Graikiniai riešutai – tikras lobis! Juose gausu žmogaus organizmui reikalingų medžiagų, pavyzdžiui, vitamino B, antioksidantų, biotino. Tai puikus maistas mūsų smegenims! Tačiau naudos galime gauti ne tik suvalgę šių riešutų saujelę kasdien. Tikriausiai daugelis žmonių net nesusimąstę į šiukšlių dėžę išmeta riešutų kevalus. Graikinių riešutų kevalų panaudojimas, tikiu, jus nustebins: juk kevalai – visai ne šiukšlė, o gana plačiai naudojama žaliava. Apie tai ir noriu jums papasakoti.
Graikiniai riešutų kevalai mulčiavimui
Graikinių riešutų kevaluose yra gausu (daugiau nei 60 %) skaidulų ir ekstraktinių medžiagų (daugiau nei 35 %). Be šių medžiagų sudėtyje galima rasti ir baltymų, riebalų, pelenų junginių, taninų. Žievelėse gausu amino rūgščių, steroidų, organinių rūgščių, baltymų, vitaminų ir mineralų. Dėl tokios gausios sudėties, graikinių riešutų kevalai, kartu su žievelėmis, yra tinkami augalų mulčiavimui.
Daugelis sudėtyje esančių medžiagų teigiamai veikia augalų augimo procesus, o kai kurios medžiagos, esančios kevaluose nedideliais kiekiais, puikiai stimuliuoja šaknų sistemos vystymąsi. Tačiau, padidinus naudojamų medžiagų koncentraciją, jos gali būti ir augimo bei vystymosi inhibitoriais (medžiaga, lėtinanti arba stabdanti augimo procesą). Sudėtyje esantys taninai gali padėti atkurti pažeistus augalų audinius ir kovoti su kenksmingais mikroorganizmais.
Graikinių riešutų kevalus mulčiavimui naudoti reikėtų šiek tiek susmulkintus – kevalai puikiai palaiko optimalią dirvožemio drėgmę. Medžiams ir krūmams mulčiuoti tinka maždaug 1,5-2 cm dydžio kevalų gabalėliai. Gėlių ir sodo lysvių mulčiavimui tinka ne didesni nei 0,5 cm dydžio kevalų gabalėliai. Tam, kad mulčias ne tik atliktų drėgmės sulaikymo funkciją, bet ir apsaugotų nuo piktžolių augimo, būtinas sluoksnio storis turėtų būti ne mažesnis nei 4,5-5 cm.
Graikinių riešutų kevalų panaudojimas augalų trąšoms
Trąšoms naudojami graikinių riešutų kevalai turi būti sumalami į kuo smulkesnes daleles, idealu – į miltus ar ne didesnius nei 1-2 mm gabalėlius. Vidutinė tokių trąšų naudojimo norma – apie 2 stiklinės vienam kvadratiniam metrui dirvožemio. Smulkiai sumalti graikinių riešutų kevalai, suberti į dirvą, pagerins paprikų bei pomidorų sodinukų struktūrą. Didesnės kevalų dalelės tiks jau paaugusiems pomidorams tręšti bei agurkų drenažui. Tik nepamirškite, kad šios trąšos – lėto veikimo, veikia yrant kevalams, todėl nesitikėkite greito poveikio. Greičiausiai rezultato teks laukti kiek ilgiau nei kelias dienas.
Galbūt neturite noro užsiimti kevalų smulkinimu, tačiau naudoti juos kaip trąšas – norite? Ir šiuo atveju yra išeitis: galima sudeginti kevalus, o jų pelenus naudoti kaip trąšas. Šis būdas nereikalaus daug jūsų pastangų, o deginimo metu išgaruos augalams nesaugios medžiagos. Graikinių riešutų kevalų pelenai turi mažiausiai 6-7 % kalcio, apie 20 % kalio, 5 % fosforo ir daugybę kitų mikroelementų: magnio, geležies, cinko, sieros. Pelenus galima naudoti arba tiesiog įmaišant į dirvą, arba, ištirpinus šiltame vandenyje, laistyti ar purkšti augalus.
Svarbiausia, reikėtų nepamiršti, kad graikinių riešutų kevalai yra prisotinti daugybe biologiškai aktyvių medžiagų, todė juos naudoti reikia atsargiai. Ne veltui posakis sako: “mažiau yra daugiau”.
Graikinių riešutų kevalų panaudojimas drenažui
Dėl to, kad graikinių riešutų žievelės yra gana didelės, jas tikslinga atskirti nuo kevalų ir naudoti kaip drenažą auginant įvairius augalus. Tačiau, naudojant nedidelius kiekius, drenažui panaudoti galima ir kevalus, tik šiuos reikėtų susmulkinti. Pavyzdžiui, persodinant vazonines gėles, vazono dugną reikėtų padengti nuo 2 iki 5 cm aukščio graikinių riešutų kevalų sluoksniu. Šiuos kevalus naudoti galima net ir orchidėjų sodinimui, tačiau tokiu atveju juos reikėtų arba labai susmulkinti (maždaug iki 0,5-1 cm dydžio gabaliukų), arba nesmulkintus dėti ant viršaus. Taip daroma tam, kad drėgmės perteklius neužsilaikytų kevaluose.
Graikinių riešutų kevalų užpilas
Graikinių riešutų kevalų užpilas, dar vadinamas tinktūra, turi ne vieną panaudojimo būdą. Ši tinktūra – natūralus vaistas nuo žarnyno parazitų, puikus vietinis antibakterinis ir priešgrybelinis preparatas, skubus jodo papildas. Graikinių riešutų kevalų užpilas dažniausiai gaminamas iš juodųjų graikinių riešutų.
Pasigaminti šį užpilą namuose gana paprasta: tereikia 15 šviežių prinokusių juodųjų graikinių riešutų. Riešutus galėsite suvalgyti, o kevalą – pasilikti užpilo gamybai. Išvalytus kevalus palikite džiūti kambario temperatūroje, atokiau nuo tiesioginės saulės šviesos. Išdžiūvusius graikinių riešutų kevalus sudėkite į 0,5-1 l talpos indą ir užpilkite stipriu alkoholiu. Indą su būsima tinktūra laikykite tamsioje vietoje apie 14 dienų. Vartoti pagal poreikį, pavyzdžiui, esant žarnyno parazitams, gerti po 1 valgomąjį šaukštą užpiltinės septynias dienas kasdien. Esant profilaktiniam naudojimui, gerti po 1 valgomąjį šaukštą užpiltinės kartą per savaitę.
Graikinių riešutų kevalai plaukams
Kaip jau supratote, šių kevalų panaudojimas tikrai platus. Naudos iš jų taip pat galima gauti ir grožiui. Graikinių riešutų kevalai labai naudingi plaukų slinkimui stabdyti, o kartu yra ir geras pakaitalas plaukų dažams. Plaukų slinkimui stabdyti tereikia reguliariai plaukus išplauti skysčiu, gautu užpylus graikinių riešutų kevalus vandeniu.
Jei norite pasigaminti natūralius plaukų dažus, tuomet štai jums receptas: sutrintus kevalus virkite vandenyje apie pusvalandį, vėliau leiskite šiam nuovirui atvėsti, kol susidarys į pastą panaši tekstūra. Šį mišinį užtepkite ant sausų plaukų ir palaikykite. Išsiplovus plaukus pastebėsite, kad jie patamsėjo.
Kaip pasigaminti veido šveitiklį su graikinių riešutų kevalais
Jei kartkartėmis prekybos centruose įsigyjate veido šveitiklį, didelė tikimybė, kad mokate pinigus už graikinių riešutų kevalus, kuriuos namuose iki šiol išmesdavote. Graikinių riešutų kevalai – gana plačiai naudojama žaliava kosmetikos pramonėje. Natūralų veido šveitiklį, gerokai mažesne kaina, nei įsigytumėte prekybos centre, galite pasigaminti ir namuose. Tikiu, jis ne prasčiau atliks savo darbą. Tereikia kevalus sumalti iki kuo smulkesnių miltelių, šiuos – sumaišyti su ryžių, graikinių riešutų, kakavos milteliais, įpilti šiek tiek vitamino E ir glicerino. Ir viskas – jūsų šveitiklis paruoštas naudojimui! Toks šveitiklis puikiai pagelbės kovojant su odos riebalų pertekliumi, spuogais, pašalins negyvas odos ląsteles, oda taps sveikesnė.
Kaip pasigaminti burnos skalavimo skystį iš graikinių riešutų kevalų
Spėju, ši kevalų panaudojimo paskirtis – gana netikėta? Tiesa ta, kad iš graikinių riešutų kevalų galima pasigaminti ir burnos skalavimo skystį. Vieną puodelį graikinių riešutų kevalų susmulkinkite iki miltelių, sudėkite į keptuvę, pripilkite 3 puodelius vandens, įdėkite mėtų lapelių, šiek tiek druskos ir virkite. Užvirus mišiniui jį atvėsinkite ir laikykite stiklinėje taroje. Turite puikų burnos higienai tinkamą produktą!
Graikinių riešutų kevalai naminių gyvūnų guoliuose
Dėl savo natūralumo, graikinių riešutų kevalai yra mažiau toksiški nei kai kurios gyvūnų guoliuose ir pataluose esančios medžiagos. Kevalus galima panaudoti kaip užpildą gyvūnėlių patalams. Dėl kevalų turimų savybių tokie patalai nesugers drėgmės, o tai sumažins pelėsių bei bakterijų dauginimąsi. Šiam tikslui kevalų smulkinti nereikia. Beje, dėl tų pačių savybių, šie kevalai naudojami ir minkštų žaislų gamybai ar gyvūnų iškamšoms.
Graikinių riešutų kevalų panaudojimas vandens filtravimui
Vandens filtravimo įrenginiams gaminti dažnai naudojami graikinių riešutų kevalai. Dėl savo savybės natūraliai sugerti aliejų, kevalai yra naudingi bandant pašalinti naftos junginius iš vandens. Tereikia užterštą vandenį praleisti per graikinių riešutų kevalų filtrus ir po filtravimo vanduo gaunamas žymiai švaresnis. Filtruose naudojami malti kevalai, o, prisotinti naftos produktų, jie išplaunami ir procesas kartojamas iš pradžių.
Graikinių riešutų kevalų panaudojimas valymo priemonėms gaminti
Namuose iš šių kevalų galima pasigaminti ir puikią namų valymo priemonę. Tereikia smulkiai sumalti kevalus (prieš tai rekomenduoju juos susmulkinti plaktuku), sumaišyti juos su geriamąja soda ir trupučiu vandens. Štai ir viskas – galite šveisti puodus ar poliruoti reikiamus paviršius. Gauta pasta yra švelnaus abrazyvumo, tačiau puikiai atliekanti savo darbą. Graikinių riešutų kevalai taip efektyviai poliruoja paviršius, kad net juvelyrai juos naudoja brangakmeniams poliruoti.
Įvairiapusis graikinių riešutų kevalų panaudojimas
Dėl plataus panaudojimo spektro graikinių riešutų kevalai naudojami, atrodo, visiškai skirtingose srityse: kosmetikos, statybų, baldų, klijų, dažų, faneros, dervos, gumos pramonei. Graikinių riešutų kevalų miltai įmaišomi į gumą gaminant žiemines padangas ir taip pagerinant protektorių. Siekiant išvengti galimų traumų, prie laiptų, baseinų, rampų naudojamos iš graikinių riešutų kevalų pagamintos neslystančios platformos. Šių kevalų miltai – puikus priedas gumos ir plastiko mišiniams gaminti. Taip pat šie kevalai naudojami siekiant pagerinti perdegtos keramikos poringumą.
Iš tiesų – graikinių riešutų kevalų panaudojimas – beribis. Belieka tik išsirinkti bent vieną jų ir turimus graikinių riešutų kevalus panaudoti naudingai.
Beje, būtinai apsvarstykite galimybę graikinį riešutmedį auginti savo sode, sklype ar kieme.
Šaltiniai:
https://www.britannica.com/plant/walnut-tree-and-nut
https://themotzgroup.com/infill_blog/5-everyday-products-that-are-made-with-walnut-shells/
https://www.urbanveda.com/gb/walnut-shell-powder-benefits/
https://www.news18.com/news/lifestyle/5-benefits-of-walnut-shell-you-didnt-know-about-5193355.html
https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/these-unusual-ways-to-reuse-walnut-peels
https://www.azom.com/article.aspx?ArticleID=10430
http://walnut-kernel.com/news/Three-Ways-to-Use-Discarded-Walnut-Shells.html
https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/mulch/using-nut-hulls-as-mulch.htm
https://gardenlux.decorexpro.com/en/sad-i-ogorod/orehi/skorlupa-gretskogo-oreha-v-ogorode.html
https://www.jardineriaon.com/en/rebutia-sunrise.html
https://www.editorji.com/lifestyle-news/health/know-how-to-make-the-best-utilisation-of-walnut-shells
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.