Rūta – Lietuvos nacionalinė gėlė, todėl daug gražių eilių ir dainų sukurta apie ją. Rūta dainose vaizduojama kaip universalus simbolis – ją mergelės nešioja laukdamos bernelio, rūtelės šakele per vestuves puošiasi, buriasi. Be to, moteriškas Rūtos vardas Lietuvoje gana populiarus. Šis daugiametis augalas taip pat auginamas Amerikoje, Vakarų Europoje, Azijoje ir net Afrikoje. Laukinėje gamtoje auga nuo Kanarų salų iki Viduržemio jūros. Apskritai rūta žinoma jau daugelį šimtmečių. Dar senovės graikai ją naudojo daugeliui negalavimų gydyti.
Rūta – susipažinkite
Žalioji rūta (Ruta graveolens) – daugiametis rūtinių šeimos (Rutaceae) žolinis augalas arba visžalis puskrūmis, turintis gana specifinį kvapą. Rūta užauga iki 60 cm aukščio. Ūgliai ilgi ir jie žiemą žūsta. Pavasarį rūtos visiškai atsinaujina iš šaknų. Vasarą ant krūmo žydi geltonos spalvos žiedai. Rūta yra ilgaamžis augalas, gerai prisitaikęs prie mūsų klimato. Tinkamai prižiūrimas krūmas labai gražiai atrodys apie 20 metų.
Rūtos stiebas status ir šakotas. Sumedėjusios augalo dalys yra ryškiai geltonos spalvos. Augalo lapai pražanginiai, plunksniški. Rūtos žiedai žalsvai geltoni, susitelkę į kekes. Atidžiau įsižiūrėjus ant žiedlapių galima pamatyti mažus taškelius, kuriuose yra eterinio aliejaus. Vaisius – dėžutė, kurioje subrandinamos sėklos. Ši daugiametė gėlė auginama darželiuose ir soduose, žydi birželio-rugsėjo mėnesiais, o sėklas subrandina rugsėjo-spalio mėnesiais.
Rūtos auginimo taisyklės ir priežiūra
Rūtų auginimas vėl tampa gana populiarus tarp sodininkų. Ši daugiametė darželio gėlė garsėja ne tik originalia išvaizda, bet ir naudingomis savybėmis. Patiems užsiauginti rūtą tikrai nėra sunku. Jai auginti ir prižiūrėti nereikia daug pastangų.
Vieta. Šiam augalui tinka bet kokia dirva, tačiau geriausia, kad joje būtų priemolio, kalkių arba skaldos. Rūtos geriausiai auga aukštose vietose, kur gruntiniai vandenys yra gana toli – jos nemėgsta drėgnos dirvos. Svarbiausia atsižvelgti į tai, kad jos nepakenčia skersvėjų. Vienoje vietoje rūtos gali gyventi apie šešerius metus, neprarasdamos patrauklumo ir žydėjimo gausumo.
Rūtų priežiūra. Rudenį dirvą reikia būtinai apversti ir žiemai patręšti humusu. Pavasarį plotas vėl purenamas ir sodinami nauji daigai.
Rūtų sodinimas. Galimi du sodinimo būdai: tiesiai į atvirą gruntą arba auginti daigus ir paskui persodinti juos į žemę. Jei augalus sodinate tiesiai į atvirą gruntą, tai geriausia daryti anksti pavasarį. Jei nusprendėte pirmiausia auginti daigus, juos persodinti į atvirą lauką reikia tik gegužės antroje pusėje.
Laistymas. Rūtos labai gerai ištveria sausras. Laistyti patartina tik karštuoju sezonu ir tik prieš arba po saulėlydžio. Jei dirva prisisotins drėgmės, krūmas gali susirgti ir net žūti. Purkšti rūtų nereikia – jos nemėgsta drėgmės.
Tręšimas. Po žiemos reikėtų augalą patręšti kompleksu, kurio sudėtyje yra azoto. Kita tokia pat tręšimo procedūra atliekama rudenį. Tam geriausiai tiktų ekologiški preparatai.
Genėjimas. Krūmas tikrai gana gerai toleruoja šakų šalinimą. Rūtų genėjimas atliekamas po žiemos šalčių. Tokį ankstyvą pavasarį reikia pašalinti visus nesveikus, nudžiūvusius ir nulūžusius ūglius. Jei rūtos krūmas labai pažeistas, jį reikėtų beveik visiškai nukirpti, paliekant tik apie 20 centimetrų ilgio šakas. Tai suteiks augalui gražią išvaizdą ir labai padidins jo dekoratyvumą.
Tinkamai pasodinti ir prižiūrimi rūtų krūmeliai užaugins gražius, sveikai atrodančius augalus, kurie daugelį metų puoš sodą. Jums reikės tik esant didesnei sausrai palaistyti, genėti ir tręšti.
Rūtų dauginimas sėklomis
Krūmo dauginimas sėklomis laikomas labiausiai paplitusiu ir patogiausiu metodu. Pirmą kartą, susipažįstant su augalu, geriausia naudoti šį metodą. Jei krūmą jau turite savo sklype, sėklas galite rinkti patys, jei ne – sėklas pirkite specializuotoje parduotuvėje.
- Daigams auginti reikės paruošti lapinės žemės, smėlio ir humuso mišinį. Sėklas sėkite ne didesniame kaip 2 cm gylyje. Daigus galima auginti patalpoje arba šiltnamyje, jei tik jie bus drėgni. Tinkamai prižiūrint, sėklos sudygsta per kelias savaites.
