Skip to content

Bakopa: kokias gėlės rūšis slepia šis pavadinimas? Kaip bakopą auginti, puoselėti, apsaugoti nuo kenkėjų?

Bakopa
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Bakopa yra nuostabus žydintis augalas, plačiai vertinamas dėl savo augimo būdo ir nuostabių žiedų. Bakopa – universalus augalas, kuris idealiai tinka sodininkams, ieškantiems lengvai prižiūrimų augalų, o bakopos auginimas yra itin paprastas.

Bakopa auga šiltame klimate. Savo ilgais, vilnijančiais stiebais sukuria kaskadinį efektą kabančiuose krepšeliuose ar kituose dekoro elementuose. Dėl to jos puikiai tinka vertikalioms erdvėms pagyvinti, taip pat sukurti jaukią ir žalią atmosferą.

Bakopos žiedai būna įvairių spalvų, pavyzdžiui, levandų, baltos, rausvos ir violetinės. O gėlės formos varijuoja nuo švelnių žvaigždžių iki varpelių formų. Gėlės gausiai žydi visą sezoną, todėl sodas nuolat pasipuošia įvairiomis spalvomis.

Bakopos auginimas nereikalauja ilgų ir varginančių pastangų. Jos pakenčia ir kaitrią saulę, ir dalinį pavėsį. Tik atminkite, kad šias gėles reikia saikingai laistyti. Ši gėlė pasižymi natūraliu atsparumu daugeliui įprastų sodo kenkėjų ir ligų, todėl dėl jų galite nesijaudinti.

Bakopa
Nuotr. © Canva.

Skirtingos bakopos rūšys ir populiariausios veislės

Nors bakopų gentyje yra daugiau kaip 100 rūšių, tik kelios iš jų dažniausiai auginamos kaip dekoratyviniai augalai. Toliau apžvelgsime dvi populiariausias veisles, su kuriomis neabejotinai susidursite.

Bacopa monnieri (Sutera cordata) – lietuviškai žinoma kaip mėlynžiedė taškuonė. Tai plačiausiai paplitusi rūšis, garsėjanti mažais švelniais levandų spalvos arba baltais žiedais su geltonu prieskoniu. Snowflake yra populiari veislė, žydinti grynai baltais žiedais, o Scopia gali pasigirti ryškiais violetinės ir mėlynos spalvos žiedais. Bacopa monnieri paprastai užauga iki 6-8 cm aukščio ir lengvai plinta. Puikiai tinka pakabinamiems krepšeliams!

Taškuonė
<em><a href=httpsplantscesncsueduplantsbacopa monnieri target= blank rel=noopener title=>Forest Kim Starr<a><em>

Bacopa caroliniana – ši vietinė Šiaurės Amerikos rūšis pasižymi didesniais, žvaigždės formos baltos, violetinės ir rožinės spalvos žiedais. Jos augimo įprotis šiek tiek vertikalesnis nei Bacopa monnieri, ji pasiekia 12-18 cm aukštį. Giant Snowflake – gerai žinoma veislė, žydinti dideliais baltais žiedais.

Bacopa innominata – daugiametis žydintis augalas, kilęs iš pietryčių Jungtinių Amerikos Valstijų, Karibų jūros salų, Kolumbijos ir Venesuelos. Jis auga subtropinio klimato zonoje ir mėgsta gerai drenuotą, vidutinio drėgnumo dirvožemį. Skirtingai nuo artimų giminaičių, Bacopa innominata pasižymi vertikalesniu augimu ir pasiekia 12-18 cm aukštį. Jos žvaigždės formos žiedai būna baltų, violetinių ir rožinių atspalvių, suteikdami sodams ir daržams elegancijos.

Bakopos sodinimas

Bakopos auginimas prasideda nuo sodinukų arba sėklų. Pirmiausia paruoškite vazonėlį arba lysvę su puriu, gerai drenuotu dirvožemiu. Dirvos papildymas kompostu arba organinėmis medžiagomis padės užtikrinti gerą drenažą ir suteiks būtinų maistinių medžiagų optimaliam augimui.

Jei renkatės sėti sėklas, tai darykite iškart lauke, kai praeis šalnų pavojus, arba pradėkite jas sėti patalpoje likus 6-8 savaitėms iki paskutinių šalnų. Sėdami sėklas patalpoje, naudokite sėklų mišinį ir palaikykite dirvą drėgną, bet nepermirkusią. Daigus persodinkite į lauką, kai jie pasiekia poros centimetrų aukštį.

Jeigu pasirinkote sodinukus, juos sodinkite 15-20 cm atstumu vienas nuo kito, kad jie galėtų tinkamai išsiskleisti.

Bakopos auginimas
<em><a href=httpswwwpexelscomphotogreen leaves of plant with blooming flower 4112719 target= blank rel=noopener title=>Plantpool images<a><em>

Bakopos priežiūra: kaip tręšti, laistyti ir puoselėti?

Bakopos auginimas nėra sudėtingas procesas, kadangi ši gėlė nėra labai reiklus augalas. Augimo sezono metu pakanka kartą per mėnesį lengvai patręšti subalansuotomis trąšomis. Tačiau bakopa mėgsta nuolat drėgną dirvožemį. Atminkite, kad jis neturi būti permirkęs. Laistykite reguliariai, ypač karštais ir sausais laikotarpiais. Tarp laistymų palikite viršutinį dirvos centimetrą šiek tiek išdžiūti.

Reguliariai karpydami nužydėjusius žiedus ir silpnus stiebus, paskatinsite krūminį augimą ir nuolatinį žydėjimą visą sezoną. Vijoklinėms bakopų veislėms naudingos kokios nors atramos, pavyzdžiui, pakabinamas krepšelis arba vielinė grotelė. Tai padės išvengti stiebų išsiplėtimo ir išlaikyti tvarkingą išvaizdą.

Bakopos dauginimas

Bakopos auginimas ir dauginimas yra neatsiejami sodininko žingsniai. Ši gėlė lengvai dauginama stiebo auginiais. Nuo sveikų, nežydinčių stiebų imkite 3-4 cm ilgio auginius. Pašalinkite apatinius lapus ir įmerkite nupjautą galą į įsišaknijimo hormoną (nebūtina, bet rekomenduojama). Auginius pasodinkite į vazoną, pripildytą drėgno žemių mišinio, ir pastatykite šiltoje, gerai apšviestoje vietoje. Palaikykite nuolat drėgną žemę ir per kelias savaites turėtumėte pastebėti naują augimą.

Bakopa
<a href=httpsunsplashcomamarpic><em>Anne marie Allesø Rasmussen<em><a>

Bakopa: pavojingi kenkėjai ir ligos

Bakopa paprastai yra atspari daugeliui ligų ir kenkėjų. Tačiau kartu bakopa pasižymi ir jautrumu kai kuriems aplinkos gyventojams ir veiksniams.

Amarai. Šie maži, sultis siurbiantys vabzdžiai gali sulėtinti gėlės augimą ir deformuoti lapus. Užkrėstus vabzdžius apdorokite insekticidinio muilo purškalais arba nimbamedžių aliejumi.

Miltuotieji skydamariai. Šie balti plaukuoti vabzdžiai taip pat minta augalų sultimis. Užkrėstus vabzdžius apdorokite purškikliais arba nuvalykite juos vatos tamponu, pamirkytu spirite.

Šalin kenkėjus! Naminiai pesticidai, kurie padės apsaugoti augalus

Su kokiomis bėdomis dar galite susidurti? Galite pastebėti lapų geltonavimą – tai bus susiję su laistymo ypatumais. Jei pastebėsite, kad lapai džiūva, ima kristi, gali reikšti, kad augalas negauna pakankamai drėgmės. Su šia bėda didėja tikimybė susidurti kaitriomis ir sausomis vasaros dienomis, tad nepamirškite reguliariai drėkinti augalo, pavyzdžiui, purškikliu.

Bakopa ir jos panaudojimas

Bacopa monnieri nuo seno naudojama ajurvedinėje medicinoje ir, kaip manoma, gerina kognityvines savybes, malšina nerimą, stresą. Tačiau šiems teiginiams visiškai patvirtinti reikia daugiau tyrimų.

Bakopos gėlė gali būti naudojama ir kulinarijoje! Taip, perskaitėte teisingai. Galite patys išbandyti, pavyzdžiui, salotų receptą arba pasigaminti padažą ar užtepėlę. Kulinarijoje naudojami bakopos lapai, jie savo į kartumą linkusiu skoniu gali priminti rozmarino prieskonius.

Negana to, bakopą galite atrasti ir įvairių kosmetinių gaminių sudėtyje. Dėl savo drėkinančių ir priešuždegiminių savybių, ji dedama į kremus, losjonus, plaukų puoselėjimo priemones.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad bakopą geriau naudoti tik dekoratyviniam naudojimui, o jei nusprendėte paragauti, darykite tą atsargiai, geriausia, pasitarę su jus prižiūrinčiu gydytoju.

Bakopos
<em><a href=httpswwwpexelscomphotoflowering shrub of perennial herbaceous creeping plant 4112735 target= blank rel=noopener title=>Plantpool images<a><em>

Kuo dar įdomi gėlė bakopa?

Bakopa yra mažai priežiūros reikalaujantis augalas, kuris savo nuolatiniu žydėjimu džiugina visą sezoną. Jos taip pat žinomos kaip drugelių ir kitų naudingųjų vabzdžių traukos objektas, todėl yra puikus priedas bet kokiam apdulkintojų sodui. Vėsesnio klimato zonose bakopos gali būti auginamos kaip vienmetės, o šiltesnėse zonose – kaip švelnūs daugiamečiai augalai. Dėl savo ryškaus žydėjimo ir lengvos prigimties bakopos tikrai taps mėgstamiausiomis jūsų sodo gėlėmis ilgus metus.

Šaltiniai:
https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/bacopa-plants/growing-bacopa-plants.htm
https://www.masterclass.com/articles/bacopa-plant
https://www.gardendesign.com/annuals/bacopa.html
https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/annual/bacopa/
https://plantaddicts.com/bacopa-care/

Nuotraukos asociatyvinės.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Silvija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *