Žalia, vešli veja – kiekvieno sodybos šeimininko pasididžiavimas ir siekiamybė. Ji suteikia sklypui ramybės, išbaigtumo, tvarkingumo pojūtį. Ant tvarkingos, trumpai nupjautos ir gerai prižiūrimos vejos gera pagulėti, surengti mini iškylą ar tiesiog pasivaikščioti basomis. O kad veja džiugintų, pirmiausiai ją reikia pasėti. Taigi kada sėti veją, kad žaliuotų jau šią vasarą?
Kada sėti veją?
Egzistuoja dvi pagrindinės nuomonės dėl vejos sėjimo. Vieni sodininkai pataria ją sėti rudenį, kiti pavasarį. Taip pat kai kurie teigia, kad sėti galima visą sezoną: nuo kovo pabaigos iki rugsėjo vidurio.
Vis dėlto pavasarį pasėta veja, greičiau sudygsta, greičiau pasimato ploteliai, kurie liko neapsėti ir tai lengviau ištaisoma. Be to, pasėta žolė greitai auga ir jau netrukus galėsime džiaugtis žalia, išpuoselėta veja aplink savo namus.
Taigi palankiausias laikas sėti veją yra kovo pabaiga – balandžio mėnuo.
Kaip paruošti sklypą vejos sėjimui?
Yra keletas svarbių darbų, kuriuos reikia nudirbti prieš sėjant žolę:
- Ten, kur ruošiatės auginti veją, turi būti užtikrintas geras vandens nutekėjimas. Jeigu vanduo užsistovi, gražios vejos nesuformuosite. Tokiu atveju būtina pasirūpinti geru drenažu.
- Užpilama tinkama žemė arba gerai sukasama esama, jeigu bus sėjamas tik vejos papildymas. Vejai sėti reikalingas 10–15 cm storio dirvožemio sluoksnis.
- Labai svarbu, kad būtų suformuotas tinkamas nuolydis nuo namo, takų, įvažiavimo, kad jie būtų apsaugoti nuo drėgmės, į namus nepritekėtų vandens.
- Dirvoje turi nelikti jokių piktžolių. Jas būtina tiek fiziškai išravėti, tiek išpurkšti herbicidais.
- Dirvą rekomenduojama patręšti specialiomis trąšomis maždaug 3 savaitės prieš sėją.
- Iš žemės išrenkami akmenėliai, kelmeliai, šakelės, šukės – bet kokios priemaišos, kurios galėjo atkeliauti kartu su žeme.
- Išlyginamas dirvos paviršius. Tai daroma voluojant žemę voleliu. Prieš sėjant veją, dirvos paviršius turi būt lygut lygutėlis.
Kokia žemė tinkama vešliai vejai augti?
Vejos sėklos auga tik rūgščioje žemėje: pH turi būti 6–7. Jeigu dirvožemis nepakankamai rūgštus, galima jį parūgštinti naudojant sulfalamidiną. Jeigu per rūgštus – į dirvą įmaišoma kalkakmenio.
Vejai augti labiausiai tinka vidutinio sunkumo priesmėlis arba lengvas priemolis. Juodžemis tik atrodo gražiai, tačiau vešlios vejos tokioje žemėje neužauginsime. Vejai tinkamas rudas gruntas. Jeigu tokio trūksta, reikėtų atsivežti ir užpilti numatytą plotą bent 10–15 cm storio gruntu.
Kaip sėti veją?
Kelios dienos prieš sėjant žolę, žemę reikėtų sudrėkinti. O prieš pačią sėją sušiaušti, supurenti grėbliu. Lengviausiai sėklas išberti su specialia sėjamąja. Taip sėklos yra ne tik pasėjamos, bet ir įspaudžiamos į dirvožemį. Be to, tolygiau paskirstomos.
Jeigu sėjamosios neturite arba norite pasėti nedidelį vejos plotelį, tai galima atlikti ir rankomis. Tik čia svarbu atminti, kad sėti reikia tiek statmenai, tiek horizontaliai. Sėklas padalinkite į dvi dalis: vienas berkite statmenai, kitas horizontaliai. Šis metodas užtikrina, kad sėklos pasėjamos tolygiai.
Jeigu abejojate, kad sėklas pasėjote tolygiai, pereikite per dirvą su vėduokliniu grėbliu ir supurenkite žemę. Tuo pačiu sėklas ir lengvai užbersite žeme. Sakoma, kad veja gražiai suauga, kai sėklos „kietai gula, bet minkštai užsikloja“.
Kaip turi atrodyti prižiūrėta veja? Viskas prasideda nuo tinkamos vejos sėklos pasirinkimo…
Kaip toliau prižiūrėti veją?
Na štai, veja jau gražiai, tolygiai pasėta. Sėklytės suguldytos. Ką dar turime atlikti? Dabar veja turi būti apsaugota nuo mindžiojimo, o sėklos nuo paukščių ir išplovimo laistant ar lyjant. Geriausias būdas pasėtoms sėkloms apsaugoti – uždengti jas agroplėvele. Užtiesiame, prispaudžiame ir paliekame dygti.
O kad greičiau sudygtų ir imtų žaliuoti, turime tinkamai laistyti. Pasėta veja laistoma po 5–7 min ryte ir vakare kas 2–3 valandas. O dieną – kas valandą. Taip prižiūrima veja netruks sudygti ir sužaliuoti. O tada žiūrėk, jau laikas ir pjauti.
Kai žolė paauga iki 2,5–5 cm aukščio, laistymą reikia suretinti. Tačiau stebėkime, kad ji neišdžiūtų. Sausomis, karštomis dienomis liekime gausiau ir dažniau. O lietingomis už mus tuo pasirūpins lietus.
Kaip dažnai reikia pjauti veją, priklauso nuo mūsų poreikių bei vejos rūšies. Universali veja pjaunama, kai pasiekia 4–6 cm aukštį, žydinčios vejos pjaunamos tik užaugusios iki 5–7 cm aukščio.
Vejos robotas – kaip investuoti į dėmesio vertą pagalbininką?
Toliau veja tręšiama maždaug tris kartus per metus: balandžio, liepos ir rugsėjo–spalio mėnesiais. Jeigu pastebėsite, augančias samanas, joms naudokite specialias samanoms naikinti skirtas trąšas.
Kurmiai, skruzdėlės, samanos ir kiti vejos gadintojai. Kaip spręsti vejos problemas?
Šaltiniai:
- https://www.pennington.com/all-products/grass-seed/resources/the-best-time-to-plant-grass-seed
- https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-long-does-grass-seed-take-to-grow/
- https://www.rhs.org.uk/lawns/lawns-from-seed
- https://www.yates.com.au/lawn-hub/how-to-grow-grass-from-seed/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.