Skip to content

Našlaitės – ir dailios gėlės, ir vaistiniai augalai

  • by
Našlaitės – ir dailios gėlės, ir vaistiniai augalai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Mūsų gėlynus, darželius, kiemus nuo seno puošia našlaitės. Jos dar vadinamos našlutėmis, sesutėmis, akelėmis, broliukais. Tokie, rodos, skirtingi, tačiau visi meilūs, mažybiniai pavadinimai rodo, kaip mylimos mūsų kraštuose šios nedidelės dailios gėlės. 

Našlaitė (Viola) yra našlaitinių šeimos augalas, vienmetė, dvimetė ar daugiametė žolė. Našlaitės plačiai paplitusios pasaulyje, tačiau dažniau sutinkamos Šiaurės pusrutulio vidutinio klimato kraštuose. Lietuvoje našlaitės taip pat auga savaime. Skirtingų jų rūšių galima rasti miškuose, dirbamuose laukuose, pievose, pelkėse, pajūrio smėlynuose.

Našlaitės – tai vienos ankščiausiai pavasarį pražystančių gėlių. Jų žiedai yra netaisyklingos formos, penkialapiai, įvairiaspalviai: violetiniai, mėlyni, geltoni, balti. Rutuliškas ar kiaušiniškas sėklas subrandina vaisiuje – dėžutėje. Įdomus faktas – daugelio našlaičių rūšių sėklas platina skruzdėlės.

Populiariausios našlaičių rūšys

Populiariausios našlaičių rūšys

Pasaulyje yra žinoma apie 550 rūšių našlaičių, Lietuvoje savaime auga 16 rūšių, gėlynuose ir darželiuose auginama apie 20. Yra išvesta daug našlaičių veislių, hibridų. Toliau aprašysime dažniausiai pas mus kultivuojamas našlaičių rūšis.

  • Trispalvė našlaitė (Viola tricolor L.). Tai vienmetė, kartais daugiametė, rūšis. Užauga iki 20-30 cm aukščio. Stiebelis šakotas nuo pat apačios. Apatiniai lapai paprasti, kiaušiniški, viršutiniai – smailėjantys. Žiedai 2-3 cm pločio, dažniausiai trispalviai: violetinės, baltos ir geltonos spalvų, o kartais tik balti ir geltoni su violetinėmis gyslomis. Žydi nuo balandžio iki rugsėjo pabaigos, kartais ir spalį. Sėklas brandina nuo gegužės iki vėlyvo rudens. Ši rūšis ir natūraliai auga mūsų šalies laukuose, dirvonuose, pamiškėse, kirtimuose, labiau pietinėje Lietuvos dalyje. Trispalvė našlaitė – vaistinis augalas.
  • Tiesiaragė našlaitė (Viola cornuta L.). Šios rūšies našlaitės užauga iki 30 cm aukščio. Lapai kiaušiniški, žiedai melsvai violetiniai, geltonu viduriuku, 2-5 cm pločio, prie vainiklapių pagrindo turi ilgą išaugą, primenančią ragą. Žydi nuo birželio pradžios iki rugsėjo. Natūraliai tiesiaragės našlaitės auga Pirėnų pusiasalyje.
  • Darželinė našlaitė (Viola x wittrockiana). Ši rūšis žydi pavasarį ir vasaros pradžioje, pakartotinai gali pražysti rudenį ir žydėti iki pirmųjų šalnų. Darželinė našlaitė auginama kaip dvimetis augalas. Užauga 20-30 cm aukščio, žiedai siekia 3-7 cm pločio, įvairiausių formų ir spalvų: balti, rožiniai, mėlyni, geltoni, oranžiniai, violetiniai, purpuriniai, juodi, raudoni, įvairiaspalviai.
  • Kvapioji našlaitė (Viola odorata L.). Tai daugiametė rūšis. Žydi balandžio gale — gegužę, apie 2-3 savaites. Esant palankioms sąlygoms rudenį pražysta pakartotinai. Užauga iki 10-15 cm aukščio. Lapai platūs, pūkuoti. Kvapiųjų našlaičių žiedai 2-3 cm pločio, švelnaus malonaus kvapo. Jų būna pilnavidurių, baltų, violetinių, tamsiai mėlynų, rausvai raudonų. Savaime auga pietinėje Europoje, Lietuvos miškuose galima rasti sulaukėjusių šios rūšies augalų.
Našlaičių sodinimas ir dauginimas

Našlaičių sodinimas ir dauginimas

Vieta. Geriausiai jaučiasi ir gausiau žydi saulėtoje vietoje, tačiau auga ir pavėsyje.

Žemė. Našlaitės geriausiai auga derlingoje, vidutinio priemolio žemėje. Ruošiant lysves galima įmaišyti į žemę medžio anglies. Našlaites tinka mulčiuoti pūdiniu.

Našlaites galima iš karto sėti į lysvę arba pirma sudaiginti jas patalpoje. Antras būdas laikomas efektyvesniu.

  • Optimaliausia temperatūra sėklų dygimui yra 15-20 °C šilumos. Prie tokios temperatūros sėklos sudygta per 8-18 dienų. Aukštesnėje temperatūroje gali ir nesudygti. Našlaičių sodinimas lauke, tiesiai sėjant į lysvę vyksta birželio-liepos mėnesiais.
  • Sėti našlaites daiginimui patalpoje reikia sausio-kovo mėnesiais. Sėklos pasėjamos į daigyklas ir uždengiamos stiklu ar polietilenu, kurie nuimami prasikalus daigams. Sudygus daigams geriausia juos pernešti į 10-11 °C temperatūros patalpą. Po 4–6 savaičių nuo sudygimo daigai išpikuojami į atskirus vazonėlius paliekant tvirčiausius ir sveikiausius. Pora kartų į mėnesį daigus galima patręšti universaliomis mineralinėmis trąšomis. Išsodinti lauke našlaites reikia gegužės mėnesį. Jų daigai sodinami tarp krūmelių išlaikant 10-15 cm atstumą.
  • Daugiametės našlaitės sėjamos antroje vasaros pusėje, pražysta rudenį, ir žydi iki pat  šalnų. Kitų metų pavasarį žydi dar gausiau. Daugiametės našlaičių rūšys dauginamos ir dalinant krūmelius į kelis šakniastiebius. Galima įsigyti ir jau paaugintų našlaičių sodinukų.
Našlaičių auginimas ir priežiūra

Našlaičių auginimas ir priežiūra

Našlaitės yra nereiklios, jas paprasta auginti. Dažniau auginamos kaip vienmetis augalas, tačiau jų yra ir daugiamečių rūšių.

Laistymas. Našlaitės mėgsta drėgmę, tad jas reikia reguliariai laistyti. Jei ilgam užsibūna sausi orai, našlaičių žiedeliai užauga smulkesni, žydi trumpiau ar visai nudžiūva.

Temperatūra. Daugiametės našlaitės nebijo šalčio, vienmetės mūsų žiemos neperneša.

Tręšimas. Našlaitėms tręšti tinka kompleksinės mineralinės trąšos, kalis, fosforas. Netinka azoto turinčios trąšos. Jei dirvožemis pakankamai derlingas, tręšti užtenka kartą į mėnesį, jei skurdus – tręškite 2 kartus.

Persodinimas. Auginant daugiametes našlaičių rūšis jas reikia persodinėti į kitą gruntą kas trejus metus. Persodinant krūmeliai dalinami. Nedalinami krūmeliai su metais gausiai apauga lapais, o žiedų veda vis mažiau. Našlaitės gerai perneša persodinimą, jas galima persodinėti net žydėjimo metu.

Sėklų surinkimas. Sėklos subręsta ir gali būti surenkamos vasaros pabaigoje ar rudens pradžioje. Sėklos yra subrendusios, kai sėklų dėžutė apsiverčia. Surinktos sėklos išdžiovinamos ant patiesto popieriaus lapo sausoje vietoje. Išdžiovinus surenkamos į drobinį maišelį ir padedamos į šaldytuvą.

Našlaičių ligos ir kenkėjai

Auginant našlaites tinkamomis sąlygomis ir jas prižiūrint, šios gėlės nekels jums ypatingų rūpesčių. Visgi našlaites kartais gali pulti miltligė, pilkasis kekeras, bei kirmėlės ir šliužai.

  • Miltligė pasireiškia pilkšvomis lapų apnašomis. Dažniausiai šios ligos priežastimi tampa našlaičių tręšimas azoto turinčiomis trąšomis. Taip pat ligą gali išprovokuoti rasa, susidaranti ant našlaičių lapų sausringos vasaros metu. Miltligė gydoma kalcio, sodos, skysto muilo ir fungicido tirpalu.
  • Pilkasis kekeras atsiranda dėl netinkamos oro temperatūros, pernelyg drėgno grunto ir oro. Augalo antžeminę dalį pažeidžia pilkos purios apnašos, sukeldamos puvimą. Pažeistas kekero augalo dalis reikia pašalinti, o sveikąsias gėles apdoroti priešgrybeliniais preparatais.
  • Našlaitėmis mėgsta pasilepinti kirmėlės ir šliužai. Šiuos kenkėjus galima nurinkti nuo augalų, tačiau geriau dar ir apipurkšti gėles tabako nuoviru ar insekticidais.
Našlaičių gydomosios savybės

Našlaičių gydomosios savybės

Našlaitė – nuo seno žinomas vaistinis augalas. Dirvinė našlaitė, trispalvė našlaitė, gaubtažiedė našlaitė, plėtrioji našlaitė, šiaurinė našlaitė ir kai kurios kitos rūšys, naudojamos tiek liaudies, tiek ir šiuolaikinėje medicinoje.

Medicinoje naudojamos tiek našlaičių šaknys, tiek žiedai bei lapai. Našlaitėse yra daug naudingų medžiagų, galinčių padėti gydyti įvairias ligas bei negalavimus – vitaminų C ir E, salicilo rūgšties, flavonoidų, karotinoidų, saponinų ir kitų. Jos naudojamos bronchų, plaučių uždegimams, laringitui, bronchinei astmai, artritui gydyti, šlapimui skatinti. Palengvina atsikosėjimą, padeda gydant egzemas, veido spuoguotumą, žvynelinę, pagerina medžiagų apykaitą. Našlaičių preparatai rekomenduojami esant nemigai, emocinei įtampai.

Našlaičių lapų bei žiedų nuoviras geriamas gydantis bronchų, plaučių uždegimus, odos išbėrimus, norint palengvinti atsikosėjimą.

Šių gėlių šaknyse yra nuodingo alkaloido violoemotino, tad patiems ruoštis iš šaknų gydomųjų preparatų nereikėtų. Našlaites draudžiama vartoti žmonėms, alergiškiems aspirinui.

Našlaitės puikiai tinka apželdinimui

Dailios ir spalvingos našlaitės laikui bėgant nepraranda savo populiarumo. Tradiciniuose darželiuose jos sodinamos lysvių pakraščiuose, kad žiedai būtų gerai matomi. Kartais nedideli įvairių formų gėlynai apsodinami vien našlaitėmis. Gerai atrodo pasodintos kartu su tulpėmis ir hiacintais. Dar vienas aplinkos dekoravimo našlaitėmis būdas – jų auginimas vazonuose lauke.  

Paplitęs yra našlaičių sodinimas kapuose, kadangi šios gėlės nereiklios, nesikeroja į aukštį bei neužgožia paminklų, be to, vienos pirmųjų sužydi pavasarį.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ona
Domiuosi sodininkyste ir gėlių auginimu. Manau, kad gamtos, gėlių apsuptyje atsinaujiname, atsigauname kūnu ir siela, nuslopsta rūpesčiai, gyja dvasios žaizdos. Taip pat domiuosi rankdarbiais, mėgstu keliauti bei mokytis naujų dalykų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *