Skip to content

Kaip sėkmingai užauginti rūgštynes? Gardus rezultatas – rūgštynių sriuba

Kaip sėkmingai užauginti rūgštynes?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Mmmm… Rūgštynių sriuba… Ar jaučiate tą švelnų, rūgštų skonį burnoje, kai pagalvojate apie rūgštynes? Jei ne, jums skubiai reikia jį prisiminti – šiandieną! Rūgštynės (Rumex) – ne tik tradicinis, bet ir daugelyje šalių mėgstamas augalas, kuris, atrodo, turi magišką gebėjimą sugrąžinti mums pavasario jausmą net šaltą žiemos dieną. Tačiau kodėl šis žalias, rūgštus augalėlis yra vertas dėmesio ir ką gi su juo galima nuveikti virtuvėje?

Rūgštynių išvaizda ir rūšys

Rūgštynės natūraliai auga gamtoje, todėl tikriausiai daugelis mūsų praeina jas net nepastebėję arba nuskriaudžia šią žolelę, pjaudami pievas. Bet žinote ką? Jų tikrai nereikia nupjauti! Rūgštynės būna tiek daugiametės, tiek vienmetės. Kokio amžiaus jos bebūtų, jų šaknys yra kaip po sporto salės – stambios ir mėsingos. Ir nors šios žolės stiebas gali atrodyti niekuo neišsiskiriantis, tačiau kartais jis nusprendžia gulėti (galbūt po sunkios dienos?) arba stovėti kaip karininkas. Jei manote, kad rūgštynės yra tik žolė, klystate. Kai kurios rūšys yra puikūs prieskoniai, o kai kurios netgi gali būti naudojamos kaip natūralus vaistas.

Lietuvoje auga 10 rūgštynių rūšių: valgomoji rūgštynė, skėstažiedė rūgštynė, rauktalapė rūgštynė, bukalapė rūgštynė, smulkioji rūgštynė – labai dažnos, vandeninė rūgštynė, gudinė rūgštynė, šlaitinė rūgštynė (Rumex maritimus) – dažnai pasitaikanti. Taip pat ir tankiažiedė rūgštynė, kuri yra invazinė.

Rūgštynių rūšys

Rūgštynės pasaulio virtuvėse

Daugelyje pasaulio šalių žmonės mėgsta rūgštynes. Afrikiečiai, rumunai, rusai ir turkai turi tradicinių patiekalų, kuriuose naudojama ši žolelė. Samiai, vietiniai arkties gyventojai, dėdavo jas į šiaurės elnių pieną kaip kvapiąją medžiagą ir konservantą. Kai kuriose Belgijos dalyse jos patiekiamas su bulvių koše. Graikijos kaimuose rūgštynes valgo su špinatais, porais ir gaminant spanakopitą (tradicinį graikų patiekalą iš špinatų ir fetos sūrio, kepto tešloje). Prancūzai jas naudoja sriubose, padažuose, tyrėse. Šios maistingos žolelės universalumas traukia sodininkų dėmesį ir žavi savo skoniu sriubose ir troškiniuose.

Rūgštynių sėjimas ir auginimas

Rūgštynės yra puikus pasirinkimas tiek patyrusiems sodininkams, tiek tiems, kurie tik pradeda savo sodinimo kelionę. Geriausias laikotarpis rūgštynių sėjai yra pavasaris. Temperatūra turėtų būti stabiliai šilta ir be šalčio grėsmės.

Pasiruošimas. Pasirinkite saulėtą ar pusiau pavėsyje esančią vietą savo darže. Rūgštynės mėgsta derlingą ir drėgmę išlaikančią dirvą, tad įsitikinkite, kad jūsų dirvožemis būtent toks.

Sėjimas. Berkite sėklas vienodais atstumais vieną nuo kitos plonu sluoksniu. Gerai laistykite, kad dirva būtų drėgna, bet ne per šlapia. Laikykite dirvą nuolat drėgną kol sėklos sudygs. Sėklos pradės dygti per 2-6 savaites, priklausomai nuo sąlygų.

Persodinimas. Kai sodinukai bus pakankamai stiprūs ir pasieks bent 10 cm aukštį, juos galima persodinti į nuolatinę auginimo vietą darže arba į didesnius vazonus.

Priežiūra. Rūgštynės yra nepretenzingi augalai. Svarbiausia užtikrinti, kad jos negautų per daug drėgmės ir kad dirvožemis būtų gerai drenuojamas. Jei auginate rūgštynes vazonuose, įsitikinkite, kad vanduo nesikaupia vazono dugne.

Rūgštynių auginimas

Rūgštynių derliaus nuėmimas

Dabar, kai užauginote rūgštynes, metas jas valgyti! Rūgštynes geriausia valgyti, kol jų lapai yra jauni, švelnūs ir aromatingi. Lapus galite pradėti skinti jau po 35 dienų nuo pasodinimo.

Švariomis sodo žirklėmis arba paprastomis žirklėmis nukirpkite lapus palei žemę. Pradėkite nuo išorinių lapų, nes jie yra seniausi. Nupjautos rūgštynės vėl atželia, todėl jų derlių galėsite skinti vėl ir vėl!

Rūgštynių laikymas

Surinktus rūgštynių lapus laikykite plastikiniame maišelyje šaldytuve su popieriniu rankšluosčiu, kuris sugers drėgmės perteklių. Lapai bus švieži iki savaitės. Neplaukite rūgštynių kol nežadate jų naudoti, kad maišelyje nebūtų drėgmės pertekliaus.

Norėdami rūgštynes išlaikyti ilgiau, nuplaukite jas ir leiskite visiškai išdžiūti. Tada supjaustykite ir laikykite šaldymo maišelyje. Šaldiklyje jos gali išbūti kelis mėnesius.

Kitas ilgalaikis sprendimas – rūgšynių konservavimas žiemai. Jos gali būti konservuojamos naudojant įvairius receptus ir vėliau panaudojamos kaip garnyras ar konservuotų rūgštynių sriubai gaminti.

Rūgštynėių laikymas

Kur panaudoti rūgštynes?

Rūgštynės yra ne tik gražios, bet ir itin naudingos. Jos tinka sriuboms, salotoms arba kaip prieskoniai įvairiuose patiekaluose. Skanus rūgštynių sriubos variantas yra prancūziškasis “soupe à l’oseille”. Lietuvoje rūgštynių sriuba taip pat labai populiarus patiekalas, ypač pavasarį. Šviežios rūgštynės puikiai tinka įvairioms salotoms – jos suteikia patiekalui švelnų rūgštų skonį. Kai kurios rūgštynių rūšys turi gydomųjų savybių ir gali būti naudojamos tradicinėje medicinoje. Rūgštynės taip pat gali būti naudojamos gaminant įvairius gėrimus, įskaitant ir arbatas.

Kaimiška šviežių rūgštynių sriuba

Porcijos: 4

Ingredientai:

  • 1 mėsos sultinio kubelis,
  • 1,5 l vandens,
  • 3 vidutinės bulvės,
  • 1 pundelis šviežių rūgštynių,
  • 2 kiaušiniai,
  • druska, pagal skonį,
  • juodieji pipirai, pagal skonį,
  • grietinė, pagardinimui.
Rūgštynių sriuba

Kaip pasigaminti:

  • Nuskuskite bulves ir supjaustykite jas kubeliais.
  • Užvirkite vandenį su sultinio kubeliu, sumeskite bulves leiskite pavirti apie 15 min.
  • Susmulkinkite rūgštynes ir sudėkite į puodą. Virkite, kol jos taps minkštos. Paskui pagardinkite druska ir pipirais.
  • Kiaušinius išplakite atskirame inde, tada supilkite į užvirintą sriubą.
  • Pilant sriubą į lėkštutes, jei norite, įsidėkite šiek tiek grietinės. Norintys gali papildomai įsidėti dar ir kietai virtų kiaušinių.

Mėgaukitės šiltu ir gardžiu patiekalu!

Pabaigai

Jeigu neturite šviežių rūgštynių, tuomet rekomenduojame pasigaminti konservuotų rūgštynių sriubą.

Rūgštynės neabejotinai privalo atsidurti mūsų soduose ir virtuvėse. Jos praturtina maistą sultingumu, sodrumu ir, žinoma, švelniu rūgštumu, kuris puikiai atgaivina ir suteikia patiekalui charakterio. Tad ar tai būtų šviežios salotos, tradicinė kaimiška šviežių rūgštynių sriuba ar eksperimentinis kokteilis, rūgštynės visuomet suteiks šarmo. O pabaigai, rūgštynės nėra tik žolelė ant mūsų stalo, tai – dalis kultūros, prisiminimų ir dar daugybė istorijų. Įtraukite rūgštynes į savo sodininkystės nuotykius, ir leiskite jai papasakoti savo istoriją kiekviename jūsų patiekalo indelyje!

Šaltiniai:
https://harvesttotable.com/how_to_grow_sorrel/#About_sorrel
https://s3.wp.wsu.edu/uploads/sites/2073/2014/03/081012.pdf
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/sorrel-grow-guide/
https://www.masterclass.com/articles/how-to-grow-and-care-for-sorrel-in-your-garden
https://www.yates.com.au/how-to-grow/sorrel/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex