Pavasarinis rožių genėjimas dar vadinamas sanitariniu. Pagrindinis jo tikslas – pašalinti sudžiūvusius, pasenusius, nušalusius, sergančius stiebus ir užtikrinti kad krūmas visas jėgas duos sveikų stiebų, šakų auginimui bei žiedų krovimui. Kada ir kaip atliekamas pavasarinis rožių genėjimas? Žemiau skaitydami rasite trumpus ir aiškius patarimus, kurie palengvins šį darbą ir įneš aiškumo.
Kada genimos rožės?
Labai svarbu parinkti tinkamą laiką rožėms genėti. Negalima nei labai paskubėti, nes per anksti nugenėjus, jos gali nušalti, nei pernelyg suvėluoti, nes prasidėjus aktyviai vegetacijai, genėjimas jau būna pavėluotas.
Bendras patarimas būtų toks: rožės genimos, kai orai atšyla, rožių pumpurai išbrinksta, tačiau dar nepradėjo augti ūgliai. Tai labiausiai priklauso nuo oro sąlygų. Kuo ankstesnis pavasaris, tuo anksčiau galima genėti ir atvirkščiai. Vidutiniškai rožių genėjimas atliekamas balandžio viduryje ir vėliau.
Rožių genėjimo tipai (laipsniai)
Skirtingų grupių rožės turi būti genimos nevienodai, todėl svarbu žinoti, kokie yra genėjimo tipai arba kitaip laipsniai:
- trumpas (stiprus) genėjimas: tokiu genėjimu rožės krūmo šakos nukerpamos beveik iki žemės, paliekant tik 1 arba 3 gerai išsivysčiusius pumpurus;
- vidutinis (vidutinio stiprumo): ūgliai trumpinami, paliekant 5–7 pumpurus nuo pagrindo;
- aukštas (silpnas) genėjimas: nupjaunama tik ūglio viršūnė, paliekant 7–10 pumpurų nuo krūmo pagrindo;
- kombinuotasis genėjimas, kai vieno krūmo ūgliai trumpinami įvairiu laipsniu;
- sanitarinis genėjimas: pašalinami pažeisti, ligoti, sušalę, silpni ūgliai, o stiebai trumpinami iki sveikų audinių.
Rožių genėjimas: pasiruošimo darbai
Iki pavasarinio rožių genėjimo jos turi būti jau pilnai atidengtos. Tai daryti taip pat reikia atsakingai ir pamažu. Negalima atidengti viso rožių krūmo vienu metu. Atidengiame dalimis, atsižvelgiant į oro sąlygas. Leidžiame augalui pamažu priprasti prie pokyčių.
Ruošiantis genėjimui, pirmiausiai paruošiami genėjimo įrankiai. Jie yra labai svarbūs sėkmingam genėjimui, saugo augalą nuo pažeidimų, lengviau taisyklingai atlikti pjūvį. Genėjimo įrankiai turi būti aštrūs, kokybiški ir būtinai dezinfekuoti prieš genėjimą.
Ką svarbu žinoti apie pjūvį?
Genint labai svarbu tai atlikti taisyklingai ir nepažeisti augalo daugiau negu reikia. Šaka turi būti kerpama nuožulniai (įstrižai), maždaug 5–6 mm virš akutės (pumpuro). Pjaunama į priešingą pusę nuo paliekamo pumpuro.
Pažeistos, nušalę šakos genimos iki sveikos medienos. Sveika mediena yra žalsvos spalvos, be dėmių, gyvybinga.
Rožių genėjimas žingsnis po žingsnio
Kai visi paruošiamieji darbai atlikti, metas imtis darbo. O kad viskas būtų aišku, pateikiame trumpą rožių genėjimo instrukciją:
- Visų pirma išpjaunami ar iškerpami visi pažeisti, sergantys, išdžiūvę, nušalę stiebai. Taip pat šalinami silpni pernai metų ūgliai.
- Apšalusios šakelės genimos iki pirmo sveiko (žalio) pumpuro.
- Jeigu krūmas suaugęs per tankiai, išpjaunami į krūmo vidų augantys ūgliai bei šakos. Taip į krūmo vidų pateks daugiau šviesos ir laisvai cirkuliuos oras. Rožės bus labiau apsaugotos nuo ligų.
- Galiausiai pašalinamos kelios seniausios šakos. Normaliam krūmo augimui visiškai pakanka 5–6 pagrindinių šakų. Tad pačios seniausios, kurios išsiskiria tuo, jog yra daug tamsesnės, storesnės, taip pat pašalinamos. Jų gailėti nereikia, nes dažniausiai tokios šakos nekrauna stiprių, gražių žiedų ir nebeišaugina net naujų šakelių. Jas pašalinus, krūmas skatinamas atsinaujinti.
- Jeigu buvo apgenėtos sergančios šakos ar šalinti ligos pažeisti ūgliai, krūmą po genėjimo būtina nupurkšti fungicidu.
Skirtingų grupių rožių genėjimas
- Arbatinės hibridinės rožės genimos stipriai. Taip užtikrinamas stambesnių žiedų auginimas.
- Floribundinės rožės genimos vidutiniškai: paliekami 40–50 cm aukščio krūmai ir 4–6 pumpurai ant šakos. Taip genint šios rožės pražysta anksčiau ir žydi nepertraukiamai visą sezoną.
- Stambažiedės rožės genimos kaip arbatinės, tik vos silpniau.
- Remontantinės rožės genimos kombinuotai: vienmečiai, labai išaugę ūgliai genimi silpnai, o menki – stipriai. Iš pastarųjų išaugs tvirti ūgliai, kurie žydės kitais metais.
- Laipiojančios rožės genimos labai mažai: pašalinamos tik pažeistos šakos. Atliekamas sanitarinis genėjimas.
- Parko rožės genimos pašalinant senas šakas ir silpnus pirmamečius ūglius. Kitos šakos trumpinamos tik tiek, kad gražiai formuotųsi krūmas, būtų kompaktiškas.
- Besidriekiančios (šliaužiančios) rožės genimos mažai: iškerpamos tik sutankėjusios ir silpnos šakos. Kuo ilgesnės paliekamos pagrindinės šakos, tuo gausiau žydės.
Darbai po rožių genėjimo
Vienas svarbiausių pavasarinių rožių darbų – genėjimas – atliktas. Tačiau svarbu atlikti dar kelis darbus iš karto po genėjimo:
- Išgrėbiami nukritę ir seni rožių lapai, surenkamos ir iš sodo išnešamos šakelės. Išravimos piktžolės.
- Rožės nupurškiamos vario preparatais (pvz., Bordo mišiniu), taip dezinfekuojamos žaizdos ir apsaugomos nuo ligų.
- Žemė patręšiama kompleksinėmis trąšomis ir perpuvusiu mėšlu. Supurenama.
Šaltiniai:
- https://www.gardendesign.com/roses/pruning.html
- https://www.thespruce.com/roses-how-and-when-to-prune-1403040
- https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-prune-roses/
- https://www.bhg.com/gardening/flowers/roses/tips-for-pruning-roses/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.