- Pageidautina augalus sėti į atskirus indus, bet jei tai neįmanoma, galima naudoti ir bendrus indus. Vieta, kurioje bus sėjamos rūtos, turi būti pakankamai apšviesta. Tai labai svarbi sąlyga, nuo kurios priklauso krūmo išvaizda ir žydėjimas. Karštuoju paros metu rekomenduojama augalą atvėsinti, tačiau to nedarykite labai dažnai, nes lapai pagelsta ir pakeičia formą.
- Prieš persodinant daigus į lauką, geriausia juos auginti vazone. Sėklas galima sėti ir tiesiai į atvirą dirvą, tačiau šis būdas neduos greitų rezultatų. Pirmieji žiedai pasirodys tik po metų.
- Sodinant rūtą labai svarbu nepamiršti palikti pakankamai vietos krūmams augti. Sodinukus reikėtų sodinti kas 60 cm.
Rūtų dauginimas auginiais
Rūtas taip pat gali dauginti auginiais. Juos iš pradžių reikia paruošti. Auginius reikia daryti anksti pavasarį iš praėjusių metų ūglių. Tuomet auginiai pamerkiami į vandenį ir laikomi ganėtinai šiltai, kad įsišaknijimo procesas būtų greitesnis. Prireikia maždaug keturių savaičių, kol išauga pirmosios šaknys. Po to šakelės turėtų būti pasodinamos į atvirą dirvą, kad šaknų sistema galėtų vystytis toliau.
Rūtų dauginimas dalijant krūmą
Rūtų dauginimas dalijant krūmą yra taip pat populiarus ir veiksmingas. Šį darbą reikėtų atlikti pavasarį arba vasaros pabaigoje. Reikia iškasti krūmą šakėmis ir jį atsargiai padalyti į kelias dalis. Gautos krūmo dalys iš karto sodinamos į duobutes tokiame gylyje, kokiame jie augo anksčiau. Svarbu krūmus patręšti komposto trąšomis. Tai ne tik padės jiems greičiau aklimatizuotis naujoje vietoje, bet ir pagreitins žydėjimo procesą.
Rūtų nauda
Rūta yra labai vertingas augalas, kurį tikrai reikėtų auginti savo sode. Jos gydomosios savybės pripažįstamos farmakologijoje ir tradicinėje medicinoje. Šiame augale gausu eterinių aliejų ir alkaloidų. Rūtos eteriniai aliejai laikomi labai naudingais ir gydomaisiais, tačiau naudojant dideliais kiekiais galimi odos nudegimai.
Augalas yra veiksmingas esant: skrandžio spazmams, tulžies akmenligei, aterosklerozei, avitaminozei, impotencijai, alergijoms, kirmėlėms, širdies permušimui, vidurių pūtimui, kosuliui ir slogai, neurozei ir isterijai, paralyžiui ir osteochondrozei, žvynelinei, rachitui arba reumatui, mėšlungiui, kraujavimui, detoksikacijai, menopauzei, aterosklerozei, neurotiniams sutrikimams, migrenai, epilepsijai ir astenijai gydyti.
Rūta taip pat pasižymi priešuždegiminėmis, tonizuojančiomis, raminančiomis (sumušimams, įkandimams, žaizdoms, išopėjimams), gaivinamosiomis (naudojama kaip burnos skalavimo priemonė) bei antiseptinėmis savybėmis.
Kai kurie žmonės rūtos lapus naudoja kaip maisto prieskonį, jų taip pat deda į konservuotus agurkus ir pomidorus.
Dar vienas rūtos privalumas – jos dekoratyvinė vertė. Ji džiugins savo ryškiu saulės spindesiu ir puikiai atrodys įmantriose žydinčių augalų ir krūmų kompozicijose, taip pat alpinariumuose, nes puikiai dera su akmenimis. Augalas labai dažnai naudojamas apvadams puošti. Visa tai lemia lapai, kurie yra patrauklios nėrinių formos.
Kaip teisingai rinkti rūtas vaistinei žaliavai
Jeigu auginate rūtas savo gėlyne ar sode ir norite jas panaudoti sveikatinimosi tikslais, rekomenduojame žaliavą rinkti vadovaujantis šiomis paprastomis taisyklėmis:
- vaistinė žaliava pjaunama per žydėjimą;
- ūglius reikia atsargiai nukirpti žirklėmis, o ne nuplėšti ar nulaužyti;
- būtina mūvėti gumines pirštines, nes rūtos sultys gali nudeginti odą ir net sukelti alergiją;
- džiovinti reikia gerai vėdinamoje vietoje, kur nepasiekia tiesioginės saulės spinduliai;
- džiovintas žoleles galima laikyti iki 1 metų.
Nepaisant plačiai paplitusio farmakologinio vartojimo, reikėtų nepamiršti, kad didelėmis dozėmis rūta yra nuodinga. Ją reikia vartoti labai atsargiai ir, atsiradus menkiausiems organizmo sutrikimo simptomams (skrandžio negalavimai, patinęs liežuvis, bradikardija, nudegimai), reikia kreiptis į gydytoją.
Jei ketinate naudoti rūtą medicininiais tikslais, būtinai atkreipkite dėmesį, kad ši žolė neturėtų būti naudojama: nėštumo metu, esant gastritui, hipotenzijai, turint opų. Bet kokiu atveju, prieš vartojimą gydymo tikslais, geriausia pasikonsultuoti su jus prižiūrinčiu gydytoju.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.