Skip to content

Kada sėti našlaites? Tai priklauso nuo to, kada norite sulaukti jų žiedų

Kada sėti našlaites
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Našlaitės – vienos populiariausių gėlių Lietuvoje. Jos dažnai auginamos ne tik kaip gėlynų puošmena, tačiau jomis apželdinami ir kapai. Tai nereiklios ir nelepios gėlės, pasižyminčios žiedų spalvų ir formų įvairove. Turbūt todėl tokios mėgstamos mūsų šalyje. O kada sėti našlaites ir kada sulauksime jų žiedų?

Kada sėti našlaites?

Našlaites iš viso galima sėti net tris kartus per metus. Sėjos laikas priklauso nuo to, kada norite sulaukti žiedų. Lengviausiai ir paprasčiausiai jos sudygsta pasėtos vasaros mėnesiais, todėl tai populiariausias našlaičių sėjos laikas.

Našlaitės sėjamos:

  • Birželį, jeigu norite žiedų sulaukti rudenį.
  • Pasėtos liepos pabaigoje – rugpjūčio mėnesį, žydės kitų metų pavasarį. O jeigu pasitaikys vėsus ir šaltas pavasaris, tai žydės iki vasaros pradžios.
  • Jeigu norisi ankstyvų žiedų pavasarį, sėti reikėtų dar sausio mėnesį daigyklose. Tačiau kambaryje daiginamoms reikia daug šilumos ir šviesos.
Kada sėti našlaites

Vasarinė našlaičių sėja

Vieta. Našlaitės geriausiai auga daliniame pavėsyje, kur jų ištisą dieną nekepina saulė. Atviroje vietoje gerai auga, jeigu pasitaiko vėsios ir apniukę dienos. Visiškas pavėsis našlaitėms taip pat netinka. Pavėsyje augančių našlaičių žiedai bus mažesni, smulkūs ir neišvaizdūs.

Dirva. Našlaičių sėjai parenkama neutrali (pH 5,6–5,8) priemolio dirva. Prieš sėjant ją reikėtų patręšti kalio ir fosforo trąšomis. Negalima pertręšti azotu, nes tuomet jos augins lapiją, o ne žiedus.

Sėja. Našlaičių sėklos sėjamos tiesiai į paruoštas lysves ir užberiamos 0,5–1 cm durpių sluoksniu. Sėkloms sudygti reikalinga tamsa ir ne per didelė šiluma. Todėl pasėjus sėklas, lysves rekomenduojama uždengti medžiaga ar tamsia plėvele. Idealiausia sėklų dygimui temperatūra yra +15–20 °C. Sėklos sudygsta per 14–18 dienų. Tuomet jas reikia nudengti.

Pikiavimas. Po 4–6 savaičių nuo sudygimo, našlaičių daigai pikiuojami lysvėse kas 10 cm arba susodinami į atskirus vazonėlius, jeigu planuojate jas toliau auginti vazone. Pikiavimui atrenkami tik stipriausi, sveikiausi ir ligų bei kenkėjų nepažeisti daigai.

Laistymas. Našlaitėms reikalinga vidutinė drėgmė, tad laistyti reikia reguliariai. Dažniau palaistyti reikia sausomis ir karštomis dienomis. Perlaistymas pavojingas – užmirkusioje žemėje nuskursta, negali tinkamai augti.

Tręšimas. Vegetacijos laikotarpiu rekomenduojama tręšti kompleksinėmis trąšomis.

Žiemojimas. Vasaros antroje pusėje pasėtos našlaitės žydės tik kitų metų pavasarį. Pasitaiko, kad besniegėmis žiemomis iššąla, todėl žiemai rekomenduojama pridengti eglišakėmis arba mulčiu.

Našlaitės

Sausio mėnesio našlaičių sėja

Sausio mėnesį našlaites galima sėti į lovelius ar daigyklas. Tačiau iki pat pavasario reikės auginti šiltoje ir šviesioje patalpoje. Pasėtos sausio mėnesį, našlaitės žydės pavasarį.

Sėjai į daigyklas rekomenduojama rinktis specialų durpių substratą daigams. Jame gausu visų būtinų maistinių medžiagų geram augimo startui. Sėjama taip pat kaip į atvirą dirvą: 0,5–1 cm gylyje. Pasėtas sėklas reikia uždengti tamsia plėvele, kol sudygs.

Į lauką žiemą sėtos našlaitės persodinamos atšilus orams arba toliau auginamos vazone kambaryje ar lauke.

Našlaičių sėja

Šaltiniai:

  1. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-violets/
  2. https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/violet/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *