Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kada sodinti smidrus 2025 metais? Išsamus vadovas ir patarimai pradedantiesiems

Kada sodinti smidrus? Išsamus vadovas ir patarimai pradedantiesiems
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Smidrai (Asparagus officinalis) – tai aristokratiški daržovių pasaulio atstovai, kurie ne tik išsiskiria subtiliu skoniu, bet ir ypatingomis auginimo sąlygomis. Šių vertingų daržovių populiarumas Lietuvoje nuolat auga, todėl vis daugiau sodininkų domisi, kada sodinti smidrus ir kaip juos tinkamai prižiūrėti. Šiame straipsnyje aptarsime tinkamiausią smidrų sodinimo laiką, optimalias sąlygas ir pateiksime naudingų patarimų sėkmingam šių ypatingų daržovių auginimui.

Kada sodinti smidrus: tinkamiausias laikas Lietuvos klimato sąlygomis

Kada sodinti smidrus – vienas svarbiausių klausimų, lemiančių būsimą derlių. Lietuvoje smidrus geriausiai sodinti ankstyvą pavasarį, kai dirvožemis jau yra pakankamai įšilęs, bet dar išlaikęs žiemos drėgmę. Optimaliausias laikas – balandis–gegužė, kai dirvos temperatūra pasiekia 10–12 °C, o šalnų pavojus jau būna praėjęs.

Alternatyvus laikas, kada sodinti smidrus – ankstyvas ruduo, rugsėjo pabaigoje arba spalio pradžioje, bent 6 savaites iki pirmųjų šalnų. Tačiau pavasarinis sodinimas dažniausiai duoda geresnius rezultatus, nes augalai turi visą vasarą įsitvirtinti ir sukaupti energijos prieš pirmąją žiemą.

Svarbu žinoti, kad smidrai yra daugiamečiai augalai, kurie vienoje vietoje gali augti 15–20 metų, todėl tinkamas sodinimo laikas yra esminis faktorius, lemiantis ilgalaikę sėkmę.

Palankios dienos smidrų sodinimui, remiantis Mėnulio kalendoriumi 2025 m. bus gegužės 1, 2, 6, 9, 10, 16, 17, 29, 30 bei rugsėjo 8, 9, 13, 14, 17–20 ir spalio 10, 11, 14–18 dienos.

Kada sodinti smidrus tinkamiausias laikas Lietuvos klimato sąlygomis
Smidrų sodinimas daigais

Sodinukų paruošimas ir dirvožemio reikalavimai

Kada sodinti smidrus, daug priklauso ir nuo turimų sodinukų tipo. Smidrus galima auginti iš sėklų arba sodinant jau paaugusius šakniavaisius. Sodinant iš daigų, derliaus galima tikėtis jau po 2–3 metų, o auginant iš sėklų – tik po 4–5 metų. Smidrų auginimas iš sėklų nerekomenduojamas pradedantiesiems, nes tai ilgesnis ir sunkesnis procesas. Be to, sėklos sunkiai dygsta.

Smidrai mėgsta lengvą, pralaidų dirvožemį su neutraliu arba lengvai šarminiu pH (6,5–7,5). Prieš sodinant, dirvą rekomenduojama praturtinti kompostu ar perpuvusiu mėšlu. Svarbu, kad dirvožemis būtų giliai įdirbtas ir išpurentas, nes smidrai formuoja gilią šaknų sistemą.

Smidrų sodinimui reikia pasirinkti saulėtą vietą darže. Nors jie toleruoja dalinį pavėsį, geriausiai auga ir duoda derlių saulėtose vietose, kur gauna bent 8 valandas tiesioginės saulės šviesos per dieną.

Smidrų sodinimas

Norint teisingai pasodinti smidrus, reikia iškasti 20–30 cm gylio ir 30 cm pločio vagą. Jei planuojama sodinti kelias eiles, tarp jų reikėtų palikti 1,5 metro tarpus, nes suaugę smidrai užima nemažai vietos.

Kai smidrai sodinami iš daigų, jų šaknis reikia paskleisti vagos dugne suformuotame nedideliame kalnelyje, o pumpurus nukreipti į viršų. Sodinukai turėtų būti padengti 5–8 cm dirvožemio sluoksniu. Per pirmąjį augimo sezoną, augalams vystantis, vagą galima palaipsniui užpildyti žeme.

Tarp atskirų augalų eilėje rekomenduojama palikti 30–45 cm tarpus. Pasodinus smidrus, dirvą reikia gausiai palaistyti ir mulčiuoti organine medžiaga, kuri padės išlaikyti drėgmę ir slopins piktžolių augimą.

Kada sodinti smidrus
Smidrų sodinukai iš sėklų

Smidrų priežiūra po pasodinimo

Pasodinus smidrus, pirmaisiais metais svarbu reguliariai laistyti, ypač sausringuoju periodu. Smidrams kritinis yra pirmasis augimo sezonas, kai formuojasi šaknų sistema. Tačiau nereikėtų perlaistyti, nes pernelyg drėgnas dirvožemis gali sukelti šaknų ligas.

Pirmaisiais dviem metais nereikėtų skinti smidrų ūglių, net jei jie atrodo pakankamai dideli. Šiuo laikotarpiu augalams reikia sukaupti energijos šaknyse, kad vėlesniais metais galėtų duoti gausų derlių. Trečiais metais galima skinti nedaug ūglių, o ketvirtais jau galima mėgautis pilnaverčiu derliumi.

Rudenį, kai smidrų lapija pagelsta, stiebus reikia nukirpti visai prie žemės paviršiaus. Tai padės išvengti ligų ir kenkėjų paplitimo kitais metais.

Populiariausios smidrų veislės Lietuvoje

Svarbu ne tik, kaip ir kada sodinti smidrus, tačiau ir pasirinkti tinkamas veisles, kurios gerai prisitaikiusios prie mūsų klimato sąlygų. Lietuvoje gerai auga tokios veislės kaip ‘Gijnlim’, ‘Grolim’, ‘Backlim’ ir ‘Mary Washington’. Šios veislės pasižymi atsparumu šalčiui ir ligoms, kas yra labai svarbu mūsų klimato juostoje.

Žalieji smidrai yra populiariausi, tačiau galima auginti ir baltuosius smidrus, kurie auginami be prieigos prie saulės šviesos, dažniausiai po dirvožemio sluoksniu. Violetiniai smidrai taip pat įgauna populiarumą dėl savo išskirtinės išvaizdos ir šiek tiek saldesnio skonio.

Smidrų derliaus nuėmimas

Žinojimas, kada sodinti smidrus, padės užtikrinti gerą derlių ateityje, tačiau svarbu žinoti ir kada juos skinti. Smidrų derliaus sezonas Lietuvoje paprastai prasideda gegužės pradžioje ir tęsiasi iki birželio vidurio. Ūglius reikia pjauti, kai jie pasiekia 15–20 cm aukštį ir dar nespėjo išskleisti viršūnėlių.

Derliaus nuėmimo periodas turėtų trukti ne ilgiau kaip 4–6 savaites. Po to reikia leisti likusiems ūgliams augti ir formuoti lapus, kad augalas galėtų fotosintezės būdu kaupti energiją kitų metų derliui.

Smidrų derliaus nuėmimas

Smidrai yra vertinga ir gurmanų vertinama daržovė, kuri, tinkamai prižiūrima, gali džiuginti derliumi ilgus metus. Žinodami, kada sodinti smidrus ir kaip juos tinkamai prižiūrėti, galėsite mėgautis šiuo delikatesu iš savo daržo kasmet ilgą laiką.

Šaltiniai:

  1. https://www.rhs.org.uk/vegetables/asparagus/grow-your-own
  2. https://www.almanac.com/plant/asparagus
  3. https://www.growveg.com/guides/how-to-plant-and-grow-asparagus/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *