Magnolijos sodinimas gali atrodyti kaip iššūkis, tačiau, laikantis šių patarimų, jūsų sodas netrukus gali tapti tikru pavasario rojumi, pilnu žiedų ir sodrių spalvų. Magnolijos – neabejotinai vieni iš gražiausių pavasario pasiuntinių, kurie sužavi savo nepaprastu žiedų grožiu ir aromatu. Ankstyvas pavasaris yra idealus laikas jas sodinti.
Magnolijos sodinimas pavasarį arba rudenį
Pavasarį magnoliją geriausia sodinti po to, kai baigiasi įšalas ir žemė pasidaro pakankamai šilta, bet dar prieš prasidedant intensyviam augalų augimui. Tai dažniausiai būna nuo kovo pabaigos iki gegužės, priklausomai nuo vietos klimato. Sodinant magnolijas pavasarį, augalai per visą šiltąjį sezoną įsišaknija ir sustiprėja iki ateinančios kitos žiemos. Pavasarį būna daugiau drėgmės – taip padeda jauniems augalams geriau įsišaknyti.
Rudenį magnolijas sodinti reikėtų, kai augalas įeina į poilsio fazę ir pradeda kristi lapai, bet prieš prasidedant šaltiems orams, kad augalas turėtų laiko įsišaknyti. Tai paprastai būna nuo rugsėjo pabaigos iki lapkričio, vėlgi priklausomai vietos klimato. Rudens sodinimas leidžia augalui palaipsniui prisitaikyti prie naujos aplinkos, o vėsesnis oras ir didesnis drėgmės kiekis mažina augalo patiriamą stresą ir laistymo poreikį. Svarbu užtikrinti, kad augalai būtų pasodinti pakankamai anksti rudenį, kad spėtų įsišaknyti prieš artėjant šalčiams. Vėlyvas sodinimas gali būti rizikingas, nes augalai gali nepakankamai įsišaknyti ir blogiau atlaikyti žiemos šalčius.
Kaip pasiruošti magnolijos sodinimui?
Pirmiausia svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad magnolijos yra šilumą mėgstantys augalai, todėl jų sodinimas Lietuvos klimato sąlygomis turi būti apgalvotas. Rinkitės atsparias šalčiui veisles, tokias kaip Magnolia stellata ar Magnolia x soulangeana, kurios yra prisitaikiusios prie vėsesnio klimato.
Žvaigždėtoji magnolija (Magnolia stellata) auga kaip krūmas arba mažas medis, paprastai pasiekiantis 2-4 metrų aukštį ir panašų plotį. Žiedai dažniausiai balti, tačiau gali turėti ir švelnų rožinį atspalvį. Ji yra vertinama dėl savo ankstyvo ir gausaus žydėjimo, mažo augimo ir gražių žvaigždės formos žiedų, kurie sukuria stulbinantį vaizdą pavasario soduose.
Sulažo magnolija (Magnolia x soulangeana) yra viena iš labiausiai paplitusių ir mylimų magnolijų veislių, gerai žinoma dėl savo didelių, puošnių žiedų. Auga kaip vidutinio dydžio medis arba didelis krūmas, pasiekiantis 4-6 metrų aukštį ir panašų plotį, priklausomai nuo auginimo sąlygų ir priežiūros. Žiedai yra dideli, įprastai 10-20 cm skersmens, tulpės formos. Gali būti įvairių atspalvių, nuo baltų iki įvairių rožinių ar purpuro tonų. Žydi ankstyvą pavasarį, prieš lapų atsiradimą, suteikdama sodui dramatišką ir spalvingą vaizdą.
Magnolijų sodinimas prasideda nuo tinkamos vietos pasirinkimo. Šie augalai mėgsta saulėtą arba šiek tiek pavėsingą vietą, saugią nuo stiprių vėjų. Svarbu, kad dirvožemis būtų gerai drenuotas, nes magnolijos nepakenčia užmirkimo.
Magnolijos sodinimas ir priežiūra
Prieš sodinant magnoliją paruoškite sodinimo duobę, kuri turėtų būti du kartus platesnė ir šiek tiek gilesnė nei augalo šaknų kamuolys. Į duobę įpilkite komposto arba kokybiško augalų substrato, kad pagerintumėte dirvožemio struktūrą ir praturtintumėte jį maistinėmis medžiagomis.
Augalą atsargiai išimkite iš vazono, būkite švelnūs su šaknų kamuoliu, kad nepakenktumėte augalui. Magnoliją įdėkite į duobę taip, kad augalo šaknų kaklelis būtų lygiai su žeme. Užpildykite likusią duobės dalį dirvožemiu, švelniai prispauskite ir gerai palaistykite.
Magnolijos sodinimas – tai tik pradžia. Svarbu užtikrinti reguliarų augalo laistymą, ypač pirmuosius metus po pasodinimo. Mulčiavimas aplink augalą padės išlaikyti drėgmę, mažins žolės augimą ir apsaugos šaknis nuo per didelio karščio bei šalčio.
Nors magnolijos nėra itin reiklios augalų priežiūrai, pavasarį patariame lengvai patręšti, naudojant kompleksines trąšas, skirtas gėlėms. Tai padės augalui geriau augti ir žydėti.
Svarbiausia – rūpestis, kantrybė ir meilė augalams, o magnolijos atsidėkos jums savo nepakartojamu grožiu.
Šaltiniai:
https://gardenerspath.com/plants/landscape-trees/grow-magnolia/
https://leafyplace.com/magnolia-trees-shrubs-care/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.