Ryškiai geltona spalva išsiskiriantys, gurmanų liaupsinami ir vasaros įsigalėjimą skelbiantys cukinijų žiedai jau greit puikuosis visuose daržuose ir ūkininkų turgeliuose. Itin populiarūs italų virtuvėje, cukinijų žiedai vis dažniau atranda savo vietą ir lietuviškoje virtuvėje. Šiame straipsnyje pasidalinsime ne tik gardžiais cukinijų žiedų receptais, bet ir patarimais, kaip tinkamai paruošti žiedus maistui, jų užšaldymo gudrybėmis bei skaniausiomis cukinijų žiedų kombinacijomis su įvairiais pagardais.
Ar cukinijų žiedai turi skonį?
Cukinijų žiedus sudaro ryškūs geltoni ir oranžiniai žiedlapiai ir nors galima pamanyti, kad žiedlapių spalva įtakoja skonį, taip nėra. Cukinijų žiedų skonis yra itin švelnus, šiek tiek saldus, savo poskoniu primenantis cukiniją. Jų žiedlapiai minkštos, švelnios tekstūros.
Cukinijų žiedai yra dviejų tipų: moteriški ir vyriški. Vyriški žiedai dažniausiai naudojami maistui, nes jų paprastai būna daugiausia. Šie žiedai auga ant ilgų, plonų stiebų ir neduoda vaisių. Moteriški žiedai būna arčiau augalo ir turi nedidelį iškilimą prie pagrindo, kuris yra besivystantis vaisius.
Į ką atsižvelgti, renkant cukinijų žiedus maistui?
Geriausia cukinijų žiedus skinti ryte, kai jie yra šviežiausi. Ieškokite visiškai atsivėrusių žiedų su ryškiais žiedlapiais ir sveiku, žaliu stiebu. Venkite žiedų su rudomis dėmėmis ar sudžiūvusiais žiedlapiais, nes tai rodo, kad cukinijų žiedai jau nebeturi geriausio skonio, todėl nebus tokie skanūs.
Galite skinti tiek vyriškus, tiek moteriškus žiedus, tačiau vertėtų atsižvelgti į tai, kad nuskynus per daug moteriškų žiedų, sumažės būsimas jų derlius.
Norėdami nuskinti cukinijos žiedą, suimkite stiebą po žiedu ir švelniai jį nusukite. Būtinai palikite dalį stiebelio, nes tai padės išlaikyti šviežumą.
Patarimai, padėsiantys tinkamai paruošti cukinijų žiedus maistui
- Nuskynę cukinijų žiedus, pirmiausia turite nuo jų nuimti taurelę, piestelę (iš moteriško žiedo) arba kuokelį (iš vyriško žiedo).
- Norėdami tai padaryti, atsargiai ir negiliai su peiliu, įpjaukite aplink žiedo pagrindą ir ištraukite. Arba suspauskite pagrindą ir švelniai sukite, kol jis atsiskirs nuo žiedlapių.
- Pasiruoškite didelį dubenį, pripildytą vėsaus vandens. Atsargiai panardinkite žiedus, sukdami juos, kad pašalintumėte nešvarumus ar dulkes. Taip pat apžiūrėkite, ar tarp žiedlapių nėra pasislėpusių vabalų.
- Kai žiedai bus švarūs, ištraukite juos iš vandens ir trumpam pakiškite po vėsiu, tekančiu vandeniu, kad pašalintumėte visus likusius nešvarumus. Su švelniais žiedais elkitės atsargiai, kad šie nesuplyštų.
- Nuplautus cukinijų žiedus sudėkite ant popierinių rankšluosčių ir švelniai nusausinkite kitu popieriniu rankšluosčiu.
Kaip išlaikyti cukinijų žiedus šviežius ilgesnį laiką?
Nuskynę ir išvalę cukinijų žiedus, jų šviežumu norite mėgautis ilgesnį laiką? Pateiksime keletą gudrybių, kaip tai padaryti. Norėdami ilgiau išlaikyti cukinijų žiedus šviežius šaldytuve:
- Pasiruoškite orui laidų indą ir išklokite jį popieriniais rankšluosčiais. Jie padės sugerti drėgmės perteklių ir neleis žiedams nuvysti. Taip pat galite naudoti ir plastikinį maišelį, tačiau palikite jį pravirą.
- Tam, kad išvengtumėte žiedų suspaudimo ar sudžiūvimo, tinkamai išdėliokite juos ant popierinių rankšluosčių, geriausia – vienu sluoksniu, paliekant tarpelius tarp jų. Ant viršaus uždėkite papildomą popierinių rankšluosčių sluoksnį. Šis apsauginis sluoksnis padės išsaugoti cukinijų žiedų tekstūrą ir šviežumą.
- Pasirinkite ne tik tinkamą vietą, bet ir optimalią temperatūrą. Įdėkite indą ar lėkštę su žiedais į šaldytuvą, geriausia – į vietą, kurioje mažai drėgmės ir pastovi temperatūra bus apie 4 laipsnius šilumos.
- Optimalus cukinijų žiedų galiojimo laikas šaldytuve – 2–3 dienos. Norėdami visapusiškai pasimėgauti jų skoniu ir tekstūra, žiedus sunaudokite kuo greičiau.
Cukinijų žiedų laikymas šaldiklyje
Cukinijų žiedus galite ir užšaldyti. Keletas patarimų, kaip reiktų tą padaryti:
- Norėdami užšaldyti cukinijų žiedus, kiekvieną žiedą švelniai apvyniokite popieriniu rankšluosčiu ir įdėkite į šaldikliui tinkamą indą ar maišelį su užtrauktuku.
- Sluoksniavimo technika: jei žiedus į šaldiklį dėsite keliais sluoksniais, tarp kiekvieno sluoksnio įdėkite gabalėlį kepimo ar vaškinio popieriaus.
- Prieš dėdami indelį ar maišelį su žiedais į šaldiklį, nepamirškite iš jo pašalinti oro.
- Šaldytus cukinijų žiedus sunaudokite per 4–6 mėnesius. Galite ant šaldymo indelio/maišelio užrašyti datą, kad būtų lengviau orientuotis.
- Norėdami atšildyti cukinijų žiedus, ištraukę iš šaldiklio, leiskite jiems palaipsniui atšilti šaldytuve.
Kokios yra skaniausios cukinijų žiedų įdarų kombinacijos?
Cukinijų žiedai puikūs tuo, kad variacijų su jais yra begalė, tad net ir pats išrankiausias žmogus ras mėgstamą įdarą. Jei esate virtuvės naujokas ir nežinote nuo ko pradėti, dalinamės populiariausiomis įdarų idėjomis:
- Rikotos sūris: kokybiškas rikotos sūrio ir cukinijų žiedų duetas – virtuvės klasika, tačiau galite jį pakeisti tarkuotu parmezanu, šviežiu ožkos sūriu ar mocarela ar bet kuriuo kitu jūsų pamėgtu sūriu.
- Česnakas: jis žiedams suteiks pikantiško skonio.
- Šviežios žolelės: bazilikas ir mėta tiks, jei esate klasikinio skonio mėgėjas, bet juos galite pakeisti šviežiais krapais ar laiškiniais česnakais.
- Citrinų sultys: jos puikiai tiks prie keptų cukinijų žiedų, subalansuos skonį.
- Kiaušinis: vienas kiaušinis suriša visus ingredientus kartu.
Itališka klasika: kepti įdaryti cukinijų žiedai su rikota
Įdaryti cukinijų žiedai su šalavijais, rikotos ir parmezano mišinio įdaru – tai klasikinis receptas, atskleidžiantis geriausias cukinijų žiedų savybes bei neužimantis daug laiko.
Įdarui prireiks:
- 10 cukinijų žiedų
- ¾ puodelio rikotos sūrio
- 3 v.š. tarkuoto parmezano sūrio
- 1 didelio kiaušinio trynio
- 2 v.š. smulkiai supjaustytų šalavijų
- 1 vidutinio dydžio citrinos žievelės
- ½ a.š. druskos
- ¼ a.š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
Tešlai prireiks:
- ¾ puodelio universalių miltų
- ¾ a.š. druskos
- 300 ml mineralinio vandens
- aliejaus kepimui
Gaminimo eiga:
- Pasiruoškite rikotos įdarą: ¾ puodelio rikotos sudėkite į nedidelį dubenį su 3 v.š. tarkuoto parmezano, 1 kiaušinio tryniu, 2 v.š. kapotų šalavijų, 1 a.š. šviežios citrinos žievelės, ½ a.š. druskos ir ¼ a.š. juodųjų pipirų, tuomet viską išmaišykite. Perkelkite įdarą į vidutinio dydžio užspaudžiamą maišelį, masę įspausdami į kampą. Atidėkite į šalį, kol prireiks.
- Įdarykite cukinijų žiedus: nupjaukite užspaudžiamo maišelio kampo galą ir atsargiai įkiškite į cukinijos žiedą. Kiekvieną jų įdarykite maždaug 1–2 valgomaisiais šaukštais įdaro, priklausomai nuo dydžio. Jų nereiktų perpildyti. Nieko baisaus, jei lapeliai truputį suplyš, tiesiog švelniai prispauskite juos aplink įdarą. Įdarytus cukinijų žiedus įdėkite į šaldytuvą bent valandai, kad sustingtų.
- Į gilią keptuvę supilkite aliejų, maždaug 3 cm. Jį įkaitinkite ant vidutinės ugnies. Temperatūra turėtų būtų 190–205 °C laipsnių karščio.
- Pasiruoškite tešlą cukinijų žiedams: dubenyje sumaišykite ¾ puodelio miltų ir ¾ šaukštelio druskos. Ant viršaus supilkite 300 ml mineralinio vandens, tada plakite, kol neliks gumuliukų. Pamerkite įdarytus cukinijų žiedus į tešlą, pasukite, kad visiškai apsemtų, tada leiskite pertekliui nubėgti. Iš karto dėkite į karštą aliejų. Geriausia iš pradžių išbandyti vieną, kad pamatytumėte, ar aliejus tinkamai įkaitintas.
- Kiekvieną pusę kepkite po 1–2 min., prireikus apverskite žnyplėmis. Kai jie įgaus auksinę spalvą, perkelkite ant popieriniu rankšluosčiu išklotos lėkštės. Ištrauktus iš aliejaus cukinijų žiedus galite pabarstyti žiupsneliu rupios druskos ir, jei naudojate, citrinos žievele. Viską pakartokite su likusiais žiedais. Šiek tiek atvėsinkite ir patiekite!
Tešloje kepti cukinijų žiedai – norėsis dar ir dar!
Traškūs, sūrūs, patiekti prie jūsų mėgstamo aperityvo, o skaniausi – karšti, tešloje kepti cukinijų žiedai puikiai tiks ir kaip užkandis, ir kaip salotų sudedamoji dalis.
Jums prireiks:
- 24 cukinijų žiedų
- 1¼ puodelio miltų
- 1 a.š. druskos
- 350 ml atšaldyto šviesaus alaus arba mineralinio vandens
- aliejaus kepimui
- rupios druskos arba druskos dribsnių
Gaminimo eiga:
- Į gilią keptuvę supilkite aliejų, maždaug 5 cm. Kaitinkite, kol jo temperatūra pasieks 350 °C laipsnių.
- Vidutiniame dubenyje išmaišykite 1¼ puodelio miltų ir 1 a.š. šaukštelį druskos. Supilkite 350 ml atšaldyto šviesaus alaus arba mineralinio vandens ir plakite, kol tešla taps beveik vientisa (šiek tiek gumuliukų gali būti; nepermaišykite).
- Cukinijų žiedus su pašalintais stiebeliais apvoliokite tešloje, tada atsargiai nuleiskite į aliejų. Kepkite vis apversdami, kol žiedai taps auksinės spalvos, apie 2 minutes. Tuomet perkelkite į lėkštę ant popierinių rankšluosčių. Apibarstykite rupia druska (arba druskos dribsniais).
Skanaus!