Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Aviečių sodinimas – nuo saldžių norų iki realybės

Aviečių sodinimas – nuo saldžių norų iki realybės
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Aviečių sodinimas gali tapti tikra meditacija, dovanojanti vienybės su gamta jausmą, jei tik žinosite praktinius patarimus, kada ir kaip jas sodinti. Šios skanios ir maistingos uogos yra vertinamos ne tik dėl savo skonio, bet ir dėl sveikatai teikiamos naudos. Avietės yra puikus antioksidantų, vitaminų, ypač C vitamino, ir skaidulų šaltinis. Tad leiskite savo skaniems norams išsipildyti! 

Aviečių sodinimas

Pavasarinis aviečių sodinimas Lietuvoje 

Lietuvoje pavasarį prasideda aktyvūs augalų sodinimo darbai – sodiname ir avietes. Tam, kad sodinimas būtų sėkmingas, svarbu atsižvelgti į pagrindines meteorologines sąlygas. 

  • Temperatūra. Aviečių sodinimui tinkama temperatūra turi būti teigiama, dieną svyruojanti tarp +10 °C ir +15 °C.  Sodinti reikia po paskutinių pavasario šalnų, kad jos nepažeistų jaunų augalų.
  • Dirvožemis turi būti pakankamai šiltas aviečių šaknų augimui. Tai reiškia, kad dirvožemio temperatūra turi būti ne žemesnė nei  +10 °C gylyje, kuriame bus sodinamos aviečių šaknys. Specializuotose parduotuvėse galite įsigyti dirvožemio temperatūros matuoklį – jis tikrai pravers ne vieną kartą. 
  • Atkreipkite dėmesį, kad dirvožemis turi būti pakankamai išdžiūvęs po žiemos, kad galėtumėte jį įdirbti, bet ne per sausas. Per didelis drėgmė gali sukelti šaknų puvimą, o per mažas – apsunkinti augalų įsišaknijimą.
  • Nesodinkite aviečių labai vėjuotomis ar lietingomis dienomis. Nepalankios oro sąlygos gali trukdyti sodinimui ir neigiamai paveikti jaunų augalų adaptaciją.

Taigi, pagrindinis patarimas: prieš sodindami avietes, sekite ilgalaikes orų prognozes, kad pasirinktumėte sodinimui tinkamiausią laiką. Lietuvoje avietes dažniausiai sodiname balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje. 

Jei šį pavasarį nesuspėsite, avietes galima sodinti ir rudenį.

Aviečių sodinimas

Geriausios vietos avietėms parinkimas

Pirmiausia pasirinkite aviečių sodinimui tinkamą vietą. Avietėms reikia daug saulės (mažiausiai 6 valandų tiesioginės saulės šviesos per dieną) ir gerai drenuojamos dirvos. Geriausia rinktis pietinę ar pietrytinę sodo dalį. Jei turite daugiau žemės, galite pasodinti kelis avietynus. Pavyzdžiui, aš savo sodyboje jų turiu du: priklausomai nuo gamtos kaprizų, vienais metais geriau dera vienas, kitais – kitas. 

Nesodinkite aviečių tose vietose, kur auginote bulves, pomidorus ar baklažanus, nes šie augalai gali perduoti avietėms kenksmingas ligas. 

Dirvožemis taip pat yra svarbus faktorius. Avietės mėgsta šiek tiek rūgštų (pH 5,5-6,5), derlingą, humuso turtingą dirvožemį. Prieš sodinant, dirvožemį rekomenduojama praturtinti kompostu arba supuvusiu mėšlu. Patręštoje dirvoje pasodinti augalai sparčiau vystysis ir augs. 

Aviečių sodinimas

Aviečių sodinimas: atstumai

Avietes sodiname į kvadratines, maždaug 40 cm pločio ir 40 cm gylio duobutes. Į jas įpilame komposto, sumaišyto su derlingu viršutiniu žemės sluoksniu: mišinys turi užimti tris ketvirtadalius duobės. Gausiai palaistome.

Atstumas tarp aviečių sodinukų turėtų būti apie 50-70 cm, o tarp eilučių – apie 1,5-2 metrai. Tai suteiks augalams pakankamai vietos augti ir „kvėpuoti“, tai yra svarbu norint išvengti grybelinių ligų.

Jei dirva sausa pasodintus aviečių sodinukus reikia laistyti po 10 dienų ir gerai supurenti žemės  paviršių. 

Aviečių sodinimas

Remontantinių aviečių sodinimas 

Remontantinės avietės yra ypatinga aviečių grupė, kuri gali duoti derlių kelis kartus per metus, paprastai vasarą ir rudenį. Vienmetės avietės dera tik ant praėjusių metų ūglių, o remontantinės avietės dera ant praėjusių metų ūglių ankstyvą vasarą ir ant šių metų ūglių vėlai vasarą ar rudenį.

Remontantinių ir vienmečių aviečių sodinimo principai – vietos parinkimas, dirvos paruošimas, pH lygis, saulėtosios valandos, sodinimo atstumas – yra panašūs. Skiriasi tik genėjimas po pasodinimo. 

Pasodinus vienmetes avietes rekomenduojame nugenėti sodinukų viršūnes – paliekant apie 20-30 cm aukštį nuo žemės – ir taip skatinti šakų augimą.

Remontantinės avietės pradės derėti jau pirmąjį rudenį po pasodinimo, todėl palikite ūglius ilgesnius – taip paankstinsite derlių. 

Drąsiai kurkite savo uogų rojų – aviečių sodinimas yra pirmasis žingsnis link nuostabių vasaros akimirkų, pilnų saldaus pasididžiavimo savo derliumi.

Aviečių sodinimas

Kada turi būti atliekamas pavasarinis aviečių genėjimas ir kaip teisingai tai atlikti?

Šalriniai:
https://www.almanac.com/plant/raspberries
https://oldworldgardenfarms.com/2021/03/14/grow-raspberries/
https://morningchores.com/growing-raspberries/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Justina Andriuškevičiūtė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *