Skip to content

Juodųjų serbentų ligos ir kenkėjai – kaip apsaugoti ir gelbėti

Juodųjų serbentų ligos ir kenkėjai – kaip apsaugoti ir gelbėti
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Juodųjų serbentų ligos ir kenkėjai gali ne tik sumažinti uogų derlių, bet ir sunaikinti visus krūmus. Nors serbentai, palyginus, yra gana tvirti augalai, jų sveikata gali būti pažeista dėl nepalankių auginimo sąlygų ar priežiūros stokos. Šiame tekste nagrinėsime dažniausiai pasitaikančias juodųjų serbentų ligas bei kenkėjus, aptarsime, kaip atpažinti pirmuosius jų požymius ir kokių veiksmų imtis siekiant apsaugoti savo sodą. Leiskite jums padėti pasirūpinti savo augalais ir išsaugoti jų derlių sveiką ir gausų.

Juodųjų serbentų ligos

Dažniausiai pasitaikančios juodųjų serbentų ligos yra miltligė, juodųjų serbentų rūdys, fomozė ir šaknų puvinys.

Juodųjų serbentų ligos: miltligė
Miltligė
  • Miltligę atpažinsite iš baltos, į miltelius panašios dangos ant lapų ir ūglių. Lapai gali deformuotis ir kristi. Pašalinkite ir sunaikinkite užkrėstas augalo dalis. Naudokite specialius fungicidus. Jei pastebite tik pirmuosius miltligės požymius, galite naudoti ekologiškas priemones.
    Rekomenduojame valgomosios sodos tirpalą: 3 l vandens sumaišykite su 1 v. š. sodos ir ½ a. š. skysto muilo. Tokiu tirpalu gausiai nupurkškite juoduosius serbentus. Sodos tirpalas veikia ir kaip prevencinė priemonė.
    Nors mokslinių tyrimų nėra, tačiau sodininkai pastebi, kad nuo miltligės gelbėja – pienas. 1 dalį pieno sumaišykite su 2-3 dalimis vandens ir tokiu tirpalu nupurkškite miltlige sergančius augalus. Be to, piene esančios medžiagos stiprina augalo imuninę sistemą ir bendrą atsparumą ligoms.
  • Juodųjų serbentų rūdys – tai apelsinų spalvos dėmės ant lapų apačios, kurios gali sukelti ankstyvą lapų kritimą. Pašalinkite ir sunaikinkite pažeistus lapus. Venkite augalų sodinimo šalia pušų, kurios gali būti šios ligos pernešėjais. Naudokite fungicidus pagal poreikį.
  • Fomozė pažeidžia ūglius ir šakas, sukelia juodų, įtrūkusių dėmių atsiradimą. Jei nebus gydoma laiku, augalas gali žūti. 
  • Jei drenažas blogas, o augalas laistomas itin gausiai, gali formuotis šaknų puvinys. Jis stabdo augimą, lapai pradeda vysti. Pašalinkite ir sunaikinkite pažeistus augalus. 
Juodųjų serbentų ligos: juodųjų serbentų rūdys
Juodųjų serbentų rūdys

Juodųjų serbentų kenkėjai

Dažniausi juodųjų serbentų kenkėjai yra serbentinė erkutė, serbentinis stiklasparnis ir serbentinis amaras.

  • Serbentinė erkutė. Erkutės maitinasi pumpurais ir smarkiai juos pažeidžia. Gali pažeisti iki 50-80 % serbentų pumpurų. Tokie pumpurai pastambėja ir išpampsta. Stipriai pažeisti pumpurai žūsta ir neišsprogsta. Norint apsisaugoti nuo šių kenkėjų, patariame tarp serbentų krūmų pasodinti svogūnų arba česnakų ir jų rudenį neiškasti. Kai serbentai pradeda žydėti, rekomenduojama krūmus apipurkšti šviežiai paruošta česnakų suspensija. Štai kaip ją paruošti: 50-100 g česnakų skiltelių sutrinkite moliniame inde ir sumaišykite su 10 l vandens. Antrą kartą purškite praėjus 5-6 dienoms po pirmojo purškimo.
  • Serbentinio stiklasparnio vikšrai įsigraužia į serbentų šakutes ir minta jų šerdimi, lįsdami vis žemyn iki šakutės pagrindo. Pažeistos šakutės vysta ir nudžiūsta. Tad saugokite serbentų žievę nuo mechaninių pažeidimų. Pavasarį išpjaustykite ir sudeginkite pažeistas šakas (pjaunama prie pat žemės, nepaliekant kelmų). Galite pabandyti po žydėjimo 3-4 kartus augalus purkšti tabako nuoviru.
  • Serbentinis amaras atsiranda pavasarį, kai sprogsta pumpurai: išsirita lervos, kurios maitinasi jaunų lapų sultimis. Gegužės viduryje suaugusios amarų patelės veda gyvas lervas. Amarai gyvena kolonijomis ant serbentų lapų apatinės pusės ir čiulpia jų sultis. Viršutinėje lapų pusėje atsiranda stambios gelsvai žalsvos pūslės, kurios vėliau parausta. Sergantys krūmai mažiau dera, dažniau apsikrečia virusinėmis ligomis. Siekiant išvengti šių kenkėjų, rekomenduojama naudoti profilaktines augalų priežiūros priemones. Taip pat svarbu nuskinti ir sudeginti amarų pažeistus lapus.
Juodųjų serbentų kenkėjai: amarai
Amarai

Kaip saugoti juodųjų serbentų krūmus?

  • Norėdami išvengti juodųjų serbentų ligų ir kenkėjų, reguliariai tikrinkite krūmus. Pažeistas augalo dalis ar lapus nedelsiant surinkite ir sudeginkite. 
  • Nors cheminiai pesticidai gali būti veiksmingi, juos reikėtų naudoti tik tada, kai kitos priemonės nepadeda. Svarbu laikytis gamintojo instrukcijų, kad būtų išvengta nepageidaujamo poveikio augalams ir aplinkai.
  • Taip pat svarbu pasirinkti atsparias ligoms veisles ir tinkamai prižiūrėti: reguliariai laistyti, tręšti, genėti. 
Kaip saugoti juodųjų serbentų krūmus?

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/fomoze
https://plantvillage.psu.edu/topics/currants/infos
https://gardenfocused.co.uk/fruitarticles/blackcurrants/blackcurrant-pest.php

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Justina Andriuškevičiūtė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *