10 dienų.

Tai tik keletas veislių iš gausaus ir kvapnaus narcizų pasaulio.

Kada sodinti narcizus?

Pirmiausia svarbu yra išsirinkti kokybiškus, pageidautina didesnius, neišdžiūvusius narcizų svogūnėlius.

Geriausia šias gėles sodinti rudenį – rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo mėnesiais, kuomet jau nebūna didelės kaitros, bet iki pasirodant stipresnėms šalnoms. Svarbu, kad svogūnėliai spėtų įsišaknyti iki ateinat šalčiams. Sodinimo gylis priklauso nuo svogūnėlių dydžio ir dirvos mechaninės sudėties. Tinka „taisyklė“, kai sodinimo gylis parenkamas atsižvelgus į svogūnėlio diametrą ir jį padauginus iš trijų: t. y. jei diametras 3 cm, tuomet gylis bus 9 cm. Sodinimo tankis priklauso nuo rūšies ir pageidaujamo vaizdo žydėjimo metu. Bet paprastai sodinama tarpeliais kas 7-15 cm. Gražiausiai atrodo susodinti grupelėmis po 10-20 svogūnėlių, o nepamirštamą įspūdį galima sukurti susodinus juos masiškai.

Jei ruduo pasitaiko labai sausas, rekomenduojama pasodintus svogūnėlius palaistyti.

Persodinti narcizus rekomenduojama kas keturis metus, nes per daug priaugusių dukterinių svogūnėlių trukdo išauginti gražius, stambius žiedus.

svogūninėmis gėlėmis: krokais, hiacintais, tulpėmis ir kt.
Narcizai dera su kitomis svogūninėmis gėlėmis: krokais, hiacintais, tulpėmis ir kt.

Narcizų auginimas

Narcizai yra vienos pirmųjų pavasarį pažystančių gėlių. Šios gėlės nėra labai lepios, tačiau, norint sėkmingai jas auginti, reikia turėti tam tikrų žinių. Natūraliai gamtoje jie auga pievose, prie vandens telkinių, o soduose ir miestuose jų sodinimo ir auginimo galimybės labai įvairios. Įspūdingai atrodo narcizai susodinti grupėmis, tarp kitų augalų ar krūmų želdynuose, alpinariumuose ar pievose, vejose. Puikiai tarpusavyje dera skirtingų rūšių narcizai, taip pat ir su kitomis svogūninėmis gėlėmis (krokais, hiacintais, tulpėmis ir kitomis). Galima auginti ir vazonuose, klombose, šiltnamiuose. Įmanoma auginti ir vazonuose kambaryje, tačiau prieš tai svogūnėliai turi būti laikomi kelias savaites šaltai, o sodinant nereikia užpilti viso svogūno žemėmis ir palikti viršūnėles neuždengtas.

Dauginami narcizai svogūnėliais. Geriausiai jie auga saulėtoje arba dalinio pavėsio, derlingoje ir gerai drenuojamoje dirvoje. Šios gėlės mėgsta drėgmę, tačiau yra jautrios puviniui, todėl per daug drėgnoje, užmirkusioje dirvoje gali pradėti „sirgti“ jų svogūnėliai.

Kada sodinti narcizus

Narcizų priežiūra

Palankiausia narcizus auginti yra saulėtoje ar su daliniu šešėliu, vidutinio sunkumo drėgnoje, bet neužmirkstančioje dirvoje. Narcizus rekomenduojama tręšti kompleksinėmis trąšomis tris kartus per jų vegetacijos periodą, išskyrus pirmuosius metus po persodinimo (geriau praleisti pirmąjį pavasarinį tręšimą). Norint sulaukti gausaus jų žydėjimo, būtina sąlyga – svogūnėlių ramybės periodas šaltyje. Tai ypač svarbu norintiems narcizus auginti vazonuose.

Peržydėjus žiedams nukerpamos sėklų dėžutės arba visas žiedkotis, o lapai paliekami toliau vykdyti fotosintezę. Tai padeda sukaupti svogūnėliams energiją, kuri bus reikalinga kitam sezonui. Tik tuomet, kai lapai bus pilnai sudžiūvę, galima juos nukirpti ir, jei reikia, iškasti svogūnėlius. Iškasus apie mėnesį reikėtų laikyti tamsioje, gerai vėdinamoje, bet santykinai drėgnoje vietoje. Po to, kai jau bus apdžiūvę, atsargiai išskirstyti ir nuvalyti, o atėjus tinkamam laikui vėl susodinti į dirvą.

Narcizų ligos

Dažniausiai narcizus paveikia pilkasis puvinys. Jis pasireiškia dėl per didelės dirvos ir oro drėgmės. Dėl šios grybelinės ligos pradeda pūti svogūnėliai, ant jų atsiranda juodos dėmės, augalo lapai pūva prie svogūno kaklelio, ūgliai deformuojasi.

Kita pasitaikanti grybelinė liga yra fuzariozė, kuri sukelia svogūnėlių puvimą. Augalo lapai pradeda gelsti, kol visai nunyksta. Kovojant su grybelinėmis ligomis, prieš sodinimą svogūnėliai 30 min. mirkomi fungicidinių preparatų tirpaluose ruošiamuose pagal kiekvieno instrukcijas.

Narcizų ligos ir kenkėjai

Kartais pasitaiko, jog narcizus paveikia virusinės ligos, tokios kaip mozaika. Tai liga, pasireiškianti geltonų arba šviesiai žalių dėmių ar dryžių atsiradimu ant lapų. Augalai auga sumenkę, žiedkočiai būna deformuoti. Virusinės ligos greitai plinta ir jas sunku gydyti, tad pastebėjus pirmuosius požymius, geriausia yra sunaikinti pažeistus svogūnėlius ir augalų dalis, bei kurį laiką toje vietoje nebesodinti narcizų.

Tiek virusinių, tiek kitų ligų prevencijai svarbu negenėti sveikų ir sergančių augalų tais pačiais įrankiais ir po naudojimo juos dezinfekuoti, naikinti amarus – jie taip pat platina ligas.

Narcizams pražūtingos – svogūninės žiedmusės lervos

Neretai pasitaiko, kad narcizus apninka kenkėjai, pavyzdžiui svogūninė žiedmusė, o tiksliau jos lervos. Jos gyvena svogūnėliuose, minta jais bei šaknimis. Musės lervos žiemoja pačiuose narcizų svogūnėliuose arba dirvoje, po to maitinasi ir transformuojasi į suaugėlį, kuris vasaros viduryje ir vėl deda kiaušinėlius ant augalų. Šio kenkėjo pažeisti svogūnai būna sulysę, džiūsta, dažniausiai neužaugina žydinčio stiebo, galiausiai supūva. Apsaugoti galima naudojant insekticidinius preparatus, jais laistant arba purškiant lapus. Taip pat kaip profilaktika tinka šalia narcizų sodinti fitoncidinių savybių turinčius augalus: medetkas, serenčius ir kt.

Narcizų puokštė

Būkite atsargūs – narcizas – nuodinga gėlė

Retas, kuris pajutęs šių nuostabių gėlių viliojantį ir svaiginantį kvapą, nepanori parsinešti jų į namus ir susikomponuoti išskirtinę narcizų puokštę. Skinant narcizus irgi rekomenduojama naudoti apsaugos priemones – pirštines, kadangi jų stiebai bei lapai išskiria gleives, kurios gali sudirginti odą. Būtent dėl savo išskiriamų gleivių nelabai narcizai „draugauja“ ir su kitais augalais puokščių kompozicijose. Kitos gėlės tiesiog nuvysta, nes išskiriamos jų sultys trukdo siurbti vandenį. Patartina komponuoti tik skirtingų veislių narcizus arba prieš naudojant juos puokštėse, nuskynus palaikyti 2-3 val. vėsiame vandenyje, kol nustos skirtis sultys. Tam, kad vazoje narcizai išliktų gražūs ilgiau patartina skinti žiedus, kurie dar nėra pilnai išsiskleidę.

Tačiau yra keletas dalykų, kuriuos privalu žinoti. Visų pirma visos šio augalo dalys yra nuodingos. Ne veltui kadaise kai kurių rūšių svogūnėliai buvo naudojami medicinoje kaip raminamoji ar katarinė priemonė. Paprastai apsinuodijimai yra fiksuojami, kai per klaidą narcizų svogūnėliai yra pavartojami vietoj maistinių svogūnų. Taip pat jei turite naminių gyvūnų, kurie mėgsta pakramsnoti augalus, ar mažų vaikų, derėtų elgtis ypač atsargiai ir laikyti narcizus jiems nepasiekiamoje vietoje arba visai atsisakyti minties laikyti jų puokštes namuose.

Šaltiniai:
https://lt.wikipedia.org/wiki/Narcizas
https://www.britannica.com/topic/Narcissus-Greek-mythology
https://www.interflora.co.uk/page/flower-types/narcissi
https://housing.com/news/all-about-narcissus-flower-plant/
https://trulyexperiences.com/blog/narcissus-flower-guide/
https://www.gardenista.com/posts/10-things-nobody-tells-narcissus-daffodil-flowering-bulbs/
https://vsaduidoma.com/lt/2021/03/18/narcissy-foto-vrediteli-i-bolezni-7-samyh-krasivyh-sortov/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *